Безопасность и поддержка – это основное, что должны предоставлять родители своим детям в сложных ситуациях, когда они слышат звуки сирен и взрывов. Какие простые способы оказать эту поддержку, “Рубрика” рассказала аналитически ориентированная психотерапевтка Тамара Придатко. (укр.)
Повномасштабна війна росії проти України триває вже майже два роки. Багато хто ніби звик, але саме нині у частини дітей починає проявлятися до того прихована тривога, зазначає аналітично орієнтована психотерапевтка Тамара Придатко. Вона отримує багато звернень батьків з цього приводу. Експертка пояснює:
"Тобто діти раніше справлялися, а от зараз з'явилися труднощі. Це свідчить про те, що насправді працює накопичувальний ефект. Нам треба бути готовими до цього".
Дітям від дорослих потрібна безпека і підтримка.
Дуже важливо підтримувати дітей у зимовий сезон, коли багато холоду і темряви. Тим паче коли доводиться чути вибухи й перебувати якщо не в укриттях, то в коридорах і ванних кімнатах своїх домівок.
Важливо готувати дітей до можливих труднощів заздалегідь і мати живий контакт з ними.
"Якщо ми говоримо про діток допідліткового віку, то важливо їх підготувати. Без потреби запалювати свічечки, співати разом. Щоб вони звикали до того, що це нормально в нашій сім'ї, що ми можемо це робити. Тоді це їх навпаки заспокоюватиме, а не вводитиме в паніку", — говорить психотерапевтка про можливі ситуації з тривалими вимкненнями світла, як це було торік.
З підлітками важливо тримати живий контакт. Більш дорослі діти часто відволікаються ґаджетами. Але ґаджети не знімають тривогу, не дають можливості пережити ситуацію, каже Тамара Придатко.
"А нам потрібно дати дітям можливість і спосіб впоратися з емоціями. Дітей потрібно «повертати» до тіла, до дихання. Ми можемо апелювати до такого: «А пам'ятаєш, в тебе колись боліло коліно і ми з тобою впорались? А що б зараз тобі могло допомогти? Що я можу для тебе зробити?»" — наводить приклад експертка.
Також діти повинні мати чіткий алгоритм дій для випадків, коли потрібно йти в укриття. Такі алгоритми давно випрацювані в садочках і школах, коли діти беруть в укриття рюкзаки. Подібні алгоритми мають бути і вдома.
Наприклад, що завдання дитини, якщо є тривога і вибухи, — просто взяти улюблену іграшку чи подушку і йти в укриття.
Ми говоримо дитині: "Так, це страшно, але ми це вже з тобою переживали і я поруч".
Якщо в укритті є така можливість, то можна попрацювати руками, використовуючи підсвічувальні дощечки. Можна разом з дитиною щось плести, малювати тощо. Крім цього, можна розповідати казки чи просто історії.
Тобто якщо є змога, ми обов'язково підключаємо дрібну моторику або фантазію і таким чином переключаємо дитину в тіло, пояснює психотерапевтка.
"Так, зараз може бути страшно. «А от відчуй, як твоя рука почувається просто зараз» — і її прямо можна постискати", — дає пораду Тамара Придатко.
Вона пояснює: "вихід з тіла" через надмір емоцій не дає дітям впоратися з ситуацією, і таке "повернення" в тіло може їм у цьому допомогти.
Є спеціальні терапевтичні книги про війну, розроблені саме фахівцями-психологами.
Але перед тим як їх читати, треба отримати згоду дитини на це. Бо не всі діти можуть бути готовими: для когось це може бути занадто страшно, у когось на війні тато чи мама, і ця дитина сприймає всю інформацію більш чутливо.
"Ми не відгороджуємо дитину від війни, тому що діти все одно про це знають, чують і бачать, але ми даємо інформацію помірно", — каже Тамара Придатко.
За час війни, що триває ще з 2014-го року, з'явилося немало художніх книг, у яких війна вплетена через певні образи та метафори. Якщо вони створені у співпраці чи з рецензуванням і схваленням фахівців з дитячої психології, то такі книги також можуть спрацювати.
Якщо в книзі є не тільки війна, а й вихід з неї, то діти це досить добре переживають. Дуже важливо показати, що колись не буде тривог.
Найменші діти не знають чи не пам'ятають життя до великої війни. А для дітей, у яких батьки воюють з 2014-го року, немає поняття "життя без війни", вони не розуміють, як це, нагадує Тамара Придатко.
"Але в цих книжках описано, що, наприклад, єнотики повернулись додому і відновлювали свою домівку. Це виглядало страшно, був попалений ліс, але вони мали змогу щось зробити, якось його прикрасити, посадити щось нове і так далі. На мою думку, це хороша історія про те, що є продовження. Нам важливо дітям дати можливість вижити й прожити зараз, щоб у них було продовження життя", — наголошує психотерапевтка.
Але тут так само треба зважати на стан дитини. Якщо вона дуже лякається від кожного "виходу" ППО, то ми не будемо читати з нею книжку про війну. Ми спочатку стабілізуємо її стан, і це вже більше психологічна робота, а вже потім можемо пропонувати читання, пояснює Тамара Придатко.
Вона акцентує: "Як батьки вдома ми мусимо дати можливість дитині емоційно себе підтримати й стабілізуватись".
Дорослі багато дискутували, чи потрібні були їм цього року на площах ялинки. Але для дітей удома, з ялинкою чи без, має бути свято. Тамара Придатко не має в цьому сумнівів:
"Я думаю, що ми не маємо права відбирати у дітей свята. Ми вже дорослі, у нас їх було достатньо і ми якось по-своєму до цього ставимось. А в дітей і так багато чого відібрано. Тому чи рушити на якусь національну ялинку — це вибір кожної сім'ї окремо, але я вважаю, що в кожної дитини має бути дитинство, щоб потім вона могла вирости й робити це дитинство для інших".
На жаль, наша нація і так уже дуже "покусана" цією війною і ми ще зараз не можемо навіть сказати наскільки.
"Батьки зобов'язані підтримувати життя своїх дітей. Якщо з професійної психологічної точки зору, то я вважаю, що ми не маємо право відбирати в дітей свята, якщо ми можемо хоча б щось зробити", — каже психотерапевтка Тамара Придатко.
Буває таке, що у батьків немає сил ні на що, але все одно за змоги варто спробувати зробити навіть щось дуже маленьке, як-от подивитися добрий веселий фільм разом.
"Діти мають вірити, що в цьому світі не тільки зло, вони мають бачити іншу сторону. Тому я за те, що, звичайно, маленькі радощі повинні бути. Діти не можуть горювати постійно, інакше вони не виживуть. Їм потрібно і сумувати, і боятись, але отримувати щось хороше, що може бути в житті", — говорить експертка.
До речі, "Рубрика" тут розповідала про дитячі книги, які допоможуть батькам. А тут ми розповідали, як працюють терапевтичні "Хоробрі казки".
Война заставила шесть миллионов украинцев выехать из Украины за границу, а столько же стали внутренне… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Образовательный проект Урбанрух "У города есть я" предлагает подросткам из разных городов Украины инструменты для… Читати більше
"Рубрика" собрала недорогие рецепты на любой вкус, чтобы помочь вам сделать свой рождественский стол незабываемым! Читати більше
Молодежный центр “Атмосфера” в Драбовцах Черкасской области — это место, где каждый может найти что-то… Читати більше
“Рубрика” рассказывает об инициативе с Закарпатья, которая заботится о людях в сложных жизненных обстоятельствах, привлекая… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.