fbpx
Сегодня
Здоровье 14:43 11 Дек 2023

Зубы, десна и язык: почему визиты к стоматологу нужны даже когда ничего не болит

“Рубрика” расспросила стоматологиню о том, как ухаживать за полостью рта так, чтобы потом не тратить тысячи гривен на лечение, почему здоровье зубов — это не только о ротовой полости, и как побороть страх визитов к дантисту. (укр.)

У чому проблема?

Дентофобія — страх, на який страждає близько 20% людей. Одним заважають вчасно звернутися до лікаря негативні спогади про лікування зубів у дитинстві, інші просто соромляться, але є і третя причина — боятися йти до стоматолога, бо сьогодні такий похід може обійтися в серйозну суму. Стоматологія в наш час дійсно коштує недешево. Але якщо ви не підете до лікаря сьогодні, завтра лікування і протезування обійдуться вам набагато дорожче. Адже чим складніша ситуація, тим дорожчим є лікування й усунення дефектів.

Яке рішення?

"Багато хто бідкається, що лікуватись у стоматологів дорого, але разом з тим не хоче робити те, що допоможе зберегти зуби здоровими. Щоб було менше причин лікуватись, треба у першу чергу вкласти свої сили в догляд за зубами. Доглядаючи ретельно за зубами вдома, відвідуючи підтримувальні професійні гігієнічні процедури, які є досить прийнятними по вартості й значно дешевші за саме лікування, можна підтримувати зуби і ясна здоровими, заощаджуючи на їхньому лікуванні", — говорить стоматологиня в Dr.Bessonov Dental Medical Center, експертка в пародонтології Тетяна Вікович-Вдовенко. "Рубрика" поговорила з лікаркою й розповідає, як слідкувати за ротовою порожниною, якою має бути профілактика та коли не можна відкладати візит до стоматолога.

Як це працює?

Здоров'я зубів — це не лише про зуби

здоров'я зубів

Фото ілюстративне

Про те, що зуби потрібно чистити щодня, змалечку знає кожен. Але робити це потрібно правильно й точно не "для галочки". Якщо гігієнічні заходи проводяться нерегулярно або неефективно, у міжзубних проміжках залишаються частинки їжі, на зубах накопичується наліт, у ротовій порожнині починають розмножуватися шкідливі бактерії. Це псує дихання, а з часом призводить до утворення зубного каменю, карієсу, захворювань ясен і врешті-решт до втрати зубів. Стоматологи кажуть — стан зубів до 85-90% залежить від того, скільки уваги людина приділяє догляду за ними.

Але здоров'я зубів — це не тільки про зуби. Бо здоров'я порожнини рота є невіддільною складовою здоров'я всього організму. І науково доведено, що певні патогени, які провокують стоматологічні проблеми, мають негативний вплив на весь організм і на перебіг багатьох захворювань.

"Якщо у вас є захворювання ясен чи карієс, то вони впливатимуть і на перебіг таких захворювань, як діабет, захворювання серця, органів дихання, онкологія, хвороба Альцгеймера, захворювання простати, а також на перебіг вагітності. Тому стоматологи й наголошують, що турбота про зуби є турботою і про весь організм", — говорить стоматологиня Тетяна Вікович-Вдовенко.

Три кити домашньої гігієни ротової порожнини

Що потрібно пам'ятати, щоб зберегти здоров'я зубів?

  • Не тільки зуби

Гігієна порожнини рота саме так і називається, тому що мова йде про всю порожнину рота. Тобто потрібно чистити не тільки поверхню зубів, емаль, а і язик, щоки, ясна. Там теж накопичуються бактерії, які треба видаляти.

  • Не тільки щітка і паста

Зубної щітки й пасти недостатньо. Для того, аби якісно очистити всю поверхню зубів, потрібно використовувати й інші засоби домашньої гігієни. Наприклад, флос, йоржики та іригатор.

  • Регулярність

Регулярність гігієни порожнини рота —  це вкрай важливе правило. Наліт накопичується після кожного прийому їжі, й видаляти його потрібно регулярно.

Тетяна Вікович-Вдовенко радить:

  • Мінімальний догляд має складатись із дворазового ретельного чищення зубів — зранку і ввечері.
  • Також достатньо одноразово (хоча б увечері) чистити міжзубні проміжки, але якщо є можливість чистити між зубами частіше, це — чудово. Памʼятайте, якщо ви не користуєтеся флосом (зубною ниткою), то ви не очищуєте 40% поверхні ваших зубів.
  • Якщо є потреба, то чистити язик. Це можна робити щіткою, або спеціальним скребком. Язик щодня мають чистити ті люди, які палять і в яких є надмірне формування нальоту на язику. Інші категорії чистять язик за потребою (коли відчувають формування нальоту). 
  • Завершувати ритуал догляду за зубами можна використовуючи ополіскувач
  • Протягом для, якщо є ділянки застрягання їжі, то можна скористатись медичними зубочистками, які бувають силіконовими, пластиковими, гумовими чи з велюровим покриттям. Увага: не дерев'яними! — ними легко пошкодити ясна.
  • Але, якщо узагальнити, то обов'язковими для використання є міжзубні щітки (йоржики) чи флос, щітка і паста, ополіскувач.

Обираємо засоби та інструменти

здоров'я зубів

Фото ілюстративне

В ідеалі саме лікар має підібрати засоби й техніки для догляду за зубами і яснами, враховуючи індивідуальні особливості. Самопризначення може стати причиною досить сумних наслідків.

"Часто люди, надивлячись реклам чи наслухавшись порад не лікарів, вибирають пасти, які не лікують, але зменшують симптоми. Наприклад, є знайома багато кому паста, яка відповідно до рекламних гасел, мала б лікувати пародонтит. Але ця паста може лише замаскувати його симптоми, зменшити незначно кровоточивість, і цей момент пацієнтом сприймається як «лікування», а в цей час пародонтит продовжує руйнувати тканини, які утримують зуби. Як наслідок — пацієнти звертаються занадто пізно і врятувати зуби на цьому етапі вже важко", — пояснює стоматологиня Тетяна Вікович-Вдовенко.

Тож, лікувальну пасту треба вибирати за показами чи за призначенням фахівця. Якщо ж ви поки що не добралися до лікаря, для щоденного догляду експертка рекомендує шукати пасти з фтором і ксилітолом. Лікарка звертає увагу: відбілювальні пасти часто можуть бути досить агресивними для тканин зуба, і неконтрольоване їх використання може зруйнувати верхній шар зубної емалі.

"Щітка найефективніша та, яка торкається зубів пацієнта. Бо навіть найдорожча щітка, яка не використовується, не буде виконувати свою функцію", — говорить Тетяна Вікович-Вдовенко. За словами стоматологині, найефективнішими з мануальних щіток є щітки з рівними ворсинками, які мають багато (від 3000) м'яких щетинок. Якщо ж пацієнти обмежені часом, який витрачають для чищення зубів чи не справляються з чищенням зубів за допомогою мануальних щіток, то їм варто використовувати електричні зубні щітки. Змінювати зубну щітку необхідно кожні 2-3 місяці.

Флос (зубна нитка) дозволяє повністю очистити проміжки між зубами від залишків їжі та мікроорганізмів. Для правильного вибору нитки слід орієнтуватися на відстань між сусідніми зубами. Під час використання зубної нитки слід очищати обидві контактні поверхні зубів. Тиснути на ясна не потрібно. Дискомфорт і біль — ознака того, що ви щось робите не так. На кожен міжзубний проміжок слід використовувати чисту ділянку нитки. Для цього намотайте 50-сантиметровий відрізок на один з пальців і поступово перемотуйте його на інший.

Загалом лікарі рекомендують використовувати ополіскувач — полоскання протягом 40 секунд допомагає позбавитися від бактерій та продуктів їхньої життєдіяльності. Але треба памʼятати — ополіскувач чи іригатор не є заміною чищення щіткою та засобам для міжзубного чищення. Потрібно розуміти, що важливішим є момент саме зчищання нальоту. Важливим є також те, що є певні ополіскувачі лікувальної дії, їх призначає лише лікар і на певний період. Тому варто читати етикетки — на них має бути вказано, що ополіскувач можна використовувати тривало. А от від саморобних ополіскувачів на основі оцту, солі чи соди, поради щодо яких можна зустріти в інтернеті, краще утриматися.

"Я проти такого роду експериментів. Реагуючи на такі поради, люди можуть отримати хімічний опік слизової оболонки й пошкодити тканини зубів", — зазначає Тетяна Вікович-Вдовенко.

Вітаміни та добавки для зубів — це працює?

Працює, але не як варіант самопризначення. Найкращий варіант — це коли є збалансоване харчування й організм з нього отримує чи синтезує потрібні йому вітаміни та мікроелементи. У випадках дефіцитів їх треба підтверджувати результатами аналізів і проводити лікування, але це вже мають робити профільні лікарі, а не стоматологи.

Скільки потрібно часу на гігієну зубів?

здоров'я зубів

Метод Басса. Фото ілюстративне

Міністерство охорони здоровʼя радить: для зменшення ризику виникнення карієсу та хвороб ясен, чистіть зуби не менше 2 хвилин двічі на день. Найбільш ефективним методом чищення зубів визнано техніку Басса. Щіткою, розміщеною під кутом 45 градусів відносно поверхні зубів, потрібно робити плавні "вимітальні" рухи від передніх до задніх зубів. Жувальну поверхню зубів необхідно чистити круговими рухами.

"Якісне чищення зубів насправді займає більше часу, ніж 2 хвилини. Бо 2 хвилини — це лише про щітку, і то електричну. Якщо ж у використанні є мануальна щітка, то чистити нею треба 3 хвилини. Раджу своїм пацієнтам робити це під музичний супровід відповідного часового проміжку. Так і приємніше чистити, і таймінг дотримується. А ще ввечері потрібно додати міжзубну гігієну (використання йоржиків чи флосу) — це ще плюс 5-7 хвилин. Також є широкий ряд «девайсів», якими користуватись має навчити лікар, якщо в них є потреба. Це і монопучкові щітки, шкребки для язика, зоноспецифічні щітки, іригатор тощо", — коментує стоматологиня та експертка в пародонтології Тетяна Вікович-Вдовенко.

Пані Тетяна додає:

"Тут важливо розуміти, що час, виділений для догляду за зубами і яснами, є вкладом у своє здоров'я".

Але й звичайної домашньої гігієни, навіть проведеної за всіма правилами, не може бути достатньо. Обов'язково потрібно відвідувати лікаря та проходити професійну чистку зубів.

Навіщо потрібні профілактичні огляди у стоматолога?

Проходити профогляд фахівці наполегливо рекомендують кожні пів року, навіть без видимих ​​проблем із зубами. 

Багатьох цікавить питання: чому саме через шість місяців? Виходячи з численних досліджень, вчені дійшли висновку, що цей період є оптимальним, щоб більшість захворювань ротової порожнини почали свій клінічний прояв. Захворювання зубів (карієс) і ясен (гінгівіт і пародонтит) на початковій стадії можуть розвиватися практично безсимптомно, і хоч сам пацієнт якийсь час ще не відчуває симптомів, на профілактичному огляді лікар може їх виявити.

Багато хто під час візиту до стоматолога нехтує професійною чисткою, вважаючи це бажанням лікаря збільшити рахунок. Але це не так.

"Більшість захворювань порожнини рота виникають саме через мікроорганізми, які є в нальоті. На професійній гігієні лікар очищає зуби від нальоту, залишків їжі й пігментних плям. Не буде нальоту на зубах — не буде причини виникненню захворювань зубів та ясен, — пояснює Тетяна Вікович-Вдовенко. — Ще один великий плюс регулярної гігієни в тому, що лікар може виявити вже наявні захворювання на ранніх етапах, що значно полегшує (і здешевшує) лікування. Тому це не про збільшення рахунку від лікаря, а якраз навпаки, це  про турботу про здоров'я пацієнта, бо лікування зубів — значно дорожче, ніж професійна гігієна".

Отже, навіть якщо зуби не болять — варто знайти час і раз на пів року навідатися до стоматолога. У майбутньому це допоможе заощадити чималі кошти. 

Фахівчиня наголошує: при цьому люди, які палять, які мають з різних причин погану гігієну, люди, які проходять ортодонтичне лікування чи знаходяться на етапі спостереження після пародонтологічного лікування, мають приходити частіше — раз на 2-3 місяці.

Коли не можна відкладати візит до стоматолога?

здоров'я зубів

Фото ілюстративне

Приводом для негайного візиту до фахівця може бути не тільки відверта "дірка в зубі".

"Варто звертати увагу на все, що викликає розуміння того, що "щось не так, як було раніше". Наприклад: поява кровоточивості ясен, рухомості зубів, підвищена чутливість зубів до різних подразників, зміна розміщення зубів чи зміни в відчутті змикання зубів, неприємний запах, оголення коренів зубів. 

Краще впевнитись, що все добре, ніж відкладати діагностику і початок лікування, якщо воно вже потрібне. Бо особливістю захворювань зубів і ясен є в тому, що для їх лікування завжди потрібен стоматолог", — каже стоматологиня Тетяна Вікович-Вдовенко.

Лікарка додає, візити до стоматолога взагалі не варто відкладати, навіть профілактичні. Але, якщо є біль, набряк чи припухлість, кровоточивість, якісь утворення на слизовій оболонці, то це ті "червоні прапорці", які вимагають швидкого звернення до стоматолога.

Ще більше корисних рішень!

Обираємо клініку та фахівця

Стоматологічні клініки та кабінети зараз, особливо у великих містах, чи не на кожному кроці. Вибираючи лікаря чи клініку оцініть умови, в які ви потрапляєте, радить Тетяна Вікович-Вдовенко.

  • Перше, що варте уваги — дотримання стерильності, те як обробляються інструменти і все обладнання, як зберігаються інструменти. 
  • Оцініть наявність всього потрібного обладнання, чи весь спектр лікування та діагностики може здійснювати клініка. 
  • Не соромтесь ставити питання, уточнюйте те, що не розумієте. 
  • Важливо, щоб пацієнт розумів план лікування, його етапність, важливість і вартість, щоб потім не було неприємних сюрпризів. 
  • Ну і не менш важливим відчувати себе комфортно і спокійно в медичному центрі чи клініці та поруч з лікарем, якого ви обрали.

Лікарка додає: дуже часто стоматолога вибирають по рекомендаціях, але тут треба розуміти, що причина звернення того, хто рекомендує, може бути зовсім іншою, ніж того, кому рекомендують. Сьогодні все більше стоматологів — вузької спеціалізації і це треба враховувати.

1357

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: