Может ли россия вербовать подростков? Да. Хорошо ли ей удается? Нет. Несмотря на то, что в последние дни в Украине громко заговорили о так называемом молодежном движении ПВК "Редан" ("Редан"), массового характера у нас субкультура так и не приобрела. Тем не менее, если основанное в России движение хоть немного просочилось сквозь границы, знать о нем стоит больше. Что такое "Редан" и как защитить своего ребенка от влияния деструктивной субкультуры, рассказываем в нашем материале (укр.)
ПВК "Редан" — нова молодіжна субкультура, яка нібито виступає проти "офніків" (сучасна назва гопників та хуліганів), "скінхедів", футбольних фанатів та представників національних меншин. Члени угруповання носять довге волосся, чорний одяг із зображенням павуків і використовують специфічний сленг.
Підлітки, координуючись через соцмережі, збираються великими групами в громадських місцях і влаштовують бійки. 27-го лютого у Києві, Харкові, Житомирі, Львові та Івано-Франківську представники субкультури збиралися для масових бійок, проте поліція встигла завадити сутичкам.
Рух з'явився в росії приблизно пів року тому під впливом японського аніме "Hunter x Hunter", в якому за сюжетом діє злочинна організація "Геней Рьодан", символом якої є павук. До лютого 2023 "Редан" майже нічим не відрізнявся від будь-якої іншої спільноти фанів аніме. Його учасники обмінювалися мемами на тему улюбленого аніме, обговорювали одяг та музику. Загальновідомим рух став після подій у московських торгових центрах — там підлітки влаштували кілька бійок зі своїми "ворогами". За повідомленнями російських ЗМІ, було затримано близько 300 неповнолітніх. А наприкінці лютого прояви руху вперше помітили й у нас.
Українськими медіа прокотилася хвиля новин про підлітків, які носять одяг з павуком та цифрою 4 (саме такий номер був у одного з головних героїв аніме) та урізноманітнюють своє дозвілля масовими бійками. Основними центрами проведення своїх зборів підлітки обирають людні місця — площі, торговельні центри, центральні частини міст тощо.
Українська поліція з новомодною навалою справляється досить оперативно. 27 лютого поліція повідомила, що в Києві на Печерську планувалась масова бійка за участі прихильників згаданої субкультури. Правоохоронці вчасно відреагували та затримали учасників. Те ж сталося у Львові та Вінниці.
Наразі в Україні вже заблокували близько 20 каналів та груп "ПВК Редан", понад 700 осіб (здебільшого неповнолітніх) запросили на бесіду у відділення поліції. Паралельно оперативні служби разом із Кіберполіцією встановлюють джерела фінансування, адміністраторів каналів та організаторів масових заходів.
А 28 лютого кіберполіція встановила ще одного адміністратора телеграм-каналу руху. Ним виявився 16-річний мешканець Дніпра. За словами юнака, він вирішив "хайпонути" на темі й створив канал з "модною" назвою для отримання заробітку від реклами. З цим хлопцем та його батьками також уже спілкуються правоохоронці.
У поліції стверджують, що через «Редан» пропагандисти рф намагаються дестабілізувати Україну.
"Штучне поширення такої субкультури — спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та залучити підлітків до протиправної діяльності", — таку заяву начальника управління ювенальної превенції Нацполіції Василя Богдана оприлюднили у ТГ-каналі Нацполіції.
Версія про те, що спецслужби рф, попередньо випробувавши сутички підлітків у москві, почали використовувати таку ж модель провокацій та заворушень на території України, має право на життя. Будь-які прояви нестабільності в Україні завжди на руку нашим ворогам. В протилежність руху "Редан" також створюються групи "анти-редан", до яких входить так звані "офники", які не визнають представників "Редан" та вступають з ними у суперечки та бійки. Таким чином психологічне та фізичне протистояння постійно тримається "у градусі". Новий флешмоб пропаганда рф може використовувати й для того, щоб стверджувати, ніби Україна та росія — це єдиний простір, адже молодь і тут, і там "поводиться однаково".
По суті «Редан» пропонує підліткам ідею, яка допомагає зануритися у романтичне життя зі "справедливими" розбірками в естетиці аніме. Тим більше, що самі учасники "Редан" заперечують радикальні погляди, кажуть, що абревіатура ПВК (приватна військова компанія) у назві руху — це жарт, і стверджують, що лише захищають свою свободу одягатися так, як вони хочуть, та гуляти там, де їм заманеться.
Фахівці кажуть — шансів, що в Україні цей рух приживеться, мало. Робота з підлітками триває вже не тільки в поліції, а й у школах. Проте росія вже не вперше використовує українських дітей для своїх злочинних цілей. До "Редана" були й інші різні ігри, завдяки яким діти здавали локації українських важливих об'єктів, виписували інформацію в ігрових чатах тощо.
Рухи, подібні "Редан", небезпечні ще й з інших причин — зазначає психологиня та психотерапевтка Марина Ребрик.
Марина Ребрик звертає увагу, що й інші психологічні проблеми дітей, такі як самопошкодження, суїцидальні думки та спроби, відсутність кола спілкування, закритість, неприйняття себе тощо, зазвичай мають той самий корінь — самотність, відсутність своєї «зграї», поганий контакт з батьками. До того ж підліткам фізіологічно важко регулювати емоції. Тому що лімбічна система мозку, що відповідає за емоційні переживання та прояви, вже розвинена, а префронтальна кора головного мозку (неокортекс), що відповідає за їхню регуляцію, ще не сформована. Завдання батьків — допомогти цій регуляції, з одного боку прийняттям, з іншого — виставленням кордонів.
"Редан" — це точно не від нудьги, будь-який подібний випадок — це те, на що важливо звернути увагу та підтримати свою дитину", — наголошує психологиня.
"Я завжди кажу, що важливо спілкуватись зі своєю дитиною, і робити це відкрито. Підлітковий вік складний тим, що діти потребують і підтримки, і водночас чіткого дотримання кордонів. Має бути й відкрите щире спілкування, і чітка система правил, які будуть прийняті в родині, прості та ясні. Наприклад, якщо у нас є проблеми чи неприємності, ми говоримо про це та вирішуємо це разом", — говорить Марина Ребрик.
За словами психологині, підлітки також часто копіюють те, що відбувається між батьками та в сімейній системі загалом. Тому важливо також приділити увагу спілкуванню з партнером. Якщо помітили зміни в поведінці дитини, важливо це проговорювати. У відкритих щирих стосунках ці зміни будуть помітними — дитина може бути більш тривожною, агресивною, закритою. Звичайно, що неможливо вберегти від усього, але родина із відкритим щирим спілкуванням має менші ризики.
Ювенальна поліція України підготувала власні поради батькам, які хочуть захистити своїх дітей від впливу агресивних спільнот типу "Редан". За словами правоохоронців, деякі батьки навіть можуть не підозрювати, що їхня дитина належить до певної субкультури та може мати девіантну поведінку. Тому батькам радять робити таке:
"Пам'ятайте, що в зону ризику проявів деструктивної поведінки потрапляють підлітки, яким бракує батьківської уваги та підтримки, а також ті, чиє перебування в інтернеті не контролюється", — наголошують ювенальні прокурори.
А правоохоронці відзначають — якщо ви стали очевидцем скупчення молодих осіб та бачите загрозу бійки, терміново сповіщайте на оперативну лінію — 102.
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
“Рубрика” рассказывает о проекте, который помогает восстановиться, набраться сил и постратегировать на будущее тем, кто… Читати більше
“Рубрика” рассказывает, как работает новое решение. Читати більше
"Рубрика" поговорила с эндокринологинями, чтобы узнать, как работает щитовидная железа, что вызывает ее заболевание и… Читати більше
“Рубрика” рассказывает историю инициативы из Мариуполя, которая спасает “птичек” украинских военных, чем экономит сотни тысяч… Читати більше
Работа саперов и деминеров будет долгое время оставаться актуальной для Украины. Они очищают поля для… Читати більше
Возвращение военного домой — одно из наиболее важных и ожидаемых событий для каждой любящей семьи.… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.