"Рубрика" рассказывает, как медиа и общественные организации могут привлечь средства для своей деятельности, не опираясь на доноров из США.
20 січня президент США Дональд Трамп підписав указ, який передбачає тимчасову зупинку всіх програм зовнішньої допомоги на 90 днів. Згодом американська Агенція з міжнародного розвитку (USAID) повідомила, що після указу Трампа призупинила фінансування всіх програм та проєктів в Україні без винятків. Вже 1-го лютого сайт USAID припинив роботу. Як пише Reuters, адміністрація Трампа вивчає можливість реорганізації цієї структури.
Голова правління Коаліції діячів культури Ольга Сагайдак в етері "Радіо Культура" розповіла, що через зупинення діяльності USAID постраждали десятки українських організацій та інституцій. Так, за даними Коаліції, 27 із 36 опитаних організацій отримали повідомлення про припинення фінансування від американської інституції. Загалом, за попередніми підрахунками, український культурний сектор недоотримає щонайменше 2-3 мільйони доларів.
Зупинення зовнішньої допомоги США — тобто не лише від USAID, а й інших донорів, які розпоряджалися коштами Держдепу США — відчули й українські незалежні медіа. Про скорочення фінансування повідомляли редакції Bihus.Info, "Наших грошей", NGL.media, Ukraїner, hromadske, "Цукр", "Кавун.City", "Слідство.Інфо" та інших медіа. Торкнулася ця ситуація і "Рубрики".
Уляна Мовчан, засновниця агенції Connection, експертка з комунікацій та фандрейзингу, яка вже 10 років допомагає розвиватися громадським організаціям та некомерційним ініціативам, вважає, що медіа не втратили фінансування остаточно. По-перше, каже експертка, питання в тому, що США, як одна з найбільш економічно розвинених держав світу, зобов'язана сплачувати відсоток зі свого ВВП на розвиток інших держав. По-друге, зовнішня допомога є американським інтересом, адже в ті ніші, звідки йде США, заходять Китай та росія.
Уляна Мовчан, засновниця агенції Connection, експертка з комунікацій та фандрейзингу. Фото з архіву спікерки
Тож, через три місяці фінансування для медіа та громадських організацій може відновитися. Так, не у тому вигляді, як це було раніше — дотації можуть скоротити або ж їх буде важче отримати. А якщо йдеться про такі сфери, як права людини, гендерна рівність, протидія насильству, захист ЛГБТ, то тут на відновлення фінансування сподіватися дарма, вважає Мовчан.
Відповідно, де у такому випадку брати гроші для роботи своєї ГО чи свого медіа? Засновниця Connection розповіла про це на заході "РішенняХаб: фандрейзинг без американських донорів — де шукати можливості", який організувала "Рубрика". Основне з розмови — далі. А запис можна подивитись за лінком.
Головне, каже Уляна Мовчан, не просити гроші, а пропонувати співпрацю, тобто щось, що дасть вигоду й бізнесу. Це може бути партнерський матеріал, згадка у соціальних мережах, інформаційна підтримка заходів бізнесу тощо.
Або ж ваше медіа може влаштовувати краудфандингові кампанії, якщо хочете залучити гроші разовими донатами. У такому випадку ви маєте визначити конкретну мету збору коштів (на що?), суму (скільки?) та обґрунтувати необхідність (що станеться, якщо не задонатити?)
"Рубрика" теж має власну спільноту і пропонує її учасникам ряд бонусів — безкоштовні публікації колонок та новин, запрошення на наші ексклюзивні події та фірмовий мерч. Долучайтеся! Деталі за посиланням.
Або, до прикладу, ви надаєте певну послугу безплатно всім кілька разів (наприклад, три неоплачувані консультації), а надалі послуга стає платною. Це може стосуватися освітніх продуктів, курсів, екскурсій, заходів та багатьох інших послуг, які розв'язують соціальні проблеми чи задовольняють потреби суспільства. Головне — визначати сегменти аудиторії, яка може платити за послуги.
Складніший вид соціального підприємництва — створення окремого підприємства чи установи, яка спеціалізуватиметься на виготовленні певної продукції чи наданні соціально важливих послуг. Гроші з роботи такого підприємства у такому випадку йдуть на роботу вашої організації. Але цей варіант складніший, адже тут ви працюєте над власним бізнесом.
Приклад соціального підприємництва — Sunshine Cafe. Це київське кафе, у якому працюють люди з ментальними порушеннями та синдромом Дауна. Засновником кафе є громадська організація "Сонячні люди".
Засновниця Connection наголошує, що мати сталі джерела фінансування — неможливо. Тому бюджет медіа чи організації варто формувати, комбінуючи різні джерела.
Якщо ви все-таки хочете забезпечити частину фінансування коштом донорів, то Уляна Мовчан пояснює, що немає універсального ресурсу, який би зібрав усіх можливих донорів для ГО чи медіа. Тож найкращий варіант — гуглити й шукати варіанти фінансування за ключовими словами англійською, як, наприклад, "foundation media", "foundation journalism" тощо. Тобто пошук донорів — це персональна річ. За допомогою банального гугління ви можете зібрати свою базу донорів, а потім аналізувати їхні ресурси, щоб зрозуміти, чи зможуть вони надати фінансування конкретно вам.
Утім, розглянемо деякі варіанти залучення фінансування конкретніше. Якщо брати варіанти всередині держави, то, каже Мовчан, їх небагато. Серед основних донорів в Україні, що фінансують соціальні ініціативи:
Ще фінансування можна отримувати з бюджетів окремих громад. Дотації від державних фондів, каже засновниця Connection, є меншими, ніж, наприклад, від європейських донорів. Але якщо проєкт, на який вам треба кошти, працює з військовими, ветеранами, загалом має яскраве національне спрямування, то найімовірніше, кошти на нього вам виділить держава, а не закордонний донор. До того ж варто почати залучати фінансування від українських фондів, якщо ви новостворена організація.
Гроші на різні проєкти виділяють і приватні донори всередині України. Від них також можна отримати гроші на інституційну підтримку, якщо ви молода організація. Серед таких, наприклад, українське представництво міжнародного фонду "Відродження".
Ключовим європейським донором, каже Уляна Мовчан, є Єврокомісія. Можливості щодо тендерів та грантів можна відстежувати на їхньому сайті. Але, зауважує експертка з фандрейзингу, краще не подаватися на гранти від Єврокомісії, якщо ви молода ГО. І не варто робити це самостійно — краще подаватися на ці гранти у партнерстві з іншими європейськими організаціями. Також фінансування надає Рада Європи, але його обсяги менші, ніж у Єврокомісії.
Ну і не забуваємо про приватних донорів за кордоном. Їх також шукаємо методом гугління, вивчаємо їхні пропозиції та звертаємо увагу, за якими напрямками й з якими країнами вони працюють.
Уляна Мовчан вважає: якщо ви молода організація, яка ще не має результатів діяльності чи навіть не зареєструвалися як ГО, то відразу шукати грантового фінансування не варто. Якщо ви є засновником організації, то відповідальність за її діяльність несете ви, і, до прикладу, перші витрати можуть бути з ваших доходів. Також можна просити про фінансування у своїх друзів, знайомих бізнесів — загалом шукати гроші через персональні контакти. І вже коли ви матимете перші результати діяльності, ви можете пробувати залучати кошти від донорів.
Якщо ж ви мали фінансування, але частково втратили його, то для збереження роботи першочергово варто думати над збереженням команди. Відповідно, скорочуйте витрати там, де це можливо. Наприклад, відмовтеся від оренди приміщень, підписок на сервіси чи від інших некритичних витрат. Утім, варто також підготувати команду до нових умов роботи. Це може бути переведення частини команди на парттайм, визначення ідейного ядра команди, яке готове працювати на волонтерських засадах з умовою відшкодування в майбутньому тощо.
Хоч найкращим методом залучення фінансування є персоналізований пошук, існують ресурси, які збирають фандрейзингові можливості в одному місці, що може полегшити пошук (перелік містить як платні, так і безплатні сервіси):
“Рубрика” поговорила с ветеринаркой и кинологиней и рассказывает, что делать, чтобы помочь вашей собаке или… Читати більше
“Рубрика” рассказывает о приюте для котов на приграничной Сумщине и о том, как здесь пытаются… Читати більше
В Полтаве активно тестируют и продвигают приложение, которое дает шанс на простое и понятное общение… Читати більше
“Рубрика” пообщалась с сексологинями, чтобы создать для вас специальный гайд. Сохраняйте его, пользуйтесь и пусть… Читати більше
Как помочь людям, пережившим травматическое событие или сильный стресс? “Рубрика” и Мальтийская служба помощи делятся… Читати більше
"Рубрика" развенчивает мифы о наркозах и анестезии, а также рассказывает, как подготовиться к операции и… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.