Небайдужа

Предлагают жилье за секс: что делать?

Почему нельзя соглашаться на предложения бесплатного жилья за «выполнение домашних обязанностей» и куда жаловаться, если вам предлагают оплатить проживание интим-услугами (укр.)

У чому проблема?

З початком повномасштабної війни багато українців втратили свій дім та тимчасово виїхали з окупованих територій за кордон або в більш безпечні райони України. Левова частка тих, хто поїхав, — це жінки. Українки мають шукати нові домівки, і багато людей радо в цьому допомагають, проте зустрічаються і прикрі випадки.

Ми говоримо про інциденти, коли жінкам пропонують житло за секс:

"Вчора я написала в групі, що шукаю житло для своєї мами. Мені написав чоловік і сказав, що, можливо, щось знайде. Потім він написав, що насправді шукає українку для стосунків, бо тут така ситуація, а в нього син, житло та дозвіл на проживання», — ділиться жінка в пості Facebook своєю ситуацією, доповнюючи пост перепискою з чоловіком, який говорить норвезькою мовою.

"Я б хотів бути з вами чесним. Я живу в Аскері й маю власну квартиру, — пише «доброзичливий» чоловік. — Я був холостяком, і тепер я думаю познайомитися з кимось, з ким я можу ділити життя і жити разом. Тому я подумав і вирішив, відповідно до ситуації в Україні, познайомитися з жінкою з України, яка хоче жити в Норвегії й мати хороші стосунки з чоловіком… Я маю сина 8 років, я працюю і вчуся".

Такі випадки непоодинокі.

Чому такі "сервіси" існують?

Сама пропозиція не є чимось новим: коли чоловіки пишуть, що підселять жінку, яка замість оренди буде надавати інтимні послуги чи буде "жити в одній кімнаті" з "орендодавцем", надаватиме "сервіс" чи то створюватиме сім'ю, це називається "sex contre services". Така назва походить з Франції, і якщо загуглити ці слова, можна знайти цілі групи за кордоном, які пропонують надати житло за секс. Ось, наприклад, французький сайт g-trouve, на якому орендарі та орендодавці розміщують оголошення, де замість оплати в грошовому еквіваленті пропонують "інтимне обслуговування" або "сервіс". У деяких випадках орендар навіть має доплачувати за проживання символічну суму.

Яке рішення?

Що робити, коли пропонують секс за житло?

Будучи в скрутних обставинах, можливо, навіть уперше за кордоном, переживаючи розпач та не маючи достатньо коштів на те, щоб орендувати прийнятне житло в новій країні, не знаючи мови та не маючи роботи, жінки, на жаль, можуть погоджуватися на такі умови. Секс в обмін на житло стає вимушеною необхідністю, а тіло перетворюється на товар, і таке співжиття фактично є проституцією. Але що робити, коли вам пропонують житло за такі умови?

По-перше, потрібно розуміти, що для когось такий формат обміну є прийнятним. Один із героїв, з яким ми поговорили для статті, пояснює: "Одного разу я познайомився з дівчиною. Це було давно, в Україні. У місце, де ми познайомились, вона прийшла з чоловіком, значно старшим за неї, і вона сама розповіла мені, що живе в його будинку в обмін на секс. Для неї це було абсолютно нормальним явищем…" — тож повністю виключати те, що немає жінки, яка б погодилась на житло за інтимні послуги, або немає чоловіків, які вважають такий обмін справедливим, не можна. Втім, у будь-якому випадку такий обмін та сприйняття його жінкою або чоловіком як норми є результатом дискримінації та гендерної нерівності. Якщо ви не погоджуєтесь з таким обміном — скажіть про це прямо, відмовтеся.  

Проте може статись ситуація, у якій про такий "обмін" ви дізнаєтесь уже постфактум, коли вже в'їхали до чиєїсь оселі. Багато країн Європи зараз приймають тимчасово переміщених осіб з України, і центри, що займаються переселенцями, розселяють людей в оселі громадян, які погодились приймати постраждалих від російської агресії у своїх домівках. Якщо хазяїн починає говорити про такі умови надання житла, коли ви маєте "доплачувати" інтимом, необхідно звернутися до центру міграції та пояснити ситуацію. Коли ж така пропозиція переходить усі ваші кордони, вихід один — звертатись до поліції. Не варто соромитись розповідати про те, що вас примушують до інтимного зв'язку. Це — насилля, і воно має бути покараним.

"У жінок, які виїздять за кордон, часто обмежені фізичні та соціальні можливості. Безліч людей дійсно допомагають, надають житло на перший час тощо, і вирізнити, хто з них адекватний і людяний, а хто це робить із наміром зґвалтувати — з першого погляду неможливо. У будь-якому випадку, у насиллі, яке відбувається, винен той, хто його чинить, а не жінка, яка заселилась у певну хату", — коментують адміністратори спільноти "Гендер у деталях".

Що робити, коли пропонують виконувати всі домашні обов'язки в обмін на житло?

Але секс — не завжди єдина умова. Іноді "орендодавці" обходяться без таких пропозицій, а лише пропонують виконувати побутові домашні обов'язки.

Знов наголошуємо на тому, що люди, які добровільно впустили вас у свою оселю на умовах переселенця, не мають права вимагати від вас виконувати їхні домашні обов'язки. Якщо в Україні господарські роботи лише недавно почали сприймати як окрему працю, за яку інші люди отримують зарплатню, то в Європі це вже стало нормою. Робота хаузкіпера або хаузклінера — це професія. На кошти, які ви можете нею заробити, можна не лише оплачувати оренду власного житла, а й купувати інші речі, продукти, сплачувати комунальні послуги. Ось, наприклад, вакансія прибиральниці в Хайкендорфі, на якій співшукачам пропонують заробітну платню в межах 2100–2800 євро на місяць, а зняти в цьому ж місті житло на місяць коштуватиме від 330 до 1800 Євро.

Також, окрім офіційної зарплати, ви маєте право на вихідні, відпустку, соціальне страхування, зобов'язані сплачувати податки та головне — це офіційне працевлаштування з чітко визначеними вимогами до результату вашої роботи.

Тож пам'ятайте: якщо ви отримуєте безплатне житло в рамках місцевої програми для переселенців, господар помешкання не має права вимагати від вас виконання додаткових робіт. Якщо ж на ринку вам пропонують житло, де початкова умова оплати була — виконання вами домашніх обов'язків, ви можете відмовитись або погодитись — це залишається на ваш розсуд, проте така домовленість має свої недоліки, адже:

  • немає жодних гарантій, що вас не виселять наступного ж дня;
  • це не офіційне працевлаштування;
  • ціна роботи, яку ви виконуєте, значно вища, ніж ціна оренди житла.

Невигідність такої угоди очевидна. Це, звичайно, не стосується тих випадків, коли ви з власної волі вирішили допомогти людині утримувати оселю — про правила чемності варто пам'ятати, тож доведеться налагоджувати спільний побут у рамках розумного.

Свіжі дописи

  • Кейсы

“Захотелось практически помочь стране”: как подростки создают инновации для разминирования Украины

"Рубрика" рассказывает, как молодежь присоединяется к разминированию украинских территорий. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоровье

Подарки с пользой для здоровья: что приобрести родным на новогодние праздники

“Рубрика” вместе с врачами составила список из 12 универсальных подарков, которые помогут вашим близким позаботиться… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейсы

Дмитрий Демченко: “Хочу помогать раненым, которые переносят это тяжелее и отчаиваются”

Дмитрий Демченко родом из Дружковки, что на севере Донецкой области. К Вооруженным силам Украины решил… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Полезно

Какие подарки выбрать у ветеранских бизнесов? Полезный гайд из 12 идей

Выбор рождественских и новогодних подарков — возможность не только порадовать близких, но и поддержать тех,… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейсы

Навыки для восстановления: как программа Skills4Recovery помогает украинцам реинтегрироваться в рынок труда

Война заставила шесть миллионов украинцев выехать из Украины за границу, а столько же стали внутренне… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Полезно

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.