Пережить бурю: рассказ предпринимателя об устойчивости и надежде в условиях войны
Сергій Рудюк — власник онлайн та офлайн-магазинів техніки Skay.ua. Крім продажу ноутбуків, телефонів та інших ґаджетів, підприємець займається ще й благодійністю та волонтерством. І саме це на початку повномасштабної війни допомогло бізнесу Сергія вистояти. Як? Про це у нашому матеріалі.
У чому проблема?
Велика війна могла поставити хрест на бізнесі
24 лютого в рідній для Сергія Одесі почалося вибухами. Як говорить сам чоловік, тоді пріоритетним завданням для нього було доставити дружину й трьох дітей у безпечне місце, а згодом — повертатися й рятувати бізнес.
"Того дня о 7-й ранку ми з родиною мали їхати на відпочинок. Але о 4:30 нас розбудили вибухи, і цей момент зруйнував наші плани й назавжди змінив наше життя. Це був величезний шок, але тут треба було застосовувати лідерські якості й розставляти пріоритети. Спочатку — евакуація сім'ї, тоді — бізнесові питання.
Багато співробітників виїхали з країни, але я з гордістю можу сказати, що я зберіг свій топменеджмент і всіх партнерів. Це стало вирішальним фактором, який допоміг компанії втриматися на плаву і рухатися вперед. Від самого початку ми почали думати про те, як фінансово підтримати наших людей, оскільки бізнес не функціонував і продажів не було", — ділиться Сергій Рудюк.
Яке рішення?
Попри те, що бізнес фактично стояв на мертвій точці, Сергій Рудюк усвідомлював, що мусить попри все зберегти команду до моменту, коли можна буде відновити роботу. Тож вирішив об'єднувати колег тим, що сам вважав найважливішим — волонтерством.
"Ще з часів АТО я активно займався волонтерством, допомагав Збройним силам. Одеса була під загрозою вторгнення з моря, тому було багато роботи. Я вирішив залучити до волонтерства своїх співробітників і платив їм мінімальну зарплату за день з резервного фонду компанії.
Реакція була приголомшливою. Майже вся команда з радістю долучилася до волонтерства, а ми платили мінімальну зарплату, щоб підтримати їх у ці важкі часи. Важливо було відволіктися від постійних тривожних новин і зайнятися фізичною активністю, щоб зняти напругу".
Як це працює?
Зберігши команду, за якийсь час Сергій Рудюк зміг відновити й роботу магазину. Щобільше — працювати почали одразу в нових масштабах.
"Ми відновлювалися крок за кроком. Через деякий час нам вдалося відкрити один магазин Skay, потім склад, потім другий магазин. Співробітники навіть працювали позмінно, один день — у Skay, а другий день — на волонтерських проєктах. Зрештою, ми успішно перевели всіх ключових співробітників назад на роботу в Skay, і це допомогло нам відновити динаміку.
Ми пережили найгірший період кризи. Була проведена колосальна робота для збереження бізнесу й нашої команди. На початку 2023 року ми провели стратегічну сесію, поставили цілі та розробили план розвитку", — говорить підприємець.
Та попри повернення до роботи, команда магазинів Skay вирішила не ставити на паузу волонтерство. Адже саме допомога війську має залишатися пріоритетом кожного відповідального бізнесу.
"Наша команда також створила волонтерську групу «Скай», де ми організовуємо збори коштів, робимо пожертви та допомагаємо нашим захисникам необхідним спорядженням. Нещодавно ми успішно завершили збір коштів на придбання 100 планшетів для нашої протиповітряної оборони.
Наразі ми перебуваємо в активному зростанні. Попри війну, нам вдалося відкрити магазин у Львові, плануємо відкрити ще один у Києві. В Одесі ми прагнемо запустити новий Skay.ua Flagman Shop — флагманський магазин. Я твердо переконаний, що навіть у складні часи важливо зосереджуватися на нашому бізнесі, нашому житті, хобі та творчості. Разом ми створимо Україну майбутнього, яку ми собі уявляємо. Ми не зупинимося, і разом ми переможемо!" — підсумовує бізнесмен.