fbpx
Сегодня
Решение 17:35 28 Сен 2022

Начать все сначала или с фитнеса: как в Сумской области переселенка из Харькова помогает женщинам вернуться к жизни

Йога, пилатес и прыжки под музыку во время войны? Возможно, кто-то думает, что подобные “развлечения” сейчас не ко времени, но в Грунской громаде, что на Сумщине, так не считают. Там на базе сельской библиотеки организовали фитнес-клуб, в который ходят местные и вынужденные переселенцы. Говорят, что физические упражнения дают им силу и вдохновение для других дел, а также помогают социально-психологической реабилитации. (укр.)

English version here

У чому проблема?

З початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну багато людей опинилися в стані кризи — втрата роботи, майна та звичного способу життя "вибили з колії". Ще в червні соціологічна група "Рейтинг" провела серед українців опитування "Психологічні маркери війни". Виявилося, що найбільшими проблемами українців зараз є втома та нестача повноцінного сну. А ще дослідники з'ясували, що найбільш психологічно виснажені українці зараз — це жінки, мешканці зі сходу України, внутрішні переселенці, безробітні та пенсіонери. Страх, відчай, апатія, тривога, втрата сенсу, панічні атаки — такі наслідки переживає зараз значна кількість людей.

У цей непростий час варто підтримувати себе, рідних та близьких. Психологічний стан та фізичне здоров'я під час війни є вкрай важливими, а ще — пов'язаними між собою.

Яке рішення?

Село Грунь, батьківщина Остапа Вишні, розташоване поруч з Охтиркою. Бойові дії та окупація до села не докотилися, але як "бахкало" в сусідній Охтирці, було чутно дуже добре. Сюди, тікаючи від війни, перебралося чимало переселенців. І не тільки з Сумщини, а й з інших областей України.

фітнес для переселенок

Місцева бібліотека одразу стала для ВПО своєрідним центром всебічної підтримки. Тут сортували й доставляли гуманітарну допомогу, проводили тренінги з надання психологічної допомоги жінкам, які постраждали від війни, та надавали безоплатну вторинну правову допомогу для ВПО. Долучилися й до ініціативи "Сади перемоги". Допомагали й допомагають переселенцям оформлювати необхідні документи. А ще — продовжують займатися "довоєнними" проєктами. Так, у якості психологічної підтримки продовжила свою роботу "Літературно-музична вітальня" бібліотеки, де місцеві жителі, а тепер і переселенці обговорюють книжки, співають і навіть читають власні твори.

Для людей, які знайшли прихисток на Грунщині, усе це стало помічним. Проте вони не тільки користуються тим, що дає громада, а й самі генерують нові ідеї. Так, переселенка з Харкова Наталія Чут запропонувала проводити в бібліотеці заняття з фітнесу. І сама стала тренеркою новоствореного клубу.

Як це працює?

Від початку повномасштабної війни й до квітня Наталія з чоловіком перебували в Харкові, пережили перші масовані авіаобстріли міста. Деякий час провели в погребі. А потім, коли звільнили Охтирку, вирушили на малу батьківщину, де живе старенька мама Наталії, опинившись в статусі вимушених переселенців. 

Наталія Чут — педагогиня з великим стажем роботи, але не з фізичної культури. Вона працює у звичайній Харківській загальноосвітній школі — викладає історію. Кілька років тому в Наталії з'явилося нове хобі — фітнес і йога, які перетворилися на стиль життя.

Наталія Чут

Наталія Чут. Довоєнне фото.

Сидіння в погребі, постійний стрес, нервування, переїзд — здавалося, про фітнес доведеться забути надовго. Але тіло й душа просили занять спортом. "Якось на новому місці в компанії зайшла мова про різні хвороби (гіпертонію, болі в спині, шиї), — згадує Наталія. — І я поділилася тим, що допомагає мені справлятися з такими недугами. Так з'явилася думка спробувати провести в селі кілька занять, які могли б для багатьох стати корисними". 

Цією ідеєю Наталія Чут поділилася з Валентиною Гольченко — бібліотекаркою, позаяк на той час бібліотека була вже відомим центром допомоги в селі. Валентина ідеєю загорілася й запропонувала проводити заняття в приміщенні бібліотеки. Жінок підтримала й завідувачка бібліотеки та громадської організації "Фонд розвитку Грунської громади" — Тетяна Сокол.

фітнес для переселенок

"Пробне перше заняття…. Я дуже хвилювалася! Адже в ролі тренера не була ніколи, тільки відвідувала заняття. Відчувала велику відповідальність. Передивилася багато відео, перечитала спортивні статті, оновила в пам'яті різні фітнес-вправи, правильну техніку виконання", — так харківська вчителька розпочинала "бібліотечні" тренування. 

Простір для тренувань облаштували в читальній залі. У бібліотеці є великий килим, який замінив учасницям занять спеціальні фітнес-килимки. Одразу постали перед іншими труднощами: окрім фітнес-килимків, не вистачало й решти спортивного інвентарю. Однак вихід знайшли — для деяких вправ використовують стільці та столи. Потрібні гантелі? Не біда — з цією функцією чудово впораються пляшки з водою!

фітнес для переселенок

Сільський клуб з фітнесу існує вже два місяці. Три рази на тиждень після онлайн-уроків у харківській школі вчителька історії сідає на велосипед і вирушає до бібліотеки. Жінки, які відвідують заняття, у захваті — доступні, ретельно підібрані вправи, надихаюча музика. У бібліотеці збираються жінки різного віку. Кажуть, таких занять не вистачало в селі, і відмічають позитивний вплив як на здоров'я, так і на настрій.

А це точно працює?

"Якось незручно хвалитися, але моїм "ученицям" ці заняття подобаються, — говорить Наталія Чут. — Враження тільки позитивні. І як би важко не було з незвички, вони стараються все виконувати. Кажуть, що стали краще почуватися, тіло підтягнулося, з'явилася легкість. І навіть почали замислюватися над правильним харчуванням! Як би там не було, але заняття фітнесом допомагають почуватися здоровішими в всіх сенсах. Отакі ми, жіночки!".

фітнес для переселенок

Пані Надія, яка відвідує заняття, говорить, що стало легше підійматися по сходах.  "Під час занять голова повністю очищається від негативних думок", — додає вона. А пані Валентина має намір навчитися сідати "на шпагат" і вже досягла в цьому неабияких успіхів.

"У дні, коли доводиться пропускати заняття, відчуття — ніби прогулюєш, — шуткує завідувачка бібліотеки Тетяна Сокол, яка теж приєдналася до занять. — Крім користі, від цього проєкту немає нічого. Вдячна Наталії, що присвячує вільний час тренерству. І це — абсолютно безкоштовно. Адже матеріальне становище громади складне, а з 1 квітня ще й фінансування культури "на простої".

Фітнес під час війни — це один з елементів мирного життя, впевнена завідувачка бібліотеки. "Це дає надію, що все буде добре — і на шпагат сядемо, і пострункішаємо до наступного літа, і станемо здоровішими. Адже таким чином ми теж даємо відсіч ворогу, який хоче, щоб ми зневірилися, здалися, злякалися, впали в паніку. Бо саме негативом підживлюються наші вороги. Ми ж намагаємося бути сильнішими й притягувати до себе краще".

фітнес для переселенок

Користь від нової діяльності є й для самої бібліотеки — усе свідчить про те, що бібліотека діє, вона потрібна в селі. Це вже не просто простір, де видають книжки, а один із центрів єднання у громаді, який розвивається й працює. А отже — розвивається і сама громада, в тому числі й силами внутрішніх переселенців.

А планів у Грунської публічної бібліотеки на майбутнє багато. Наразі її працівники готують грантовий проєкт щодо створення на базі закладу Центру моральної реабілітації "Школа виживання". Його мета: надання соціально-психологічної підтримки та допомоги людям під час війни. У бібліотеці впевнені, що такий проєкт потрібний і в результаті допоможе відновити внутрішній ресурс людей, яким потрібна допомога.

Ще більше корисних рішень!

фітнес для переселенок

Волонтерство оплачується не грошима. Це можливість відчути себе корисним, потрібним і здатним на великі справи. І звісно — можливість допомогти. Саме взаємодопомога допомагає нам зараз переживати важкі часи.

Волонтерство — це взаємопідтримка. Спілкування, відволікання від важких думок, нові знайомства та можливість опанувати нові навички. У цьому теж є неабиякий  терапевтичний ефект. 

"Особисто для мене, — каже Наталія Чут, — створення фітнес-курсів дало поштовх до отримання нових знань. Я вступила на курси онлайн інструкторів пілатесу і вже почала їх проходити. Дуже натхненне й живе приємне спілкування, якого сьогодні так не вистачає. До речі, мої учениці просто неймовірні! А допомагати іншим — це взагалі безцінно!"

Коли пропозицію Наталі сприйняли позитивно, першим питанням до неї було: а скільки коштуватиме заняття? "На що я відповіла, що це буде безкоштовно. Хтось збирає донати, а хтось робить добрі справи для людей у громаді і так наближає нашу Перемогу", — впевнена фітнес-тренерка.

Цей матеріал створено завдяки  ГО "Інтерньюз-Україна" у межах програми "Український фонд швидкого реагування", яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю "Рубрики" і не обов'язково відображає погляди Державного департаменту США та IREX.

6097

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: