УрбанРубрика

Как во Львове работает инициатива “Возьми дом под опеку”

4 сентября россияне ударили по Львову дронами и ракетами. 189 домов получили повреждения, 60 человек пострадали, 8 погибли. Ночная атака нанесла огромный ущерб городу. Тогда Андрей Садовой инициировал проект “Возьми дом под опеку”, чтобы восстановить поврежденные дома города. С этого дня прошло почти два месяца. Рассказываем, что происходит с инициативой сейчас. (укр.)

У чому проблема?

Історія однієї вулиці

Вул. Коновальця розташована недалеко від центру Львова. Однак, на відміну від шумних та вічно галасливих центральних провулків, тут панує тиша.

Жінка підмітає ґанок від надокучливого опалого листя. Студенти розмовляють, ідучи з університетських пар. А під вікнами бігають коти, доганяючи одне одного. Вулиця наче з оповідок — та сама львівська казка зі старими охайними будинками, частина з яких була побудована ще у XIX-XX столітті, чистими вулицями та привітаннями від сусідів кожного ранку.

Цей район так би й залишався місцем, де спокійно проходить життя його жителів. Однак 4 вересня саме сюди влучила російська ракета.

Будинок на Коновальця у день удару. Фото: Львівська обласна прокуратура

Вибиті шибки, гори будівельного сміття, маркувальні стрічки навколо будинків. Але найжахливіше — загибель людей. Тепер тут стоїть невеликий меморіал, який поставили на згадку про тих, хто, на жаль, не вижив.

Тієї ночі вулиця Коновальця стала не єдиною, яка постраждала. Усього 189 будинків були пошкоджені у двох районах Львова — Франківському та Залізничному. 3377 вибитих вікон, пошкоджені пам'ятки архітектури, навчальні та медичні заклади, центри творчості. 

Росіяни атакували історичний центр, окремі об'єкти якого є пам'ятками архітектури та знаходяться у буферній зоні ЮНЕСКО і державному реєстрі нерухомих пам'яток України. Зокрема зруйнована будівля на Коновальця 44 раніше була кам'яницею Людвіка Гірша, збудованою у 1911–1912 рр.

Яке рішення?

Щоб допомогти відновити Львів, а саме 20 найбільш серйозно пошкоджених будинків, мер Львова Андрій Садовий ініціював програму "Візьми будинок під опіку". У ній він запрошує українських й іноземних інвесторів взяти на себе відбудову пошкоджених об'єктів. 

Як це працює?

Зараз на Коновальця, 44 відбуваються протиаварійні роботи. За словами заступника міського голови Львова Андрія Москаленка, будинок законсервують і розпочнуть роботи з відновлення. Будинок є частиною ініціативи "Візьми будинок під опіку", тому нещодавно Андрій Садовий на своїй сторінці у фейсбук оголосив, що до реконструкції долучається "АТБ-маркет", інвестувавши 11,6 млн грн.

Вулиця Коновальця межує з вулицею Кокорудзи, яка теж значно постраждала.

Фото постраждалого будинку. Фото: Львівська обласна прокуратура

Зокрема тут розміщений Ліцей №5 ім. Іванни та Іллі Кокорудзів. 3 вересня у ліцеї пролунав перший дзвоник та офіційно розпочався новий навчальний рік. Уже наступного дня працівники школи прийшли у зруйновані класи, засипані склом, порваними шпалерами та уламками вікон.

Класи Ліцею №5 після російської атаки на Львів. Фото: ФБ Ліцей імені Кокорудзів

До відбудови ліцею долучилися партнери з німецького міста Фрайбург, які передали 100 000 євро. За ці кошти заклад відновив вікна та пошкоджені частини будівлі.

Ліцей сьогодні, вигляд з входу

Пам'ятка архітектури, у якій вибуховою хвилею вибило вікна. 8 жовтня Садовий анонсував, що компанії нададуть 1 млн грн на їхню заміну.

Будинок, який є частиною ініціативи.

Загалом до ініціативи долучилися як українські бізнеси, так і міжнародні підприємці й організації: мережа АЗК "ОККО", компанія Carlsberg, благодійний фонд Шона Пенна в Україні CORE, компанія "Кормотех", компанія Ензим, Meest Group, Львівський ІТ Кластер, Інститут Полоніка, Асоціація західноукраїнських забудовників, Schreder, Poner, Young Business Club Львів, Kindgeek, МаркКвен та фермерське господарство "УЛАР", ТРК Victoria Gardens, inVerita, Українська Біблійна Церква, благодійний фонд "Український фонд розвитку" та інші.

Андрій Павлів, керівник управління інвестицій та проєктів, у відповідь на звернення коментує: "Львівська міська рада не створювала благодійний фонд і не оголошувала зборів, меценатам пропонують взяти під опіку конкретний будинок та відновити його або профінансувати окремі види робіт з відновлення". Це можуть бути заміна вікон, проведення аварійно-відновлювальних робіт, відновлення дахів, фасадів тощо.

Також посадовець додає, оскільки у рамках ініціативи будинки віддаються під опіку меценатів, Львівська міська рада не обирає підрядників і не оголошує тендери на відновлення 20 найбільш постраждалих об'єктів — інвестори мають право самостійно обирати підрядні організації для виконання робіт. Список з 20 конкретних об'єктів, які будуть відбудовуватися меценатами, нам не надали.

За словами Павліва, наразі щодо більшості будинків уклали рамкові угоди з відновлення та розробили експертні висновки й кошторисну документацію.

Поки говорити про повне або ж часткове відновлення всіх об'єктів рано, адже на це можуть піти місяці, а то й роки. Тому продовжуватимемо моніторити відбудову й надалі.

Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Свіжі дописи

  • УрбанРубрика

Повышение безопасности на дорогах: как проект ЕС меняет инфраструктуру украинского города

Безопасность как основной вектор для трансформаций городской инфраструктуры Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Кейсы

“Друзья во дворе”: зачем николаевский проект сближает детей-соседей?

В последнее время украинским детям все сложнее включаться в социализацию — пандемия и война забрали… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейсы

Магазин вышиванок, сеть кофеен и центр детского развития: как работает государственная система грантов “еРабота”?

Еще в июле 2022 года в разгар боевых действий правительство начало грантовый проект “еРабота”. Кто… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейсы

Наибольшая программа денежной помощи для пострадавших от войны: три истории тех, кто уже получил выплаты

В Украине действует наибольшая в мире программа Агентства ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) по… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейсы

Виктор Рудый: “Мы не имеем права дать россиянам ощущение, что они нас сломали”

Виктор Рудый из Тернополя, сейчас ему 27. За плечами у парня контрактная служба в ООС… Читати більше

Tuesday October 29th, 2024
  • Небайдужа

Женщина на стройке, как на корабле… нужна везде: история волонтерок, которые самостоятельно строят жилье для людей на Черниговщине

Законодательство Украины до 2017 года ограничивало право женщин занимать должности, якобы опасные и вредные для… Читати більше

Tuesday October 29th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.