Масштабные протесты в Грузии: что происходит и при чем здесь Россия
Тбилиси всколыхнула волна массовых антироссийских протестов, которая привела к около 240 пострадавших и первой отставки чиновника. Собрали все самое важное, что известно о них на данный момент (укр.)
Що сталося?
20 червня у Тбілісі проходило засідання Міжпарламентської асамблеї православ'я. Захід відкрив не спікер грузинського парламенту, а депутат російської Державної Думи, комуніст Сергій Гаврилов. Він сів у крісло спікера парламенту і звернувся до присутніх російською мовою.
Більш того, журналісти запитали Сергія Гаврилова, чи «комфортно йому перебувати у країні, 20% території якої окуповано Росією», на що він відповів, що не відчуває «ніякого дискомфорту. Я дуже щасливий. Грузія – моя Батьківщина».
Виступ Гаврилова, який, за деякими даними, брав участь у російсько-грузинській війні, викликав негативну реакцію опозиційних фракцій «Європейська Грузія» та «Єдиний нацрух». Своїх колег підтримали і представники парламентської більшості. Лідер правлячої фракції Арчіл Талаквадзе заявив, що «росіянам не місце у парламенті Грузії». Своє невдоволення діями російської делегації висловила і президент Грузії Саломе Зурабішвілі. Негативно на присутність Гаврилова відреагував і посол України, який на знак протесту залишив Міжпарламентську асамблею православ'я.
Гаврилов під охороною покинув парламент. Депутат відомий своїми заявами про те, що не визнає Абхазію і Південну Осетію частинами Грузії.
Як відреагували грузини?
Дії росіянина спровокували масову акцію протесту. Ввечері 20 червня близько 10 тисяч грузинів вийшли на вулиці. Учасники акції також увірвалися в парламент Грузії. Спочатку люди хотіли почути вибачення російської делегації за поведінку Гаврилова. Проте згодом почали вимагати ще й відставку очільника парламенту Іраклія Кобахідзе, очільника МВС Георгія Гахарії і очільника Служби безпеки Грузії Вахтанга Гомелаурі.
Що зробила грузинська влада?
Грузинська поліція вимагала від учасників акції розійтися, а потім розігнала мітинг силою. Правоохоронці застосували проти демонстрантів сльозогінний газ і гумові кулі. В результаті постраждали 240 осіб, серед яких – 80 поліцейських. Крім протестувальників, травми отримали і журналісти. Понад сотня постраждалих перебувають у клініках, двоє – у важкому стані. Багато хто має травми очей, спричинені гумовими кулями.
Очільник МВС Георгій Гахарія зазначив, що винних у нападах на поліцейських покарають, однак припустив: демонстранти «мають певні підстави для справедливого протесту».
Прем'єр-міністр Грузії Мамука Бахтадзе назвав протест справедливим, однак, коментуючи силовий розгін демонстрантів, заявив, що поліція діяла за законом. Він також поклав відповідальність за насильство в ході протестів на опозицію.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі, своєю чергою, зазначила: внутрішнє протистояння нікому не на руку, крім Росії. Вона назвала це «штучно піднятою хвилею антидержавних дій, спрямованих на вторгнення в парламент і повалення уряду».
21 червня спікер грузинського парламенту Іраклій Кобахідзе заявив про відставку, виконавши таким чином одну із вимог протестувальників.
Також подав у відставку депутат Закарія Куцнашвілі, який приймав російську делегацію.
А що Росія?
Російська делегація була вимушена покинути Грузію. Сам Сергій Гаврилов сказав журналістам, що його посадила у крісло спікера сама грузинська сторона і що він ранішу у парламентах інших країн, де походила Асамблея МАП, як головуючий займав місця спікерів, але це не викликало жодних негативних реакцій. Також Гаврилов заперечив, щоб брав участь у російсько-грузинській війні.
У Росії протести викликали різку реакцію. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков назвав протести в Тбілісі «русофобською провокацією, яка викликає стурбованість Москви».
Президент Володимир Путін ввечері 21 червня підписав указ, що забороняє перевезення пасажирів російськими авіакомпаніями в Грузію. Заборона вводиться тимчасово з 8 липня з метою забезпечення національної безпеки.
Путін також доручив уряду повернути у країну громадян Росії, які тимчасово перебувають на території Грузії, а також їхній багаж.
Що зараз у Тбілісі?
Увечері 21 червня жителі столиці Грузії Тбілісі продовжили протест на площі перед парламентом Грузії. Вони висунули три вимоги: відставка уряду і міністра МВС; дострокові вибори у парламент зі зміною виборчої системи — із змішаної на пропорційну; розслідування і покарання винних у ситуації з російським депутатом у парламенті.
Нова акція протесту опозиції проходила, переважно, за участю студентів місцевих вузів і громадських активістів, які приїхали з сусідніх міст.
Протести тривали всю ніч. До речі, протестувальники привітали рішення президента Росії Путіна про заборону польотів до Грузії.
Станом на сьогоднішній ранок на проспекті Руставелі в Тбілісі автомобільний рух відновлено. Перед будівлею парламенту учасники акції більше не знаходяться. Немає на місці і правоохоронців.
Учора організатори закликали учасників акції зібратися перед парламентом і сьогодні о 19:00.
Реакція України
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін прокоментував ситуацію, що склалася у Грузії через візит до країни російських політиків.
«Події, які зараз відбуваються в Грузії, — справа виключно наших грузинських друзів. Саме вони мають дати цьому раду. І я впевнений, що дадуть», — написав Клімкін у Facebook.
Клімкін також прокоментував дії посла України у Грузії Ігоря Долгова, який на знак протесту залишив виступ глави Міжпарламентської асамблеї православ'я, депутата РФ Сергія Гаврилова у парламенті Грузії.
«Я особисто пишаюсь вчинком нашого посла у Грузії і мого доброго друга Ігоря Долгова. Саме так — виважено і гідно — реагувала б будь-яка притомна людина на вибрики православного російського комуніста», — зазначив Клімкін.
Також у Міністерстві закордонних справ України заявили, що з розумінням і симпатією ставляться до позиції влади і громадянського суспільства Грузії щодо протидії окупації РФ.
«Важаємо необхідним усюди давати відсіч будь-яким проявам гібридної війни Росії проти України, Грузії, інших країн. Україна підтверджує свою солідарність з грузинським народом у його боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність своєї Батьківщини, свою підтримку зміцнення і подальшого розвитку демократії та демократичних інститутів у Грузії», — йдеться у повідомленні МЗС.
А що там Саакашвілі каже?
Колишній президент Грузіх Міхеіл Саакашвілі, який зараз живе в Україні, коментуючи мітинги у Тбілісі біля стін парламенту, закликав грузинську поліцію перейти на бік народу. Він заявив, що люди в Грузії повстали проти Іванішвілі (колишній прем'єр Грузії Бідзіна Іванішвілі. — ред.) і Росії.
«Іванішвілі, мабуть, злякався того, що сталося з Плахотнюком в Молдові, і вирішив чинити опір власному народу. А це закінчиться падінням режиму. Іванішвілі не має легітимності, тому що не має ніякої посади. Формально він — неофіційна особа, однак призначає всіх парламентаріїв, міністрів, суддів і прокурорів. Він практично повністю (контролює. — Ред.) всю банківську систему, є найбільшим в Грузії землевласником і виробником сільськогосподарської продукції. Ця людина — найбільший приватний акціонер «Газпрому», його привів в грузинську політику Володимир Путін», — розповів Саакашвілі.