УрбанРубрика

“Все, что было внутри, или уничтожено, или пострадало”, — как после оккупации выглядит храм в селе Бобрик на Киевщине

Здесь находится один из украинских архитектурных памятников, разрушение которых документируется в рамках проекта документирования культурного наследия от ИМИ и UNESCO. В марте 2022-го Бобрик оккупировали. За четыре недели под российским триколором местные подверглись ограблениям, обстрелам и расстрелам. Разрушению подверглась и Церковь Вознесения Господня. Корреспондент "Рубрики" побывал в Бобрике, чтобы зафиксировать историю уничтожения и восстановления архитектурного памятника (укр.)

"Все, що було всередині, або знищене, або постраждало"

Від станції, до якої приїжджає електричка з Києва, до самого Бобрика лишається ще три кілометри. Це дорога, до якої звикли місцеві й дорога, яку обстрілювали окупаційні російські війська. З початком окупації на дзвіниці Вознесенської церкви облаштувався російський снайпер та коригувальник вогню. Скільки людей постраждали від їхніх пострілів, наразі невідомо.

Біля церкви декілька машин та автобус. Похорон. На нього приїхав настоятель церкви, архимандрит Іоан (Шевченко). Сьогодні, напередодні свята Петра й Павла, він залишається ночувати в селі. Зазвичай Іоан приїздить до церкви на вихідні, коли правиться служба, а в будні живе з іншого боку Києва, в Ірпені.

Знайомлюся з настоятелем. Він просить вибачення, що не може одразу приділити мені увагу. Спершу потрібно виконати чин похорону. Наступні дві години роздивляюся село. 

Коли знову зустрічаюся з настоятелем, той показує руйнування, розповідає, що та де постраждало. Внаслідок обстрілу було зруйновано дах та пошкоджено велику частину внутрішнього оздоблення. 

Підіймаємося на другий поверх, далі — на дзвіницю. Саме на ній сиділи російські снайпери. Добре видно дорогу, що веде від станції вглиб села.

"Від початку повномасштабного вторгнення ми кожен день служили. 5-го березня нас обстрілювали вже декілька днів, стріляли градами зі сторони Заворичів та Мокреця. І якраз після обіду, десь о першій годині, було два влучення у наш храм. Ми тут стояли на вулиці й це все було на наших очах. Прилетіли дві ракети. Осколки залетіли в хату, загорілась трава. Слава Богу, нікого не поранило.

Можна сказати так, що весь удар на себе взяв храм. Дах був повністю зруйнований, покрівля храму, всередині все впало, все було посічене уламками та осколками. Вибило всі вікна, побило все начиння, весь розпис. Все, що було всередині, або знищене, або постраждало.

Коли попали в храм, я одразу сповістив начальству (в УПЦ МП, — ред.), що у нас прильот, що ми постраждали, що храм розбитий. Лише один раз подзвонила якась жінка від Климента, та й все. А що ми тут їмо, що п'ємо їх абсолютно більше не цікавило", — розповідає отець Іоан.

"Поставили питання про приєднання до Православної церкви України"

Село окупували зранку 8-го березня, через три дні після влучань у храм. До того його кілька днів обстрілювали. Священнослужитель згадує — до храму прийшли близько десяти російських солдатів і влаштували обшук — сподівалися знайти зброю та коктейлі Молотова. А ввечері прийшли російські снайпери, корегувальники вогню й облаштувались на дзвіниці, час від часу замінюючи одне одного.

"20-го березня ми гуманітарним коридором виїхали в Київ. Було дуже важко морально. По-перше, тут залишалися люди. По-друге, і храм, і будівлі… хто його знав, що буде, коли ми виїдемо.

Ми повернулися після деокупації одразу, як нам дозволили. Першу службу я відслужив уже після Благовіщення, вже десь 8-9 квітня. Перше, що ми зробили після деокупації, це поставили питання про приєднання до Православної церкви України

Згодом владика допоміг нам, знайшов жінку, яка купила нам будівельні матеріали. Зараз нам треба поміняти ще дах над вівтарною частиною, повністю треба демонтувати ту стелю, яка не обвалилася. Тому що її вже не можна відремонтувати, треба тільки знімати й по-новому це все робити", — каже отець Іоан.

Зрештою церква вийшла з-під московського патріархату. Адже тут добре знають — все московське несе лише страждання та смерть. Скільки триватиме відновлення церкви й наскільки вдасться зберегти її автентичність, невідомо.

Станом на 11 травня 2023-го року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження 255 культурних об'єктів внаслідок дій росіян:

  • 110 релігійних місць;
  • 91 будівля історичного та/або художнього інтересу;
  • 22 музеї;
  • 19 пам'ятників;
  • 12 бібліотек;
  • 1 архів.

Проєкт документування культурної спадщини від ІМІ та UNESCO. Метою проєкту є висвітлення та документування збитків, завданих культурним об'єктам в Україні, а також живій спадщині та різноманіттю форм культурного самовираження внаслідок війни. Проєкт фінансується за підтримки UNESCO's Heritage Emergency Fund.

Свіжі дописи

  • Кейсы

Каждому в семье может понадобиться помощь: как работает сеть детских центров в Одессе

“Рубрика” пообщалась с организацией, которая оказывает комплексную поддержку семьям, в частности дает возможность оставить ребенка… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Полезно

Iconic Ukrainian art: 5 famous Ukrainian paintings you need to know

Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Кейсы

“Неопределенность пугает больше мобилизации”: как украинский проект “Войско +1” помогает гражданским найти “свою” бригаду

Проект "Войско+1" стал новой рекрутинговой платформой, благодаря которой десятки гражданских мужчин и женщин смогли найти… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Полезно

Как выбрать светоотражатель для одежды или сумки: советы, чтобы обезопасить себя и детей

“Рубрика” рассказывает, на что обратить внимание, когда вы выбираете светоотражающие элементы, а также почему зимой… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Здоровье

Как бороться с метеочувствительностью и точно ли вам плохо из-за погоды

Замечали ли вы, как изменение погоды способно испортить ваше настроение или самочувствие? Внезапная головная боль,… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Экорубрика

Как громады даже во время войны могут уменьшать отходы: инструкция

“Рубрика” поговорила с экспертками из “Let's do it Ukraine” и “Украинского Альянса Ноль Отходов” —… Читати більше

Monday January 20th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.