Щоб розібратися в цій темі, "Рубрика" звернулася до фахівців. Лікар-пульмонолог, фтизіатр Ростислав Любевич та лікар-психіатр вищої категорії, нарколог Євген Скрипник розповіли про те, як кальян впливає на здоров'я.
У чому проблема?
Прихована небезпека
Люди часто вважають, що куріння кальяну є менш шкідливим, ніж цигарки. Дехто вважає, що через воду чи фільтри дим очищується, а кількість токсичних речовин значно зменшується. Однак ця думка може стати причиною серйозних проблем зі здоров'ям.
Дослідження свідчать, що куріння кальяну впливає на організм не менш руйнівним чином, ніж сигарети. Але через оманливу безпечність багато людей продовжують нехтувати ризиками. Опитування майже 700 молодих американців показало — близько половини були впевнені, що ця альтернатива є менш шкідливою за цигарки, а близько 30% разом із кальяном курили і цигарки. Дослідники відзначають, за останні роки значно зросло вживання кальяну серед молоді, особливо серед жінок.
"Міф про безпечність кальяну пов'язаний із тим, що інформаційних кампаній з приводу згубного впливу кальянного диму значно менше, ніж про куріння цигарок. Як часто ви бачили знак про заборону куріння у вигляді закресленої червоною міткою цигарки? Думаю часто. А у вигляді кальяну? Я особисто взагалі ніколи такого знаку не бачив. Також куріння це певний ритуал, який об'єднує людей у колі спілкування", — коментує лікар-пульмонолог Ростислав Любевич.
Декілька фактів про кальян:
- У ВООЗ повідомляють: 1 година куріння кальяну еквівалентна 100 викуреним сигаретам. Адже під час куріння однієї цигарки курець вдихає 0,6 л диму, в той час, як курець кальяну за один сеанс куріння кальяну, який в середньому становить 20–80 хвилин, вдихає загалом 74,1 л диму.
- В організм потрапляє чадний газ та продукти згоряння тютюну й вугілля. При чому під час куріння кальяну курець вдихає значно вищі рівні монооксиду вуглецю (чадного газу).
- Багато хто вірить, що вода в кальяні очищає тютюновий дим від шкідливих речовин, проте й це хибне уявлення. Наукові дослідження показали, що через воду усувається лише близько 3% токсичних домішок. Насправді ж вода переважно охолоджує дим, а не робить його менш шкідливим.
Ризики для здоров'я
Дим кальяну містить канцерогенні речовини, важкі метали, чадний газ та інші небезпечні сполуки, які також притаманні диму сигарет. Це нітрозаміни, поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), формальдегід і бензол. Також внаслідок спалювання вугілля виділяється монооксид вуглецю. Люди, які вживають кальян протягом пів години, отримують велику дозу чадного газу, який спричиняє нестачу кисню в організмі — гіпоксію. Дим кальянів містить токсичні речовини, які також можуть спричиняти ішемічну хворобу серця, інсульт, рак легень та інші види раку, серцево-судинні та респіраторні захворювання.
"У мене були пацієнти, які курять кальян. Також були пацієнти, які курили спочатку цигарки, а потім переходили на кальян. Всі вони все одно мали хронічний кашель, обструктивні захворювання легень та інші супутні стани. Істотної різниці у зниженні функціональності легень між курцями цигарок та кальяну немає. Навіть враховуючи те, що курці кальяну курять не щодня і не з такою частотою. Саме тому, безпечного часу та дози куріння просто не існує. Цікаво й те, що частота хронічного бронхіту навіть вища у курців кальяну", — каже Ростислав Любевич.
Як лікар, який також працює з туберкульозом, він звертає увагу: куріння кальяну сприяє поширенню цієї хвороби через спільне користування трубкою, навіть при використанні змінних мундштуків.
"Якщо ви курите кальян у громадському місці, то маєте розуміти, що колби та трубки, які використовуються, не стерилізують належним чином. Тобто всі мікроби, зокрема, з організму людей, які до вас курили конкретний кальян, живуть і розмножуються в колбах та трубках", — погоджується лікар-нарколог Євген Скрипник.
Він зазначає, куріння кальяну може спричинити інфікування герпесом, грибковими інфекціями, стрептококом, який потім викликає ангіну, запалення нирок та інші захворювання. Таким чином передаються й Helicobacter pylori, які викликають гастрит та виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки.
Через кальян можна заразитися навіть інфекціями, які передаються через кров, зокрема гепатитом С, адже ви можете не знати, що курите з людиною, у якої банальна кровоточивість ясен.
Також куріння впливає на репродуктивну функцію чоловіків та ускладнює вагітність у жінок. Діти, народжені у жінок, які під час вагітності часто курили (зокрема, кальян) мають доведено вищий ризик розвитку респіраторних захворювань. І можуть народжуватися із суттєво нижчою вагою, ніж діти некурців та з ризиком розвитку хронічних захворювань, починаючи від самого народження.
Між іншим, якщо ви знаходитесь у кімнаті, де курять кальян, ви ризикуєте отримати ті ж захворювання, що і курці через пасивне куріння. Важкі метали осідають на поверхнях приміщень та сприяють отруєнню організму.
Залежні та отруєні
Звикання до диму кальяну таке саме, як звикання до цигарок, тому що в кальянній суміші присутній той самий нікотин, який викликає залежність, — наголошує Євген Скрипник. Крім цього, за дослідженнями, курці кальяну з часом починають курити звичайні цигарки та навпаки. В результаті курці отримують подвійний згубний вплив на організм.
Навіть "безнікотинові" чи "безтютюнові" суміші для куріння кальянів також є небезпечними, адже окрім нікотину вони містять ті ж самі токсиканти, які мають таку ж біологічну активність, що й вироби на основі звичайного тютюну.
"Існують оригінальні кальяни з безнікотиновими сумішами, які містять ароматичні компоненти, ефірні олії, сиропи, солодощі, гліцерин. Рекламують навіть кальяни з мʼятою, які мають «заспокоювати» курця. Але варто памʼятати, що під впливом високих температур утворюються продукти горіння, вуглеводень. Також спалюється велика кількість консервантів, ароматизаторів, які є потенційно канцерогенними та шкідливими для ваших легень", — говорить Ростислав Любевич.
Ще гірше, коли курці виготовляють суміші власноруч із невідомо чого. Так, такий "кальян" не містить нікотину й може не викликати фізичної залежності, але досі може викликати психологічну.
Експерт наголошує, єдине, що можна інгалювати — це фармакологічні препарати для небулайзерної терапії захворювань органів дихання, які доведенні клінічними дослідженнями із безпеки та ефективності. Призначати ці препарати має тільки лікар.
Яке рішення?
Центр громадського здоровʼя нагадує: з 2012 року куріння кальянів, як і тютюнових виробів, електронних сигарет і сигарет для нагрівання, заборонене в приміщеннях установ та організацій будь-якої форми власності, зокрема й у кафе, барах, ресторанах.
Якщо ж ваше право на вільне повітря від тютюнового диму порушили, не бійтесь захищати свої права. Ви можете:
- Поскаржитися адміністратору.
- Написати зауваження у "Книгу скарг та пропозицій".
- І просто повідомити про порушення до Держпродспоживслужби або через сервіс Центру громадського здоров'я. Щоб звернення було належно розглянули, потрібно вказати найменування суб'єкта господарювання, який порушує, і точну адресу закладу. Всю цю інформацію має бути зазначено на фіскальному чеку або в куточку споживача.
Також курити сигарети (звичайні та електронні) і кальяни заборонено:
- на зупинках громадського транспорту;
- на дитячих майданчиках;
- у підземних переходах;
- у під'їздах будинків;
- у торгово-розважальних комплексах та інших громадських місцях.
Рассылка
Дайджест самых интересных новостей: только о главном