17-го декабря вступил в силу приказ Министерства обороны № 313, который существенно расширяет перечень профессий, чьи представительницы должны стать на воинский учет. С тех пор соцсети пылают, телефоны разрываются, а у феминисток саркастически спрашивают, довольны ли они наконец (укр.)
"Рубрика" вирішила розібратися, що насправді має на увазі Міноборони, чому ніхто не буде "забирати матерів від дітей" і чому погано не з усім, а тільки з комунікацією.
Насправді ця історія почалася ще в травні 2020-го. Саме тоді зареєстрували законопроєкт про зміни порядку військового обліку. 30 березня 2021-го року депутати одноголосно його підтримали. 11 жовтня Міноборони віддало наказ, а вже 17 грудня він набув чинності. Весь цей час чиновники не пояснювали, що означатимуть такі зміни.
В Україні триває війна, розмови про повномасштабний наступ Росії не стихають, тож логічним кроком стає розширення переліку професій, представниці яких є військовозобов'язаними. Та це не означає, що всі вони підуть служити.
Перш за все, потрібно зрозуміти різницю. Військовозобов'язані — це особи, що перебувають в запасі. Вони не йдуть в армію на примусовій основі і ніхто не відправляє їх без підготовки на передову. У випадку війни та масштабної мобілізації військ їх можуть призвати на воєнні посади, що так чи інакше відповідають їхнім професійним навичкам.
Наприклад, журналісти працюватимуть у військовій пресі, менеджери та економісти стануть штабними бухгалтерами, а програмісти працюватимуть з телекомунікаційними системами. Щоб зрозуміти, який відповідник має ваш фах, спершу знайдіть його код тут, а тоді співставте з цією таблицею.
Крім того, у відповідь на обурення суспільства Міноборони вже погодилося скоротити список професій для військовозобов'язаних жінок "в бік здорового глузду". Тож затверджений раніше перелік, до якого увійшли соціальні працівники, бібліотекарі, філологи, діловоди та більшість популярних нині професій, буде переглянуто.
Те, що більше українок стануть військовозобов'язаними, не означає, що їх призиватимуть на обов'язкову службу в армію. Для цього потрібен окремий закон, про який в Україні зараз не йдеться. Перебування на обліку означатиме лише обов'язкові навчання з воєнної підготовки, які зазвичай відбуваються вкрай рідко. На війну призвати таких запасників можуть, але це також відбудеться у разі направду гострої потреби. Тобто повсякденне життя українок навряд помітно зміниться.
Сказати щось остаточне про те, яким чином відбуватиметься процедура постановки на облік, поки не можна. Адже просто зараз держструктури працюють над спрощенням цього процесу. Другий Головнокомандувач Збройних сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний каже:
"Готується такий порядок постановки на військовий облік, який дозволив би реалізувати дистанційно та онлайн якнайбільше процедур. Держава проводить антибюрократичну реформу, щоб людям не доводилося переносити папірці з місця на місце. Це стосується також і чоловіків – цифровізація має модернізувати військовий облік в цілому.
Протягом наступного року всі процедури будуть відкалібровані таким чином, щоб для наших співгромадянок, чиї спеціальності є в переліку для військового обліку, та їхніх роботодавців процес постановки на облік був максимально комфортним".
Якщо ж модернізація процедури затягнеться, то зробити треба буде наступне:
Тоді цей документ слід буде подати своєму роботодавцеві і щоразу під час влаштування на нову роботу подавати його з іншими документами. Стати на облік потрібно буде до кінця 2022-го року, інакше штраф можете отримати як ви, так і ваш роботодавець.
Адміністративні санкції за ухилення від постановки на військовий облік передбачають накладення штрафів у розмірах:
А за ухилення від військового обліку призовника, військовозобов'язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України передбачена вже кримінальна відповідальність (ст. 337 КК) та штраф у розмірі 5100-8500 грн.
У той же час за ухилення військовозобов'язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів передбачений штраф 8500-11900 грн. Також за це можуть присудити виправні роботи строком до двох років, або арешт на термін до шести місяців.
Якщо ви ФОП, вагітна чи мама маленьких дітей, на облік теж стати доведеться, але процедура буде формальною. Як пояснює Валерій Залужний, суттєвих змін для жінок взагалі не буде.
"Зі взяттям на військовий облік жодних змін у житті українських жінок не буде! Єдине – Збройні Сили просто знатимуть, які спеціалістки є в країні та можуть у крайньому випадку долучитись до оборони держави. Відповідний порядок обліку існував в Україні й раніше, починаючи з 1994 року, хоча майже не працював", — розповідає генерал-лейтенант.
У соцмережах вже гуляє купа мемів на тему військового обліку для жінок. Власне, багато в чому вони і сіють паніку. Наприклад…
А от і не факт, що мобілізують. Бо робити це мають лише у випадку крайньої потреби, якщо потрібні будуть люди конкретних професій. Тому мріяти про мобілізацію для дружини перед сном доведеться довго.
Збори, де жінкам даватимуть базову військову підготовку, будуть проводитись не так часто. І, за словами другого головнокомандувача, швидше за все, відвідувати їх жинки зможуть виключно за бажанням.
А тут може бути правда. Оскільки комунікацію Міністерство оборони поки провалює, у військкоматах дійсно поки можуть не до кінця розуміти, що робити з новими правилами.
І наостанок ще трохи прекрасного.
"Рубрика" рассказывает, как молодежь присоединяется к разминированию украинских территорий. Читати більше
“Рубрика” вместе с врачами составила список из 12 универсальных подарков, которые помогут вашим близким позаботиться… Читати більше
Дмитрий Демченко родом из Дружковки, что на севере Донецкой области. К Вооруженным силам Украины решил… Читати більше
Выбор рождественских и новогодних подарков — возможность не только порадовать близких, но и поддержать тех,… Читати більше
Война заставила шесть миллионов украинцев выехать из Украины за границу, а столько же стали внутренне… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.