Кейсы

“Наши разработки помогут всем, кто нуждается в протезировании”: как тернопольцы производят бесплатные накладки на протезы

“Рубрика” рассказывает о проекте MED3DRUK, который помогает людям с протезами чувствовать себя увереннее и комфортнее.

У чому проблема?

Інформація про кількість військовослужбовців, які за час повномасштабної війни отримали ампутації, не розголошується з міркувань безпеки. Але відомо, що у 2023 протезні вироби від держави отримали 20 тисяч осіб — цивільних та військових.

Сучасні технологічні протези, які встановлюють після ампутації, допомагають людям повертатися до нормального життя, а військовим — навіть продовжувати службу у своїх підрозділах. Проте звикання до нових особливостей свого тіла — процес не простий та досить тривалий. Зазвичай він відбувається у кілька етапів, викликаючи у людини, яка тільки починає користуватися протезами, відчуття фізичного та психологічного дискомфорту.

Яке рішення?

У Тернополі для людей з ампутаціями започаткували проєкт MED3DRUK. У рамках проєкту для військових безоплатно виготовляють спеціальні накладки на протези. Декоративні накладки з міцного пластику захищають протез, відтворюють обʼєм втраченої кінцівки, і так допомагають соціальній адаптації захисників.

Про те, як працює ініціатива MED3DRUK, поговорили з її співзасновником, кандидатом медичних наук, головою ГО "Сила відродження" Євгеном Лозою.

Як це працює?

Боєць на протезі з накладкою від MED3DRUK. Фото з архіву проєкту

MED3DRUK — це український проєкт, спрямований на створення персоналізованих декоративних накладок для функціональних протезів ніг за допомогою 3D-сканування, 3D-моделювання та 3D-друку. Кожна накладка розробляється так, щоб відображати унікальний стиль та особистість кожного користувача.

Засновники ініціативи — подружжя медиків Євген та Христина Лози. Загалом у команді проєкту — інженери, дизайнери, медичні фахівці та технічні експерти з різних частин України та світу.

Засновники проєкту Євген та Христина Лози разом ще з часів Майдану, де вони волонтерили як хірурги. Фото з архіву подружжя

За словами Євгена Лози, ідея з виготовлення накладок на протези виникла після відвідування однієї з лікарень, де проходять протезування та подальшу реабілітацію українські військові.

"Під час спілкування один із ветеранів поділився, як часто він ловить на собі погляди перехожих та дітей — люди дуже звертають увагу на протез. Це спонукало нас задуматися над створенням декоративних накладок, які б зменшували непотрібну увагу до людей з ампутаціями та підвищували їхню впевненість у собі", — розповідає Євген Лоза.

Медик каже, потреба в Україні в таких накладках є, а ідея їхнього використання далеко не нова і вже отримала випробування часом. Перший раз накладки на протези він побачив ще кілька років тому — під час навчання в Америці за програмою "Відкритий світ" при бібліотеці Конгресу США. На цьому навчанні Євген багато спілкувався з ветеранами та бачив що вони користуються такими накладками.

Проєкт тернополян спершу отримав назву DIY3DRUK — від слова "діяти", але потім ініціативу перейменували на MED3DRUK. На думку засновників проєкту, ця назва чіткіше вказує на основний напрямок діяльності компанії — розробку та виготовлення саме медичних виробів, таких як накладки для протезів ніг та ортези.

"Ми використовуємо сучасні технології, а також креативний підхід, щоб створювати дійсно корисний та унікальний продукт. Наші роботи відображають нашу місію — допомагати людям, які втратили ногу, відновити свою впевненість та самовираження", — говорять засновники проєкту.

Для чого потрібні накладки на протези?

Накладка на протез з шевроном підрозділу військового. Фото з архіву проєкту

Накладки на протези виконують кілька важливих функцій:

  • Захист протеза. Накладки функціонують як захисна оболонка, яка зменшує знос та ризик пошкоджень протеза, тим самим продовжуючи його термін служби.
  • Комфорт. Накладки відновлюють втрачений об'єм ноги, дозволяючи комфортно носити одяг. 
  • Естетика. Накладки дозволяють користувачам виразити свою індивідуальність та стиль через естетично привабливий дизайн. Користувачі можуть обирати дизайн та колір накладок, які відповідатимуть їхнім вподобанням та потребам.
  • Соціальна адаптація. Накладки допомагають користувачам легше інтегруватися в суспільство, повернутися до активного способу життя та відчувати себе впевнено.

Крім накладок, ініціатива займається виготовленням ортезів — ортопедичних виробів, які використовують для стабілізації та підтримки уражених кінцівок, їх нормального функціонування. Ортези, надруковані на 3D-принтері, ідеально відповідають анатомічним особливостям кожного пацієнта, забезпечуючи максимальний комфорт та ефективність. А технологія 3D-сканування і друку забезпечує високу точність виготовлення кожного з виробів, що покращує їх функціональність і комфорт.

MED3DRUK активно співпрацює з медичними установами, особливо з протезно-ортопедичними центрами, які мають договір з Національною службою здоров'я України (НСЗУ). Ця співпраця дозволяє військовим отримувати накладки безплатно — як додаток до протеза.

"Але наші розробки допоможуть усім, хто потребує протезування", — зазначає Євген Лоза.

Як отримати накладку на протез?

Христина та Євген Лози сканують протез для моделювання накладок і кріплення. Фото з архіву проєкту

Для того, щоб замовити накладку, бійцю потрібно зареєструватися на сайті проєкту. Після цього представники проєкту зроблять заміри, розроблять дизайн і надрукують накладку.

Кожна накладка розробляється індивідуально з урахуванням анатомічних особливостей користувача.

"Накладку на протез моделюємо по дзеркальному відображенню здорової ноги. Якщо немає двох кінцівок, то зробимо бажану форму по фото", — пояснює Євген Лоза.

Процес сканування ноги на диску. Пацієнт провертається по осі. Фото з архіву проєкту

Щоб зробити накладку, спочатку за допомогою 3D-сканера виконують анатомічний цифровий знімок — так створюється 3D-модель виробу. Потім дизайнер обробляє модель в програмі та готує файл для друку. Матеріал, який буде використовуватися для друку накладки, завантажується у принтер і нагрівається. Щоб надрукувати одну накладку, яка складається з двох частин, потрібно близько 50 годин. Швидкість друку залежить від обраного матеріалу.

З запропонованих варіантів можна обрати колір, замовити на свій смак дизайн накладки. За словами Євгена Лози, хтось просить надрукувати герб України, а хтось — шеврон підрозділу, а хтось воліє отримати просто гладку накладку. Найчастіше бійці обирають тілесний або чорний колір. Але в роботі бувають і більш сміливі кольорові рішення.

Наприклад, зараз у проєкту є замовлення на фіолетову накладку. Хлопець підійшов до необхідності носити протез творчо — в комплект до накладки він також хоче пофарбувати в фіолетовий диски на своєму авто.

Тривалість служби накладки залежить від матеріалів, з яких вона виготовлена, та умов експлуатації. У середньому, за належного догляду, накладки можуть прослужити від одного до п'яти років.

А це точно працює?

Ветерану, який втратив ногу та руку, в MED3DRUK розробили цільну накладку тілесного кольору. Фото з архіву проєкту

За словами засновників MED3DRUK, реалізувати й розвивати проєкт було б неможливо без підтримки партнерів, однодумців, волонтерів, які поділяють місію та цінності проєкту.

Так, громадська організація "Rotary Club Ternopil City" придбала для реалізації проєкту 3D-принтер і 3D-сканер. Сайт, на якому можна замовити накладки та ортези, створили та обслуговують хлопці з Дніпра. Дизайн робить фахівець з Луцька. А самі накладки та ортези друкуються не лише в Тернополі, а й в Чернігові, Дніпрі, Полтаві та інших містах України.

Недавно до проєкту приєдналися і студенти з Тернопільського національного медичного університету. Вони займаються скануванням бійців у Тернополі. Батько однієї зі студенток мав ампутацію ноги, він загинув в АТО у 2015. Тому дівчина вирішила допомагати захисникам України саме в у такий спосіб.

Нині накладки MED3DRUK отримало близько 35 ветеранів. У кожного з них своя історія.

"Останнім часом все більше і більше ветеранів хочуть повертатися назад. Одні — як інструктори, а інші — знову на поле бою, —  розповідає Євген Лоза. — Наприклад, один з військових, який отримав накладку, сказав, що накладка допомогла йому повернутися до активного життя і займатися спортом. Він знову почав бігати та займатися фізичними вправами, що позитивно вплинуло на його фізичне та емоційне здоров'я".

Інший ветеран зазначив, що накладка не тільки зробила його протез більш комфортним і функціональним, але й допомогла йому відчувати себе впевненіше в суспільстві. Він знову почав носити свій улюблений одяг, не хвилюючись про зовнішній вигляд протеза.

"Такі історії та відгуки показують, наскільки важливою є наша робота, і як ми можемо допомогти людям, що пережили важкий досвід, повернутися до повноцінного життя", — говорить пан Євген.

Ще більше корисних рішень!

Благодійна фотосесія для ветеранів. Фото з архіву проєкту

Нещодавно на базі проєкту почали робити й безплатні фотосесії для підтримки військових, які втратили кінцівку.

"Ми віримо, що такі фотосесії допоможуть нашим військовим побачити себе у новому світлі, подолати психологічні бар'єри та прийняти себе такими, якими вони є — сильними, сміливими та потрібними", — вважають у MED3DRUK.

І це — дуже важливий момент, тому що в українському суспільстві людей з ампутаціями супроводжують багато міфів та упереджень. Часто можна почути думки, що люди з ампутаціями не можуть вести повноцінне життя, в усьому потребують допомоги, а протези незручні та завжди приносять тільки біль.

"Завдяки сучасним технологіям протезування та реабілітації, люди з ампутаціями можуть займатися спортом, танцювати, працювати та подорожувати. Так, підтримка та допомога  важливі, але багато людей з ампутаціями є цілком самостійними та можуть справлятися з повсякденними завданнями без сторонньої допомоги", — говорить Євген Лоза.

Він відзначає, що наразі українцям дуже не вистачає розуміння того, що ампутація — це не вирок. А також знань про можливості сучасного протезування.

Що можна зробити? 

  • Інформувати — запускати освітні кампанії для підвищення обізнаності про життя людей з ампутаціями та розвінчання міфів.
  • Підтримувати реабілітацію — фінансувати програми реабілітації та протезування, а також надавати психологічну підтримку.
  • Розробляти та впроваджувати програми, що сприяють працевлаштуванню людей з ампутаціями, включаючи підтримку роботодавців.
  • Інтегрувати інформацію про протезування та реабілітацію до освітніх програм для студентів медичних та технічних спеціальностей, щоб молоді спеціалісти були підготовлені до роботи з людьми з ампутаціями.

"Моя мрія — створити такі умови, коли кожна людина з ампутацією могла б не тільки відновити фізичні можливості, але й знайти повноцінне місце в суспільстві, де її вміння та здібності оцінюються не залежно від статусу її здоров'я", — говорить Євген Лоза.

Проєкт MED3DRUK відкритий до співпраці. Якщо ви хочете стати партнером проєкту або запропонувати свою допомогу, ви можете написати на пошту або у приватні повідомлення сторінки проєкту у Facebook.

Свіжі дописи

  • Кейсы

“Захотелось практически помочь стране”: как подростки создают инновации для разминирования Украины

"Рубрика" рассказывает, как молодежь присоединяется к разминированию украинских территорий. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоровье

Подарки с пользой для здоровья: что приобрести родным на новогодние праздники

“Рубрика” вместе с врачами составила список из 12 универсальных подарков, которые помогут вашим близким позаботиться… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейсы

Дмитрий Демченко: “Хочу помогать раненым, которые переносят это тяжелее и отчаиваются”

Дмитрий Демченко родом из Дружковки, что на севере Донецкой области. К Вооруженным силам Украины решил… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Полезно

Какие подарки выбрать у ветеранских бизнесов? Полезный гайд из 12 идей

Выбор рождественских и новогодних подарков — возможность не только порадовать близких, но и поддержать тех,… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейсы

Навыки для восстановления: как программа Skills4Recovery помогает украинцам реинтегрироваться в рынок труда

Война заставила шесть миллионов украинцев выехать из Украины за границу, а столько же стали внутренне… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Полезно

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.