Этот текст — для украинцев, которые из-за войны находятся за границей. Скучают по дому, которого, возможно, и не осталось за плечами, и пытаются “держать голову над водой” в новой стране. Третий год эмиграции — год, когда риск впасть в яму депрессии наибольший. “Рубрика” поговорила с психотерапевткой о том, что с этим делать. (укр.)
З початку повномасштабного вторгнення майже 7 мільйонів українців перебувають за кордоном у вимушеній міграції. Здавалося б, за три роки переселенці вже впорались з першочерговими викликами: змогли забезпечити та організувати житло, садочки та школи для дітей, знайшли та закінчили мовні курси, а також спробували зробити перші кроки в нових, іноді зовсім не пов'язаних з основною спеціалізацією, професіях. Але часто при цьому негативні відчуття і переживання, сум за домом, якого в багатьох і не залишилось за плечима, все одно нікуди не зникають. Вони накопичуються, перетворюючись у хронічну втому та депресію.
Для багатьох українців, що були змушені виїхати за межі України, рятуючись від війни, важливо знайти баланс між адаптацією до нових умов, збереженням власної ідентичності та зв'язком з рідною країною.
"Важливо памʼятати, що травма війни ще не сформована. Ми всі, як в Україні, так і з кордоном, тільки переживаємо її. Наразі всі мають берегти себе, дбати про свою психіку", — говорить Олександра Закрасняна, психотерапевтка Національної Асоціації Гештальт Психотерапевтів України.
"Рубрика" розпитала в експертки, як це зробити.
Про те, що відчувають українські біженці, Олександра Закрасняна знає з власного досвіду. Війна забрала її батька; сама ж Олександра у 2022 разом з донькою-підліткою та мамою виїхала з окупованого Херсона. Змінивши дві країни, опинилася у Франції. Третій рік психотерапевтка допомагає українським біженцям в адаптації на новому місці та пошуку ресурсів жити.
"На жаль, для більшості емігрантів і біженців переживати депресивні стани є нормою — йде 11-й рік війни, і ми продовжуємо відчувати травматичний досвід, бувши одночасно її свідками та учасниками", — говорить Олександра Закрасняна.
Фахівчиня зазначає, що емоційні виклики для біженців є значними, оскільки вони стикаються з додатковими стресовими факторами. Серед них — втрата звичних орієнтирів: місця проживання, соціального оточення та професійних здобутків. Адаптація до нового середовища, відчуття невизначеності та потреба вибудовувати життя з нуля також створюють додатковий тиск. Ці фактори можуть впливати на емоційне здоров'я, тому важливо приділяти увагу підтримці, незалежно від того, де перебувають українці — вдома чи за кордоном.
Саме на третьому році міграції виникає найбільша ймовірність впасти в депресію. Це спостереження психологів і психотерапевтів які досліджували процес адаптації мігрантів у 90-ті роки, після розпаду СРСР.
Психологи називають ще один ризик цього періоду — це перетворити себе і своє життя у "вічного туриста". Це такий тип мігрантів, які на третьому-четвертому році життя, не знайшовши себе у новій країні, знову переїжджають, але залишаються у новій країні на ті ж три-чотири роки, поки є здатність витримувати стрес від нових розчарувань.
Одним із найрозповсюдженіших розчарувань третього року міграції є визнання складності освоєння мови: хочеться скоріше, проте вивчення мови має свій темп і вимагає більшої кількості годин практики, які мало кому вдається засвоїти за 1-2 роки. Але найважче переживаються невдачі у проходженні співбесід і неможливості працевлаштуватись за фахом, навичками чи компетенціями, які здобувалися роками. Комусь складно змиритися з тим, що уявлення про закордон не збігаються з реальністю, хтось страждає від того, що не вдається так просто, як вдома, налагоджувати соціальні звʼязки, а інші й досі не можуть прийняти факт, що війна, а значить і вимушена еміграція, не закінчиться за "два-три тижні".
Ситуація з розчаруваннями викликає демотивацію та зневіру у своїх силах та своєму виборі. А коли людина постійно стикається з невдачами та обмежена в можливостях якось вплинути на ситуацію — з'являється високий ризик розвитку депресивного стану.
"Розчарування у своїх можливостях, неможливість швидкої адаптації, втрата близьких контактів, відчуття невизначеності, страх повернення додому, синдром відкладеного життя, постійна тривога за близьких, які залишилися в Україні — це умови, в яких люди починають відчувати хаос, безсилля, апатію", — каже Олександра Закрасняна.
Психотерапевтка описує власні спостереження: є два найпоширеніших методи, за допомогою яких українці намагаються отримати емоційну розрядку. Обидва лише тимчасово ефективні.
Що робити, аби втримати баланс сил та зв'язків між життям у новій країні та Україною? Як не втратити себе і не перетворити своє життя на "вічну подорож", не стати мандрівником, який не може знайти своє місце? Як допомогти своїй психіці витримати тривалий стрес і залишитися здоровою? Олександра Закрасняна відповідає:
Комфорт и безопасность вашего любимца важны. Если вы не знаете, как подбирать ему одежду и… Читати більше
Представьте десятилетнего школьника, сидящего за письменным столом в чужой стране. Его друзья теперь разбросаны по… Читати більше
«Рубрика» розповідає про рідкісноземельні елементи, запаси літію та інші мінеральні ресурси України та чому вони… Читати більше
Каждую весну мы можем созерцать на городских клумбах одинаковую картину. От города к городу виолы… Читати більше
Безбарьерный город — это пространство, в котором каждый человек может передвигаться, работать, учиться, отдыхать и… Читати більше
Январь стал месяцем испытаний для общественного и медиасектора в Украине. С приостановкой программ USAID многие… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.