Замечали ли вы, как изменение погоды способно испортить ваше настроение или самочувствие? Внезапная головная боль, скачки давления, боль в суставах или спине, общая слабость и даже отсутствие аппетита – все это может быть проявлениями метеочувствительности. Многих такие дни надолго выбивают из колеи и даже самые простые задачи начинают казаться сложными.
Про метеочутливість та доступні заходи для запобігання або полегшення болю пов'язаного з погодою, "Рубрика" поговорила з сімейною лікаркою, спікеркою навчальних платформ для лікарів і пацієнтів Надією Барзак.
Існує давнє переконання, що погіршення погоди може посилити біль у суглобах, в місцях старих травм, спровокувати головний біль чи запаморочення і призвести до коливань артеріального тиску. Ще Гіппократ відзначив зв'язок між дощем, вітром і хронічними захворюваннями. Загалом, від 25 до 40% людей зазначають, що відчувають виразне погіршення симптомів при погіршенні погоди.
"Деяких людей можна вважати майже провидцями, адже інколи загострення їхньої хвороби віщує погоду точніше за метеорологів", — ділиться спостереженнями лікарка сімейної медицини Надія Барзак.
Як лікарка первинної практики вона постійно бачить це у своїх пацієнтів. Люди приходять у дні поганої погоди, і кажуть: "Я відчуваю погіршення сьогодні".
На що скаржаться метеочутливі люди:
Але чи справді є науково підтверджений зв'язок між погодою та нашим самопочуттям?
Як відзначає Надія Барзак, дослідження (адже лише вони залучають значно більшу вибірку пацієнтів, ніж досвід окремого лікаря), на жаль, не дають однозначної відповіді. Навіть враховуючи довгу історію інтересу до цієї теми, цей зв'язок все ще не є зрозумілим.
Згідно зі звітом Гарвардської школи здоров'я, опублікованим у грудні 2017 року, погода не має впливу на біль у спині та суглобах. Дослідники проаналізували дані про виклики лікарів за страховою програмою під час дощових днів, пов'язані з такими скаргами. Загалом було розглянуто 11 мільйонів випадків — зв'язку між погодними умовами та болем виявлено не було.
Ревматоїдний артрит також не залежить від погодних чинників. Так само не знайшли впливу зміни атмосферного тиску, температури, вологості повітря та кількості опадів на появу болю у спині.
Однак зв'язок між погодою та болем у суглобах все ж може мати місце, хоча пояснюється він інакше. Виснаження, викликане запальними процесами, біль, обмеження рухливості через неможливість виходити з дому у неприємну погоду, поганий настрій і самопочуття (через низький рівень серотоніну) можуть підвищувати чутливість до болю у вражених суглобах. Це може погіршувати симптоми ревматоїдного артриту, особливо в дощову погоду.
Також багато людей помічають біль у місцях старих переломів під час змін атмосферного тиску чи температури. Втім, наукових доказів такого зв'язку поки недостатньо. Водночас перепади температури та тиску дійсно можуть становити ризик для серцево-судинної системи.
Класика метеозалежності — погане самопочуття через магнітну активність на Сонці. Багато людей скаржаться на мігрені та сильний головний біль у цей період. Однак наукових доказів того, що ці симптоми викликає саме активність Сонця, поки що немає. Так, в одному з досліджень було проаналізовано 63 мільйони твітів зі словами "мігрень" або "головний біль". Порівнявши графік згадок із графіком сонячної активності, вчені виявили, що вони зовсім не збігаються
Натомість є дослідження, в яких показано кореляцію між геомагнітними бурями та ризиком інсульту у певних групах. В ньому дослідники відзначають: зв'язок геомагнітних бур з підвищеним ризиком інсульту повинен розглядатися разом з іншими встановленими факторами ризику.
А от що точно є доведеним, так це влив несприятливих погодних умов (грози, вітер) на інтенсивність симптомів з легеневими захворюваннями, таких як бронхіальна астма і ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень). Причина у зміні характеристики повітря, кількості пилу та пилку, які викликають подразнення у бронхах та легенях
"На даному етапі вчені схиляються до думки, що існує певна категорія людей, яка дійсно відчуває залежність своїх симптомів від зміни погоди, тоді як на інших людей з такими ж захворюваннями ці фактори можуть ніяк не впливати. Однак поки немає одностайної думки вчених, чому це властиво одним, а не іншим", — коментує Надія Барзак.
До того ж має значення не стільки сам факт зміни, а її раптовість, різкий перепад барометричного чи атмосферного тиску, температури, вологості тощо. Серед механізмів погіршення самопочуття існують такі теорії впливу погодних умов:
Хай там як, за словами Надії Барзак, "хвороба починається там, де людина страждає". Адже біль буває навіть без жодного запалення, нервова система може створювати відчуття болю, наприклад, від депресії. А також є сезонне її загострення в прохолодну пору.
"Біль — це суб'єктивне переживання і оцінює його лише людина самостійно, а не лікар, і ми маємо вірити людині", — каже фахівчиня.
Отже, повністю заперечувати вплив деяких погодних умов на здоров'я не варто. Але якщо ви відчуваєте якісь симптоми або біль, не спішить списувати це на погоду, ба більше — не займайтеся самопризначенням та самолікуванням. Краще зверніться до лікаря, щоби разом із фахівцями розібратися у причинах вашого поганого самопочуття.
Хоча ми не можемо уникнути зміни погоди, ми можемо вжити заходів для запобігання або полегшення болю, пов'язаного з погодою. Що радить Надія Барзак:
М'язи, сухожилля та зв'язки, які не рухаються, поступово скорочуються. Ось чому ви можете відчувати дискомфорт після тривалого сидіння. Рух — це ніби лосьйон для суглобів. Регулярні заняття — чудовий спосіб підвищити гнучкість і зберегти здоров'я суглобів, а також натренувати нервову та серцево-судинну системи, поступово збільшуючи навантаження.
Нервова система — це комп'ютер, який обробляє усі сигнали організму. І єдиний період, коли мозок відновлюється — це сон. Відсутність стабільного режиму або робота в нічні зміни може призвести до того, що обробка больових сигналів погіршиться і те, що раніше просто не мало впливу, почне сприйматися як біль — знизиться поріг чутливості.
Які відомо, стресостійкість визначається саме швидкістю повернення до балансу. Ця здатність залежить від багатьох факторів, однак для того, щоб "гормони мозку" — серотонін, норадреналін, кортизол, дофамін тощо — працювали злагоджено, важливо дотримуватися режиму відпочинку-роботи. Які є варіанти? Відведіть час на улюблену справу, прогулянку, фізичні вправи, зустріч з близькими, консультацію спеціаліста з психічного здоров'я — це і буде тренування перемикання зі стресу на відпочинок. Робіть це регулярно і в відповідальний момент мозок "пригадає", що робити.
Якщо ви можете застосувати тепло у тому місці, де у вас біль, ви збільшуєте кровотік і рухливість суглобів. Однак варто обговорити це зі своїм лікарем, адже при гострому запаленні навпаки — холодні компреси можуть зменшити больові відчуття.
Поговоріть зі своїм лікарем про допустимі для вас варіанти. Якщо є біль, допоможуть нестероїдні протизапальні препарати (наприклад, ібупрофен, знову ж таки — дозу та схему прийому має визначати лікар), зарядка, повноцінний сніданок. Натомість такий препарат як "Корвалтаб Метео", що часто позіціонується як препарат від метеочутливості — це просто маркетинг. Загалом, це БАД, а не лікарський засіб, тобто він не призначений лікувати щось, — додає лікарка.
Хорошим варіантом є йога, адже ця практика дуже добре впливає на рухливість при різних захворюваннях суглобів, так само й цигун (тай-чі) — це рекомендовано в дослідженнях. Масаж має позитивний вплив на психіку (якщо немає протипоказань), це буде впливати на відновлення після стресів і збалансування роботи нервової системи.
Ароматерапія — хіба що якщо це хобі і це приносить задоволення.
А от налаштовуватися на погану погоду та прогнозувати для себе метеочутливі дні не варто, адже саме очікування (самонавіювання) може призвести до реалізації поганого самопочуття.
"Варто фокусуватися щодня на тому, щоб підтримувати своє здоров'я в доброму стані, тоді метеочутливість може знизитися, рідше проявлятися або взагалі минути", — резюмує Надія Барзак.
Безбарьерный город — это пространство, в котором каждый человек может передвигаться, работать, учиться, отдыхать и… Читати більше
Январь стал месяцем испытаний для общественного и медиасектора в Украине. С приостановкой программ USAID многие… Читати більше
Чтобы привлечь внимание власти и общества к проблеме отсутствия сроков службы в армии, военный Сергей… Читати більше
О том, как выглядит портрет украинского читателя и что делать, чтобы читать больше — в… Читати більше
Может ли один человек запустить процесс инклюзивных перемен в своем городе? История Ольги Бобрусь доказывает,… Читати більше
Как известно, в Украине есть два основных способа попасть в армию: дождаться мобилизации или подписать… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.