Кейсы

“Нет незначительного восстановления”: как маленький проект в селе на Херсонщине меняет жизнь деоккупированной громады к лучшему

“Рубрика” рассказывает о решении, которое демонстрирует — даже небольшие проекты восстановления положительно влияют на развитие громад. Громадам важно инициировать решения, которые будут закрывать их потребности здесь и сейчас — с помощью грантов и кооперации внутри местного сообщества. Как это делать — показываем на примере села Заречное. (укр.)

У чому проблема?

Під час окупації та бойових дій в деяких населених пунктах Правобережної Херсонщини було знищено практично все. Так, у селі Зарічному Високопільської територіальної громади від ворожих обстрілів постраждала не лише інфраструктура, а й школа, дитячий садок, будинок культури, зелені насадження та місця відпочинку та дозвілля для дітей та молоді.

Будинок культури у Зарічному, зруйнований росіянами. Фото надане завідувачкою закладу Тетяною Тетерею

Після деокупації жителі Зарічного почали повертатися в рідне село, вщент розтрощене російськими окупантами. Завдяки волонтерам почали відбудовувати оселі, взимку відновили газопостачання. Але діти були змушені гратися на вулицях, на території зруйнованої школи та інших руїн. Це було дуже небезпечно, зважаючи на те, що територія громади була під щільними обстрілами під час військових дій у 2022 році.

Зарічне — не просто одне з найбільш постраждалих сіл Високопільської громади. В населеному пункті й до війни не було жодного обладнаного місця для ігор дітей.

"Скільки ми не просили, нам не виділяли на це кошти, це було «неважливе»", — говорить завідувачка місцевого будинку культури Тетяна Тетеря, яка стала однією з ініціаторок встановлення нового спортивного майданчика.

Вона продовжує: після того, як у селі відновили інтернет, у дітей зʼявилася можливість навчатися дистанційно, проте через відсутність інших розваг вони також почали проводити багато часу за комп'ютерами та телефонами, що могло негативно позначитися на їхньому здоровʼї та фізичному розвитку.

Яке рішення?

Спортивний майданчик у Зарічному, Високопільської ТГ Херсонської області встановлений за ініціативою місцевих жителів. Фото надане Тетяною Тетерею

Відновлення — не завжди про масштабні проєкти та багаторічні плани. Не менш важливі й ті ініціативи, які закривають потреби громади тут і зараз. А надто — ті, які громада може ініціювати та втілити з відносною швидкістю, аби поступово повертатися до життя.

"Процес відновлення — це не тільки приватні будинки, а й інфраструктура для дозвілля населення. У селі зараз проживає понад 300 осіб, з них 60 — це молодь та діти. Вони цього потребують найбільше", — відзначає староста села Олександр Тетеря.

Отож, у Зарічному небайдужі жителі села за підтримки ГО "Південна стратегія розвитку" та місцевої влади створили для дітей спортивну зону відпочинку. Тепер діти у Зарічному зможуть не тільки займатися спортом — новий спортивний майданчик також стане місцем зустрічей та спілкування.

"Коли ми дізналися про грантову програму ГО «Південна стратегія розвитку Southern Development Strategy», наша команда не мала досвіду написання грантів, однак ми мали величезне бажання створити безпечний та цікавий простір для дітей. Ми готові були навчатися та вдосконалюватися, аби забезпечити їм можливість для фізичної активності, ігор та спілкування з друзями", — розповідає Тетяна Тетеря.

Як це працює?

Згуртувати громаду навколо спільної мети

Підготовка ділянки для спортивного майданчика в Зарічному. Фото надане Тетяною Тетерею

Аби втілити задумане, Тетяна Тетеря та двоє її однодумців написали бізнес-план і подалися на грант. У конкурсі грантів групам взаємодопомоги конкурсна комісія підтримала ініціативу громади. На реалізацію проєкту громаді виділили близько 400 тисяч гривень. Окрім спортивного майданчика, проєкт включав також і зелену зону з облаштуванням тротуарами, лавками та вуличним освітленням.

Вивантажування матеріалів для облаштування майданчика. Фото надане завідувачкою закладу Тетяною Тетерею

У таких проєктах, на думку пані Тетяни, дуже важлива кооперація та спільне бачення мети у громаді. Так, завдяки співпраці з місцевою владою та підтримці жителів села ініціаторам проєкту вдалося вкластися у терміни та встановити в Зарічному спортивний майданчик для дітей і молоді. Старостат посприяв із технікою та підвозом матеріалів, а допомагати встановлювати конструкції та облаштовувати алеї прийшли не лише дорослі, а й навіть діти, які найбільше чекали на появу нової локації для розваг та відпочинку.

Встановлювати майданчик допомагали великі й малі жителі села. Фото надане Тетяною Тетерею

Однак, за словами Тетяни Тетері, не всі жителі села одразу підтримали проєкт. Були й незадоволені — ті, хто вважав, що в селі є стратегічніші об'єкти, що потребували відновлення. Наприклад, підвісний місточок між селами, який підірвали росіяни. Довелося переконувати — з часом справа дійде і до інших об'єктів, але саме ці кошти мають працювати на дітей. Адже діти, що ростуть у громаді, вже зараз потребують обладнаного спільного простору.

А це точно спрацює?

Спортивний майданчик у Зарічному. Фото: Південна стратегія розвитку

До війни в Зарічному проводилися спортивні естафети, функціонував стадіон, де грали у футбол, його жителі власноруч будували волейбольне поле. Зараз селу всього цього дуже не вистачає.

"В нас дуже багато руйнації. Ми залишилися без садочка, без школи, без жодного магазина. Наш будинок культури також частково зруйнований. На цей час ми не можемо там проводити ніяких заходів, тому що там все сиплеться, немає вікон, усюди гуляє вітер. Тому цей майданчик, принаймні у літній період, став для села єдиним місцем де можна зібратися для спорту та спілкування. Я також мама і мені хочеться, хоч мої діти кудись виходили, хоч десь чимось корисним займалися. А не просто сиділи вдома в телефонах та гаджетах. Зараз діти біжать на майданчик щасливі, вони раді", — ділиться Тетяна Тетеря.

Діти граються на новому спортивному майданчику. Фото: Південна стратегія розвитку

"У нас багато дітей різного віку, їм не було де гратися, займатися спортом. У мене самої двоє дітей 11 та 14 років і я дуже радію цьому майданчику", — додає місцева мешканка Альона.

Тепер команда проєкту чекає на саджанці дерев, які будуть висаджені навколо майданчика. А паралельно намагаються відновити й старі спортивні обʼєкти — знову натягнули волейбольну сітку, поставили ворота на стадіоні. "Потихеньку стараємося повертатися до життя", — говорить Тетяна Тетеря.

Тетяна Тетеря на спортивному майданчику. Фото з архіву героїні

Вона радіє, що новим спортивним майданчиком можуть користуватися не лише діти, а й всі жителі села, незалежно від їхнього віку, статі, соціального статусу, фізичних можливостей чи інших особливостей.

"Ми прагнули створити інклюзивний простір, де всі люди зможуть відчувати себе рівними та комфортними. Дуже приємно бачити, що у нас це вийшло — на майданчику кожен день багато людей", — говорить Тетяна Тетеря.

Дитяча гойдалка в селі Мар'яне. Фото надане Тетяною Тетерею

До речі, завдяки ощадливому підходу команди проєкту, виділених програмою коштів вистачило не лише на майданчик у Зарічному. В сусідньому селі Мар'яне, яке також входить до Зарічанського старостинського округу, зʼявилася нова гойдалка для дітей.

Ще більше корисних рішень!

Чи це безпечно облаштовувати такі локації у фактично прифронтовому селі? "Рубрика" запитала про це Станіслава Трошина, операційного директора, члена правління  ГО "Південна стратегія розвитку".

"Треба зазначити, що наразі в Україні немає повністю безпечних місць. Тому головне дотримуватись правил безпеки й не ігнорувати сигнали повітряної тривоги", — говорить Станіслав Трошин.

За цих умов спортивні та дитячі зони відпочинку можуть стати безпечними та цікавими просторами для дітей у населеному пункті, де немає інших розваг. Крім того, діти отримують можливість для фізичної активності, ігор та спілкування з друзями. Важливим ефектом таких зон стає й згуртування громади навколо громадського простору.

За словами Станіслава Трошина, завдяки грантовій програмі також встановили дитячий і спортивний майданчики в Кобзарцях на Миколаївщині.

"Наразі проєкт «Грантів групам взаємодопомоги» добігає кінця і в рамках цього проєкту нові майданчики в інших селах деокупованої Херсонщини не заплановані. Але Південна стратегія розвитку активно працює над розширенням своєї діяльності, тому не виключена поява схожих просторів в рамках інших проєктів", — зазначив представник організації.

Свіжі дописи

  • Кейсы

“Захотелось практически помочь стране”: как подростки создают инновации для разминирования Украины

"Рубрика" рассказывает, как молодежь присоединяется к разминированию украинских территорий. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоровье

Подарки с пользой для здоровья: что приобрести родным на новогодние праздники

“Рубрика” вместе с врачами составила список из 12 универсальных подарков, которые помогут вашим близким позаботиться… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейсы

Дмитрий Демченко: “Хочу помогать раненым, которые переносят это тяжелее и отчаиваются”

Дмитрий Демченко родом из Дружковки, что на севере Донецкой области. К Вооруженным силам Украины решил… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Полезно

Какие подарки выбрать у ветеранских бизнесов? Полезный гайд из 12 идей

Выбор рождественских и новогодних подарков — возможность не только порадовать близких, но и поддержать тех,… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейсы

Навыки для восстановления: как программа Skills4Recovery помогает украинцам реинтегрироваться в рынок труда

Война заставила шесть миллионов украинцев выехать из Украины за границу, а столько же стали внутренне… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Полезно

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.