Советы психолога против страха и тревоги (укр.)
10-й день війни з Росією за нашу незалежність. Українці вистояли ще один день! Не віддамо свою землю ворогові і надалі. Але нервова система багатьох уже починає давати збої. Первинний запас міцності, що дозволяв кожному з нас мобілізуватися і тримати себе в руках, вичерпався. Війна б'є по психіці кожного і дуже важливо в цей час зберегти своє ментальне здоров'я та не піддатися психологічному саморуйнуванню.
Говорімо одне з одним, підтримуймо одне одного, всіляймо в одне одного надію й віру в перемогу. Ми сильніші і впевненіші, коли зберігаємо спокій, робимо кожен свою справу. Ми дієздатні, коли володіємо собою. А для того, щоб це в нас виходило — варто дослухатися порад психологів.
Війна складається не тільки з бомбардування і відкритих боїв, а й з інформаційно-психологічних атак. Ми вже пережили всі стани діяльності психіки. І зараз велика кількість людей відчувають виснаження.
Попередній стан — ейфорія, яка підкріплювалася дикою ненавистю до ворога і невичерпною гордістю за нашу армію. Під час ейфорії українці по максимуму об'єдналися, згуртувалися, зарядилися бойовим духом. Могли не спати, не їсти і функціонувати на всю бойову готовність. Як пояснюють психологи, для мозку енергетично важко перебувати постійно в такому стані. Тому він і вмикає для себе функцію захисту — люди почуваються тотально виснаженими, відчувають розпач і ознаки депресії.
"В стані війни кожен з нас може переживати різні емоційні стани, — говорить психологиня Ольга Шабловська. — Зараз нормально відчувати страх, безпорадність, тривогу. Для людей, які перебувають у стані війни можуть спостерігатися перепади настрою, неможливість відчувати позитивні емоції, байдужість до того, що раніше приносило задоволення. Люди можуть плакати, агресувати або бути в стані «ступору». Ці стани можуть змінюватися, відступати і наступати знову".
Зараз нам усім необхідно зберігати працездатність і тверезий розум, щоб пережити те, що відбувається. У хаосі поточних подій зберегти себе — це перше завдання.
Якщо емоції стають дуже сильними і з ними важко впоратися, Ольга Шабловська рекомендує наступні прийоми:
Крім того, наголошують фахівці, потрібно ввести і кілька необхідних цілющих обмежень.
Також допомогти собі повертатися в реальність можна так:
Соціальні зв'язки зараз важливі, як ніколи. Спілкуйтеся з друзями та близькими по духу людьми, обмежуйте контакти з тими, хто розганяє, а не зменшує вашу тривогу. Застосовуйте принципи ненасильницького спілкування. Розмежуйте зони вашої та не вашої відповідальності і не беріть чуже. В тому числі і почуття. Робіть те, що ви можете робити, допомагайте іншим так, як вам під силу, не більше, інакше треба буде допомагати вам. Приймайте допомогу, не соромлячись, коли вона потрібна.
З цього списку (як і з інших порад, які ви бачили чи ще побачите) можна взяти способи, які вам підходять, і не брати ті, які викликають опір або не полегшують стан. Ми всі зараз опинилися в ненормальних обставинах і реагуємо на них нормально, якою б не була ця реакція.
Обіймаємось, дихаємо і віримо в нашу перемогу!
Разом вистоїмо!
Замечали ли вы, как изменение погоды способно испортить ваше настроение или самочувствие? Внезапная головная боль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила с экспертками из “Let's do it Ukraine” и “Украинского Альянса Ноль Отходов” —… Читати більше
Быстрая и простая выпечка (и не только), которую можно приготовить для благотворительной ярмарки. Читати більше
Если вы не знаете, кем хотите стать в будущем, уверяем – вы не одни. Эта… Читати більше
Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше
Что нужно, чтобы память о погибших жила, и какие подходы для этого создают в мире… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.