Возвращение военного домой — одно из наиболее важных и ожидаемых событий для каждой любящей семьи. Однако возвращение, временное или окончательное, это часто и сложный этап как для самих защитников, так и для их близких. Время, проведенное на войне, меняет людей, оставляя отпечатки, о которых они не всегда готовы говорить. (укр.)
Тривожний сон, несподівані реакції на звичайні речі, емоційні спалахи або навпаки постійне напружене мовчання стають частиною повсякденного життя всієї родини. У таких умовах нерозуміння та відчуженість можуть зростати, особливо якщо не підготуватися до цих змін.
Щоб допомогти близькій людині, яка пройшла через військові дії, і зберегти емоційний звʼязок у стосунках, важливо знати, як правильно підходити до спілкування і підтримки захисника/ниці після повернення додому.
Про важкі й водночас важливі для обох партнерів моменти адаптації до нової реальності, яку формує досвід війни, "Рубрика" поговорила з психотерапевткою, сексологинею, сімейною психологинею, авторкою близько 20 книг з психології Тетяною Павленко.
Передусім варто розуміти, якими були стосунки до того, як чоловік чи жінка (або обоє) стали військовими. Війна є великим стресом для кожного, але цей стрес дуже часто є поважною причиною, щоб нарешті дозволить собі "вилити" на партнера все те, що накопичилося за роки, та бути щирим з собою. Потрібно усвідомлювати, що пари, які й до війни були щасливими разом, будуть справлятись з проблемами краще, а також краще йтимуть на контакт з психологом, — зазначає психотерапевтка Тетяна Павленко.
З досвіду експертки, це питання також потрібно розмежовувати. Ротація означає лише тимчасове повернення додому. Тому поведінка і стан людини, яка ще буде йти на війну і яка з неї повернулась назавжди — це зовсім різні речі.
У випадку з військовими мова найчастіше йде про контузії, бойову травму, депресивні стани, ПТСР. Фахівцеві розібратися тут не складно, головне, щоб військові та їхні родини хотіли розібратись.
"На жаль є випадки, де рідні людини з депресією називають її лінивою і навідріз відмовляються визнати проблему. Так і з ПТСР, іноді рідним просто страшно, і вони ігнорують ознаки, щоб хоч якось зберегти свою стабільність. Як емоційну, так і на побутовому рівні", — продовжує Тетяна Павленко.
Рідним військових варто бути обізнаними про такі ознаки ПТСР:
Психотерапевтка наголошує, ігнорувати вищеописані стани, вважати їх "банальною втомою", а тим більш намагатися "лікувати" їх самим — небезпечно.
Наприклад, коли рідні військового, побачивши, що він нібито "відіспався та відпочив", починають його смикати, аби він "повертався до життя", робив щось по господарству і поводився "як до війни", це погана стратегія.
"Ми всі за замовчуванням травмовані війною. А тим більш військові. В них не «банальна втома», а втома хронічна. Банальна втома — це прийшли після роботи, полежали й повернулися до нормального стану. У випадку депресії, ПТСР це не працює, тут потрібне медикаментозне лікування. Зараз багато доступної інформації про це, психіатри теж доступні. Найгірше, що можна зробити — це боятися звернутися по фахову допомогу", — говорить Тетяна Павленко.
Водночас психологиня застерігає і від іншої крайності. В житті може трапитися будь-що, але готуватись заздалегідь до найгіршого, жити в страху, випалювати себе негативними очікуваннями, розвиваючи не тільки моральне виснаження, а й тривожність та пов'язані з цим розлади — теж не варто.
Найкращий спосіб подбати про військовослужбовця — зробити так, щоб він міг зосереджуватись на своїх задачах і своєму стані, а не хвилюватися за вас. Для цього треба дбати про власні емоції та ресурс. Важливо, щоб у моменти найбільших тривог та переживань ви мали якесь заняття, яке може відволікти та заспокоїти. Це може бути читання, спорт, вишивання тощо. Ідеально — якщо у вас будуть зайняті і руки, і думки.
Коли ваш партнер повернувся, певний час ви можете звикати одне до одного заново, це нормальний процес. Важливо пам'ятати, що за цей час міг змінитися не лише ваш партнер, а й ви. Не бійтеся відкрито це проговорювати.
"Але й тут все індивідуально. Якщо це раніше працювало в парі, буде працювати і зараз. Якщо ж раніше пара не вміла обговорювати проблеми відкрито, то зараз це теж може не спрацювати. В плані розмов, я впевнена, що говорити потрібно про все, що цікавить, а й не «вирощувати слона посеред кімнати» або вдавати що нічого нікого не цікавить і проблеми не існує.
Проте у військового залишається право не підтримувати цю розмову, або продовжити її згодом. У такому випадку варто не тиснути, проте висловити готовність підтримати й продовжити діалог, коли партнер буде готовий", — каже Тетяна Павленко.
"Ніяк! На першому етапі взаємодії точно. Це нормальна реакція на ситуацію, коли близькій людині ти не можеш допомогти. Це як відсмикнути руку від гарячої каструлі. Проблема — якщо ці емоції стають хронічними", — говорить психотерапевтка.
Важливо пам'ятати, що ваш партнер — доросла людина, яка має право на власні рішення й бажання. Не треба змушувати, вмовляти тощо. Намагайтеся просто бути поруч тоді, коли це потрібно вашій близькій людині. Також допоможе звернення до психолога.
"На сімейній терапії ми вчимось жити в нових реаліях, безпечно один для одного та інших членів родини, позбавляємось відчуття провини один перед одним, сорому за себе, вчимось щиро любити", — розʼяснює Тетяна Павленко.
Якщо ж наснаги або можливості відвідувати психолога немає, то краще шукати ресурси в «дитячих» заняттях. Тобто уявіть, що вас буде радувати як малу дитину і робіть це хоча б раз на день. Це може бути малювання, пазли, лежання в ванні, гуляння, все що завгодно.
"Для зняття напруження зазвичай допомагають тілесні практики. Їх дуже багато в мережі, але робити їх потрібно регулярно", — додає Тетяна Павленко.
Також позбутись напруження можна шляхом спілкування з різними людьми і на різні теми. Ні в якому разі не ізолюватись з ідеєю, що вас ніхто не зрозуміє. Можливо і справді саме ваш випадок не зрозуміє ніхто, проте ваша задача — повернути в життя щось зрозуміле та стабільне.
Також можна запровадити якісь нові сімейні традиції. Щось на кшталт сніданку разом, походу в кіно щонеділі. І це має бути на постійній основі, за будь-яких умов і для всіх. Але цю традицію не можна використовувати як спосіб виховання, маніпуляцій тощо.
"Тобто у будь-якому випадку звичний ритм життя доведеться змінити. Це природно, коли в родині з'являється щось нове, незалежно від чого це щось хороше чи не дуже. Спробуйте жити, як вам хочеться максимально в тих умовах, які є. І піклуйтесь про тілесні та емоційні потреби один одного, про безпеку один одного. Якщо ж сил у вас на це вже немає, вас заповнює відчуття сорому, провини, то краще звертатись до психолога", — резюмує Тетяна Павленко.
“Рубрика” рассказывает историю инициативы из Мариуполя, которая спасает “птичек” украинских военных, чем экономит сотни тысяч… Читати більше
Работа саперов и деминеров будет долгое время оставаться актуальной для Украины. Они очищают поля для… Читати більше
23 февраля самолет Сергея Рыбалко, семь лет прожившего в Дании, приземлился в Киеве. Сергей не… Читати більше
"Рубрика" поговорила с психологиней о том, как маме поддерживать ребенка, когда он сам нуждается в… Читати більше
Якуб Кепка, бывший военный и ветеран с ампутацией, основал благотворительный проект “HopeRaising Expedition”. Он отправился… Читати більше
Сергей Литовченко из Лисичанска, что на Луганщине. До полномасштабной войны жил в Броварах (Киевщина) и… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.