fbpx
Сегодня
Здоровье 16:30 08 Авг 2022

"Продолжительность жизни – это 30% образ жизни. В том числе и использование антибиотиков", – Ольга Богомолец

Хотя в Украине с 1 августа уже начался отпуск антибиотиков только по рецептам, споры в обществе до сих пор продолжаются. Раздаются многие аргументы «за» и «против», в которых рядовому украинцу стоит разобраться. Почему это важное решение уже давно актуально, кто ему противодействовал, о реформах в медицине и как правильно в контексте здоровья воспитывать детей – рассказала Заслуженный врач Украины, профессор, народный депутат Верховной Рады Украины VIII созыва, председатель комитета ВРУ по вопросам здравоохранения я (2014-2019 годы) Ольга Богомолец (укр.)

Чому лише з 1 серпня? Трохи історії

– Пані Ольго, з 1 серпня антибіотики продають за рецептами. Ще у 2016 році, коли ви були головою комітету охорони здоров'я Верховної Ради України, ініціювали звернення до МОЗ з пропозицією зробити антибіотики рецептурними препаратами. І ось через сім років таке рішення ухвалено. Чому знадобилося стільки часу? Окрім того, є розмови, що це рішення через війну не на часі.

– Не вважаю, що війна має ставати на заваді розвитку нашої держави. Навпаки. Введений військовий стан повинен мобілізувати усіх і зробити те, що не вдавалося раніше, оскільки тоді були розслаблені і допускали чвари між собою. Тому зараз саме час ухвалювати важливі рішення.

Найперше – щодо реформ освіти, яка, на мою думку, є в критичному стані. А без освіти ми жодну іншу реформу не реалізуємо. Також зміни чекають систему охорони здоров'я. Власне, я не люблю саме слово "реформа". Нам необхідно втілювати європейські стандарти. Адже наша мета – зробити так, щоби українці жили довго, щасливо та ефективно. Все інше – просто інструменти. Рецепти на антибіотики – задля уникнення антибіотикорезестентності – у тому числі.

Хочу трохи звернутися в історію про те, чому раніше все ж таки американські та європейські стандарти в нас не прийняли. Я, до речі, була не перша, хто пропонував відпускати антибіотики за рецептами. На моїй пам'яті, одна з таких жорстких спроб це зробити була у Миколи Єфремовича Поліщука, за що той, власне, поплатився посадою (міністр охорони здоров'я 4 лютого – 27 вересня 2005 – Н.Т.) Фармацевтичне лобі (виробники та ті, які продають антибіотики) чинило настільки сильний спротив, що не дозволило піти проти течії. Боялося, що продажі впадуть суттєво. І пояснити, що воно не втратить, а виграє, було неможливо.

Виграє?

– Так, поясню в процесі розмови.

ольга богомолець

Як антибіотики призначають у США та Європі

Ви маєте досвід співпраці із закордонними партнерами, сама – часта учасниця, спікерка міжнародних форумів та симпозіумів. Скажіть, а як відпускають антибіотики закордоном?

– Антибіотики потрібні тоді, коли є бактеріальна інфекція. Й бактеріальних інфекцій багато, як і антибіотиків – різного спектру дії. Поява (наприкінці ХІХ століття) і застосування пеніциліну стало революцією. Його треба було колоти щочотири години. Сьогодні ж антибіотик приймають раз на добу і продовжують тримати дану концентрацію. Зараз пеніцилін, який тоді допомагав, був би неефективним, тому що бактерії стали, так би мовити, розумнішими, витривалішими. Тепер їх завдання – вижити. От ми й вчимося боротися з ними різними шляхами.

У США та Європі антибіотики призначають навіть там, де у нас їх не приписують. Якщо температура три дні тримається 38,5, антибактеріальні препарати рекомендують приймати про всяк випадок. (Я собі не збиваю температуру і 39, якщо певна, що це – вірусна інфекція. Коли витримуєш з цією температурою два-три дні (для цього треба налаштуватися, розуміючи, що вірусам ще гірше – вони там, образно кажучи, смажаться на пательні), вона потім сама падає і ти швидко видужуєш).

Коли ми перейдемо на американські та європейські стандарти, то будемо робити так теж. Отже, фармацевтичному лобі не слід хвилюватися.

Причому в США та Європі призначають антибіотики здебільшого широкого спектру дії – не особливо є коли розбиратися, що і як. Просто профілактично дають дозу. І все ж чому я за те, щоби антибіотики призначалися за рекомендацію лікаря? У певний момент, хоч це буде нескоро (як відродимо патологоанатомічну службу), ми прийдемо до юридичної відповідальності лікаря за допущені помилки у лікуванні або смерті пацієнта. Власне, для того, щоби працювати в правовому полі, самолікування повинно бути мінімізовано – таким розумним переліком.

ольга богомолець

 "Вірус й антибіотики – дві різні цивілізації"

– Немає точної відповіді на запитання, скільки антибіотиків споживають українці, проте є аналіз трендів споживання. Так, у 2020 році загальний об'єм всіх продажів і закупівель антимікробних препаратів перевищив 6,4 млрд грн, що на 2,6 млрд грн більше, ніж у 2018 році. На вашу думку, пандемія COVID-19 на цьому теж позначилася? За менше як місяць – осінь, а це –ГРВІ, COVID-19, ваші поради на осінньо-зимовий період.

– На жаль, мої друзі, знайомі при перших ознаках застуди приписували собі COVID-19 і вживали антибіотики. Достукатися, що вірус й антибіотики – дві різні цивілізації – було неможливо. Це свідчить про величезні дірки в системі освіти й загальної культури. У світі доведено, що тривалість життя базується на культурі здоров'я. Що знаємо про це?

Моя улюблена тема – меланома (одна з найбільш злоякісних пухлин, яка утворюється з родимки). Я борюся вже 25 років, щоби зменшити смертність від неї в Україні. У США, де смертність від меланоми складає лише 5%, перший діагноз ставить не сімейний лікар, навіть не дерматолог, а член родини – дружина. Вона бачить асиметрію, нерівний край, зміну розміру і каже, мовляв, щось не те, йдемо до лікаря. Для того, аби на таке звернути увагу, потрібно мати знання. Коли я навчалася у Штатах, у душових кабінах нашого гуртожитку, де проживала, було дві наклейки: про самодіагностику раку молочної залози та меланоми.

Повторююся: тривалість життя – це 30% спосіб життя. У тому числі і використання антибіотиків, які вбивають усі бактерії, а не селективно, однак не всі вони погані. Без деяких не може відбуватися процес травлення. Для прийому антибіотиків треба чітко розуміти, що інфекція є бактеріальною, а не вірусною. Власне, це завдання лікаря. Антибіотики не можна кидати. Якщо їх починати вживати, то мінімум 5 днів і, боронь Боже, натще серце. Також вживати препарати, які підтримують добру бактеріальну флору.

ольга богомолець

Діти та хвороби, якими чудово можна хворіти

– Як росли ваші діти з відомою мамою-лікаркою?

– Коли моїй найменшій донечці було два з половиною років, відправила з мамою її на Кінбурнську косу на Миколаївщину – там була наша хатинка. Можливо й зараз є, якщо не спалили. І ось я приїхала навідатися. Софія біжить босоніж назустріч, беру її на руки і що бачу? Стопи поколені, десь – порізані. "Як? Я ж вам лишила п'ять пар босоніжок!" – кажу. А мама, професор-патологоанатом, сміється: "А ти раптом не забула з інституту – звідки і як формується імунітет?.."

Коли діти хворіють – у них формується імунна пам'ять про те, як з хворобою боротися. Й інколи не треба заважати їм. І самому собі. Якщо ви раз або двічі на рік нездужаєте – це нормально, тому що наш організм під час хвороби – тренажерний зал для імунної системи.

Бо є хвороби, якими чудово можна хворіти. Наприклад, вітрянкою. В Британії дитина, хвора на chickenpox, як британці кажуть, йде у дитячий садочок, кличе гостей до себе на party. Чим швидше перехворіти на неї, тим краще, адже у дорослому віці можна мати ускладнення.

Від свинки хлопчикам треба вакцинуватися, бо свинка може призвести до орхіту – запалення яєчок, а, отже, – безпліддя.

Що стосується червінки (краснухи), то якщо дитина-дівчинка не перенесла її в дитинстві, треба робити щеплення обов'язково. Захворівши, будучи при надії, ймовірно доведеться переривати вагітність – через негативний внутрішньоутробний вплив.

Коли діти підхоплюють віруси, треба розуміти, що дитині потрібні пиття, ноги в теплі і правильний догляд. І спостереження, щоби не було ускладнень. 3-4-5-6 днів і дитина буде здоровою.

А все ж таки все базується на довірі. І лікарі вчаться десять років саме для того, щоби встановлювати діагнози і призначати правильно лікування. Давайте будемо довіряти лікарям – у призначенні антибіотиків, щоби не нашкодити самому собі.

1
8071

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: