fbpx
Сегодня
Актуально 10:21 13 Июл 2018

Всё о Сенцове: 42-летие в колонии и перспективы освобождения

Сегодня, 13 июля, украинскому кинорежиссеру, сценаристу и общественному активисту из Крыма Олегу Сенцову исполняется 42 года. Более 4 лет из них он по сфабрикованному делу находится в русском плену и 60 дней голодает, требуя не только своего освобождения, но и всех 64 политических заключенных Кремля (укр.).

Українські політики, громадські діячі та представники різних структур неодноразово піднімали питання звільнення Сенцова, звертаючись не тільки до російської сторони, а й до міжнародних організацій та політиків з проханням вплинути на рішення Путіна. Закликали звільнити українського режисера і чимало європейських політиків та світових лідерів, але поки — безрезультатно.

Єдиний варіант — помилування

Як заявляють в оточенні Путіна, складнощі у питанні обміну Олега Сенцова полягають у тому, що він засуджений за "тяжкою статтею". Про це заявляв прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков. Українського режисера, нагадаємо, засудили за те, що нібито готував теракт в окупованому Криму.

Саме через цю статтю єдиним варіантом звільнення українського політв'язня залишається помилування.

За словами двоюрідної сестри Олега Сенцова Наталі Каплан, стаття про тероризм виключає умовно-дострокове звільнення і амністію.

"Залишається тільки помилування, і ми до цього готові, все залежить виключно від політичного рішення питання, а помилування — тільки спосіб все узаконити", — зазначила Каплан.

Ще до початку голодування, у березні, Олег Сенцов був готовий пройти процедуру помилування, якщо вдасться домовитися про обмін. Про це заявляв його адвокат Дмитро Дінзе в інтерв'ю "Радіо Свобода".

"Іншого варіанту (окрім помилування, — ред) не буде, найімовірніше. Усі політв'язні, зокрема й Савченко, проходили через цю процедуру. Тут ти або пишеш і їдеш, або сидиш далі. Олег готовий написати", — зазначав адвокат.

Згодом, після 40 днів голодування, Сенцов заявив, що не буде писати прохання про помилування.

"Олег проти помилування. Він не буде нічого писати президенту", — повідомив його адвокат Дмитро Дінзе.

Після 50 днів голодування Сенцова у Росії заявили, що український режисер може потрапити у список на обмін. Про це заявив заступник голови комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Олексій Кондратьєв. Однак жодних інших кроків, окрім цієї заяви, не було.

Справа про незаконне засудження українського політв'язня Олега Сенцова лежить у Європейському суді з прав людини ще з 2014 року, але, за словами сестри режисера, її розгляд затягується.

"Юридично ми робимо все можливе… Справа лежить в ЄСПЛ з 2014 року, їй дано пріоритет, чому все так затягується — питання до ЄСПЛ", — написала вона у Фейсбук.

ЄСПЛ натомість надсилав запити до Росії з проханням надати інформацію про стан здоров'я Сенцова та закликав його припинити голодування.

Хто може вплинути на Путіна?

За словами адвоката українського режисера Дмитра Дінзе, Сенцов є особливим в'язнем для Росії, тому якщо його мінятимуть, то одразу на кількох людей. При цьому, адвокат підкреслює, що Путін не прислухається ні до відомих режисерів, ні до правозахисників, а лише до силовиків.

"Наскільки мені відомо, президенту Росії доповідали, що Сенцов ‒ супертерорист, злочинець. Його обговорювали на всіх рівнях силових структур, аби не було швидкого рішення щодо його звільнення. Він же виявив принципову позицію, не пішов на поступки, як кістка в горлі став центральному апарату ФСБ. Справа прогриміла на всю країну, відповідно, на нього зуб є", — підкреслює Дінзе.

адвокат Сенцова

Адвокат вважає, що вплинути на рішення Путіна у питанні звільнення Сенцова може лише президент Туреччини Реджеп Ердоган.

У 2017 році на прохання Ердогана російська влада звільнила засуджених у Криму заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова. Їх передали Туреччині, а пізніше Умеров і Чийгоз приїхали до Києва.

Лідер кримськотатарського народу, відомий дисидент та правозахисник Мустафа Джемілєв також вважає, що Туреччина могла б допомогти у звільненні українських політв'язнів, у тому числі й Олега Сенцова, виступивши посередником.

Надія на звільнення

Питання про звільнення Сенцова неодноразово піднімалося на зустрічах контактної групи в Мінську з російськими представниками. Востаннє така зустріч відбулася 11 липня і Україна висунула чітку пропозицію із конкретними прізвищами для обміну полоненими. Відповідь мають надати менш ніж за два тижні.

"Ми очікуємо 25 липня офіційної відповіді представників Росії на конкретну й цілком зрозумілу пропозицію: чи готові вони розморозити питання звільнення незаконно утримуваних, чи збираються забрати 36 громадян РФ, які прагнуть повернутися на Родіну, й віддати нам Сущенка, Сенцова, Кольченка, Клиха, Карпюка, Панова, Гриба, інших українців і кримських татар із російських тюрем", – написала перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко у Facebook за підсумками засідання контактної групи в Мінську.

Те, що Олег Сенцов вимагає не тільки свого звільнення, а й усіх 64 політичних в'язнів, значно ускладнює процес його виходу на свободу.

На думку Мустафи Джемілєва, який свого часу теж оголошував голодування у радянських таборах, це створює небезпеку того, що режисер може відмовитися вийти на свободу та продовжити голодування, доки його вимоги не будуть повністю виконані.

"Що буде, якщо Сенцову скажуть: "Ти вільний"? Думаю, він не хоче бути вільним, поки не випустять всіх українців, ув'язнених за політичними мотивами. Адже він добивається не своєї свободи, а звільнення всіх політичних заручників, яких он скільки сидить в російських тюрмах!", — зазначив Джемілєв.

Це підтверджує і сам Сенцов, який після зустрічі із сестрою Наталею Каплан попросив не забувати й про інших в'язнів, за свободу яких він голодує.

А що дасть голодування?

Голодування ув'язнених є одним із найпоширеніших способів ненасильницького протесту в місцях позбавлення волі. Дуже часто воно не приносить бажаного результату, але безумовно звертає увагу суспільства. При цьому шляхом голодування політв'язням вдавалося привертати увагу суспільства навіть у Радянському Союзі.

Найвідомішим було голодування дисидента Анатолія Марченка у 1986 році, яке на жаль, закінчилося трагічно. Смерть Марченка після 112 днів голодування мала широкий резонанс у дисидентському середовищі СРСР і на Заході. За однією з версій, саме ця подія і реакція на нього західних політиків спонукали генерального секретаря Михайла Горбачова почати процес звільнення політв'язнів.

Голодування Олега Сенцова уже привернуло увагу відомих у світі культурних діячів, політиків, міжнародних установ до того, що в Росії незаконно утримують політичних в'язнів. Тому усе, що міг зробити український режисер зі свого боку — уже зроблено.

акция на поддержку Сенцова

Нагадаємо, українського режисера Олега Сенцова затримали на території окупованого Криму 11 травня 2014 року. Його звинуватили в підготовці теракту у Криму під час незаконної анексії півострова РФ. У серпні 2015 року Сенцова засудили до 20 років ув'язнення в колонії суворого режиму в місті Лабитнангі. З 164 травня 2018 року Сенцов розпочав голодування  вимагаючи звільнити усіх українських політв'язнів в Росії та окупованому Криму.

ДОСВІД

Киянка Олена Самойленко на знак солідарності із Олегом Сенцовим 11 днів тому також розпочала голодування.

"Своїм голодуванням я привертаю увагу до проблем списку Сєнцова, намагаюсь чесно і якомога точніше розповідати про сам процес голодування і закликаю своїх друзів і читачів до активних дій на підтримку політв'язнів", — розповіла Олена.

Дівчина описує зміни у своєму організмі для того, щоб краще усвідомити, що відбувається з людиною, яка голодує. За її словами, в першу чергу голодування проявляється фізичною слабкістю, млявістю.

"Складніше стає вставати, підніматися по сходах, піднімати будь-яку вагу. Хочеться довго спати, але при цьому часто не виходить заснути від почуття голоду", — каже Олена Самойленко.

Вона додає, що після 7 днів голодування з певною регулярністю починають кровоточити ясна, з'являється неприємний запах з рота, від якого майже неможливо позбутися. Загострюється нюх.

"Орієнтовно на 10 день з'являють короткочасні запаморочення. Болять ноги і руки (зап'ястя, литки) по кілька годин. Біль ненадовго знімає гарячий душ. Голова іноді здається пустою і гуде. Думки навпаки стають чіткими, виваженими, зникає дратівливість, залишаються тільки необхідні емоційні реакції", — розповідає дівчина.

Аналіз крові в 8 день голодування показав низьку глюкозу, дефіцит вітаміну D, підвищений С-реактивний білок, зростання трансаміназ і білірубіну.

Олена Самойленко поки не ставить конкретних термінів, доки голодуватиме.

"Я не знаю, які думки виникнуть, наприклад, на 20 день. Я  буду моніторити стан здоров'я і намагатимусь триматися якнайдовше. Думаю, не менше 20 діб", — зазначає вона.

41
1044

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: