fbpx
Сегодня
Экорубрика 12:37 07 Ноя 2018

А ты уже компостируешь? 8 причин не выбрасывать еду на помойку

«Экорубрика» с Александром Ярощуком представляет новую памятку по эко-сознательному образу жизни (укр.).

Якщо я запитаю що ви робите з відходами продуктів харчування, 99% з Вас напевно відповість: "на смітник". І я переконаний, що саме так і є. Окрім того, що наше суспільство ще не навчилося розділяти сміття, більшість можливо навіть і не задумувалася, що харчовим відходам можна дати друге життя.

Природа – річ розумна. Ще у школі нас всіх вчили про кругообіг речовин в природі. Ті знання, певно, так і залишилися на уроках фізики, хімії і біології, хоча це саме те, що могло б пригодитися в житті, як не парадоксально. Чому я про це кажу? Так тому, що відходи продуктів харчування, а отже природні відходи, теж є частиною цього колообігу і в для них є два варіанти. Перший, або традиційний – викинути на смітник, де вони почнуть перегнивати і виділяти небезпечні гази та концентрати, які згодом потрапляють у повітря (чули про глобальне потепління) та воду. Воду поблизу звалищ краще не пити. Другий варіант, про який мало хто чув – компостувати відходи.

Що таке компостування? Це – спосіб перетворення органічних відходів під дією мікроорганізмів, у результаті якого утворюється компост – органічне добриво, яке є незамінним помічником для отримання гарного врожаю.

компост

Ось 10 причин, чому компостування – це не лише популярний тренд, але і спосіб збільшити врожай і покращити власне здоров'я.

1. Зменшення територій звалищ

Для України це особливо актуальне питання, оскільки більшість українських сміттєвих звалищ уже давно віджили своє. Більшість з них не обладнані належним чином. Деякі звалища вже не вміщуються у відведені межі, а тому все частіше опиняються за їхнім кордоном, засмічуючи навколишню природу. Всі пам'ятають, як 2 роки тому у Грибовичах під Львовом стався обвал? Так от, Грибовицьке сміттєзвалище було аварійним і необхідність його закрити була вже давно, однак відходи туди звозили, незважаючи на небезпеку для працівників для місцевих жителів. Хоча чверть відходів могла на ньому і не опинитися, якби люди лише компостували органіку. Я тут навіть не згадую про повторне використання більшості матеріалів, які ми звикли викидати.

2. Високоякісні добрива

Компост – чудове органічне добриво, багате на поживні речовини та мікроелементи. Його можна використовувати як в саду і огороді, так і в себе в квартирі, підживлюючи ним квіти.

3. Зменшення викидів парникових газів

Внаслідок перегнивання органіки на сміттєзвалищах виділяються токсичні гази і метан. Компостування може зменшити цю проблему в рази.

4. Покращення якості повітря

У компост додають листя, бур'яни (без насіння) та інші відходи рослинного походження. Замість того, щоб їх спалювати чи викидати на смітник, вони будуть використовуватися з користю.

5. Компост – натуральний пестицид

Використання компосту у якості пестициду зменшує негативний вплив хімічних речовин на ґрунти і перешкоджає їхньому потрапляння у воду.

6. Зменшення кислотності та лужності ґрунту

Додавання компосту зменшує кислотність та/або лужність ґрунту – від цього залежать мікробіологічні процеси, розвиток рослин і напрям процесів ґрунтоутворення.

7. Зменшення ерозії ґрунту

Додавання компосту у ґрунт покращує його якість, оскільки туди потрапляють поживні речовини. Окрім цього, він утримує вологу, що позитивно впливає на врожайність. За підрахунками, збільшення органіки у ґрунті на 5% посилює його здатність утримувати вологу вчетверо.

8. Сприяння біорізноманіттю

Компост є поживним середовищем, а отже місцем проживання багатьох видів мікроорганізмів, дощових черв'яків, які додатково покращують якість ґрунту, а як наслідок – врожайність.

компост

Як приготувати компост

Загалом, приготування компосту складається з трьох основних етапів.

По-перше, потрібно підготувати ємкість або яму з достатнім об'ємом, куди поміщатимуться органічні відходи. До речі, не всі органічні відходи можна додавати у компост, а лише відходи з фруктів та овочів, кавову гущу, шкарлупу від яєць, траву, бур'яни без насіння, листя, відходи деревини та папір. Продукти тваринного походження не рекомендують додавати у компост.

На другому етапі всі ці органічні відходи складають у ємність шарами: відходи продуктів харчування рекомендують чергувати з листям, травою, папером, відходами деревини тощо для кращої циркуляції повітря. Час від часу, наприклад 2-3 рази в місяць все це поливають водою і перемішують. Однак, не можна допускати надлишку води і втрамбовувати компост. Поки ємність заповнюється, ці процедури повторюють.

Третій етап – власне подальше використання, і тут чимало варіантів. Якщо ви живете у приватному будинку або можете відвезти собі чи друзям на дачну територію – то розсипте приготовлений компост як добриво по поверхні ґрунту. Якщо живете в квартирі – додавайте його у горщики з квітами, а ОСББ може продавати компост фермерам і таким чином заробляти.

В залежності від способу приготування – їх розрізняють два: «гарячий» і «холодний», – готується компост від декількох місяців до пів року і більше. У готовому компості зменшується температура, зникають неприємні запахи, він стає однорідного чорного кольору.

Опитування

36
5572

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: