Что происходит

Как объединённые территориальные громады улучшают медицину на местах

Разбираемся, какие возможности дает децентрализация для здравоохранения в малых городах и селах, создают ОТГ, которые создают ОТГ (укр.)

Попри значні здобутки команди МОЗу медична реформа — одна з найбільш критикованих в суспільстві. Особливо гостро по ній проходяться жителі малих міст та сіл, де ситуація з охороною здоров'я найбільш критична.

Чому так трапилось?

Довгий час для жителів малих міст, щоб отримати медичну допомогу потрібно було дістатись заледве не до обласного центру. При цьому власними силами, бо машини швидкої не могли доїхати поганими дорогами, чи просто не мали бензину.

Ситуація почала змінюватись з реформою децентралізації.

Нові об'єднані територіальні громади отримали значно більше ресурсів та можливостей, аби створити в себе якісну систему медичної допомоги. Почали відкриватись нові пункти надання допомоги. Відбуваються закупівлі нового обладнання та автомобілів швидкої допомоги.

Проте реформу продовжують критикувати. Значною мірою, тому що сама система управління охороною здоров'я складна тема, в якій потрібно володіти високим рівнем експертизи, щоб розібратись. При цьому це самі громадяни ледве не щоденно стикаються з цією системою і на практиці бачать її недоліки.

Кожен раз, як людина лишається незадоволена якістю отриманою медичної послуги – навряд вона задає собі питання «хто в цьому винен»? Міністерство? Обласна влада? Місцева влада? Самі лікарі чи може навіть пацієнти?

Знайти відповідь на це запитання самотужки часто складно. І людина точно цим займатись не буде.

Що робити?

Проте є вихід з цієї ситуації, який можуть втілити активні громадяни ОТГ.

Якщо системно працювати над підвищенням прозорості місцевого бюджету в питанні видатків, то можна досягти кращого розуміння громадою, скільки коштів є, і на що вони витрачаються.

І головним тут є процес створення наглядових рад при медичних закладах. Саме наглядові ради стають містком взаєморозуміння, які дозволяють пояснити громаді ситуацію з медициною.

Поки що такі наглядові ради є рідкість. Проте над їх впровадженням активно працюють.

Так, вже є перший приклад Усть-Путильської ОТГ, яка у листопаді поточного року створила опікунську раду закладів охорони здоров'я (КНП «Мариничівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини», ФАПів сіл Усть-Путила, Бисків, Петраші, Білий Потік).

Також, одним із додаткових інструментів підвищення прозорості місцевого бюджету в питанні видатків та кращого розуміння громадою наповнення та використання бюджетів закладів охорони здоров'я можуть стати, наприклад, бюджетний симулятор закладу охорони здоров'я (Царічанка). Під час роботи з яким, громадяни можуть самостійно подивитись на що йде витрачання бюджетних коштів відповідного закладу, що дозволить їм краще орієнтуватися в джерелах доходів та статтях витрат та знизить рівень напруженості та недовіри до керівництва закладів охорони здоров'я.

В цьому напрямку працює проект ДІЄМО, завданням якого є підвищення прозорості в освіті та медицині на місцевому рівні. 20 громад з 13 областей отримують підтримку від консультантів, щоб запустити в себе інструменти підвищення прозорості. Вони створюють наглядові ради, ухвалюють антикорупційні політики та роблять бюджети своїх громад більш зрозумілими для людей, що призводить до конструктивного діалогу між керівництвом ОТГ і мешканцями, коли один одного чують, вважають рівноправними партнерами і працюють разом заради спільного розвитку громади. 

Свіжі дописи

  • Кейсы

“Здесь все близкие”: как работает образовательный проект, призванный поддерживать любимых и родных военных

“Близкие” — это проект, где родные военных и ветеранов и они сами могут овладеть новой… Читати більше

Tuesday November 5th, 2024
  • Что происходит

Трофей войны как доказательство, что ты справился: почему мы приносим взрывоопасные предметы домой

Тысячи украинцев, как военных, так и гражданских, приносят домой гильзы, патроны, гранаты, части снарядов и… Читати більше

Monday November 4th, 2024
  • Полезно

Журналистика решений работает: 10 лучших статей “Рубрики” в октябре

Решения для развития комьюнити, комфортных городов, украинского предпринимательства и инклюзивности общества. Читати більше

Monday November 4th, 2024
  • Экорубрика

Каховское водохранилище: как жители сел, стоящих на берегу бывшего резервуара, живут без воды

“Рубрика” посетила берег Каховского водохранилища и узнала, как изменилась жизнь Кушугумской громады после российского теракта… Читати більше

Friday November 1st, 2024
  • Кейсы

“Драматургия — это универсальный способ восстановления человека”: как работает Театр Ветеранов

Превратить собственный травматический опыт сначала в текст пьесы, а затем поставить ее на сцене —… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • УрбанРубрика

Повышение безопасности на дорогах: как проект ЕС меняет инфраструктуру украинского города

Безопасность как основной вектор для трансформаций городской инфраструктуры Читати більше

Thursday October 31st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.