Как работа с подростками влияет на целые громады
Як виховати із підлітка супергероя своєї громади – активного, небайдужого та свідомого громадянина? Якщо таке питання й виринало перед освітянами до повномасштабного вторгнення росії, то сьогодні це просто виклик №1. Бо можна забезпечити умови для навчання, відновити стіни, збудувати укриття — але це тільки перший крок.
Програму UActive ми запустили в 2023 році та наразі розвиваємо її з партнерами Spirit of America та Razom for Ukraine. За цей час намагалися зрозуміти, як допомогти молоді стати відповідальними агентами змін у своїх громадах. Бо пройде дуже небагато часу й нинішня молодь буде вирішувати: залишитись у громаді й розвивати її, виїхати задля досвіду й повернутися, чи покинути рідне село або містечко у пошуках можливостей у великому місті щонайменше, та дуже ймовірно, що в іншій країні.
Програма UActive: що та як вдалося за майже два роки
Ми створили UActive задля розвитку лідерських якостей та особистісного зростання проактивної молоді. Головний інструмент на цьому шляху — створення суспільно корисних проєктів у громадах. При цьому, підлітки самотужки пропонують ідеї проєктів і водночас досліджують зацікавлення співмешканців у селах та містечках. Тому прикладами проєктів є молодіжні центри та класи з 3D-моделювання, шкільні театри та спортивні майданчики.
За майже два роки освітню програму пройшли близько 500 школярів, сьогодні вчаться ще 200. Ми починали з Чернігівщини та Київщини, невдовзі стартували на Миколаївщині. У 2025 році будемо працювати у двох нових для нас областях.
Найважливіше: підлітки не лише пройшли навчання та реалізували проєкти, а й продовжили шукати додаткові кошти. Наприклад, змогли залучити кошти від наших партнерів усього 19 команд — та ще 4 команди не зупинилися на "невдалому" пітчингу.
Маємо такий кейс, наприклад, у Катюжанці: підлітки попросили допомоги з пошуком спонсорів одного з членів журі пітчингу. Бізнеси, меценати, просто охочі підтримати донатом на банку — тепер про село на Київщині знають не тільки через сумні спогади про окупацію на початку вторгнення, а й завдяки команді "Речники майбутнього", котра друкує у своїй школі деталі на 3D-принтерах, підтримують військових, започатковують громадську організацію.
Виклики у роботі з молоддю малих громад
Коли ми починаємо роботу з командою в громаді, то, звісно, комунікуємо з учителями й керівництвом школи. Досвід цього спілкування, а ще щорічні опитування освітян, які проводить і команда фонду savED, демонструють: молодь часто боїться починати нове. Особливо якщо активність вимагає проявити ініціативу, лідерські якості, взяти на себе відповідальність.
Учні не завжди впевнені, що можуть впливати на зміни у громаді, а розробка проєктів здається їм складним та неосяжним завданням. Часто вони просто бояться помилитися. Щоб змінити це, наші ментори ще до початку розробки та реалізації проєкту працюють з переконанням: у кожної команди є свій шлях до суспільних змін і лише наявність чіткого плану, цілей та час зможуть показати, який вплив здійснює проєкт та як його покращити.
Крім того, ми зрозуміли: багато вчителів зацікавлені в тому, щоб не лише "забезпечувати проведення навчального процесу". Освітяни в громадах прагнуть якісного позашкілля. Вони відчувають потребу й відповідальність за те, щоб наповнювати життя дітей такими активностями, які змотивують їх до розвитку й соціальної діяльності.
На сьогодні наші підлітки реалізували вже 23 проєкти. Ми з командою думаємо і про те, як додатково підтримати тих, хто не здобув кошти на пітчингу, але достойний підтримки. Розвиваємо спільноту випускників та вже трохи збоку стежимо, як змінюються громади завдяки зусиллям їхніх юних мешканців. Звісно, шукаємо ідей, як передати цей досвід новим громадам — цього року ми спробували, зокрема, зробити це за допомогою нашого гайдбуку.
Гайдбук UActive як інструмент для вчителів і менторів
Навчальні матеріали для програми ми розробили з колегами ще на старті UActive – тоді називали цей документ хендбуком. З часом програма трансформувалася, доповнювалася, розмаїття вправ, термінів, порад збільшувалося — і навесні 2024 року ми сформували гайдбук програми UActive. Цей посібник охоплює 15 тижнів навчання: від підготовки й пошуку експертів для освітнього процесу до пітчингу ідеї та залучення необхідних ресурсів.
До програми-основи гайдбуку ми заклали кілька напрямків знань та вмінь, які хочемо розвинути у підлітків сьогодні: громадянські навички, критичне мислення та креативність, дизайн-мислення, проєктний менеджмент, командна робота.
Користуються покроковим посібником учителі й ментори, які працюють з програмою UActive. Та насправді освітяни з усієї України можуть використовувати гайдбук як самодостатній інструмент та розширити вік учасників своїх молодих команд — аж до 25 років. Це робить досвід таких програм гнучким і універсальним. Восени 2024-го ми поекспериментували й запропонували активним українським освітянам безкоштовно отримати наш гайдбук: заповнити невеличку анкету та поділитися своєю мотивацією.
У результаті отримали близько 350 заявок від вчителів; молодіжних працівників; випускників нашої програми, які вже сьогодні самі спроможні ставати менторами; активістів, що залучають підлітків до своїх ініціатив тощо. За анкетою реєструвалися представники 23 регіонів: від Закарпаття аж до Сумщини. Найбільше заявок ми отримали з Київської й Дніпропетровської областей, далі лідирували Львівщина та Миколаївщина. Отримати гайдбук і досі можливо: заповніть анкету за посиланням або пишіть на [email protected].
Загальний інсайт після перегляду відповідей на анкету: у громадах сьогодні існує тенденція до втілення змін за формулою: громада-молодь-вчителі-проєкти. Але навіть якщо кожен чітко усвідомлює цінність та значимість цих складових, то не завжди розуміє, як креативно й цікаво об'єднати все і почати роботу.
Один з учителів зазначив: у селі підлітки часто не бачать перед собою успішних прикладів втілених проєктів, тому важливо навчити їх брати на себе відповідальність і залучити до соціально корисних ініціатив. А гайдбук може допомогти створити мотивацію та впевненість у власних силах для таких учнів.
Інший приклад: викладачка іноземних мов з громадського сектору поділилася, що в її громаді вже існують проєкти, які долучають учнів. Але для неї важливо навчити старшокласників створювати проєкти, а не лише долучатись до наявних.
Ще одна історія про мотивацію отримати матеріали посібника — бажання інтегрувати нових учнів та внутрішньо переміщених осіб. Так, учнівське самоврядування в одній зі шкіл розробляє проєкт підтримки таких нових мешканців громади. З матеріалами гайдбуку вчитель сподівається надати команді проєкту чітку траєкторію та натхнення для більш інклюзивного середовища у школі.
Історії освітян, котрі вже використовують гайдбук
Учителі й ментори, які користуються гайдбуком у межах UActive, вважають його потрібним інструментом у роботі з підлітками, де згруповані та зібрані потрібні вправи та методичні рекомендації. Крім того, використовують посібник у позашкільних активностях, органічно доповнюючи шкільний освітній процес.
Ось приклад зі Щербанівського ліцею на Миколаївщині. Учні-учасники програми переймаються тим, що молодь не має можливостей для саморозвитку і покидає село, а батьки не бачать у селі можливостей для дітей. Підлітки вирішили створити та облаштувати спеціальний простір у своєму селищі. Це має стати місцем для тренінгових заходів, спілкування, саморозвитку, психологічного розвантаження, зберігаючи доступність для всіх охочих.
Працюючи за гайдбуком програми UActive, команда вже на 7 тижні навчання за підтримки вчителя та ментора провела першу подію у форматі нетворкінгу. Запросили учнів, батьків, вчителів, а також голів громади та молодіжної ради при ній. Разом обговорювали участь молоді у житті села та подальшого створення простору. Також долучили до заходу ексголову Ради з питань молодіжної політики при Миколаївському міському голові – усе для обміну досвідом.
Інший кейс — зі школи у Стольному на Чернігівщині. Учні й учителі, які беруть участь у програмі та працюють за гайдбуком, дослідили, що у громаді дуже бракує місць для спортивного дозвілля та активного відпочинку. Команда ініціює створення та наповнення простору для спортивного відпочинку та розвитку — на базі місцевого спортзалу. Простір планують використовувати для спортивних секцій, фітнесу, йоги, силових тренувань, а ще організації відкритих спортивних подій для всіх мешканців громади.
Але поки до пітчингу ще далеко, а над проєктом триває робота, учні провели так звану MVP-подію — від Minimum viable product, тобто проєкт, що потребує мінімальних ресурсів. Наприкінці жовтня школярі використали рекомендації з посібника та організували спортивні заняття з фітнесу та волейболу. Особливість цієї активності була в тому, наприклад, що учні мали обмежені кошти на проведення івенту, ставили перед собою цілі до події, а після — проаналізували, що було вдалим, а де слід допрацювати.
Звичайно, шляхів і варіантів для підтримки молоді в малих громадах є безліч. Ми з командою обрали напрям роботи з підлітками через проєктний менеджмент, створення соціально корисних ініціатив для їхніх громад. Хочемо, аби випускники програми вміли організовувати роботу в команді, ухвалювати рішення, працювати над актуальними й реальними проблемами в суспільстві. Це дозволить підліткам вже зараз відчути відповідальність за те, що відбувається в їхніх громадах, і мотивує їх бути активними громадянами.