О средствах развинчивания советских мифов - в разговоре «Рубрики» с юристом УИНП Сергеем Рябенко (укр.)
Завдання нашої держави – протистояти подібним атакам та повернути українцям сприйняття історії власної держави. З цією метою Український інститут національної пам'яті (УІНП) запропонував Верховній Раді законопроект щодо перенесу державного вихідного з 9 на 8 травня – День пам'яті та примирення.
Чому це на часі, і на якому етапі знаходиться ініціатива, «Рубриці» розповів Сергій Рябенко – юрист УІНП, один з авторів законопроекту, радник з правових питань ЦДВР, представник України в проекті International justice for Communist crimes Європейської платформи пам'яті і сумління. Далі – пряма мова.
Питання переносу державного вихідного з 9 на 8 травня нами підіймається з кількох причин.
По-перше, з 2015 року в календарі України є дві дати, пов'язані із закінченням Другої світової війни у Європі. Це 8 травня – День пам'яті та примирення і 9 травня, яке з 2015 року називається Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Наша ініціатива полягає в тому, щоб обидві ці дати залишалися у календарі, однак державний вихідний переносився з 9 травня на 8. І відповідно, переносилися державні заходи, пов'язані з вшануванням перемоги над нацизмом і пам'яті жертв війни на дату, справді пов'язану із закінченням Другої світової війни.
У чому є складність з датою 9 травня. Вперше вона з'явилася у календарі у 1945 році, але така ситуація залишалась лише до 1947 року, після чого 9 травня взагалі перестав бути вихідним днем. Знову ця дата з'явилася у радянському календарі в 1965 році, лише за часів Брежнєва.
Говорячи про 9 травня як про День перемоги над нацизмом, ми опиняємося у пастці великого радянського, а тепер – і російського пропагандистського міфу про те, що Радянський Союз вступив у війну лише у 1941 році і переможно закінчив її 9 травня у Німеччині, коли був підписаний Акт капітуляції. Таки чином пропаганда запевнювала, що в цей день Німеччина капітулювала окремо перед Радянським союзом. Тобто перемога на нацизмом начебто була здобута лише зусиллями СРСР, а чим там займалися союзники, і що відбувалось до 1941 року ця парадигма ніяк не пояснює. В результаті ми постійно опиняємося у пастці радянського міфу.
Святкуючи 9 травня саме як День перемоги, ми опиняємося замкнуті у періоді 1941 – 1945 рр., йде перекреслення зв'язку Радянського союзу з нацистською Німеччиною у Другій світовій війні славнозвісним пактом Молотова-Ріббентропа і те, що до 22 червня 1941 року вони фактично були союзниками.
Натомість, якщо говорити про тривалий європейський контекст, більшість країн Європи відзначають чи то закінчення війни у Європі, чи то перемогу над нацизмом, чи то в інакшій формі, але саме 8-го травня, коли насправді був підписаний Акт капітуляції Німеччини. І тільки потім Сталіну знадобилося підписання окремого Акту капітуляції на тих умовах, які хотів Радянський Союз – і це за московським часом відбулося 9 травня.
По-друге, говорячи про події Другої світової війни, варто розуміти, що це не була весела прогулянка від Москви до Берліну, де одна сторона була виключно «біла», а друга – «чорна», з «нашими переможцями» та тими, хто не боровся з нацизмом у лавах червоної армії, хто був «якийсь не такий» або колаборантом.
Друга світова війна мала багато різного роду напівтонів. Ми знаємо, що українці, які були на той момент бездержавним народом, боролися з нацизмом не лише у складі червоної армії, але й у складі армій країн Антигітлерівської коаліції. І якщо згадати історичний контекст, то збройна боротьба проти гітлерівських нацистів в Угорщині почалася у 1939 році на території сучасного Закарпаття. І українці, які вперше вступили у бойовий спротив з нацизмом, знаходилися у складі польської, а не червоної армії. І Друга світова війна почалась 1 вересня 1939 року, а не 22 червня 1941 року.
З цих причин проведення державних заходів з вшанування пам'яті загиблих у війні є більш обґрунтованим у День пам'яті та примирення, 8 травня.
Щодо 9 травня, то мова не йде про те, щоб повністю виключити цю дату с календаря. Вона залишиться, але, з ухвалення рішення Верховною Радою, без статусу вихідного. Якщо говорити про людей, які звикли до того, що 9 травня є Днем перемоги, у який потрібно вшановувати пам'ять загиблих чи проводити якісь мітинги, то держава нікому не збирається забороняти це робити. Усі ветерани-учасники Другої світової війни є літніми людьми, вони не прив'язні до поняття «державного вихідного», і можуть у цей день проводити усі зустрічі та заходи, які вони вважають за потрібним.
Говорячи про більш молодше покоління, то святкування 9 травня для них є більше питанням звички, оскільки роками у цей день проходили відповідні заходи, він був вихідним. Однак ще раз – ця дата щільно пов'язана з існуванням радянських міфів.
Наразі наш законопроект офіційно не подавався до українського парламенту. Є відповідна процедура, ми, як центральний орган виконавчої влади, ідемо по цій процедурі і погоджуємо цей законопроект з іншими зацікавленими органами влади, аби подати його до Верховної влади від Кабінету Міністрів. Однак я не виключаю можливості, що цей законопроект може бути зареєстрований і від народних депутатів України.
Є певна підтримка ініціативи з боку фракцій Верховної Ради, які називають себе демократичними. Наскільки швидко вдасться відповідні процедури пройти, залежить від багатьох факторів. Крім того, що треба зареєструвати законопроект у парламенті, має відбутися його розгляд на відповідному комітеті, він має бути включений у порядок денний, мають відбутися перше та друге читання, депутати мають право внести свої пропозиції та правки, які так само мають розглянути на комітеті…
Крім того ми знаємо, що 2018 рік є передвиборчим, і після другої його половини почне набирати свою силу передвиборча кампанія. Тут навіть при бажанні народних депутатів може "виплисти" багато факторів, що вплине на час та строки розгляду цього законопроекту.
У будь-якому разі багато що залежить від роз'яснювальної роботи, яку буде проводити не тільки держава в особі Кабміну чи міністерських відомств, але й органи місцевого самоврядування, і, що найбільш важливо, громадянські ініціативи на місцях. Це і історики, і дослідники, і люди, які є безпосередніми учасниками Другої Світової війни.
Складно сказати, наскільки швидко українське суспільство зможе звикнути до таких змін, прогнозувати реакцію ми можемо тільки теоретично. Але з досвіду минулих років, ми пам'ятаємо, що у святковому календарі до 2000-2001 років у нас було таке свято, як День Великої Жовтневої революції. І так само він був вихідний. У 2001 році Рада прийняла відповідні зміни до Кодексу Законів про працю і цей день перестав бути «святковим». Якщо зараз опитати українців, особливо молодь, то дуже маленький відсоток нашого суспільства згадає, що у цей день колись був святковим, і, тим більш, ностальгуватиме, що цей вихідний кудись подівся.
Аналогічним прикладом є минулорічні рішення Верховної Ради про скасування вихідного 2 травня, про введення Різдва за Григоріанським календарем 25 грудня. Особливо якогось значного резонансу у суспільстві з цього приводу не спостерігалося.
Сприйняття суспільством таких змін – це питання роз'яснювальної роботи. Якщо і держава, і громадянське суспільство будуть належними чином поширювати пояснювальну інформацію, розкривати причини змін, розвінчувати міфи, якими спекулюють російська пропаганда і окремі українські політики, то з часом розуміння необхідності запропонованих у законопроекті змін прийде.
Проект "Войско+1" стал новой рекрутинговой платформой, благодаря которой десятки гражданских мужчин и женщин смогли найти… Читати більше
“Рубрика” рассказывает, на что обратить внимание, когда вы выбираете светоотражающие элементы, а также почему зимой… Читати більше
Замечали ли вы, как изменение погоды способно испортить ваше настроение или самочувствие? Внезапная головная боль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила с экспертками из “Let's do it Ukraine” и “Украинского Альянса Ноль Отходов” —… Читати більше
Быстрая и простая выпечка (и не только), которую можно приготовить для благотворительной ярмарки. Читати більше
Если вы не знаете, кем хотите стать в будущем, уверяем – вы не одни. Эта… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.