Все, что должны знать родители первоклашек об образовательных нововведениях (укр.)
Над реформою Міністерство працювало два роки, був врахований досвід семи країн світу – Канади, Фінляндії, Польщі, Шотландії, Ірландії, Франції та Сінгапуру. У відомстві підкреслюють – навчання має бути цікавим для дітей, школярі отримуватимуть більше практики, аніж теорії, ще й навчяться правильно застосувати отримані навички у повсякденному житті.
Тож за кілька днів над 448 тисяч дітей вперше сядуть за парти і почнуть навчатись так, як до цього лише 200 класів по всій Україні.
У цій статті ми зібрали все, що мають знати батьки першокласників про освітні нововведення. Старші класи новації нормативно не зачіпають.
Діти, які у 2018 році підуть до першого класу, здобуватимуть середню освіту вже 12 років і навчатимуться за новими програмами.
Згідно з новим законом, середня освіта буде розділена на три рівні. Перший – початкова освіта (4 роки), її реформа стартує цьогоріч. Другий – базова середня освіта тривалість 5 років (із 1 вересня 2022 року). Третій – профільна середня освіта тривалістю три роки (з 1 вересня 2027 року), яка складатиметься з двох рівнів.
За новим навчальним планом у першому класі більше годин (315 замість 272) буде приділено вивченню мови та літератури й математики (140 замість 136). На предмети «Громадянськість та історія», «Природознавство», «Суспільство і здоров'я», «Технології та інформатика» буде виділено 140 годин, а ось фізкультури стане менше (105 годин замість 136).
Крім того, зміниться підхід до вивчення предметів. Так, на математиці діти повинні будуть не тільки рахувати в межах 100, а й застосовувати ці знання у різних життєвих ситуаціях: уміти відшукати місця у кінотеатрі, номер потрібного будинку тощо.
Це сприятиме формуванню навичок соціальній взаємодії, допоможе застосовувати знання на практиці, розвиватиме критичне мислення і творчість.
Цікаво, що, крім обов'язкових вмінь у читанні та математиці, відтепер у дітей розвиватимуть так звану академічну доброчесність, тобто повагу до чужої інтелектуальної власності. Так, згідно зі стандартом, після 4-го класу дитина повинна вміти дотримуватися правил цитування та посилання на використані джерела.
Кількість уроків залишилася незмінною: 23 години на тиждень, заняття в дітей триватимуть до 12-ої години. Тривалість уроків у першокласників становить, як і раніше, 35 хвилин.
Усі предмети в усіх класах вестимуть українською мовою. У школах національних меншин частину предметів дитина вчитиме рідною мовою, решту – державною. За задумом міністерства, належний рівень знання української мови гарантує учням успішний вступ до ВНЗ.
НУШ передбачає нове середовище: мобільні парти, зручні відкриті шафи, комплекти Lego, ноутбук і принтер для вчителя, а також цілу купу важливих дрібничок: терези, мікроскоп, лупу, набір магнітних цифр і знаків, моделі геометричних тіл.
Як розповіла міністр Лілія Гриневич, цього року на реформування початкової школи з державного бюджету виділять 1,8 млрд гривень. Значна частина коштів, а саме 998 млн, передбачені на забезпечення учнів освітніми матеріалами та меблями, 387 млн піде на підвищення кваліфікації вчителів та майже 164 млн – на придбання техніки.
Для кожного першокласника передбачається особиста парта, яка має мути легкою та мобільною. Класи будуть розділені на сім зон: навчальну, інтерактивну, ігрову, творчу, живий куточок, зону відпочинку, бібліотеку і вчительське місце.
Кім того, з цього року деякі школи стануть інклюзивними. Батьки зможуть написати заяву про інвалідність у їх дитини, і вона отримає можливість вчитися нарівні з іншими дітьми в інклюзивному класі. Вчителю в такому класі можуть дати помічника.
За новою концепцією освіти вважається, що учням початкової школи ще зарано давати такі навантаження, як домашні завдання. Тому у першокласників їх не буде. Замість цього більшу частину матеріалу школярі будуть розбирати разом із педагогами та однокласниками. Повинно бути вербальне оцінювання, але не просто слова "добре", "молодець" тощо.
У другому класі введення домашніх завдань може бути за рішенням керівництва школи, але щоб це займало у школярів не більш 45 хвилин.
У 3-4 класах домашнє завдання вже буде, але на нього діти мають витрачати не більше 1 години 10-30 хвилин.
Звичне оцінювання відтепер скасовано. За новим стандартом, у початковій школі повинно бути формувальне оцінювання. Тож замість табелів МОН запровадило свідоцтво досягнень для учнів 1 класів. Про це йдеться у наказі Міністерства освіти і науки України від 20 серпня.
Зокрема, вчителі оцінюватимуть досягнення учнів, як зазначається у документі, за наступною 4-рівневою системою:
– має значні успіхи;
– демонструє помітний прогрес;
– досягає результату з допомогою вчителя;
– ще потребує уваги і допомоги у вивченні того чи іншого предмета.
Перша частина свідоцтва досягнень заповнюватиметься у жовтні, як проміжний звіт, друга — у травні, як підсумковий звіт.
Завантажити свідоцтво можна за цим посиланням.
Цього шкільного року абсолютно всі підручники, які потрібні для навчання у школах, можна буде скачати онлайн у форматі PDF.
Знайти і скачати їх можна на сайті Інституту модернізації змісту освіти.
Міністерство освіти та науки задекларувало наступні основні принципи Нової української школи:
За результатами моніторингу впровадження нового Стандарту початкової освіти, 92,5% директорів шкіл відповіли, що спостерігали в дітей більшу зацікавленість у навчанні, порівняно з учнями інших класів початкової школи.
Практикорієнтованість навчання – один з головних викликів для української освіти. Тому з першого дня учні НУШ навчаються на практиці і опановують не тільки академічні навички (українська мова, математика, природничі науки тощо), а й соціальні – уміння співпрацювати в команді, мирно вирішувати конфлікти, вчитися самостійно, не боятись помилок і брати на себе відповідальність за рішення.
Відчуваючи небезпеку, дитина перестає думати, а значить – і навчатись. Тому перед новим навчальним роком 22 тисячі вчителів навчали зокрема й створювати безпечне освітнє середовище. Це як фізичне середовище, в якому дитині комфортно навчатись, так і ментальне, яке полягає в доброзичливому ставленні, відсутності цькувань і готовності допомогти.
Вчителі дають розгорнутий зворотний зв'язок щодо успіхів дитини разом з рекомендаціями для покращення, а шкільна адміністрація публікує інформацію про отримання фінансування і витрати, підтверджуючи це документами.
Нематериальное культурное наследие Украины — это больше, чем знания, навыки или ритуалы. Это часть живого… Читати більше
“Рубрика” пообщалась с организацией, которая оказывает комплексную поддержку семьям, в частности дает возможность оставить ребенка… Читати більше
Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше
Проект "Войско+1" стал новой рекрутинговой платформой, благодаря которой десятки гражданских мужчин и женщин смогли найти… Читати більше
“Рубрика” рассказывает, на что обратить внимание, когда вы выбираете светоотражающие элементы, а также почему зимой… Читати більше
Замечали ли вы, как изменение погоды способно испортить ваше настроение или самочувствие? Внезапная головная боль,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.