Кейсы

Собери портфель ребенку: как помочь школьникам, нуждающимся в поддержке

Уже в седьмой раз перед началом учебного года в Украине проходит акция в поддержку детей из нуждающихся семей и детей-сирот. “Рубрика” рассказывает о том, как это работает, почему это важно и как приобщиться. (укр.)

У чому проблема?

Вторгнення рф призвело до значних економічних труднощів для багатьох українських сімей. Багато людей втратили роботу, були змушені залишити свої домівки. Це особливо гостро вплинуло на дітей, які потребують додаткової підтримки.

"В Україні, як і в багатьох інших країнах, існує значна соціальна нерівність. Деякі сім'ї не мають змоги забезпечити своїх дітей усім необхідним для навчання, особливо в умовах війни. Але незалежно від соціального статусу та обставин, кожна дитина має право на якісну освіту", — коментує Марія Ломачевська, волонтерка з Кривого Рогу.

Яке рішення?

За місяць до початку нового навчального року всеукраїнська волонтерська мережа Volunteer Community вже всьоме розпочала традиційну всеукраїнську акцію "Збери портфель дитині".

Спільнота запрошує українців долучатися до акції та допомагати зі збором шкільного приладдя для сімей, які потребують допомоги зі зборами дітей до школи. Основна мета ініціативи — допомогти діткам родин з-поміж соціально вразливих груп гідно розпочати навчальний рік.

Доєднатися до збору може кожен охочий. Благодійна акція триватиме з 25 липня по 25 серпня 2024 року.

Як це працює?

Волонтерська мережа Volunteer Community має 32 центри, які працюють у 25 містах України. Вона розвиває соціальні проєкти та ініціативи, направлені на допомогу нужденним людям похилого віку, дітям групи ризику та людям з особливими потребами. Благодійну акцію "Збери портфель дитині" організовує з 2018 року. Цьогоріч до збору долучилися волонтери всеукраїнської волонтерської мережі Volunteer Community з 20 українських міст.

"Ми не можемо знати, як буде проходити навчання, але ми маємо розуміти, що воно має бути та бути якісним і забезпеченим усім необхідним, бо від цього залежить наше завтра та майбутнє наших дітей!" — зазначають організатори ініціативи.

Протягом місяця шкільне приладдя збиратимуть для школярів з родин, які потребують допомоги:

  • дітям з внутрішньо переміщених родин;
  • дітям з соціально незабезпечених родин;
  • для дітей-сиріт;
  • дітям з інвалідністю.

Як можна допомогти?

Фото надане Мариною Ломачевською

Навчання під час війни, в тому числі й дистанційне, не впливає на навчальну програму та навантаження. Тому вся канцелярія є необхідною і в умовах сьогодення. Це зошити (в клітинку, лінійку) на 24 і більше аркушів, циркулі, транспортири, лінійки, гумки, ножиці, альбоми, кольорові олівці, фломастери, пластилін, фарби, пензлики, клей, кольоровий папір/картон тощо.

Шкільне приладдя можна принести у волонтерські центри, їхні адреси є на сайті.

Окрім того, підтримати акцію можна й такими способами:

  • розповісти про акцію на своїх сторінках в соцмережах, на роботі, у дворі, друзям;
  • стати волонтером акції та допомагати зі збором, сортуванням, доставкою чи організацією свят та подій (для цього пишіть організаторам, вони розкажуть, як це зробити);
  • стати партнером акції;
  • акцію можна підтримати й донатом — через фонд BERI Foundation. Цьогоріч Volunteer Community об'єднався з фондом задля збору коштів на рюкзаки — їх приносять зазвичай менше, ніж потрібно.

А це точно працює?

Діти отримали набори шкільного приладдя перед початком навчального року 2023-2024. Фото з архіву Volunteer Community

Минулого року більш ніж місяць волонтери у 19 містах України збирали шкільне приладдя для дітей з громад, сімей ВПО та багатодітних сімей.

Координаторка  волонтерської мережі Volunteer Community в Україні Дарія Єфіменко розповідає, торік у рамках акції "Збери портфель дитині" у містах організували 73 волонтерських заходи, до яких залучили 162 волонтери. Це були свята знань, майстер-класи, заходи з благодійними кошиками. До допомоги у зборі всього необхідного для школярів приєдналися 38 партнерів. Врешті зібрали та укомплектували 97 рюкзаків та 528 наборів шкільного приладдя. Їх отримали 523 дитини.

Цьогоріч організатори планують зібрати ще більше — 700-750 наборів. Також змінили підхід до реалізації ідеї — зібрали конкретні потреби по запитах, тож у кожного центру є список необхідного для збору приладдя з урахуванням вікових критеріїв школярів.

Коробка для збору канцелярського приладдя. Фото надано Мариною Ломачевською

Марія Ломачевська, координаторка Kryvyi Rih Volunteer Community, відзначає, що акція допомагає дітям з соціально незахищених сімей та ВПО відчути підтримку суспільства. Це дозволяє їм почуватися впевненішими та сконцентруватися на навчанні.

"Надаючи дітям необхідне шкільне приладдя, ми сприяємо створенню рівних можливостей для всіх", — говорить Марія Ломачевська.

Волонтери Kryvyi Rih Volunteer Community розбирають надану благодійниками канцелярію. Фото надано Мариною Ломачевською

Kryvyi Rih Volunteer Community бере участь в акції вшосте. Щоразу це близько 60 зібраних наборів канцелярії, які отримують діти із соціально незахищених категорій. Цьогоріч організація планує також зібрати та передати дітлахам 60 таких наборів.

Марія Ломачевська поділилася з "Рубрикою" — за тиждень від початку акції таємний благодійник вже надав канцелярії для повних 14 наборів та ще частково для 16 наборів. Від небайдужих криворіжців волонтери отримали канцелярії ще на два повних набори.

У Кривому Розі Марина Лига відгукнулася на заклик і підтримала акцію "Збери портфель дитині". Фото надано Мариною Ломачевською

Ще більше корисних рішень!

За словами  Дарії Єфіменко, якщо у вашому місті чи селі немає офіційного осередку Volunteer Community, спільнота може допомогти з доставкою канцелярії з інших міст, якщо на це є запити чи бажання допомогти.

"Ми завжди тільки за, адже це означає ще більшу спільність заради єдиної мети", — каже волонтерка.

Благодійник і волонтер з міста Рівне. Завдяки його допомозі дитина отримає все необхідне для навчання. Фото надане Дарією Єфіменко

Також ви можете самі організувати акцію у своєму закладі освіти для дітей кризових категорій (які навчаються в них). Наприклад, у Кривому Розі та інших містах, гімназії та ліцеї вже не перший рік беруть участь в акції та зібрані набори віддають своїм здобувачам освіти з малозабезпечених сімей, ВПО, дітям з інвалідністю, дітям з родин, що опинилися в скрутних життєвих обставинах.

У Volunteer Community переконані, що рівень забезпеченості дітей шкільним приладдям та його якість впливає на освітні процеси. І значною мірою це відбувається через психологічно-емоційний стан, коли менш забезпечені діти відчувають себе "не такими", або коли на це вказують їхні однокласники.

"А ще ми неодноразово помічали, що дитина і вчилася б, і виконувала б завдання, які задають, але, на жаль, немає на чому їх виконати або чим написати. Часто такі теми, як «Кут та його градусна міра», «Коло. Круг» залишаються на низькому рівні засвоєння, а все через відсутність, здавалося б, деталі — транспортира та циркуля. Це означає, що багато дітей можуть відчувати труднощі в навчанні не через відсутність знань, а через брак необхідних матеріалів. Мене надихає думка про  те, що я можу допомогти змінити ситуацію і підтримати не одну дитину в подоланні сходинки до успішного майбутнього", — говорить Марія Ломачевська.

А Дарія Єфіменко відзначає, що ця акція — саме про якісні зміни. Адже якщо навіть одній дитині це додасть впевненості та мотивації, допоможе почуватися гідно та йти наперекір долі — це вже величезне досягнення.

В акції "Збери портфель дитині" є ще одне важливе завдання — показати суспільству проблему впливу забезпеченості дітей на розвиток їхніх якостей та можливостей. Показати, що подекуди недостатньо дати рибу, важливіше — дати вудочку і підтримувати починання.

"Акція і про те, наскільки ми готові бути разом заради будівництва майбутнього. Особливо зараз, у час війни, коли нам надзвичайно потрібні маленькі герої, які якісно та щиро відбудовуватимуть Україну після Перемоги", — резюмує Дарія Єфіменко.

Свіжі дописи

  • Здоровье

Как бороться с метеочувствительностью и точно ли вам плохо из-за погоды

Замечали ли вы, как изменение погоды способно испортить ваше настроение или самочувствие? Внезапная головная боль,… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Экорубрика

Как громады даже во время войны могут уменьшать отходы: инструкция

“Рубрика” поговорила с экспертками из “Let's do it Ukraine” и “Украинского Альянса Ноль Отходов” —… Читати більше

Monday January 20th, 2025
  • Полезно

Что приготовить на школьную ярмарку? Простые рецепты для добрых дел

Быстрая и простая выпечка (и не только), которую можно приготовить для благотворительной ярмарки. Читати більше

Friday January 17th, 2025
  • Полезно

“Я не знаю, какую профессию выбрать”: на что обращать внимание при выборе специальности

Если вы не знаете, кем хотите стать в будущем, уверяем – вы не одни. Эта… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Что происходит

Cycling trip for Ukraine: Meet 5 cyclists who biked across borders to help Ukraine

Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Что происходит

Не забыть трагедии прошлого: как в мире чтят память погибших

Что нужно, чтобы память о погибших жила, и какие подходы для этого создают в мире… Читати більше

Wednesday January 15th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.