"Рубрика" рассказывает, как в поселке в Ровенской области создали консультационный пункт для семей, которые разыскивают своих без вести пропавших родных.
З травня 2023 року в Україні функціонує Єдиний реєстр зниклих безвісти осіб, який містить інформацію про тисячі військових, що розшукуються. Зниклі безвісти військовослужбовці можуть бути в полоні, пораненими, але не впізнаними через втрату свідомості або пам'яті. Це можуть бути і загиблі, тіла яких не вдалося евакуювати з поля бою.
Якщо є підстави вважати, що військовий зник безвісти або потрапив у полон, ЗСУ ініціюють розшук і додають дані до реєстру. Часто рідні військовослужбовця, який отримав статус зниклого безвісти, не знають що робити, залишаючись наодинці зі своїм болем і невизначеністю.
На Рівненщині, в селищі Володимирець, запрацював консультаційний пункт для сімей зниклих безвісти. Тут розʼяснюють, як потрібно діяти при отриманні сповіщення, а також організовують групи взаємопідтримки.
Проєкт "Організація у селищі Володимирець консультаційного пункту для сімей зниклих безвісти" став можливим завдяки підтримці Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (МКЗБ) та фінансовій допомозі NORAD — Норвезького агентства з питань розвитку співробітництва для програми МКЗБ в Україні.
Як розповіла менеджерка проєкту Лідія Луковець, про створення консультативного пункту для сімей зниклих безвісти за особливих обставин у Володимирці задумалися ще в лютому, коли жителям громади запропонували взяти участь в проєкті малих грантів від МКЗБ. З того часу разом з головою ГО "Центр психосоціальної підтримки" Романом Швецем пані Лідія почала створювати консультаційний пункт.
"Наш проєкт направлений на забезпечення представництва, супроводу, надання консультацій та порад сім'ям зниклих безвісти, які проживають у Володимирці та сусідніх громадах Вараського району. У консультаційному пункті ми допомагаємо написати звернення чи заяву, підготувати пакет документів, скеровуємо до профільного спеціаліста, розказуємо про практику вирішення подібних питань, — пояснює менеджерка консультаційного пункту. — Віримо, що проєкт допоможе об'єднати сім'ї зниклих безвісти у спільноту, в якій вони зможуть ділитись переживаннями, досвідом, зможуть підтримувати один одного".
Алгоритм дій у процедурі пошуку зниклого воїна Лідія Луковець, мама трьох дітей та дружина військовослужбовця, вивчила на власному досвіді. Її чоловік Павло Луковець став на захист України ще у 2015. В серпні 2021 року чоловік звільнився, а вже через шість місяців йому зателефонували з військкомату, щоб він повертався до служби у свою частину.
"Чоловік вже тоді говорив, що буде війна, бо вже в серпні під Волновахою їх щоденно крили мінами. Чесно, мені не вірилося, що русня зможе наважитися на таке", — каже Лідія Луковець.
На початок повномасштабного вторгнення Павло Луковець служив в 104 Окремій бригаді територіальної оборони 61 батальйону. У березні 2023 їх відправили на захист Бахмуту. За словами Лідії, з того часу серце її було не на місці.
Останнє повідомлення Павла було таким: "Нас відправляють в котел! Тут справжнє пекло!". 14-го березня жінка дізналася, що в будинок, де були хлопці, прилетіла міна її чоловіка привалило, що з ним — невідомо.
"Найважчим для мене було одразу поїхати у військкомат і забрати дітей зі школи. Це перший раз, коли я випила купу заспокійливих. Далі пішло ходіння кабінетами, де я чула відповідь: «Ну ми ж туди не поїдемо! Ваша справа ж в Бахмуті!». Ми написали заяву в поліції, здали ДНК, а що далі? Куди іти? Що робити?", — згадує свій розпач жінка.
Допомогу Лідія Луковець отримала в Координаційному штабі Рівного. Проте вона зрозуміла, що родинам зниклих безвісти захисників потрібно об'єднуватися і боротися за близьких разом. Жінка вирішила створити групу, куди могли долучатися такі родини.
На той час в одній в бригаді Павла було 25 зниклих безвісти тільки за березень. Трьох повернули з полону, але інформації про інших хлопців, які могли потрапити до вагнерів, що стояли на той час в Бахмуті, не було практично ніякої.
"З родинами безвісти зниклих ми їздили по всіх державних структурах, мирних акціях, спілкувалися з родинами з інших бригад, обмінювалися досвідом та інформацією. Ми завжди разом, всі питання нашої бригади вирішуємо спільно. Уже 15 місяців ми в пошуку і за цей час ми певно стали рідніші рідних!", — ділиться Лідія Луковець.
Військовослужбовець вважається зниклим безвісти, якщо він не повернувся після виконання бойового завдання, і не був підтверджений офіційно як полонений або побратими чи родичі не отримали його тіла. Станом на жовтень 2023 у Єдиному реєстрі зниклих безвісти зафіксовано близько 15 тисяч військових.
"Коли зник мій чоловік, я завжди наголошувала на тому, що потрібно створити при сільських та міських громадах кабінет, де людям з таких родин надавали б консультацію, допомагали та скеровували до потрібного спеціаліста. Бо вже на той час багато хто звертався до мене за допомогою, що їм робити та куди звертатись, бо зник син, брат чи тато. Я завжди ділюся інформацією з приводу пошуку і підтримувала в тяжку хвилину, бо жити в невідомості — це дуже тяжко!
Такі родини завжди перемикаються від почуття надії, що може таки живий до почуття невимовного болю, що його вже немає. Це постійні емоційні гойдалки!", — розповідає Лідія Луковець.
При зустрічі з родинами безвісти зниклих у консультаційному пункті у Володимирці Лідія завжди говорить: "Доброго дня, дорога родина!".
"Ми обов'язково обіймаємося! Ми є підтримкою один одному, рівний — рівному. В колі нашого спілкування ми знаємо, що нас тут розуміють, завжди підтримають, допоможуть. Разом ми можемо і поплакати, і посміятися. Тут нас ніколи ніхто не засуджуватиме", — каже менеджерка проєкту.
За словами Лідії, найбільше такі родини ранить слова "тримайся", "все буде добре", а ще запитання про те, чи отримала сім'я виплати від держави. Також на початку зникнення багатьох родин питають: "Ну що, знайшли вже?". І ці слова для кожного ніби ніж у серце. Лідія Луковець каже: знайти не так легко. Це щоденна боротьба за рідних.
"Підтримуйте такі родини, вислуховуйте їхній біль, бо багатьом здається, що за роки пошуку їх забувають і думають, що вони всім набридли зі своїм горем. Для багатьох головне, щоб їх чули. Не так — «між слів», а саме чули і хоч трішки розуміли. Все це додає нам сили. А ми маємо бути сильними, щоб коли повернуться наші рідні, бути для них опорою", — закликає Лідія Луковець.
Як зазначає менеджерка консультаційного пункту, виміряти результати його роботи поки що зарано. Але вже є важливим те, що люди, які в такому ж статусі, як і Лідія Луковець, можуть отримати від неї необхідну підтримку, поради та допомогу.
Одним із завдань новоствореного пункту є організація поїздок до державних структур пошуку зниклих безвісти та повернення полонених. Нещодавно відбулась поїздка до Координаційного штабу в Київ.
"Для нас вона була важка, адже кожна родина їде в надії отримати хоч якусь звістку про свого рідного, знайти відповідь на основне питання: де наші рідні й коли їх повернуть? В нашій групі є люди, які шукають своїх захисників ще з 2022 року! Свою розраду та розуміння вони знаходять в таких спільнотах та об'єднаннях родин зниклих безвісти", — каже Лідія Луковець.
Тим, хто не має поблизу відповідних структур або ж не може особисто дістатися до консультаційного пункту, Лідія Луковець розписала алгоритм дій.
Що потрібно робити:
Яку інформацію потрібно надати поліції? Чим більше інформації, тим вищі шанси знайти зниклих. Зберіть найповніші відомі вам дані про людину:
Зафіксувати реєстраційний номер заяви, а також забрати витяг із ЄРДР, де буде зазначено ПІБ слідчого. За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон орган досудового розслідування відкриває кримінальне провадження.
У разі потреби із наданням заяви про вказаний факт здається біологічний зразок для виведення ДНК-профілю для подальшого порівняння. Зразки відбираються у біологічних батьків або дітей зниклої людини (для цього необхідно мати при собі паспорт та свідоцтво про народження дитини).
Контакти спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону:
"Гаряча лінія" — (044) 286 37-8
Запити на інформацію подаються на:
Подати:
(044) 299-00-10
факс: (044) 279-86-65
E-mail: office@ukrinform.ua, https://www.ukrinform.ua
Звернутися за консультацією безпосередньо до Лідії Луковець родини зниклих безвісти можуть за телефоном +380987685179, понеділок-п'ятниця з 9:00 до 16:00.
Проект "Войско+1" стал новой рекрутинговой платформой, благодаря которой десятки гражданских мужчин и женщин смогли найти… Читати більше
“Рубрика” рассказывает, на что обратить внимание, когда вы выбираете светоотражающие элементы, а также почему зимой… Читати більше
Замечали ли вы, как изменение погоды способно испортить ваше настроение или самочувствие? Внезапная головная боль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила с экспертками из “Let's do it Ukraine” и “Украинского Альянса Ноль Отходов” —… Читати більше
Быстрая и простая выпечка (и не только), которую можно приготовить для благотворительной ярмарки. Читати більше
Если вы не знаете, кем хотите стать в будущем, уверяем – вы не одни. Эта… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.