Байден победил, но Трамп не уходит: почему в США до сих пор продолжается битва за Белый дом
Громадяни Сполучених Штатів Америки нарешті дізналися, хто буде їхнім президентом до 2024 року. Джо Байден і його команда вже приймають привітання і обирають міністрів для майбутнього уряду.
Ноу-хау цих виборів стало масове "поштове голосування": через коронавірус ним скористалися понад 100 мільйонів американців. Через це бюлетені рахували довше, а Дональд Трамп оголосив вибори сфальшованими, не визнає перемоги Байдена і не хоче йти з Білого Дому. Розповідаємо, чому у США фактично досі тривають вибори, і хто все-таки займе Білий Дім.
Джо Байден дефакто переміг, але Дональд Трамп цього не визнає
Офіційно нового президента США оберуть лише 6 січня, коли Конгрес затвердить результати виборів. Втім, провідні американські медіа, як-то Fox News, CNN, Associated Press та Politico в один голос підтверджують: демократ впевнено обійшов Трампа.
Станом на 17 листопада, Джо Байден має перемоги у 24 штатах і столиці, які дають йому 290 голосів виборників. Результат вийшов рекордним ще й тому, що за політика проголосували 78 мільйонів американців: це більше, ніж у 2012 році отримав Барака Обама. Тим часом, Дональд Трамп має підтримку 232 виборників.
Але команді Джо Байдена поки не вдається як слід відчути перемогу. Ще 4 листопада події у США почали нагадувати змінену версію Помаранчевої Революції в Україні. Інший кандидат, Дональд Трамп, підрахував, що виграв вибори з великим відривом, але їх начебто "сфальсифікували". Результатів він не визнає і вимагає перерахунку. "Я ВИГРАВ ВИБОРИ", – продовжує писати президент у Twitter (саме великими літерами).
Як виявилося, це не лише слова, бо Дональд Трамп влаштував справжній саботаж команді опонента. Білий Дім, наприклад, досі не ділиться з Джо Байденом щоденними брифінгами розвідувальних служб про ситуацію у світі, загрози і перебіг епідемії COVID-19 (так попередні президенти вводили наступників у курс справ).
"Більше людей може померти, якщо ми не координуватимемо зусилля", – обурюється демократ: мовляв, його команда не може планувати боротьбу з вірусом і економічною кризою, і у січні буде гірше готова до цих викликів. Тим часом держсекретар Майк Помпео говорить про перехід… до другого терміну Трампа.
І взагалі, Управління загальних служб США вперто не визнає підсумку виборів, блокуючи перехід влади до Байдена. А сам президент вже встиг змінити голову Пентагону, оголосити тендер на видобуток нафти у заповідній зоні Аляски (!), хоче вивести війська з Афганістану і ледь не ввів нові санкції проти Ірану. "Він навмисне ускладнює життя Байдену", – вважають критики Трампа.
Натомість республіканці оголосили, що у них вкрали перемогу
"Минулої ночі я вигравав, часто з великим відривом у багатьох ключових штатах, де майже в усіх випадках керують демократи. Потім один за одним вони почали магічно щезати, щойно скинули загадкові бюлетені", – заявив після виборів президент (у Twitter, звісно ж). Тепер це своєрідне ідеологічне гасло Дональда Трампа і його команди.
Чи не найголосніше республіканці критикують те-таки поштове голосування. Мовляв, ну дуже підозріло, що у "живому" волевиявленні мешканці Пенсильванії обрали Трампа (перевага у 600 тисяч голосів!), але потім комісії підрахували "поштові бюлетені", і там 78% голосів були вже за Байдена. Адже ще 4 листопада чинний президент вигравав у 6 ключових штатах!
"Вибори сфальшовані, а у президента вкрали перемогу", – такі ідеї підхопили сенатори Тед Круз і Ліндсі Грем, ряд інших посадовців, та й прості виборці Трампа у соцмережах.
Тож далі мішенню Трампа стала електронна система підрахунку голосів Dominion. Дональд Трамп заявляє (посилаючись на невідомий аналіз), що адміністратори Dominion начебто "стерли" з системи 941 тисячу голосів за президента, а ще 221 тисячу – зарахували Джо Байдену. Нібито винні в цьому "ліві радикали", які контролювали систему, а розробники взагалі пов'язані з Венесуелою.
З цим рішуче незгодні у Агенції США з кібербезпеки та інфраструктури ( директора якої призначав Трамп): "Немає жодних доказів, що якась виборча система стирала, змінювала голоси чи була під чиїмось впливом … Це найбезпечніші вибори у американській історії".
Команда Трампа продовжує боротися у судах…
Відтак, вже 6 листопада адвокат Трампа і давній знайомий України Рудольф Джуліані де-факто оголосив юридичну війну Байдену, яка триває і досі. Він зібрав прес-конференцію у Філадельфії, де похвалився: від 50 до 60 спостерігачів-республіканців готові свідчити у суді, що їм не дали стежити за виборами. Нібито так демократи змогли фальсифікувати процес (наприклад, "вкидали" бюлетені пачками) – от і "наголосували" перемогу Байдена.
Головною зброєю у цій війні стали судові позови: їх "червоні" розпочали більше десятка. Лише суди Пенсильванії отримали 7 скарг. Подекуди республіканці вимагали зупинити підрахунок, десь взагалі не визнавати вибори. У Неваді команда Дональда Трампа заявляла: що тут проголосувало 10 тисяч "мертвих душ", виборців, які насправді давно померли.
Схоже, оточення президента мріяло через суди довести, що "поштові бюлетені" масово фальшували, виборці-демократи могли виправляти зіпсовані бюлетені, а от за Трампа їх не зарахували. Вже згадана Пенсильванія і інші штати подовжили строк, у який вони приймають бюлетені, аби всі виборці встигли – з погляду республіканців, це теж було порушення.
Математика тут проста. Якщо перерахувати голоси без пошти, то у Трампа з'явилися б шанси, а от Байден без виборників Пенсильванії і Джорджії (ці штати стали епіцентрами протистояння) не переміг би.
Цікаво, що водночас генеральний прокурор і ставленик господаря Білого Дому Вільям Барр доручив підлеглим розслідувати "порушення на виборах" – імовірно, щоб переконати суддів, що вони таки були.
За даними видання Axios, республіканці планували майже військову кампанію: зібрати у ключових штатах команди юристів і активістів, організувати "розкрутку" у медіа, вклавши у це чималі кошти. А ще у Трампа анонсували масові мітинги на зразок передвиборчих, аби показати, що "народ проти".
Але це зовсім не нова революція: на вулицях спокійно, а суди кажуть Трампу "ні"
Втім, попри переможні реляції, реальні здобутки команди чинного президента поки зовсім скромні.
Єдиний міні-реванш республіканці поки взяли у Джорджії: тут губернатор Бред Раффенспергер погодився перерахувати голоси вручну. Зате суд цього штату Трампу відмовив, те саме зробили слуги Феміди у Мічигані і Нью-Джерсі. У Пенсильванії юристи президента наче як добилися скасування частини бюлетенів. Але прокурор штату Джош Шапіро вже заявив, що таких бюлетенів "дуже мало".
Тим часом, суди відхилили інших шість позовів, а Аризону команда Трампа взагалі "здала без бою", відмовившись від судів. Журналісти каналу CNN стверджують, що республіканці ось-ось програють і в інших ключових штатах.
Обстановка на вулицях американських міст поки теж спокійна. До виборів світ облетіли кадри, як власники магазинів у Вашингтоні чи Чикаго барикадують входи і забивають вікна фанерою – аби їхні заклади не зруйнували під час "вуличних боїв" прихильників і опонентів Трампа.
Прихильники чинного президента дійсно вийшли на вулиці: 14 листопада вони провели у Вашингтоні багатотисячний марш "Зробимо Америку знову великою". Більшість мітингарів все ж поводилися мирно (хоч їхні опоненти почули про себе чимало образ). Лише одна група радикалів під вечір побилася з такою ж войовничою командою опонентів президента. Вашингтонська поліція, втім, швидко зупинила обидві "армії".
Але це був виняток із тиші. Трампісти влаштували серію мітингів у різних штатах під гаслом "Зупиніть крадіжку [перемоги Дональда Трампа]". Проте діяли суто мирно, безладів та погромів (на зразок тих, що були під час протестів після вбивства Джорджа Флойда) не влаштовували. Словом, у США точно не "друга громадянська війна", якої перед виборами боялися експерти.
Ну, а прихильники Джо Байдена не воюють, а святкують. Дізнавшись результати, люди у Нью-Йорку, Філадельфії та Вашингтоні влаштували "вуличні гуляння", яких не було від старту пандемії COVID-19: проводили час з друзями, раділи і навіть пили шампанське перед Білим Домом.
А правники і посадовці переконують: результати виборів вже не змінити
Тим часом, сам Джо Байден і його оточення явно певні, що Трамп не доб'ється другого терміну і взагалі його ігнорують, аби не надавати опоненту "ту увагу, якої він хоче". А боротися демократи готові з Управлінням загальних служб США – мовляв, там не хочуть передавати владу новому президенту.
Причина проста: на відміну від України-2004, де і команда Віктора Ющенка, і міжнародні спостерігачі показали прямі докази фальшування виборів, у команди Трампа їх поки немає, а є лише сумніви у поштовому голосуванні, непідтверджені заяви Трампа і свідків. За оцінкою Джонатана Діаса, юридичного радника Campaign Legal Center, це не той рівень доказів для справи, де йдеться про результат виборів.
"Ці судові позови торкаються формальностей і стосуються імовірних дрібних порушень, нічого такого, що могло б будь-як "відкотити" перемогу Байдена серед виборників", – пояснив професор права Університету Каліфорнії Рік Хейсен. За даними ж газети New York Times, посадовці одразу у 45 штатах стверджують, що серйозних порушень не було.
За таких умов навіть Верховний Суд, де більшість у висуванців Республіканської партії, навряд чи допоможе команді Трампа без доказів.
І з відомих натепер даних випливає: Байден дійсно переміг
Так чи "намалювали" перемогу Джозефу Байдену? З того, що відомо зараз, випливає: ні. За даними Центру правосуддя Бреннана, у США іноді підробляють бюлетені, однак приблизно 9 штук на мільйон. Натомість у тій же Пенсильванії Байден відірвався вже на 66 тисяч голосів, тож дрібні порушення на результат навряд чи вплинуть.
І навіть на питання "чому Трамп програв поштове голосування?" вже є відповідь. Демократи просто-напросто частіше голосували дистанційно, тоді як республіканці масово ішли на дільниці.
Як-не-як, Дональд Трамп закликав їх голосувати особисто, мовляв, поштове голосування буде "обманом, якого ви ще не бачили". До речі, соціологи ще до виборів точно спрогнозували результат Джо Байдена: у опитуваннях він "набирав" 51% голосів, а натепер має 50,9%.
Можливо, Трамп все ж вірить у свою перемогу, або вся ця історія є лише політичною "спецоперацією". Так, президенту вигідно говорити про вкрадену у нього перемогу. Тоді для виборців-республіканців Трамп увійде в історію не як "перший за 27 років президент, що програв перевибори", а у ролі сильного лідера, якого демократи нібито обманом виставили з Білого Дому.
Відтак, президент збереже свій імідж серед "червоних" і зможе продовжити політичну кар'єру. Наприклад, він уже натякав, що у 2024 знову балотуватиметься (таким чином непрямо визнавши, що зараз таки програв і піде з посади). Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконелл та однопартійці, імовірно, підтримують цю версію, аби не влаштовувати розбрат у політсилі.
Втім, Джо Байден майже гарантовано перебере владу в Білому Домі вже у грудні, і для України це гарний варіант. Багатомісячне протистояння двох "альтернативних президентів" точно відволікло б Сполучені Штати від підтримки України і розв'язало б руки Росії. Натомість президент-демократ зможе приділити час міжнародним питанням (хоч головною і залишиться внутрішня політика). Показово, що Байден вже обговорював "українську тему" з лідерами Великої Британії та Франції.