fbpx
Сегодня
еРешение 09:45 20 Май 2022

"Закрытый гугл, где можно получить все": как предприниматели Днепра создали эффективный телеграмм-чат, работающий на победу

English version here

25 лютого, Дніпро, черга до банку крові. Люди чекають на холоді по кілька годин, щоб поповнити запаси — найближчим часом донорської крові знадобиться багато. У місцевий чат підприємців приходить повідомлення: потрібно розгорнути пункт обігріву. За три години там з'являються намет, солодощі, термоси, пледи, а власники дніпровської кав'ярні підвозять свої кавомашини.

Раніше в чаті вирішувалися бізнесові задачі. Але з того моменту він перетворився на потужну спільноту підприємців, які щодня допомагають ЗСУ, ТрО, переселенцям та медикам.

У нас усіх зараз багато чатів, і часто емоційних повідомлень там більше, ніж корисних. Як організувати ефективну комунікацію, коли накриває всіх? Розповідаємо на прикладі підприємницького чату у Дніпрі.

Так вирішувався перший "воєнний" запит у цьому чаті

Щоб приборкати потік емоцій у чаті, модераторці довелося докласти чималих зусиль.
На скріншоті — найперше повідомлення за 24 лютого — заклик приєднатися до "спільної медитації для захисту України". Модераторка чомусь пропустила й не видалила його, і тепер воно висить у чаті як нагадування про хаос перших днів повномасштабного вторгнення росії.

У чому проблема?

В тому, що ми перенасичені інформацією. Чати в месенджерах — це часто розплідники чуток, фейків, вітальних листівок і довгих розборок. З 24 лютого додалися молитви, патріотичні пісні й неперевірені пости про пошук допомоги.

"Уявіть — у чаті 260 підприємців, і кожен відволікається, аби прочитати нове повідомлення й бути максимально корисним. Якщо ми будемо там ще й молитви читати або розбирати новини, буде розфокус. Деякі люди видалялися з чату, бо не встигали за потоком емоцій", — розповідає Влада Миколюк, засновниця піар-агенції PRoector та Школи бренд-євангелістів у Дніпрі. Ця школа не пов'язана з релігією: у ній власники малого й середнього бізнесу навчаються просувати свій бренд. Випускники школи додавалися до спільного телеграм-чату, щоб залишатися на зв'язку й допомагати одне одному.

як підприємці Дніпра створили ефективний телеграм-чат, що працює на перемогу

як підприємці Дніпра створили ефективний телеграм-чат, що працює на перемогу

Влада Миколюк із мерчем Кості Краснова. Ми розповідали, як Костя розмальовує еко-сумки, щоб зібрати гроші бійцям на броніки. Піар-агенція PRoector допомогла хлопцеві: розповіла про його проект широкій аудиторії, оцифрувала малюнки й підключила спільноту підприємців. Власники меблевої фабрики взяли на себе виготовлення бронежилетів, а типографіка друкує мерч — футболки, толстовки й шопери

Влада Миколюк із мерчем Кості Краснова. Ми розповідали, як Костя розмальовує еко-сумки, щоб зібрати гроші бійцям на броніки. Піар-агенція PRoector допомогла хлопцеві: розповіла про його проект широкій аудиторії, оцифрувала малюнки й підключила спільноту підприємців. Власники меблевої фабрики взяли на себе виготовлення бронежилетів, а типографіка друкує мерч — футболки, толстовки й шопери

як підприємці Дніпра створили ефективний телеграм-чат, що працює на перемогу

До 24 лютого в цей чат писали тільки "у справах", по-діловому. Але в перші тижні повномасштабної війни в ньому почалися два паралельних процеси: з одного боку, там знаходили їжаки, пісок для блокпостів і сотні порцій їжі, а з іншого — ділилися страхами про "щось сьогодні забагато сирен" і скидали застарілу інформацію про те, що десь терміново потрібна кров.

Яке рішення?

Завдяки модерації й чітким правилам чат підприємців повернувся до продуктивного формату "запит-відповідь". Ймовірно, не в кожній спільноті це спрацює. Ось які люди, на думку Влади Миколюк, можуть створити максимально ефективний чат:

"Це люди, які вже побудували щось своє, хоч маленьке. Необов'язково бізнес. Це може бути культурна подія, благодійний фонд або, скажімо, вольєр для тварин. Це не важливо, головне — вони знають ціну тому, що побудували, вони звикли нести за це відповідальність і доводити справи до кінця".

І ще одна важлива складова — одна людина, здатна переконувати й організовувати інших.

Як це працює?

Як засновниця школи й чату, Влада взялася контролювати потік термінових запитів та емоцій.

"Перші два тижні 80 % мого робочого часу йшло на цей чат, — розповідає Влада. — Бувало, я прокидаюся вранці, відкриваю ноут і отямлююсь, коли темніє. Весь час у цьому потоці: терміново потрібно те, те, те, хтось кидає матюки, хтось молитви, а треба реагувати швидко. Якщо ти проґавиш якийсь ***дець, може бути запізно".

Влада з'єднувала потрібних людей (наприклад, хтось шукає тканину на каремати, а вона знає постачальника) і паралельно пояснювала людям нові правила.

Правила чату такі:

  1. За кожним напрямком закріплені відповідальні. Таня — кров. Наталя — їжаки. Олексій — броніки. Діна — ліс для блокпостів. Якщо цим питанням займається декілька людей — можна декілька. 

"Голови департаментів" прописані в кількох закріплених повідомленнях. Замість того, щоб писати запит у чат і відволікати всіх, треба звертатися напряму до відповідального. І тільки якщо потрібної людини немає в закріплених, можна ставити питання в чаті.

  1. Підсумки дня. Це як дошка пошани — мотивація і приклад для інших.
як підприємці Дніпра створили ефективний телеграм-чат, що працює на перемогу

Праворуч — Світлана Волович, СЕО меблевого салону, а зараз — потужна волонтерка, яка допомагає "вдягати" бійців та дістає дорогі й важливі речі (генератори, тепловізори, дрони)

  1. Заборона лірики, яка не стосується справи. Усе, що не допомагає вирішити конкретні проблеми, видаляється. "Два-три рази ми попереджаємо, якщо людина не розуміє, видаляємо її з чату. Хочеш емоційно відреагувати — ось тобі емодзі. Дехто ображався, що я видаляю їхні пісні й молитви, або й видалявся сам. Але таких були одиниці, а в результаті ми отримали ефективний інструмент комунікації". 
  2. Лише перевірена інформація. В чаті можна ділитися лише тими контактами, запитами або пропозиціями, за які відповідаєш особисто. Скопійовані десь пости або сторіз можуть бути фейками або давно втратити актуальність. Більша частина ресурсів у перші дні витрачалася на те, щоб кинутись вирішувати питання, які вже давно вирішені.
  3. Жодних "кілометрових" повідомлень зі списками потреб. Набагато зручніше звернутися з кожним запитом до потрібної людини, ніж розбиратись у списку, де одночасно і медикаменти, і броніки, і їжа.
  4. Жодних доданих у чат родичів і друзів. У ньому тільки випускники Школи бренд-євангелістів, а отже — перевірені люди, яких знають інші учасники.

А це точно працює?

Ось конкретні приклади питань, які швидко вирішуються в чаті:

Знайти для дітей з харківського інтернату 300 кілограмів курятини. Нагодувати 160 людей на блокпостах. Захистити банк крові мішками з піском. Зібрати й відвезти продукти переселенцям у Новомосковськ. Знайти тканину для плитоносок і метал для бронежилетів. Знайти 20-тонні вантажівки та водіїв-сміливців для евакуації обладнання з міста, де йдуть постійні обстріли.

як підприємці Дніпра створили ефективний телеграм-чат, що працює на перемогу

Наталя та Олександр Донченко перетворили свою меблеву фабрику на цех із виготовлення бронежилетів

як підприємці Дніпра створили ефективний телеграм-чат, що працює на перемогу

А це Наталя Донченко і Тетяна Канчура (анестезіолог у лікарні ім. Мечникова та волонтерка в банку крові). Вони познайомилися в ком'юніті. Коли Таня попросила укріпити банк крові, Наталя відгукнулась і привезла сотні мішків з піском

"Цей чат — це така собі виручалочка, закритий ґуґл, де можна дістати все, що треба", — каже одна з учасниць чату Руслана Козиряцька.

"З самого початку тут зібралися люди, налаштовані на філософію — починати зміни потрібно з себе, — пояснює Влада Миколюк. — Такий чат було б важко уявити з членів багатьох ОСББ, наприклад. Там філософія буде іншою: нам усі винні, коли буде нормальний мер, а чому президент мовчить. У нас узагалі такі питання не піднімаються. У нас людина — це Всесвіт, вона відповідальна за свою маленьку ділянку й думає про те, як вирішити проблеми на цій ділянці".

Рубрика:
eРубрика
1
798

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: