"Люди забыли о войне", "совершенно не донатят", "никак не получается закрыть сбор" — с этими высказываниями не знакомы волонтеры из этого текста. После начала полномасштабного вторжения они закрыли десятки сборов. За это время они выделили для себя правила, как лучше писать сообщение о сборе, как часто его распространять, какие новые форматы использовать для публикаций и тому подобное.
Лайфхаки від героїв нашого тексту читайте нижче. Від 24 лютого 2022-го вони сумарно зібрали понад 5 мільйонів гривень на потреби захисників та захисниць, не будучи блогерами-мільйонниками. Можливо, саме їхні поради допоможуть влаштувати та ваш перший збір.
Після 24-го лютого 2022-го перший збір Ксенії був для друга, який шукав гроші на авто. Тоді дівчина не робила це самотужки, а лише просувала допис товариша.
"Потім стався масштабний збір, знайомий попросив підтримати одну з бригад. Тоді ми з друзями робили це з нуля. А самотужки я почала збирати кошти десь з березня 2023-го, закуповувала дрони та автівки. За 11 місяців діяльності вдалось зібрати близько 2 мільйонів та 500-700 тисяч гривень", — розповідає волонтерка.
Дмитро та Аліна з Кропивницького після початку великої війни вперше збирали гроші для організації, яка займалась сухими супами для військових. Та парі хотілось більше долучитись до допомоги війську.
"Дмитро читав про армію дронів, що саме безпілотники змінять хід війни. Почали думати, як залучати гроші на дрони. Обрали такий досить цікавий шлях: влаштовувати аукціони та розіграші, за які люди отримують різні артефакти з війни. Така собі подяка за участь у допомозі", — говорить Аліна.
Аукціонами займається й Олександра, яка родом з Севастополя, а живе в Києві. Люди, які беруть участь в розіграшах від дівчини, отримують не артефакт з війни, а річ від якогось бізнесу.
"Просто в якийсь момент зрозуміла, що важко йдуть збори без нічого. Дійшла підсумку, що дієва штука — ставити якісь лоти на розіграш", — ділиться Олександра.
Тож, у чому секрет вдалої волонтерської діяльності?
Як кажуть наші герої, головне у побудові комунікацій — це чесність перед підписниками, без тиску чи надмірної емоційності. Ксенія ділиться:
"У першому своєму зборі я рубала правду-матку. «Ви дивитись мої сторізи, але не реагуєте на лінки. Не скидаєте гроші. Хоча я знаю, що для вас це підйомна сума…». Але це були напівтоксичні повідомлення. Так, воно дієво, але один-два рази. Потім вже перестає працювати.
На кожен раз свій підхід. Це важливо усвідомлювати. Писати «у мене збір, дайте грошей» — не актуально. Писати токсично — теж не підходить. Наприклад, соромити людей, що вони зовсім не скидають гроші. Краще пояснювати та нагадувати, що потрібно долучатись до зборів".
Аліна погоджується з цією думкою. Дівчина додає, що довіра між волонтером та аудиторією вирішує значно більше, ніж претензії та осуд.
"Якщо підписники прочитають агресивний меседж, подумають, що ми наїжджаємо. Люди, які на нас підписані, довіряють нам, а ми — їм. Я всім дякую, навіть якщо це просто репост, а не надіслані кошти", — додає Аліна.
Аудиторія Аліни та Дмитра складається з друзів, знайомих та дружнього бізнесу. "У нас відкрита та проста комунікація з усіма. Стараємось активно вести соцмережі, постити не тільки збори, але і свою кицьку. Бо у нас є якесь життя, якась робота, але ми ще допомагаємо захисникам", — говорить Дмитро.
Олександра теж використовує цей принцип — між дописами про збори постить щось про своє життя. Це допомагає підняти активність на сторінках.
"Допис потрібно писати чітко: на що йде збір коштів, для кого, на яку суму. Не писати зайвої води на кшталт «ми непереможні, до перемоги, вперед» на п'ять речень. Мають бути логічні відступи, чітко вказати, де шукати реквізити для донатів. Які умови розіграшів, якщо вони є", — ділиться досвідом Олександра.
Сам пост, додає Ксенія, має бути якісним — з гарним візуалом, зрозуміло структурованим текстом. Всі волонтери сходяться на тому, що в дописі добре акцентувати на терміновості збору.
"Якщо ми не підкреслюємо терміновість, дуже мало людей відгукується. Повідомлення має бути трошки емоційним. Але таким, щоб викликати повагу до роботи захисників, а не відчуття жалю чи співчуття", — говорить Аліна.
За словами Олександри, у дописі слід вказувати більше особистого. Наприклад, що це збір для друга. Можна розповісти невеличку історію, прикріпити спільні фото.
Поради від Олександри: "Робити перерви в пушингу в сторіс. Писати друзям, знайомим в приватні з проханням поширити збір. Так само робити і з блогерами. Нагадувати про збір щодня з різною інтенсивністю. Пояснювати додатково правила взаємодії зі збором: обов'язкові реакції, коментарі на пост/сторіс, обов'язково активний лінк на банку в сторіс".
Водночас Ксенія нагадує про необхідність робити так, щоб допис про новий збір відрізнявся від допису про попередній.
"Головне — постійно з'являтись у стрічці та постійно нагадувати про збір. Є важлива складова — чим частіше ми збираємо кошти, тим більше змінюється концепт постів зборів. Постійно потрібно підлаштовуватись під свою аудиторію", — розповідає Ксенія.
Також вона говорить, що якщо ви самі на щось збираєте кошти, краще тимчасово не поширювати інші збори. Бо тоді у підписників може виникнути розфокус.
Заклики "скиньте свою каву сюди", "скиньте всі по 10-20 грн" не працюють. Краще, за словами Ксенії, поділити суму збору на кількість людей, які подивились сторіс про збір. Наприклад, на одну людину це може буде по 300 грн. І так і написати: "Якщо всі, хто подивився минулу сторіс, закинуть по 300 гривень, ми закриємо збір і все придбане поїде до бійців".
Волонтери говорять, що добре працюють відео, записані від самих захисників чи особиста світлина.
"В крайньому пості писала про військовослужбовця. Попросила у нього фото, хоча захисники зазвичай не дуже люблять надсилати світлини. Я зробила цей пост з його фото, і за день ми зібрали 50 тисяч з наших сторінок (моєї та військового)", — ділиться Ксенія.
Ефект "Тиловиків Азову" ми помітили у 2023 році-ому. Коли користувачі та користувачки соцмереж створювали власні маленькі банки, а зібрані кошти відправляли для однієї мети — на масштабну закупівлю дронів. Тоді замість п'яти запланованих мільйонів вдалось зібрати понад 30.
"Я про це думала давно, коли ще перші збори не йшли. Не наважувалась долучити знайомих, поки не побачила «Тиловиків Азову». І я підхопила цей метод, запитала своїх друзів, хто готовий зробити банку підсилення. Вони створювали збори на 10 тисяч гривень. Власними силами можемо закривати збір на 300 тисяч за місяць, а з мінібанкірами такий же збір закриється за тиждень. Різниця якраз у часі", — ділиться Ксенія.
"Восени 2022-го року ми вперше запустили аукціон. Тоді продали частину авіабомби, яку ворог випустив на наші позиції. Частину боєприпасу розмалювала місцева художниця, ми її продали", — розповідає Дмитро.
Також у Кропивницькому волонтери запустили сайт, де кожен може обрати артефакт з війни та залишити за це свій донат. Але коли є конкретна мета збору, це аукціон чи розіграш працюють набагато ефективніше, ніж концепція крамниці.
"Щоб люди охоче донатили, лот має бути цікавим. Я в аукціон додаю щось від бізнесу. Як-от свічки, килими, прикраси чи ще щось. Я писала різним компаніям, щоб отримати від них таку допомогу. Так, були і відмови. Але більшість погоджується", — говорить Олександра.
"Коли донатиш і потім отримуєш щось за це, ти наче за щось платиш — одразу інше ставлення у людини. Коли анонсували термінові збори, то людям не так важливо, отримають вони щось чи ні. Але приємно все одно. Коли у підсумку вигравали 2-3 людини, ми їм писали, що вони виграли, і вони дуже раділи цьому", — говорить Дмитро.
"Може здаватись, що люди не донатять. Але маю гіпотезу: «Той, хто ставить собі ціль закрити збір, його закриє", — підсумовує Ксенія.
В Олександри зараз є активний збір на дрони. Банка тут.
Дмитро та Аліна теж збирають на дрони для 73-го морського центру спеціальних операцій. Банка за лінком.
А Ксенія зараз займається збором коштів для аеророзвідників 28 омбр імені Лицарів Зимового. Йдеться про виносні антени AVENGER та дрони. Банка тут.
"Рубрика" рассказывает, как молодежь присоединяется к разминированию украинских территорий. Читати більше
“Рубрика” вместе с врачами составила список из 12 универсальных подарков, которые помогут вашим близким позаботиться… Читати більше
Дмитрий Демченко родом из Дружковки, что на севере Донецкой области. К Вооруженным силам Украины решил… Читати більше
Выбор рождественских и новогодних подарков — возможность не только порадовать близких, но и поддержать тех,… Читати більше
Война заставила шесть миллионов украинцев выехать из Украины за границу, а столько же стали внутренне… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.