Где искать поддержки и внутренней силы для истории с нуля? Опыт Александры Азархиной из Симферополя (укр.)
20 січня офіційно вважається в Україні Днем Автономної Республіки Крим. На території півострова проживає близько 2 мільйонів людей. Близько 35 тисяч українців офіційно виїхали з Криму після російської окупації у 2014 році, а громадські організації припускають цифри аж до 50 тисяч. Вони живуть і працюють серед нас, мріють, що одного дня над Кримом знову постане український прапор і творять зміни в Україні вже сьогодні.
Олександра Азархіна — одна з таких кримчанок. У 2014 році, коли почалась російська окупація Криму, вона вчилася на останньому курсі в Київському національному університеті імені Шевченка за спеціальністю "політологія".
"В моїй голові окупація відбулася в три кроки. Перший — повідомлення про рішення Ради Федерації, яке дозволило фактично почати війну проти України. Мій двоюрідний дідусь по телефону розповідав мені, що він їздив на Фіолент тестувати ракетні установки. Він там служив, і до нього, мовляв, звернулися як до найдосвідченішого. Я повторювала собі: «Це — війна», і намагалася уявити собі, яку роль я здатна взяти на себе в новій реальності. Без жартів з друзями обговорювали чисту партизанщину. Досить скоро стало ясно, що ця війна — не з блокбастерів, і вся її гібридність розчиняє звичні моделі", — згадує Олександра.
"Другий крок — коли були захоплені Рада міністрів Криму і Верховна Рада Автономної Республіки. Інший родич вранці надіслав фото розтрощених серверів і банкоматів всередині будівлі Радміну. Українські прапори почали міняти на російські. Я приїхала до батьків у Сімферополь, після Майдану біло-синьо-червоний роз'їдав свідомість. Але навіть тоді мені здавалося що це все якийсь маскарад, мана, ось-ось все стане на свої місця.
Для мене окупація стала остаточною, коли припинилося залізничне сполучення з Києвом. Розумію, що це був лише один з її елементів, більше того — рішення прийняте Україною, але саме залізничні колії мені здавалися міцним зв'язком, адже незважаючи на весь жах, я могла заснути в поїзді під Києвом і прокинутися вранці у Сімферополі. Єдиний простір було порушено. Моя мама сіла в той самий останній поїзд, який їхав до Києва. Тоді, мабуть, я і вирішила, що партизанщина в наші дні — не найкраще застосування своїх сил, і повірила в те, що перетворення України в сучасну, успішну, європейську країну стане ключем до повернення рідного півострова, на якому залишилися могили чотирьох поколінь мого роду".
З того часу Олександра встигла попрацювати помічницею директора департаменту продовольства в Міністерстві агрополітики, журналісткою, заснувати власну комунікаційну агенцію та громадську організацію. За останній рік Олександра повернулася до державного сектору: була спеціалісткою з комунікацій в Офісі підтримки реформ у складі колишнього Мінприроди. Наразі — має нову роботу та плани у сфері громадської діяльності: "Тиждень, як займаюся комунікаціями Укравтодору. Мене надихнула нова команда цього непростого підприємства. Хочеться, щоб більше українців, в тому числі кримчан, дізналися про серйозні реформи в цій галузі".
Як і тисячі інших кримчан, Олександра активно просуває позитивні зміни в країні та не боїться складності завдань, які ставить перед собою. Основний вектор її змінотворчої діяльності зараз — це боротьба за збереження українського довкілля та забезпечення безпечних умов існування для майбутніх поколінь:
"Екологічна тематика стала для мене кричущо важливою, коли працюючи в Мінприроди я дізналася про глибину наших проблем в цьому напрямку. В Україні — щорічно 78 тисяч передчасних смертей через низьку якість повітря, можливе зростання аутизму через мікропластик, який ми п'ємо і їмо, відсутній моніторинг і оповіщення реального стану справ. Це лише короткий перелік фактів.
Дізнавшись про це, спершу захотілося зібрати речі, упакувати дитину і виїхати в країну, яка будує плани на період, довший за цикл чергових виборів. Потім зрозуміла, що тоді й повертатись буде нікуди. Тому краще, що я можу зробити для своєї дитини — це постаратися поліпшити ситуацію тут і зараз. Тому намагаюся об'єднати українських еко-активістів на платформі, яка дозволить відстоювати конституційне право на чисте і безпечне для життя навколишнє середовище. У команді волонтерять айтішники, дизайнери, політтехнологи, шукаємо хороших юристів".
Олександра каже, що за майже 6 років життя на материку не стикалася з упередженнями щодо її місця народження. Натомість, несподівано для себе, знайшла потужне джерело підтримки в інших кримчанах, які виїхали з півострова:
"Я не думала, що земляцтво — це моє. Більш того, коли я їхала з Сімферополя, то нітрохи не сумувала і зберегла зв'язки з одиницями. Але врешті-решт, в моєму найближчому оточенні — кримчани-переселенці. Ми навіть стали кумами. І справа не в спільних фантомних болях, але в спільних місцях, і мріях, і символах. Плюс, всі люди з Донбасу теж завжди на одній хвилі з кримчанами — ми, по-суті, носії однієї травми. І мені здається, що у відношенні до кримчан є менше стигми. Може, мені пощастило?".
Люди з Криму ніколи не полишать своєї Батьківщини у думках і надіях. Для них слова "Крим — це Україна" — не просто гасло, а фундамент власної ідентичності і світосприйняття. Вони завжди думатимуть про долю рідного півострова та створюватимуть ідеї, як привернути до України Крим — і тих, хто в ньому залишився.
"Я все повертаюся до ідеї поїзда, єдиної дороги, без якої я стала відрізана від дому. Так, ми хочемо захистити себе і свої кордони, але думаю, якщо ми попрацюємо над тим, щоб інформувати кримчан, давати їм усілякі бонуси від виїзду в Україну — це буде хорошим доробком на майбутнє. Як безвіз став найкращим щепленням від євроскептицизму в Україні, так і полегшення потрапляння молодих українців, які живуть в окупованому Криму, на континент — важлива інвестиція в образ майбутнього. Мої родичі підліткового віку просять мене надсилати їм речі, які я можу замовити безпосередньо з ЄС або Штатів. В їхніх очах, вони живуть на військовій базі: можна, звичайно, полетіти в Москву або Санкт-Петербург, але саме Україна є зв'язком із сучасним світом. Ігнорування питання Криму, відмова від мовлення на його територію — це програш".
Політика держави з підтримки кримських переселенців не є ідеальною, проте вона існує. Там, де не вистачає держави — працюють громадські організації, що запрошують кримчан звертатися за допомогою та підтримкою:
📌 Державна міграційна служба створила спеціальну сторінку з порадами щодо паспортних послуг, отримання статусу ВПО та іншими.
📌 Міністерство освіти надає можливість спрощеного вступу до ВНЗ для кримчан — кожного року, під час вступної кампанії через центри "Крим-Україна" абітурієнти можуть заповнити заявку та вступити до університетів без ЗНО.
📌 Громадська організація «КримSOS» надає переселенцям юридичну, соціальну, психологічну та інтеграційну підтримку.
📌 «Українська Гельсінська Спілка» має спеціальну сторінку з порадами для кримчан щодо юридичних та соціальних питань.
📌 «Центр зайнятості вільних людей» пропонує кар'єрні консультації, курси та допомогу в пошуку роботи.
📌 Всеукраїнська громадсько-політична та культурна газета «Кримська Світлиця» публікує інформацію про освітні можливості, конкурси та історії з Криму.
📌 Ресурсний центр «Гурт» публікує інформацію про тренінги, гранти, вакансії та інші можливості для активних громадян. Деякі з них — створені безпосередньо для кримчан.
Сьогодні — день Автономної Республіки Крим, не за горами й 6-та річниця російської окупації півострова. На тлі війни на Сході, поточних державних проблем та викликів тема Криму звучить не так голосно. Не так голосно звучить вона й на міжнародній арені — під час Нормандської зустрічі в грудні до обговорення Криму так і не дійшли, а представниця Ради Федерації РФ заявила, що це питання не обговорювалось через його "очевидну та остаточну вирішеність". Але для тих, хто народився і виріс в Криму, це питання не буде вирішене, доки фактичний контроль над півостровом не повернеться до України. Вони живуть в Україні, ходять на роботу та докладають зусиль, аби зробити життя в Україні кращим, комфортнішим і безпечнішим. І вірять, що одного дня робитимуть це і для своєї малої Батьківщини.
Этой наградой было отмечено украинское гражданское общество "за его отважную деятельность во времена войны" С… Читати більше
Сергей Калицун из Васильковской громады на Киевщине Свое ранение, которое привело к ампутации ноги, он… Читати більше
Разбираем, о чем идет речь в законопроекте о постепенном повышении акциза на табачные изделия до… Читати більше
“Алексу” 52. Осенью 2024-го он потерял руку в боях в Волчанске. Но именно эта история… Читати більше
38-летний Сергей Малечко родом из Черниговской области. С первых дней полномасштабного вторжения добровольцем защищал Украину.… Читати більше
"Рубрика" рассказывает об инициативе, которая во всех смыслах налаживает связь между поколениями — и эмоциональную,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.