Вместе с экспертами "Рубрика" создала инструкцию и собрала в одном месте все, на что следует обратить внимание при выборе специалиста по ментальному здоровью. Рассказываем, что нужно проверить и учесть, чтобы не быть обманутым псевдодоктором.
Лиш нещодавно відгримів скандал з викриттям псевдолікаря-психіатра Спартака Субботи.
Викриття "психотерапевта", який викликав довіру у мільйонів, на жаль, підриває й загальний рівень довіри до психотерапії та справжніх фахівців. Сьогодні, коли війна загострила емоції та психологічні проблеми, а крім того, з нею з'явилися й нові (як-от ПТСР), психологічна підтримка стає як ніколи актуальною для українців.
Попит на послуги психологів та психіатрів сьогодні є величезним. Своєю чергою будь-який запит у соцмережах викликає сотні пропозицій від тих, хто хотів би надавати допомогу. Також послуги психолога, психотерапевта, коуча пропонують чисельні сайти, Телеграм-канали, подкасти, соціальні мережі, реклама на YouTube-каналах…
"Рубрика" вирішила розібратися, як пересічному українцю не розгубитися, коли дійсно потрібна допомога фахівця, і знайти надійну та перевірену допомогу. Про те, з ким проконсультуватись щодо психоемоційного стану, емоційних та поведінкових труднощів дитини; де отримати психотерапевтичну підтримку, з якою набагато легше відновити свій стан та покращити якість життя, та як знайти "свого" фахівця, "Рубрика" говорила з експертами.
Насамперед важливо розрізняти ключові професії у сфері надання послуг з підтримки психічного здоров'я. Хто такий психолог, психотерапевт та психіатр — пояснює Валерія Палій, президентка Національної психологічної асоціації:
Щоб не потрапити до шахрая, експертка радить зробити три основні кроки:
Додатково ви можете запитати фахівця про досвід роботи, кількість клієнтів і те, з якими темами він працює (уникайте тих, хто здатен "лікувати" все). Якщо спеціаліст фокусується на вузьких темах, наприклад ПТСР, робота з залежностями, розлади харчової поведінки — запитайте, чи є в нього відповідна спеціалізація й ґрунтовна освіта для роботи з цими темами. Можна пошукати відгуки та інформацію про фахівця в інтернеті.
Пам'ятайте:
Що ще важливо знати й на що ви маєте право:
Під час першої бесіди спостерігайте за своїми відчуттями та емоціями, звертайте увагу на цінності фахівця, рівень загальної культури та поведінку, — радить Руслана Мороз, психологиня-експертка Благодійного Фонду "Голоси дітей". Усе це допоможе зрозуміти ступінь вашої довіри до цього спеціаліста, оскільки вибір будь-якого фахівця у сфері послуг — це завжди ризик. Психологи надають психологічні послуги, і відповідальність за якість таких послуг лежить у тому числі й на самому клієнтові: від нас залежить, чи будемо ми підтримувати професійних невігласів та дилетантів, які дискредитують саму професію і формують негативні стереотипи щодо всіх психологів і психотерапевтів.
Ознаками нефаховості в психології є:
Особливо уважно слід обирати спеціаліста для дитини й підлітка. За словами Руслани Мороз, тут до уваги треба бути індивідуальні побажання дитини:
"Якось одна дівчинка-підліток на пропозицію мами відвести її до психолога, відповіла: «Тільки щоб була молода!». Це не означає, що фахівці старшого віку не викликають довіри у молоді, просто навіть діти вже мають негативний досвід знецінення їх переживань дорослими статусними фігурами — вчителями, батьками, тренерами й навіть психологами. І часто дорослі, чим більше часу їх відділяє від дитинства, тим більше забувають про свої підліткові драми".
Отож серед основних якостей дитячого спеціаліста — психолога, психіатра й психотерапевта — крім тих, що вже зазначені вище, має бути безумовне прийняття будь-якої дитини, повага до її особистості, вміння справлятися навіть із найбільш незручними емоціями, станами та поведінками. Водночас важливе вміння бути опорою, надавати підтримку і вселяти надію й впевненість у дитину чи підлітка.
Руслана Мороз звертає увагу: обов'язковою умовою є поінформованість дитини та підлітка щодо фахівця (ніяких "поговорити з тьотею", "підемо в поліклініку") і добровільна згода на це дитини чи підлітка.
Ольга Бойко, лікарка-психотерапевтка, юнгіанська аналітикиня, неврологиня, Центру клінічної психології та психотерапії, вважає, що самопозиціювання скандального психолога Субботи як "лікаря", особливо в роботі з підлітковою аудиторією, є саме злочином, а не недбалістю чи просто спробою "набити собі ціну".
"Є дуже велика відмінність між тим, щоб поговорити з подружкою або з популярною людиною в інтернеті й вести бесіду з фахівцем. Основне правило лікаря — не нашкодь. І в моїй роботі психотерапевта й невролога це те, про що я завжди пам'ятаю. Це лікарське вистраждане бачення. Бо лікар, маючи велику кількість знань, розуміє, яким крихким та тендітним інколи може бути життя. І це те, чому не вчать на курсах коучінгу", — каже фахівчиня..
Ольга Бойко наголошує, що на життя будь-якої людини може вплинути необережне слово навіть від побіжного знайомого, що й казати про слова авторитета. А Спартак Суббота є саме таким авторитетом для тисяч дітей і підлітків в Україні. І в його спілкуванні зі своєю молодшою аудиторією фахівчиня бачить саме необережність та непрофесійність:
"Якщо ви хочете легко досягти прихильності підлітка, просто почніть грати в підлітка — бунтуйте, скажіть, що дорослі нічого не розуміють, пограйте на підлітковому відчутті сексуальності (де у підлітків ще абсолютний хаос і превалює бажання називатись дорослим). Якщо ви хочете тільки подобатись — робіть, як Суббота.
Якщо ж ви хочете виступати в ролі дорослого й професійного лікаря — процес трохи інакший. Вам потрібно висловлювати повагу й підтримку, розуміння, але при тому м'яко показувати дорослу позицію. Простіше кажучи, психолог не може сказати підлітку "забий на всіх, ти дорослий, хай всі відчепляться". Він скаже: я тебе розумію, інколи не дуже розумію, але хочу підтримати й буду намагатись тебе зрозуміти, але є речі, яких ти ще не знаєш і я можу тобі допомогти дізнатись про них. Це — доросла позиція".
Сьогодні дедалі більше людей потребують якісної допомоги та підтримки у сфері психічного здоров'я, а відтак стають усе більш доступними різні сервіси надання психологічної допомоги.
Ви можете звертатися як до державних чи приватних клінік та фахівців, так і до безплатних ініціатив. Важливо пам'ятати, що такі ініціативи є умовно безоплатними. Насправді вони фінансуються великими фондами й донорами. Грантодавці часто мають достатньо чіткі критерії відбору спеціалістів та контролю якості.
Так, Національна психологічна асоціація за сприяння ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Данії та Канади має лінію безкоштовної психологічної допомоги в Україні і 20 країнах Європи.
Благодійний фонд "Голоси дітей" надає безоплатну психологічну підтримку для батьків і дітей і на цей час має 70 фахових психологів. Ключове завдання фонду під час війни — допомогти дітям та підліткам впоратися з тим, що відбувається навколо. У пріоритеті — надання комплексної психологічної підтримки дитині та сімʼї, повне розуміння їхніх потреб, пропрацювання й робота з подолання в них наслідків війни.
Teenergizer проводить онлайн-консультації для підлітків. Можна звернутися за телефоном +38 066 136 33 14, або написати в чат на сайті.
У проєкті "Розкажи мені" консультації надають провідні спеціалісти Інституту когнітивного моделювання, Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, сертифіковані психологи та психотерапевти.
Платформа "Поруч" надає онлайн та очні групи психологічної підтримки для підлітків та батьків, чиє звичне життя зламала війна. Психологи працюють, щоб досвід кожного та кожної не залишився непереборною травмою на все життя.
Також існує багато інших якісних і доступних способів отримати допомогу. Тому пам'ятайте: якісна допомога існує, втім, у сучасному світі важливо не втрачати пильність.
Замечали ли вы, как изменение погоды способно испортить ваше настроение или самочувствие? Внезапная головная боль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила с экспертками из “Let's do it Ukraine” и “Украинского Альянса Ноль Отходов” —… Читати більше
Быстрая и простая выпечка (и не только), которую можно приготовить для благотворительной ярмарки. Читати більше
Если вы не знаете, кем хотите стать в будущем, уверяем – вы не одни. Эта… Читати більше
Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше
Что нужно, чтобы память о погибших жила, и какие подходы для этого создают в мире… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.