Быть родителями — это вызов. И приготовиться к нему на 100% нереально. Однако можно сделать процесс вхождения в новую роль более простым и приятным. Как именно — в нашем тексте. (укр.)
Народження дитини — значна подія, яка змінює кожну сімʼю та обох у подружжі. Це означає, що життя сім'ї набуває нових сенсів і правил. Після пологів маму і тата чекатимуть чимало викликів, на подолання яких знадобиться багато сил, нових знань та мудрості.
"Пологи — це місточок між минулим та майбутнім. Наближаючись до цього переходу, важливо переглядати маршрут та відмічати певні відрізки", — говорить психологиня Наталія Мовчан.
За допомогою фахівчині та платформи доказової інформації про здоровʼя "Бережи себе" з'ясовуємо, як пройти цей важливий і непростий період правильно, підготуватися до нього й уникнути помилок.
Готуючись до ролі батьків, майбутні мама і тато опрацьовують не одну сотню гігабайт інформації. І до моменту пологів, здається, знають геть усе, наприклад, як тримати дитину, як її годувати, як одягати, вкладати спати, розважати, спілкуватись, лікувати за потреби, встигати за віковими змінами добового ритму, реагувати на сльози тощо.
"Часто здається, що попереду ще безліч часу, і все необхідне з'являтиметься саме собою. Проте іноді ми не встигаємо за цим побачити більш практичні виклики власне батьківства, до яких варто готуватись. Звісно, що командою все це продумати й спланувати вчасно й без зайвих турбот — реально. І якщо є така можливість (якщо немає, варто шукати) — до пологів домовляйтесь про очікувані сценарії з партнером/кою та близькими", — зазначає Наталія Мовчан.
Почніть із того, що розкажіть один одному про своє дитинство, зокрема про виховання та ваші стосунки з батьками, радить психологиня. Неочікувано? Так, проте це важливо, оскільки кожна людина приходить до свого батьківства зі своєї сім'ї та з того досвіду, який отримує від своїх батьків.
Наші батьки також помиляються, і часто ми можемо повторювати схеми виховання, до яких звикли. Важливо разом проговорити можливі помилки й щоразу фіксувати момент, коли ви неусвідомлено можете їх повторювати. Навіть якщо людина мало що свідомо пам'ятає? автоматично підсвідомість буде давати підказку. І не завжди ця "шпаргалка" буде пропонувати бажане або оптимальне.
До прикладу, доволі часто можна побачити, як мами чи тати кричать на своїх дітей на вулиці. У момент втоми не завжди є сили та ресурс усвідомити, що саме зробити і як поводитись. І тоді спрацьовує "підказка" — насварити замість зупинитись, зрозуміти, що відбувається, дати дитині підтримку та домовитись про наступні кроки. Бо це дійсно нелегко.
Також є кілька питань, усвідомлені відповіді на які допоможуть майбутнім батькам зорієнтуватися та довіритися собі. Зокрема, такі:
"Відповіді будуть дивувати, злити, радувати — це нормально, тому що ви плануєте народити та виховувати Людину. На якомусь етапі вам може здаватись, що ви взагалі не здатні бути батьками. Не варто ігнорувати ці почуття — дайте собі час та простір і для таких сумнівів, оскільки вони можуть допомогти обрати простіший шлях. Простий не означає менш цінний, проте він може бути більш радісним і спокійним", — каже Наталія Мовчан.
Згадуючи своє дитинство, партнери дізнаються, у чому їхні батьківські сім'ї відрізняються — і це нормально. Проте за цим приходить розуміння, що потрібно домовитись, як все буде влаштовано саме в їхній спільній сім'ї.
Наприклад:
І дуже важливо домовитись про те, яким чином ви будете вирішувати питання виховання: за якими принципами, правилами, які "категоричні ні" оберуть батьки для виховання без травм.
Варто враховувати, що після народження дитини у нових батьків, особливо у мам, можуть відбутися певні емоційні зміни. На думку психологині, найефективніша стратегія для зменшення стресу та тривожності у період після пологів — не чекати чогось геть дивного, стресового та незрозумілого. Тому що народження дитини це не трагедія, а радісна подія, до якої було мінімум 9 місяців і все попереднє життя. А от у випадку, коли все йде сильно не за планом (незапланована вагітність, ризик не виносити дитину, попередні втрати, завчасно народжені діти тощо) — рекомендація одна: потурбуватись про себе та звернутись до перинатального психолога, щоб отримати необхідну психотерапевтичну допомогу та підтримку.
Також важливо вчитися зберігати баланс між турботою про дитину та часом для себе і партнера. І тут на допомогу приходить планування.
"Якщо людина не бачить, не усвідомлює, не уявляє покроковий план чи погодинне розділення часу свого життя на найближчі дні або тижні, все змішується в одному кошику і додає стресу. Варто почати планувати й буквально вписати свої потреби в щоденний графік, потім додавати туди спільні справи, плани з партнером та друзями чи родичами. Не поспішаючи, з 15-20 хвилин збільшувати цей виокремлений час і фіксувати результати та задоволення від можливості тримати в рівновазі/балансі власне життя", — радить Наталія Мовчан.
Материнство — це виснажливо. Догляд за дитиною й виконання домашніх обов'язків вимагають багато зусиль, тому важливо знати, як залишатися в ресурсі, знаходити джерела енергії та можливості для відновлення.
Мама в ресурсі буває тоді, коли:
У татів свій список і він може не сильно відрізнятись від озвученого, якщо пара домовляється про турботу 50/50.
Є сенс проговорити до пологів, яку саме допомогу очікують майбутні батьки один від одного. А також — від родичів. Це окрема історія, яка теж потребує обговорення (про це читайте наприкінці матеріалу).
За словами Наталії Мовчан, передусім це стосується конфлікту між очікуваннями та реальністю. Одні діти люблять спати з батьками, інші — в окремому ліжечку. Одні спокійно сплять протягом всієї ночі, інші — мають багато перерв у сні. Хтось ходить уже в 10 місяців, а комусь на опанування цієї навички потрібно більше часу. І таких прикладів багато, тому що всі діти різні. Слід усвідомити, що ви матимете справу не просто з якоюсь "теоретичною" дитиною, а з людиною, яка стає частинкою саме вашої сім'ї. Налаштуйтесь на індивідуальний підхід до її потреб.
Щоб не заплутатись, почніть з інформації про "четвертий триместр", підказує психологиня. Так називають перші три місяці після народження дитини. Цей період перших місяців нового життя важливий для всіх у родині — і для мами й тата, і для старших дітей, якщо вони є, і для бабусь-дідусів. Діти в цьому віці найвразливіші, постійно хочуть бути на руках у дорослого, якому можна довіритись і відчути безпеку.
Психологиня пояснює: безпека є базовою потребою дитини — маленькі діти не мають змоги залишатись на самоті, чекати, самостійно давати раду зі своїми потребами. Діти плачуть. Це така сигнальна система, яка оповіщає всіх навколо про потребу дитини в контакті. Діти прагнуть, щоб їх заспокоювали: взяли на руки, поговорили, приклали до грудей (смоктання грудей — це не лише про харчування, але й про заспокоєння). Цей процес заколисує дитину, надає їй відчуття опори та взаємодії з мамою.
Відчути спокій і безпеку дитина може також при взаємодії "шкіра до шкіри". Цього можна досягти в такі способи:
І пам'ятайте: нормально чогось не знати та про щось не думати або й не здогадуватись. Ви настільки хороші батьки, наскільки можете бути. Аби класно виховувати дитину, вам варто піклуватись передусім про власний ресурс. Якщо ви попередньо розділите обов'язки та проговорите план дій за різних ситуацій, то період після пологів мине для всіх спокійно та без зайвих турбот.
Важливо говорити з рідними й чітко формулювати свої бажання та прохання. Страх, що тебе не зрозуміють, говорить про те, що вже є конфлікти в родині. І бажано з ними розібратись до народження дитини, якщо є очікування допомоги.
Як відзначає Наталія Мовчан, більшість мам чекають від рідних турботи, уваги, розуміння і вже точно усі проти втручання та порушення особистих кордонів. Натомість бабусі часто намагаються турбуватись "по-своєму".
Що можуть зробити бабусі (і дідусі) для того, аби мама немовляти справді відчувала допомогу:
Бабусі й дідусі дуже важливі й цінні тією любов'ю та допомогою, якою можуть обійняти родину дітей з онуками. Але за умови, якщо не будуть душити позицією зверху "я все знаю краще, тому що живу довше". Онуки, спілкуючись із бабусями та дідусями, дізнаються про перехід із покоління до покоління. Знають, що крім батьків їх люблять у "великій" родині.
Разбираем, о чем идет речь в законопроекте о постепенном повышении акциза на табачные изделия до… Читати більше
"Алексу" 52. Осенью 2024-го он потерял руку в боях в Волчанске. Но именно эта история… Читати більше
38-летний Сергей Малечко родом из Черниговской области. С первых дней полномасштабного вторжения добровольцем защищал Украину.… Читати більше
"Рубрика" рассказывает об инициативе, которая во всех смыслах налаживает связь между поколениями — и эмоциональную,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Ничего не хочется, а вещи, которые раньше приносили удовольствие, больше не радуют? Сегодня все больше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.