Несмотря на опасность на временно оккупированных территориях, волонтеры продолжают помогать: развозят продукты, лекарства, одежду, сопротивляются и передают важную информацию ВСУ. По случаю оккупанты тщательно проверяют телефоны в поисках проукраинских переписок, фотографий или даже приобщения к международным организациям. В таких условиях важно максимально оградить себя от возможных подозрений или агрессии со стороны оккупантов.
Волонтерство в окупації дуже ризиковане: постійно є небезпека потрапити "на підвал" чи в полон. Більшість волонтерів на тимчасово окупованих територіях розвозять продукти та ліки по містах, сусідніх селах та цілих районах.
Серед них був і Ярослав Жук, якого викрали російські окупанти в Мелітополі 17 червня 2022 року. Протягом двох місяців його катували у підвалі, застосовуючи електрострум та паяльну лампу, а опісля фейкових зізнань під примусом, Ярослава насильно вивезли до Криму, де й досі утримують в одному із сімферопольських СІЗО.
Херсонський активіст Нахмет Ісмаїлов теж пережив побиття в підвалі через те, що волонтерив. За його словами, окупанти не любили тих, хто допомагає. Російські солдати увірвалися до чоловіка додому і тоді вивезли невідомому напрямку. Нахмета протримали у підвалі п'ять годин і весь цей час били й катували струмом. Тоді волонтера відвезли назад додому і ще два місяці прослуховували його телефон.
На жаль, схожих історій зараз безліч. Окуповуючи те чи те місто, росіяни влаштовують там справжні полювання на людей з відкритою проукраїнською позицією. Щойно вони знаходять в телефоні підтвердження волонтерській діяльності "підозрюваного", той опиняється у небезпеці.
Разом із Української Волонтерською Службою у рамках проєкту "Близькі" ми зібрали кілька порад, які допоможуть зберегти безпеку на випадок таких перевірок.
За потреби налаштуйте функцію автоматичного видалення повідомлень. Не забудьте вимкнути створення резервних копій чатів у месенджерах. Якщо ви обговорюєте щось з іншими волонтерами, ви можете користуватися голосовими повідомленнями. Видаляйте їх з обох сторін після того, як прослухали войс. Проте важливо не видаляти повністю все, адже це теж може викликати підозру.
Варто враховувати, що росіяни можуть запідозрити вас у спілкуванні з українськими військовими, якщо побачать на телефоні додаток Signal.
У рамках проєкту "Близькі" Українська Волонтерська служба працює одразу в кількох напрямках. Якщо ви волонтерите на прифронтових, деокупованих або тимчасово окупованих територіях, ви можете безкоштовно:
Якщо у вас є запитання, звертайтеся на електронну скриньку проєкту: blyzki@volunteer.country
Разбираем, о чем идет речь в законопроекте о постепенном повышении акциза на табачные изделия до… Читати більше
"Алексу" 52. Осенью 2024-го он потерял руку в боях в Волчанске. Но именно эта история… Читати більше
38-летний Сергей Малечко родом из Черниговской области. С первых дней полномасштабного вторжения добровольцем защищал Украину.… Читати більше
"Рубрика" рассказывает об инициативе, которая во всех смыслах налаживает связь между поколениями — и эмоциональную,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Ничего не хочется, а вещи, которые раньше приносили удовольствие, больше не радуют? Сегодня все больше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.