"Рубрика" поговорила с психологиней о том, как маме поддерживать ребенка, когда он сам нуждается в поддержке.
Бути мамою непросто. А бути соло-мамою під час війни ще складніше. Зараз багато українських мам змушені виховувати дітей самотужки. У когось чоловік у війську, у когось загинув, чимало українських жінок, опинившись за кордоном через війну, також лишилися з дітьми самі.
Українські соло-мами живуть у стресі. Війна принесла жінкам не тільки подвійну відповідальність за дітей, але й постійну тривогу за рідних, необхідність самостійно забезпечувати родину, страх схибити у чомусь важливому, і ще багато переживань. І це потрійна втома.
Стан «я більше не можу» — це не про лінь і не про байдужість. І не про те, що мама не впоралася зі своєю роллю. Насамперед це про виснаження, як фізичне, так і емоційне. Стан вигорання виникає, коли мама постійно віддає себе дітям і родині, ігноруючи власні потреби та межі. Це про те, що вона занадто довго не мала можливості відновитися і тепер її ресурси вичерпані.
Бути "хорошою мамою" можливо і під час війни. Про те, що це означає, як навчитися давати необхідну увагу і підтримку дитині, коли вони дуже потрібні тобі самій, і при цьому не забувати про себе, поговорили з Тетяною Косяк, психологинею Благодійного фонду «Голоси дітей«.
"Під час війни відбулося багато змін, це стосується і сімейної системи також. Переважна більшість жінок зараз мають виконувати подвійні ролі: чоловічу та жіночу. Ніхто не скасував обовʼязки жінки і мами зокрема, натомість додалися ще інші функції — господарські, матеріальні та інші", — говорить психологиня.
Тетяна Косяк відзначає, традиційно суспільство вимагає від жінок бути мультипрофесіоналками і при цьому ще залишається думка, що саме жінка має бути гарною господинею. Цей стереотип, як і будь-які інші не є корисним, оскільки стереотипи — це завжди про щось стійке, "закамʼяніле". Але війна — це час різких змін, та "тектонічних потрясінь" і тому стереотип "хорошої мами" поступово зазнає змін в умовах війни, оскільки ситуація є стресовою і вимагає адаптації. Хто і як адаптується до цього — справа індивідуальна.
Іноді жінки усвідомлюють, що не можуть фізично реалізувати все на бажаному рівні і через це підвищується тривога або відчуття провини, інші легше адаптуються і змінюють власні пріоритети, бо головне завдання — вціліти, як фізично, так і ментально.
Щодо реалізації соціальної ролі мами, шкідливими можуть бути наступні стереотипи:
Ідеальна мама — мама, яка завжди привітна та терпляча, організована і тому все встигає.
"Не можна/не на часі відпочивати" — мама, яка не може ставити власні інтереси вище інших. Деякі матері вважають, що егоїстично хотіти відпочити, особливо, якщо це час без дітей або коли чоловік на війні.
"Якщо в загальному, бути «хорошою мамою» сьогодні означає витримувати самій і надавати підтримку дітям", — каже експертка.
Насправді це непросте завдання, але є декілька способів досягнення цього балансу. Що можна зробити:
Шукаємо засоби та стратегії для поповнення власного ресурсу
"Бути іноді не в ресурсі нормально, але варто піклуватися про себе так само, як ми вміємо це робити з зарядом батареї в нашому мобільному телефоні. Зазвичай ми намагаємося вчасно знайти джерело енергії, якщо пристрій показує низькі відсотки заряду. Те саме варто робити і щодо себе", — проводить аналогію Тетяна Косяк.
Ресурси можуть бути як внутрішні, так і зовнішні. Психологиня пропонує наступні способи підтримки та самотурботи:
Підтримуємо контакт з дитиною
Відверте спілкування з дитиною — запорука формування довірливих стосунків, — наголошує експертка. Якщо маму турбує, що вона щось не так робить чи мало приділяє уваги, то про це можна відверто запитати у дитини.
Але важливо пам'ятати, що дитина може давати зворотний зв'язок, якщо питання сформоване згідно з її віком.
Щодо практик спільного проведення часу, тут немає єдиного рецепта, це як індивідуальна аптечка, залежить від самої людини. Це мають бути ті активності, які подобаються обом (мамі та дитині).
"Тут більш важливо не те, що ви робите, а те що ви робите це разом", — акцентує психологиня.
Це може бути спільна прогулянка парком, чи ліплення з повітряного пластиліну (дітям це дуже подобається), або спільний малюнок. Якщо дитина старшого віку, це може бути приготування страви разом або спільне прибирання чи закупівля продуктів на тиждень. Дитині важливо відчувати себе частиною системи, знати, що її думка має значення.
Якщо ви хочете заохочувати сина чи доньку до більшої незалежності, варто дотримуватися схеми:
"Іноді мами через виснаження та брак ресурсів пропускають другий етап, бо вже хочеться, щоб дитина могла робити щось самостійно, але це може тільки посилити тривогу дитини, відповідно мама буде змушена повернутися на етап «робимо разом»", — додає Тетяна Косяк.
Залучаємо зовнішні ресурси
Допомогти мамі відчувати себе "хорошою" може також родина та близькі і звісно ж, партнер, навіть якщо він зараз далеко.
"Вміння звертатися за допомогою — це соціальна копінг-стратегія, один із конструктивних способів подолання стресових ситуацій. Щоб не відчувати провину за «перекладання» обовʼязків, варто усвідомити, що навіть супергерої потребують допомоги, це абсолютно нормально", — зазначає Тетяна Косяк.
Важливо говорити рідним про свої потреби та почуття. Аби не відчувати "перекладання" обовʼязків, можна більш конкретно озвучувати, якої саме допомоги потребує мама.
Можна скласти список справ і визначити, що делегувати іншим. З боку партнера, який на відстані, це може бути моральна підтримка у вигляді прийняття спільних рішень або побудови планів.
"Мамі дуже важливо відчувати, що тато також бере участь у вихованні дітей, тому це можуть бути регулярні, за можливістю, дзвінки дитині. Наприклад, моя знайома, дружина військового, яка народила нещодавно, домовилася, що чоловік буде по можливості кожного вечора розповідати казку донечці. І це позитивно впливає на зміцнення звʼязків усіх членів родини", — наводить приклад психологиня.
Не ігноруємо можливість отримання професійної психологічної допомоги
На те, що мамі потрібна психологічна допомога, можуть вказувати декілька ознак:
Тетяна Косяк розповідає, у БФ "Голоси дітей" мами зараз звертаються з досить різними запитами. Це:
"Кожен запит є унікальним, але в цілому, кожна мама хоче отримати підтримку, розібратися з власними почуттями та емоціями, навчитися розслаблятися та турбуватися про себе. Мами хочуть отримати поради, як реагувати на емоційні та поведінкові прояви дітей, як налагодити стосунки з ними", — ділиться психологиня
Тому, окрім терапії, фахівці з ментального здоровʼя надають психоедукацію (пояснення і донесення до людей необхідної інформації про психічне здоров'я, психологічні негаразди та їхні наслідки), тоді переживання нормалізуються і стан стабілізується.
"У порівнянні з початком повномасштабного вторгнення, збільшилися випадки розірвань шлюбів, зросла конфліктність в родинах, нерозуміння один одного. Все це говорить про те, що ми проживаємо фазу виснаження, тому самопідтримка та самотурбота має бути реалізована якомога краще", — каже Тетяна Косяк.
Работа саперов и деминеров будет долгое время оставаться актуальной для Украины. Они очищают поля для… Читати більше
Возвращение военного домой — одно из наиболее важных и ожидаемых событий для каждой любящей семьи.… Читати більше
23 февраля самолет Сергея Рыбалко, семь лет прожившего в Дании, приземлился в Киеве. Сергей не… Читати більше
Якуб Кепка, бывший военный и ветеран с ампутацией, основал благотворительный проект “HopeRaising Expedition”. Он отправился… Читати більше
Сергей Литовченко из Лисичанска, что на Луганщине. До полномасштабной войны жил в Броварах (Киевщина) и… Читати більше
В поврежденном 8 июля российской ракетой Х-101 новом корпусе НДСЛ “Охматдет” продолжаются срочные с работы.… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.