Что происходит

Какие настроения у украинцев на 5-й год после Евромайдана? Ответы социологов

Ирина Бекешкина и Евгений Головаха - о постмайданном обществе (укр.)

21 листопада 2014 року українці, взявши «зонтики, чай, каву, гарний настрій і друзів» зібралися під монументом Незалежності захищати своє європейське майбутнє.

Ці події давно стали як  символом і цінністю для суспільства, так і категорією для досліджень фахівців. Останнім часом соціологія підносить чимало сюрпризів для висновків – особливо у частині електоральних уподобань. З нагоди Дня гідності та свободи, "Рубрика" запитала іменитих соціологів країни – Ірину Бекешкіну та Євгена Головаху – їхню оцінку загальним тенденціям настроїв українського суспільства.

Ірина Бекешкіна, український соціолог, директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва:

Сьогодні ми дійшли до політичної кризи

— Очікування суспільства після Майдану, як, до речі, і після Помаранчевої революції, були досить високими. І більше того, як не дивно, моніторинг Інституту соціології у 2014 році засвідчив зростання позитивних очікувань щодо майбутнього України.

Для розуміння ситуації, давайте згадаємо, яким був 2013 рік? Це була стабільність, потроху зростають зарплати, рівень життя. Яким був 2014 рік? Це, фактично, війна, люди не розуміли, що буде далі. Але. Коли проводили опитування влітку 2014 року, найбільш розповсюдженою відповіддю на питання: «Що ви відчуваєте, коли думаєте про майбутнє України?» у 2014 році була «Різко зросла надія». У 2013 році надія була на найнижчому рівні.

Отже, у 2014 році зросла надія та оптимізм. У людей були позитивні очікування, не дивлячись не те, що відбувається.

Але потроху ці оптимістичні настрої згасали, і сьогодні ми дійшли до політичної кризи. Коли люди не довіряють взагалі нікому, у нас немає жодного політика з позитивним рейтингом довіри. Виборчі рейтинги дуже низькі, люди не бачать керманичів. Настрої українського суспільства не дуже обнадійливі – і все тому, що не справдилися їхні очікування.

Що не справдилося? На Майдані ми проводили постійні опитування щодо цілей Майдану. Частина цілей, звичайно, була реалізована. Це – відставка Януковича, нові вибори, демократія… Усе це, власне, стало реальністю. Але серед важливих цілей була боротьба з корупцією і підвищення рівня життя – це не справдилося. І, звичайно, люди не очікували війни. Тому зараз в українському суспільстві, значною мірою, присутні настрої розчарування.

Євген Головаха, український соціолог, заступник голови Інституту Соціології НАНУ, доктор філософських наук

Українське суспільство подорослішало

— Якщо порівнювати сьогоднішні суспільні настрої з настроями 2014 року, то можемо бачити певне розчарування. Але це природньо. Це – початок нового циклу. Зараз завершується цикл президенства, завершується цикл діяльності Верховної Ради. І настрої розчарування – традиційне явище. Але це не означає, що вони є домінуючими. Є ознаки позитивних змін. Наприклад, покращилося соціальне самопочуття людей, якщо його розуміти як доступність певних соціальних благ.

Зараз люди вважають, що вони мають більше доступу до певних благ, ніж, скажімо, у 2012 – 2013 роках. Тобто це така суперечлива ситуація.

Якщо питати про суспільні настрої у середньому – вони не покращились. Частина українців вважає, що поставлені цілі Євромайдану не виправдались, тому що вони очікували на швидкий результат, миттєві позитивні зміни. Але це була наївна віра в те, що достатньо просто змінити політичний режим, і після цього станеться диво. Для того, щоб сталося «диво», нам потрібно пройти дуже серйозні випробування. І це довгий шлях.

Тому зараз, коли почався новий етап виборів в Україні, підводячи підсумки, можна стверджувати, що всі ті очікування, що були на початку, не виправдалися. Але за деякими показниками все ж таки українці сьогодні почуваються краще, ніж у 2012-2013 роках.

Наприклад, це показники підвищення рівня соціального самопочуття, зменшення деморалізованих настроїв, тобто відчуття того, що люди не розуміють, як жити в цьому суспільстві. Рівень деморалізації сьогодні нижчий, ніж був до подій Євромайдану. Знизився рівень соціального цинізму, тобто недовіри кожного к кожному в українському суспільстві. Тож певні позитивні показники, які заявилися після подій 2014 року, свідчать про те, що українське суспільство стало більш дорослим, ніж було раніше.

З точки зору українського суспільства, позитивні зміни були недостатніми, але вони були, і вони відчутні.

Свіжі дописи

  • Кейсы

Восстановить состояние в “Стане”: как в Ивано-Франковске работает ресурсный центр для волонтеров и активистов

“Рубрика” рассказывает о проекте, который помогает восстановиться, набраться сил и постратегировать на будущее тем, кто… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Экорубрика

От руин к зеленым строительным материалам: в Украине стартовал британско-украинский проект

“Рубрика” рассказывает, как работает новое решение. Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Здоровье

Орган, который не болит: как распознать проблемы со щитовидкой

"Рубрика" поговорила с эндокринологинями, чтобы узнать, как работает щитовидная железа, что вызывает ее заболевание и… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейсы

“Халабуда”: как волонтеры с востока отремонтировали более тысячи дронов

“Рубрика” рассказывает историю инициативы из Мариуполя, которая спасает “птичек” украинских военных, чем экономит сотни тысяч… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейсы

Деминеры и саперы: что нужно, чтобы стать специалистом по гуманитарному разминированию

Работа саперов и деминеров будет долгое время оставаться актуальной для Украины. Они очищают поля для… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024
  • Полезно

Как семье подготовиться к возвращению военного домой

Возвращение военного домой — одно из наиболее важных и ожидаемых событий для каждой любящей семьи.… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.