Кейсы

Как Морковь становится терапевтом для детей и при чем здесь женщины 60+

“Рубрика” рассказывает о решении, в котором старших женщин учат основам психологии, а они психологически поддерживают детей от 6 до 8 лет по всей стране. И все это — в образе Моркови Ореховны. Заинтригованы? Мы тоже были! Потому и создали этот текст, в котором объясняем как (и зачем) это работает. (укр.)

Галина Манюк нині на пенсії. Вона — з міста Берислав Херсонської області й раніше багато років працювала викладачкою в педагогічному коледжі. Війна кардинально змінила її життя. Жінка мусила залишити рідне місто і з сумом розповідає про те, що дехто з її колег та студентів загинув. У Бериславі лишився дім, дорогі серцю речі, книги. Важко усвідомлювати втрачене.

Галина Манюк у ролі Моркви Горіхівни. Фото з архіву проєкту.

Проте життя не зупинилося. Пані Галина каже, що рухатися далі їй допомагає те, що вона не сидить, склавши руки. Жінка прагне бути зайнятою, пізнавати нове, уміти психологічно підтримати себе й інших. Зробити це їй допомогла… Морква. Морква Горіхівна. А точніше — особливий проєкт, покликаний підтримувати дітей, водночас залучаючи жінок старшого віку.

У чому проблема?

Сьогодні в Україні дитячі психологи переважно працюють з дітьми, які пережили психологічні травми, стикаються з важкими емоційними викликами або проходять тривалу реабілітацію. Водночас є інша група дітей — ті, хто не зазнав значного травматичного досвіду, але в умовах війни все одно потребують підтримки психолога.

"Часто це діти, які проходять через вікові кризи, соціальні виклики чи просто непрості етапи розвитку. Через те, що їхні запити не є нагальними, а також через обмежені ресурси, такі діти нерідко залишаються поза увагою психологів. Особливо гостро це питання постає для сімей, які не можуть дозволити собі оплачувати послуги спеціалістів, а донорські програми та державна підтримка зазвичай фокусуються на дітях військових, ветеранів або загиблих героїв", — говорить Анастасія Свобода, керівниця Академія Турботи.

Яке рішення?

В Академії Турботи знайшли спосіб розширити позитивний вплив на дітей. Щоб забезпечити доступ до базової психологічної допомоги для тих, чиї запити не є критичними, і подарувати їм необхідну увагу та турботу, організація вирішила залучати людей старшого віку. Завдяки спеціальній програмі, що включає основи психології, жінки 60+ отримують нові знання, а потім спілкуються з "онуками" через образ анімованого персонажа Моркви Горіхівни.

Як це працює?

Поєднати дитячу допитливість з життєвим досвідом літніх людей

Учасниця проєкту пані Чепак Марина робить "чарівний дзвіночок" дитині. Фото з архіву проєкту.

На початку року "Рубрика" розповідала про харківський проєкт, у якому дитячі психологи допомагають маленьким українцям справлятися з викликами війни, "ховаючись" за образом казкового персонажа Морквинки. Ця ініціатива, відома як "Скарбничка Чудес", отримала продовження — новий проєкт Академії Турботи під назвою "Курс Моркви Горіхівни".

Ідея виникла, коли Анастасія Свобода, керівниця Академії Турботи, прочитала статтю про участь літніх людей у проєктах психологічної підтримки. У ній розповідали про успішний досвід у США та Швейцарії, де будинки для людей старшого віку і дитячі садки разом проводять спільні заняття. Психологи відзначають, що такі ініціативи дуже ефективні:

  • Люди старшого віку мають час і не поспішають, а їхня зваженість дозволяє приділяти дітям багато уваги — спілкуванню, іграм та спільному розвитку.
  • Діти, своєю чергою, надзвичайно допитливі й активні. Вони раді спілкуватися з тими, хто терпляче відповідає на всі їхні запитання і не дратується через дитячу цікавість. 

"Я загорілася цією ідеєю. Одразу уявила, як багато жінок старшого віку, таких, як моя мама, можуть знайти себе в ролі Моркви Горіхівни, яка завжди з любов'ю і натхненням спілкується з дітьми та вміє захоплювати своєю енергією. Відчути свою значущість і стати частиною важливої соціальної ініціативи", — говорить Анастасія Свобода.

А проте втілити таку ідею не так просто. Панянкам 60+ потрібно було не лише опанувати основи психології та комунікації з дітьми, а й освоїти технічні навички: як працювати через застосунок, брати участь у зустрічах у Zoom, вести онлайн-документацію. Завдання було складним, але команда проєкту повірила в ідею, яка могла б розкрити потенціал і принести радість цим жінкам.

Учасниця проєкту Олена Кравченко опановує застосунок MaPanda. Фото з архіву проєкту.

Так в Академії Турботи створили спеціальний навчальний курс для старших пані. Тут навчають практичних навичок роботи онлайн та основ психології. Також пані на курсі вивчають етапи розвитку дітей, методи комунікації та базові психоедукаційні техніки. У співпраці з БФ Життєлюб та Університетом третього віку "Протон"  Академія Турботи запросила перших учасниць до проєкту — і нині вже десятеро жінок старшого віку беруть в ньому учать.

Цікаво, що першою учасницею стала мама Анастасії — Ліліана Геннадіївна. Вона першою пройшла навчання, коли Академія Турботи тестувала продуктову гіпотезу. Саме вона озвучила казку, яку організація розіслала близько 500 дітям віком від 4 до 8 років із проханням переглянути та відповісти на кілька запитань. Понад 90% позитивних відгуків підтвердили правильність вибраного підходу — проєкту бути!

Суперсила Моркви Горіхівни

З дитиною Морква Горіхівна спілкується через застосунок MaPanda. Фото з архіву проєкту.

З погляду методики, підхід залишився тим самим, що і з Морквинкою: діти отримують дзвінки через застосунок MaPanda. Казковий персонаж спілкується з дитиною, встановлює емоційний зв'язок, що дозволяє довіряти йому та гратися з ним, як із другом. Діти навіть не здогадуються, що кожна гра створена, щоб допомогти їм справлятися з викликами війни чи дорослішання.

Принципово змінився лише сам персонаж. Замість дівчинки-Морквинки, яка була на одному рівні з дитиною, тепер з'явилася мудра й досвідчена Морква Горіхівна.

Морква Горіхівна — це сучасна й стильна бабуся з рожевим волоссям і в кедах. Як і Морквинка, вона теж займається йогою й ділиться кумедними історіями зі свого життя. Але основна відмінність полягає в менторському підході. В Академії Турботи вважають, що створення підтримуючого середовища в родині стає ефективнішим саме з Морквою Горіхівною. Її тристоронні дзвінки в застосунку включають поради як для дітей, так і для їхніх близьких дорослих. А хто ж не дослухається до бабусі?

Учасниця проєкту пані Ольга Сербіна на звʼязку. Фото з архіву проєкту.

"Наш проєкт допомагає дітям отримати доступ до допомоги, фахівцям зосередитися на своїй місії, а пані 60+ знайти новий сенс, зробити важливий внесок у суспільство та застосувати отримані знання у власних життєвих ситуаціях", — зазначає Анастасія Свобода.

Морква Горіхівна — сучасна, стильна бабуся, яка завжди підтримає та допоможе. Фото з архіву проєкту.

З п'яти дзвінків Моркви Горіхівни два — тристоронні, тобто з участю близького для дитини дорослого. Це, як зазначають в Академії Турботи, важливо для зміцнення родинних стосунків та створення підтримуючого середовища. Цьому сприяють також і інші інструменти проєкту — наприклад, ігри та Трекер Добрих Звичок, які допомагають формувати звички турботи про ментальне здоров'я всієї родини й після завершення дзвінків.

Червоною ниткою крізь всі дзвінки проєкту проходить і тема любові до України. Морква Горіхівна допомагає дитині дізнатися про важливі українські традиції, такі як приготування борщу, вишиванки та спів гімну. Також в ігровій формі з дітьми говорять про те, як важливо бути вдячними всім, хто допомагає встояти нашій країні: воїнам, медикам, волонтерам і вчителям.

А це точно працює?

Анімований казковий персонаж Морква Горіхівна. Фото з архіву проєкту.

Терапевтичні безоплатні дзвінки дітям від Моркви Горіхівни стартували 25 листопада. Наразі триває перша хвиля проєкту, в якій бере участь 50 дітей. Учасників знайшли через соцмережі та розсилки серед тих, хто раніше брав участь у проєктах Академії Турботи.

Долучитися до наступних етапів ініціативи може будь-яка дитина віком від 6 до 8 років. Реєстрація на курс відкрита — записати на терапевтичне спілкування з Морквою Горіхівною можна діток віком від 6 до 8 років за посиланням.

"Єдиний виняток — дітей із глибоким травмуючим досвідом або особливими освітніми потребами ми не запрошуємо до цього проєкту, бо з такими малюками мають працювати досвідчені фахівці. Ми готуємо для такої малечі спеціальні програми, які анонсуємо наступного року", — зазначає Анастасія Свобода.

Навчання, яке змінює життя

Що стосується літніх учасниць проєкту, організатори впевнено говорять: він потрібен українським пані 60+. 

"Рівень залученості панянок вражає. Деякі навіть фарбують волосся в помаранчевий, щоб «вжитися в роль»", — говорить Анастасія Свобода.

Учасницям — від 60 до 72 років. Для них це нова сторінка в житті, яка надає сил і захоплює. Самі жінки діляться емоціями про участь у проєкті тут.

Пані Наталія Гугленко під час навчання. Фото з архіву проєкту.

Наталя Гугленко, яка бере участь у проєкті — акторка. Цю професію вона опанувала лише кілька років тому, коли вже була на пенсії. Жінка пройшла через непрості випробування з власними дітьми: двоє старших дітей мали серйозні діагнози, і вона багато часу проводила з ними в лікарнях і санаторіях. Інтуїтивно вона шукала підхід, заспокоюючи не лише своїх дітей, а й чужих, навіть деяких мам. Нині всі троє дітей пані Наталії вже дорослі. Жінка дуже сподівається, що навчання й інструменти, які надає Академія Турботи, підсилять її досвід, і вона зможе допомагати іншим дітям у цей непростий час.

Вікторія Біркентале під час дзвінка дитині. Фото з архіву проєкту.

"Всі проблеми й радощі дітей, в житті яких були й розлучення батьків, і порятунок з Маріуполя, і адаптація в новому місті та садочку мені знайомі та близькі", — ділиться Вікторія Біркентале, інша учасниця проєкту. Жінка вчила своїх онуків робити дихальні вправи при обстрілах, аби хоч трохи стабілізувати їх психоемоційний стан.

Волонтерство пані Вікторія вважає своїм покликанням. Робить окопні свічки для фронту, плете маскувальні сітки та теплі речі для захисників. Впевнена, пенсія — не привід зупинятись. Тож коли дізналася про цей проєкт — зрозуміла, що це чудова можливість здобути нові навички й долучитися до важливої справи.

Анастасія Свобода з гордістю додає, що з початку проєкту банк надихаючих історій учасниць поповнюється щодня.

А ще учасниці проєкту кожен день "грають у дива" — діляться чудовими моментами в спільному чаті, підбадьорюють одна одну,  розповідають, як змінюється завдяки проєкту їхня буденність.

"Як би шаблонно не звучало, наші люди дійсно «горять» своєю справою. Відгуки, які ми отримаємо від пані Моркв Горіхівних — це наше «паливо», щоб продовжувати творити та працювати", — каже Анастасія Свобода.

Для команди цей проєкт став можливістю довести жінкам, що в будь-якому віці можна бути залученими до життя суспільства, відчувати себе потрібними та приносити користь. І, найголовніше, бути щасливими.

Уже зараз в Академії Турботи думають над персонажем і для дідусів — Паном Морковієм.

Ще більше корисних рішень!

Академія Турботи об'єднує покоління

Дівчинка грає з Морквинкою. Фото з архіву проєкту.

Від початку повномасштабного вторгнення понад 4000 сімей стали учасниками проєктів Академії Турботи, і як каже Анастасія Свобода, вони підтверджують позитивний вплив та високу ефективність методики.

Проєкти з дівчинкою-Морквинкою, а тепер і з Морквою Горіхівною працюють і продовжують еволюціонувати. Анастасія Свобода додає: насправді вони не лише про підтримку дітей та залучення людей старшого віку, а й про можливість для молоді стати частиною спільноти змінотворців. Нещодавно організація залучила на практику 80 студентів ЛНУ, УКУ та ХПІ, провела для них навчання за своєю методикою, а потім відібрала 11 найкращих, які тепер працюють разом з основними психологами команди, надаючи психологічну підтримку дітям у проєкті підтримки дітей з родин ветеранів, воїнів та загиблих Героїв. Це велика програма, яка буде тривати 7 місяців і охопить понад 1000 дітей із різних фондів, ГО, організацій, які опікуються родинами військових.

Так Академія Турботи створює цілу екосистему, де покоління доповнюють одне одного: досвід старшого віку, енергія молоді та допитливість дітей працюють разом задля гармонійного розвитку ментального здоров'я в Україні.

Проєкт "Курс Моркви Горіхівни" реалізується ГО "Можливості. Мотивація. Медіа" у партнерстві з MaPanda за підтримки проєкту "Ґендерно-чутливі підходи до ментального здоров'я та психосоціальної підтримки в Україні", який впроваджується компанією GIZ за дорученням Уряду Німеччини.

Свіжі дописи

  • Кейсы

Как и зачем в Сумской области восстанавливают старые колодцы

"Будуємо Україну Разом" восстановили пять колодцев в трех селах Сумской области. Для чего и как… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Кейсы

Пчелы, школьники, поддержка: как маленький “Школьный улей” творит большие изменения

В чем сила улья? Конечно, в пчелах! “Рубрика” рассказывает, как школьный проект вышел за пределы… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Инвестиционные решения

Действительно ли украинцы массово беднеют?

Уровень бедности в Украине по сравнению с годами до полномасштабного вторжения заметно вырос. Но все… Читати більше

Thursday January 9th, 2025
  • Полезно

Discover the best Ukrainian restaurants worldwide: Top 7 picks

Want to try Ukrainian cuisine? Check out our top 7 picks for the best Ukrainian… Читати більше

Wednesday January 8th, 2025
  • Что происходит

Что делать с образованием в Украине: образовательные ОО о проблемах и решениях во время войны

Качественное образование в Украине — буквально залог ее будущего. Однако война и дистанционное образование не… Читати більше

Tuesday January 7th, 2025
  • Здоровье

(Не)вредное курение: как на наше здоровье влияют кальяны

Популярність кальяну давно вийшла за межі модного тренду — багато людей сприймають його як нешкідливу… Читати більше

Tuesday January 7th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.