Полезно

Как экономить во время войны: о планировании отдыха, ежедневных расходах и донатах с умом

Полномасштабная война повлияла на цены, на доходы, на наши спросы и на качество жизни. Если в первые месяцы главной задачей было выжить и не сдаться, через год мы успели приспособиться к войне. Стало очевидно – это не спринт, а марафон. В финансовом плане – тоже. "Рубрика" пообщалась с экспертом и собрала советы, которые помогут грамотно распоряжаться средствами во время войны.

У чому проблема?

Наприкінці минулого року соціологічна компанія Gradus Research провела дослідження, яке виявило, що режим раціональних покупок серед українців, що розпочався 24 лютого, з часом тільки посилюється. Більшість респондентів опитування зізналися  — їхні доходи знизилися і не встигають за зростанням цін. Постійні відмови самому собі та своїй родині у багатьох речах, які раніше були частиною буденності, можуть ставати ще одним фактором стресу, якого нам і без цього вистачає. 

Яке рішення?

Рік тому мало хто міг передбачити, що війна буде тривати так довго, що вона буде настільки руйнівною і настільки виснажливою  — як для країни, так і для кожного з нас.

Втім, грамотно керувати своїм бюджетом та економити без страждань можна і під час війни. Розібратися, як це робити правильно, і при цьому знаходити кошти донати, "Рубриці" допомогла фінансова планерка iPlan.ua Ульяна Гринчевська.

Як це працює?
Війна і резервний фонд

Часто від фахівців з економіки ми чуємо про "резервний фонд" та "фінансову подушку", але що це означає в реальному житті? 

Резервний фонд, пояснює Ульяна Гринчевська, це сума коштів, які зможуть перекрити наші щоденні витрати та цільові витрати на 3-6 місяців. Під щоденними витратами маються на увазі витрати на їжу, комунальні платежі, транспорт тощо. Цільові витрати  — це витрати на конкретну ціль: донати, медицина, підтримка батьків, освіта та саморозвиток.

Мати накопичену фінансову подушку на 6 місяців означає, що людина зможе забезпечити на цей період свій поточний рівень життя, не відмовляючись від своїх потреб та побажань. Роль резервного фонду є дуже вагомою у нашому бюджеті, адже ми будемо мати запас часу, щонайменше на 3-6 місяців, щоб знайти можливі варіанти основного чи додаткового заробітку у разі настання того самого "непередбачуваного та незапланованого". 

Війна підсвітила нам, що в ідеалі резервний фонд краще формувати на 6-12 місяців. Так у нас буде більше часу на те, щоб "зорієнтуватися на місцевості" та знайти в собі сили рухатися далі. З цього випливає наступне питання: де і як краще тримати кошти на фінансову подушку?

Оптимальним варіантом буде поділити кошти на 3 позиції:

  • готівка  — 20% (валюта  — гривня);
  • картка або депозит "Мобільні заощадження" —  40% (валюта гривня або долар). Перевага такого депозиту в тому, що людина будь-коли зможе зняти гроші з рахунку і будь-коли його поповнити;
  • короткостроковий депозит до 3 місяці  — 40% (тут можна використати як альтернативу і валютні військові облігації).

Маючи сформовану подушку, однозначно легше перенести війну у фінансовому плані. Але що робити, якщо її немає або ж вона сформована не на такий тривалий час. Тут вступає в дію "стара добра економія". Але, як зауважує експертка, тут важливо звернути увагу на ряд моментів.

Не потрібно економити:

  • на їжі;
  • на речах, які допоможуть вам прийти у стан впевненості та спокою (хобі);
  • донати під час війни.

Адже купуючи якісну і смачну їжу, ми підтримуємо своє здоров'я. Купуючи речі/послуги для нашого хобі, ми підтримуємо свій емоційний стан. А коли ми донатимо, ми інвестуємо у нашу перемогу.

На чому ж варто зекономити під час війни або яку фінансову ціль можна перенести?


  • Кафе і ресторани

"Аналізуючи наш сімейний бюджет у грудні 2021-го та у січні 2022-го, ми з партнером зрозуміли, що у нас були високі витрати на кафе/ресторани  —  близько 20% від бюджету на щоденні витрати. І коли ми вирішили оптимізувати наш бюджет, вирішили менше ходити в різні заклади харчування. Замість 3-4 походів на тиждень ми вирішили, що зараз це можна скоротити до 1 разу на тиждень.

Так, тут можна сказати, що і вдома харчуватися недешево, адже ціни на продукти від початку війни зросли більш ніж на 20%, але і в закладах харчування ціни зросли також", — наводить особистий приклад Ульяна Гринчевська.

 

  • "Малі суми" теж можуть врятувати

Експертка зазначає: часто ми недооцінюємо "малі суми". Ви точно зустрічали такі розрахунки: якщо людина замість купівлі однієї чашки кави на день заощадить ці кошти, то за рік назбирається "кругленька сума" (наприклад, в середньому кава коштує 50 гривень; помножимо цю суму на 30 днів  — будемо мати 1500 гривень, а за рік це вже вийде  — 18 250 гривень). 

"В довоєнний час моя рекомендація була б інша: крім основного доходу знайти додатковий дохід (надання консультацій, відкриття власної справи на основі хобі, до прикладу інтернет-магазину, тощо). Суть така: не економити на щоденних витратах, а знайти можливість збільшити свій дохід. Зараз інша ситуація. Зараз війна. Тому за допомогою ефекту накопичення малих сум ми можемо значно заощадити на інші поточні витрати", — зазначає експертка.

Проте викреслювати "маленькі радощі" зі свого життя й обмежувати себе різко у всьому теж не варто. Інакше це призведе до зриву. Жорстка економія в побуті може стати лише новою причиною стресу, однак і в цьому питанні зайвих витрат можна позбутися. 

  • Відпустка

Життя продовжується попри війну, багато людей вже зараз починають планувати відпустку на літній період. Тим, хто почав закладати в бюджет витрати на відпустку, під час війни логічніше буде змінити тип відпустки, зробити її менш затратною (замість поїздки мами з дітьми на море за кордон, як варіант  — поїздка на Закарпаття). Коли ми тимчасово змінюємо наші фінансові плани — це не погано, адже таким чином ми максимально підлаштовуємося під реалії. 

"Зараз у декого може виникнути думка: «яка ще відпустка під час війни?». Як на мене, правило «спочатку одягни маску на себе, а потім на ближнього» зараз стало як ніколи актуальним. Адже, якщо ми будемо здорові, в стані рівноваги, то зможемо ще більше працювати та ще більше інвестувати в нашу перемогу", — впевнена Ульяна Гринчевська. 

 

  • Одяг 

Ще одна категорія, на яку можна зменшити витрати — це одяг. В багатьох сім'ях є правило оновлення гардероба літом та взимку. Та варто переглянути свій поточний гардероб. Можливо, джинси, які у нас є зараз, не такі й вже погані і ви зможете носити їх ще один сезон. Більш того, те що вам вже непотрібне, але ще має гарний вигляд, можна продати. Зараз ефективним маркет-плейсом може стати навіть ваша персональна сторінка у соцмережах.

  • Великі витрати

Що стосується фінансової цілі, яку можна перенести, Ульяна Гринчевська пропонує це розібрати на конкретному прикладі: скажімо, у вашому фінансовому плані була купівля автомобіля. Враховуючи війну, доречніше буде цю ціль перенести, адже на ці кошти можна буде жити, якщо ви раптово втратите дохід.

Які правила економії актуальні зараз?  



  • Рахуємо і ще раз рахуємо 

Варто вести облік доходів і витрат. Експертка радить знайти систему обліку, яка буде для вас зрозуміла та зручна. Наведемо трійку найбільш топових та зручних для версій iOS та Android, у яких є безкоштовні версії:

  • Spendee 
  • Wallet
  • Monefy

Якщо вам не хочеться користуватися мобільним додатком для обліку доходів і витрат, можна вести контроль витрат в таблиці Excel. Заносити до неї доходи та щоденні й цільові витрати. Табличку можна також вести у розшарених на сім'ю гугл таблицях, щоб до неї мали доступ члени родини й також вносили свої витрати. Маючи таку статистику за 2-4 місяці, ви зможете проаналізувати, які ваші витрати можна буде оптимізувати.

  • Контроль імпульсивних покупок 

Візьміть за звичку запитувати себе перед покупкою: чи дійсно мені це потрібно? Не хапайте річ, що впала в око, одразу. Краще повернутися до неї за кілька днів, щоб точно оцінити, чи вона вам потрібна. При покупках онлайн спрацює таке правило: коли інтернет-магазин запитує, чи хочете ви зберегти дані кредитної картки, натисніть "ні". Це дозволить виключити наступні імпульсивні покупки.

І саме зараз хотілося б також згадати "синдром річниці", про який добре знають психологи. Суть в тому, що через рік після травматичної події, а саме такою став для всіх нас початок великої війни, у багатьох може виникнути гостре бажання зробити те, що ще місяць тому і не планувалося. Терміново. Зробити хоч щось. Купити машину у кредит, зробити капітальний ремонт, змінити роботу, прямо зараз купити квиток і влаштувати собі омріяну подорож. Тут принцип один: пару тижнів до і пару після 24 лютого постаратися не робити ніяких "широких кроків". Це не допоможе вгамувати травму, а тільки помітно погіршить фінансове становище.

  • Використовуйте cashback від банків

До прикладу, користувачі Monobank можуть раз на місяць обирати cashback на витрати. В середньому це до 20% на різні позиції.

  • Сформуйте фінансову подушку

Якщо ви чули про фінансову подушку, але так і не відкладаєте кошти на неї, то зараз саме час почати це робити (рекомендовано в середньому 10%). Почніть відкладати з невеликих сум, поступово їх збільшуючи. Увага: заощаджувати потрібно одразу, щойно ви отримали дохід, а не із залишків коштів.

  • Плануйте витрати

Думайте про відпочинок з розумом, складайте список покупок перед походом в магазин чи на ринок. Перегляньте свій гардероб — можливо він не потребує значного оновлення. Крім того, зараз саме час позбутися шкідливих звичок, що теж забирають великий відсоток від бюджету, зокрема куріння. 

Ще більш корисних рішень
Донати — це теж інвестиції. Кому, скільки і з яким настроєм?


"Я навіть не припускала, що у 2022 році з'явиться новий вид інвестицій  — донати,  — ділиться фінансова планерка Ульяна Гринчевська,  — Тільки коли ми інвестуємо, наприклад, у фондовий ринок, з часом можемо отримати збільшення інвестованої суми, а коли ми донатимо — ми інвестуємо у нашу Перемогу"

Але давайте спробуємо виділити здорові правила, які допомогли б нам донатити не в шкоду самим собі:

  • Переконайтеся, що ті гроші, які ви маєте зараз  — не останні ваші кошти. Якщо у вас до війни не було сформованої резервної подушки і зараз у вас зменшився або взагалі відсутній дохід, не треба донатити, спершу ви мусите подбати про себе.
  • Донатьте на конкретну ціль. Зараз багато наших друзів і знайомих на фронті можуть відкривати збори на автомобілі, квадрокоптери в сумі 100-200 тисяч гривень. Відповідно, тут найбільше ви відчуєте ефект від вашої суми.
  • Якщо ви щомісячно отримуєте дохід, то 5-10% від доходу можна відправити на цю ціль.
  • Також важливо розуміти, в якому стані ми перераховуємо гроші на благодійність. Якщо це робити лише під впливом почуттів, це може підірвати бюджет. Коли ми робимо це планово — це наше усвідомлене рішення. Тобто навіть допомогу військовим та волонтерам потрібно планувати. 

Цей матеріал створено онлайн-виданням "Рубрика" в межах програми "Український фонд швидкого реагування", яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю онлайн-видання "Рубрика" і не обов'язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.

Свіжі дописи

  • Что происходит

“Коляда идет!”: рождественская история о сообществе, возрождающем зимние традиции

Сегодня, 25 декабря, Украина отмечает Рождество. А какое Рождество без коляды? Издавна считалось, что колядники… Читати більше

Wednesday December 25th, 2024
  • Кейсы

Вертеп, колядки и финны: как в стране Санта Клауса сохраняют украинские рождественские (и не только) традиции

Кино Регина — самый большой зал в Ооди, центральной библиотеке столицы Финляндии Хельсинки. Он вмещает… Читати більше

Monday December 23rd, 2024
  • Полезно

Ukrainian Christmas music: 12 songs for the holidays

Celebrate the season with the best of Ukrainian holiday music! Check out our curated list… Читати більше

Monday December 23rd, 2024
  • Экорубрика

Last Call! Регистрируйтесь в Школу экологической журналистики решений!

29 декабря заканчивается сбор заявок в Школу экологической журналистики решений. Успейте подать заявку! Читати більше

Monday December 23rd, 2024
  • Кейсы

“Захотелось практически помочь стране”: как подростки создают инновации для разминирования Украины

“Рубрика” рассказывает, как молодежь присоединяется к разминированию украинских территорий. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоровье

Подарки с пользой для здоровья: что приобрести родным на новогодние праздники

“Рубрика” вместе с врачами составила список из 12 универсальных подарков, которые помогут вашим близким позаботиться… Читати більше

Friday December 20th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.