fbpx
Сегодня 04/08/2020 11:45
How to 08:35 19 Окт 2018

Лекарства не за все деньги мира. 5 лайфхаков, как сэкономить при болезни

Сохраните свое здоровье и кошелек, зная эти простые правила (укр.)

Фото: thinkstockphotos.com

Щорічно українці витрачають шалені гроші в аптеках. За даними дослідження Центру протидії корупції, за 2017 рік українці придбали в аптеках 810 мільйонів упаковок ліків на суму 54 мільярди гривень. З них 26%, тобто 14 мільярдів – на гомеопатичні, фітотерапевтичні ліки та інші препарати без клінічно доведеної ефективності. Нічогенька цифра, правда?

Зазвичай, ми купуємо ліки у стані стресу. У момент, коли переживаємо за власне здоров'я або стан своїх рідних та близьких, зманіпулювати нами – найлегша задача. І тут постає реальна загроза для нашого гаманця. Тому, у сезон епідемій та хронічно-послабленого імунітету, ми підготували пам'ятку, як не зірвати здоров'я остаточно, побачивши ціни на препарати.

✅ 1. Одразу дісклеймер: самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я. Порадитися з лікарем — найправильніше, що можна зробити перед прийомом будь-яких препаратів. Фармацевт чи автор статей про хвороби в інтернеті не може знати специфіку вашого організму та можливі алергічні реакції.

Однак, якщо лікар виписує лише одні конкретні ліки, не розглядаючи варіанти аналогів – це недобрий знак, і не буде зайвим порадитись з іншим спеціалістом. Медпреди заохочують деяких лікарів підвищувати продажі певних найменувань. А ще гірше і відверте шахрайство – "наполеглива рекомендація" купляти ліки в конкретній аптеці і жодній іншій.

Згідно наказу МОЗ України, лікар не може писати у рецепті торгові марки ліків, а лише МНН – міжнародні непатентовані назви. Тобто назву формоутворюючих та корегуючих речовин, склад лікарського засобу, лікарську форму. Вимагайте саме цього, аби не потрапити на гачок "нав'язаних" дорогих ліків.

✅ 2. Користуйтеся мобільним застосунком Ліки Контроль. Він допомагає  захистити споживачів ліків від підробок та безальтернативних призначень докторів. Цей додаток базується на державних даних. Містить всі зареєстровані в Україні лікарські засоби з інструкціями до них. Причому база даних актуальна у будь-який момент, тому що оновлюється двічі на добу. Підібрати і погодити аналоги ви можете навіть під час прийому у лікаря або в аптеці – варто ввести лише назву і за кілька секунд ви готові вести предметну розмову, знаючи альтернативи.

ліки контроль

✅ 3. За програмою "Доступні ліки" пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою.

Варто лише звернутися до лікаря та отримати правильно виписаний рецепт, а потім — завітати до аптеки з позначкою "Доступні ліки".

Карта цих аптек, і як має виглядати рецепт – за посиланням на сайті МОЗ.

Крім цього, кожен українець може легко знайти інформацію про ліки, які для його лікування придбала держава.

Є Національний перелік – туди входять ліки, які закуповує держава в повному обсязі першочергово. Це короткий перелік основних безпечних препаратів з доведеною ефективністю, якими лікують найпоширеніші захворювання в Україні. Вони гарантовані державою, тобто їх отримують пацієнти безоплатно під час лікування у стаціонарі.

Перевірте на сайті Є ЛІКИ повний список наявних препаратів у певній лікарні і знайдіть потрібний препарат. Зробити це легко – за торговою назвою препарату чи МНН. Загалом до бази цього сайту підключено 921 лікарень з 18 областей України. Є гаряча лінія для пацієнтів та телефонна лінія технічної підтримки.

Якщо в лікарні кажуть купити якийсь базовий препарат – треба перевірити в реєстрі чи дійсно його вже нема в цій лікарні. Це може стати великою статтею економії.

Минулого року кожен пацієнт при лікуванні у стаціонарі в середньому витратив 2 468 грн. Тепер, за рахунок введення гарантованих державою ліків, фінансовий тягар має стати значно меншим.

✅ 4. Найкращий спосіб зберегти здоров'я – не лікуватися, а зробити максимум, щоб хвороба не наступила. Вакцинуйтеся. Це найефективніший засіб захисту організму від вірусів грипу, визнаний доказовою медициною. Щеплення від грипу посилює здатність організму протистояти недузі, а також убезпечує від серйозних ускладнень. А тепер лайфхак – якщо працюєте у великому підприємстві, ініціюєте вакцинацію за кошти компанії.

Купувати вакцину від грипу за свій кошт – нормальна практика для великих підприємств. Запропонуйте керівництву або, наприклад, відділу кадрів такий крок. Аргументація очевидна: менше лікарняних і здорові працівники – у інтересах компанії. Краще купити і провакцинувати колектив, ніж оплачувати лікарняні.

✅ 5. Будемо відверті, у випадку "знайомих" хвороб (як-то: застуда, нежить, головний біль, легкий забій тощо), ми часто обираємо найпростіший варіант – піти в аптеку та самостійно купити такі ж "знайомі" ліки. Дотримуйтеся наступного алгоритму:

— Зробіть чіткий вибір. Зафіксуйте назви ліків, які хочете взяти, на папірці або у телефонному нотатку наперед. Перед походом за ліками промоніторте вартість обраних ліків в інтернеті. Крім того, бажано мати "план Б": що купляти, якщо не буде потрібних ліків.

— Проаналізуйте склад діючих речовин та знайдіть дешевші аналоги.

— Визначте дозування. Часто покупці на це не звертають уваги, і читають інструкцію щодо дози вже вдома. І виявляється, що вам вистачило б пластинки тих чи інших ліків, а ви взяли упаковку, де їх 5 штук. Зрозуміло, що ви витратили у 5 разів більше, ніж було потрібно.

— Чітко сформулюйте замовлення в аптеці і пам'ятайте про сімейний бюджет. Згадайте, що не для цього ви прискіпливо складали список ліків та ввічливо відмовтесь від супутніх товарів. Тим паче, якщо все ж задумаєтеся про фармацевтичні вітаміни – не беріть перші запропоновані вам провізором, варто дослідити їхній склад, ціну та аналоги.

Всім здоров'я! 🍎

50
4266

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!
Загрузить еще
Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: