21 ноября – День бойцов в маруновых беретах
Війна на Донбасі призвела до реорганізації всієї української армії. Так, з'явились не тільки нові підрозділи, а навіть нові види збройних сил. В тому числі, і Десантно-штурмові війська. Зрозуміло, що вони виникли не на пустому місті.
Після розпаду СРСР влітку 1993 року на основі частин і з'єднань повітрянодесантних військ СРСР, які дислокувалися на території України, були створені десантні (аеромобільні) війська Збройних сил України. На вересень 1993 року це були:
— 1-ша аеромобільна дивізія (у складі: 25-та повітряно-десантна бригада, 45-та аеромобільна бригада та 28-й навчальний батальйон). Пункт постійної дислокації – м. Болград та смт Веселий Кут Арцизського району Одеської області;
— 23-тя окрема аеромобільна бригада. Пункт постійної дислокації – м. Кременчук Полтавської області;
— 39-та окрема аеромобільна бригада. Пункт постійної дислокації – м. Хирів, Львівська область;
— 40-ва окрема повітрянодесантна бригада. Пункт постійної дислокації – м. Миколаїв;
— 95-й навчальний центр аеромобільних військ. Пункт постійної дислокації – м. Житомир.
Однак стільки десантників Україні, у якої на той час згідно військово-політичній доктрині ворогів просто не існувало, було не потрібно і тому, вже починаючи з 1995 року почалася низка реорганізацій. Так, влітку 1995 року навчальний центр було переформатовано в 95-ту окрему аеромобільну бригаду. Тоді ж 23-ю бригаду передали до складу Прикордонних військ України. Забігаючи вперед, судьба цього підрозділу була сумною – у 1997 році її передали до складу СБУ, а потім взагалі зменшили до розмірів спецпідрозділу, фактично "поділивши на нуль".
40-ва бригада була реформована спочатку у 79-й окремий аеромобільний полк, а потім – і бригаду (з червня 2007 року). 39-та бригада стала спочатку 80-м окремим аеромобільним полком, а згодом – бригадою з дислокацією у Львові.
З липня 2012 року аеромобільні війська отримали нову назву – «Високомобільні десантні війська» (таким чином знову повернули радянську абревіатуру — «ВДВ»).
З початком бойових дій на Донбасі та окупації Криму десантники виявились найбільш підготовленими частинами у ЗСУ. Так, єдиним підрозділом, який вийшов зі зброєю і технікою, з Криму стала розвідувальна рота 25-тої окремої повітряно-десантної бригади, яка на той момент знаходилась там на полігоні.
Три десантні бригади (25-а окрема повітряно-десантна, 80-та і 95-та аеромобільні), розпорошені фактично ротно-тактичними групами, стали основою угруповання на Донбасі. Весною-влітку 2014 року вони воювали від Слов'янськом, Шахтарськом, Сніжним, Савур-Могилою. Бойовий досвід коштував дуже дорого – за період з квітня по 1 серпня 2014 року втрати саме десантних підрозділів становили 151 бійців: 74 полеглих – з 25-тої опдбр, 22 – з 79-тої оембр, 22 – з 80-тої аембр, 33 – з 95-тої аембр. Більші втрати 25-тої бригади – за рахунок збитого під Луганськом бойовиками 14 червня транспортного літака, де загинуло одномоментно 40 військовослужбовців бригади.
Восени 2014 року на базі підрозділів 95-ї окремої аеромобільної бригади та 25-ї окремої повітрянодесантної бригади с базуванням у місті Дружківка (Донецька область) була сформована нова – 81-ша окрема аеромобільна бригада. Її бійці брали активну участь у боях за Донецький аеропорт в кінці 2014-початку 2015 років.
Вже у 2015 році три аеромобільні бригади Високомобільних десантних військ були підсилені танками Т-80 (кожна бригада отримали роту з 10 одиниць). Після цього 79-та, 80-та и 95-та бригади стали десантно-штурмовими.
Наприкінці жовтня 2017-го року командування ВДВ повідомило про затвердження ребрендингу та нової дати професійного свята. Вже у листопаді назву було змінено на Десантно-штурмові війська, а професійне свято десантники почали відзначати 21 листопада – в День архістратига Михаїла. До цього українські десантники притримувались радянських традицій і відзначали свято 2 серпня (так і нині зосталось в РФ).
21 листопада 2017 року було проведено урочисту церемонію на Михайлівській площі в Києві, під час якої Президент України й військове командування вручили нову символіку. Найбільш дискутованою була зміна символіки – перш за все, блакитного берета на берети кольору марун.
Восени 2018 році 88-й окремий аеромобільний батальйон з складу 79-ї аеромобільної бригади був переданий до сформованої 35-ї бригади морської піхоти ВМСУ. І нині у складі ЗСУ є три десантно-штурмові бригади, одна повітряно-десантна та одна аеромобільна. Під великим питанням залишається існування ще двох десантно-штурмових бригад (45-ї та 46-ї). Або вони дуже секретні і тому деталей у вільному доступі немає, або, як стверджують деякі, це підрозділи оперативного резерву і є кадрованими бригадами. Опосередковано це підтверджується багатьма джерелами.
Фактично нині Десантно-штурмові війська здатні діяти як повітряний десант (хоча десантувати можна тільки окремі зразки озброєння) і призначені для виконання бойових завдань у тактичному та оперативному тилу ворога. Останні пару років ДШВ цілеспрямовано готуються як для активних бойових дій в тилу противника, так і для ведення оборонних, антитерористичних та миротворчих операцій.
“Рубрика” рассказывает о проекте, который помогает восстановиться, набраться сил и постратегировать на будущее тем, кто… Читати більше
“Рубрика” рассказывает, как работает новое решение. Читати більше
"Рубрика" поговорила с эндокринологинями, чтобы узнать, как работает щитовидная железа, что вызывает ее заболевание и… Читати більше
“Рубрика” рассказывает историю инициативы из Мариуполя, которая спасает “птичек” украинских военных, чем экономит сотни тысяч… Читати більше
Работа саперов и деминеров будет долгое время оставаться актуальной для Украины. Они очищают поля для… Читати більше
Возвращение военного домой — одно из наиболее важных и ожидаемых событий для каждой любящей семьи.… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.