fbpx
Сегодня
Полезности 14:15 13 Сен 2021

Вред оптимизма: 5 альтернативных решений позитивному мышлению

Положительное мышление помогает смотреть на все сквозь призму добродетелей и доверия. Но может ли оно наоборот навредить? Мир контрастен. Жить на его яркой стороне круто, но видеть реальность таки круче.

13 сентября — День позитивного мышления. "Рубрика" решила узнать, является ли оно панацеей, когда его следует развивать, а когда наоборот от него отказываться (укр.) 

English version here

Рубрика

"Позитивне мислення — досить рідкісний феномен у нашому менталітеті. Ми більше звикли до негативних речей. У нашій історії ставалося багато негативних подій, тож нам властиво ретельніше до всього придивлятися і краще помічати саме погане", — говорить психологиня і власниця центру "Гармонія відносин" Богдана Янків

Шкода оптимізму: 5 альтернативних рішень позитивному мисленню

Позитивне мислення робить нас вразливими?

Тип мислення, за якого людина схильна помічати перш за все хороше, в нормі покликаний допомагати з пошуком рішень у будь-яких критичних ситуаціях. Це є важливою частиною емоційного інтелекту і дає змогу твердо стояти на ногах. 

Розвивати позитивне мислення радять психологи і ті, хто цей шлях вже пройшов. Але в той же час фахівці акцентують — позитивне мислення має допомагати приймати ефективні рішення, а не деформовувати ваше бачення реальності. 

"Уявімо родину. Діти доглянуті, середовище безпечне, впродовж пубертатного віку дитини батьки вирішують всі питання і проблеми за неї, направляють в плані реалізації і, можливо, навіть грішать гіперопікою. Всього вдосталь і наче такого страшного нічого не відбувається. Але в дорослому віці такі люди мають занадто позитивне уявлення про світ і не можуть вчасно реагувати на небезпеку.

Через це можна потрапити в павутину токсичних стосунків, бо "я ж не думала, що так може бути". Коли батьки вже не знаходяться постійно поруч і не говорять, що і як, така людина ризикує потрапляти у халепи через нерозвинене чуття небезпеки", — пояснює Богдана Янків. 

Психологиня звертає увагу — такі випадки не є надто поширеними серед покоління сьогоднішніх дорослих. Навпаки, завдяки освітній системі, що раніше була спрямована на підкреслення помилок і невдач замість акцентів на успіхах, ми швидше помічаємо негатив. Так, наче він підкреслений червоною ручкою, як помилка у шкільному зошиті. І це теж не допомагає в пошуках балансу. 

Шкода оптимізму: 5 альтернативних рішень позитивному мисленню

З заплющеними очима не видно проблем

І позитивне, і негативне мислення у своїх крайніх чи наближених до таких виявах стосуються одного — заперечення реальності. Помічаючи лише погане, ми позбавляємо себе шансу на приємні емоції, а очікуючи лише хорошого, сильніше розчаровуємось, якщо щось іде не так. 

Про спроби заперечити реальність задля збереження позитивного мислення говорить і психологиня:

"Вже згадана мною гіперопіка призводить до уникання небезпечних ситуацій. Можливо, мого друга чи подругу били, але я намагалася уникнути цього. Я обернулась і пішла геть, щоб не бути задіяною в цьому. Або ж інакше. Мене паралізує так, що я не можу ні поворухнутися, ні щось сказати. Це взагалі халепа для мене. Я є, але нічого не можу вдіяти".

А дослідження професорки Елізабет Ніланд вказує на ще одну проблему — люди з позитивним мисленням частіше звинувачують себе у негативних емоціях, таких чином подвоюючи їх. Позитивне мислення говорить нам, що ми самі відповідальні за свої емоції і самі обираємо, що відчувати.

У багатьох сценаріях така думка дійсно допомагає, але водночас може сильно нашкодити людям з недіагностованою депресією, розвинувши у них почуття провини за власний стан. 

Шкода оптимізму: 5 альтернативних рішень позитивному мисленню

Червоною ручкою по позитивному мисленню

Богдана Янків повертається до прикладу з червоною ручкою у школі. За словами експертки, акценти на неправильному помітно занижують самооцінку, боротися з чим складніше, аніж із гіперболізованим позитивом. 

"Багато людей прагне до позитивного мислення. Нам властиво з самого народження дитини акцентувати на тому, що вона робить не так. Все не те. Не кричи, не шуми, не бігай, це все не те. І багато людей хоче це змінити.

Тому важливо насамперед розвивати критичне мислення. В один момент, після роботи над собою, ці дві полярності нарешті сходяться і ми починаємо ясно бачити і розуміти, що добре саме для нас", — пояснює фахівчиня. 

Та що робити, коли ми все ж перегинаємо із позитивним мисленням? Як каже психологиня, по-справжньому уникнути небезпек неможливо, а ілюзія безпеки рано чи пізно обов'язково зникає. 

Життя завжди "повертає до реальності". Богдана Янків каже: якщо стається щось травматичне, людина або заперечує це і з часом дійде до того, що зробить собі дуже боляче, або одразу намагається зробити правильні висновки і рухатися далі. 

Для правильного сприйняття реальності потрібно напрацювати відповідний нейрональний зв'язок. Зробити це можна в досвіді з різними людьми та на власних помилках або пішовши до психолога чи психотерапевта.

Психологиня акцентує — кожен випадок унікальний, тож неможливо дати універсальні поради, які точно підійдуть кожному. За нашою поведінкою і тим, як ми мислимо, ховається величезна кількість досвідів та емоцій. І пропрацьовувати їх слід по-різному. Проте кілька загальних порад, у якому напрямку варто рухатись, все ж виокремити можна.

Шкода оптимізму: 5 альтернативних рішень позитивному мисленню

П'ять рішень, аби бачити реальність чіткіше

  • Практикуйте активне слухання. Почнімо зі ставлення до чужого досвіду. Слухаючи співрозмовника, не думайте про власну реакцію на почуте. Тільки слухайте і лише потім обмірковуйте. Це допоможе чути більше та інтерпретувати менше. 
  • Додайте до позитивного мислення трохи стоїцизму. Для цього слід визначити власні страхи і обдумати, що станеться, якщо вони здійсняться, що ви зможете з цим зробити і яким стане ваше життя після цього. Детальніше про цю техніку розповів Тім Ферріс у своєму виступі на TED
  • Більше рефлексуйте. Візьміть за звичку чесно проговорювати пережиті за день позитивні й негативні емоції. Що змушує вас посміхатися, а що засмучує? Не ігноруйте жодні свої почуття, а дослухайтеся до них.
  • Аналізуйте інформацію. Ставте запитання до інформації, яку отримуєте ззовні та перевіряйте її. 
  • Користуйтесь правилом трьох запитань. Розвивати позитивне мислення все ж варто, головне роботи це правильно. Тож коли стається щось неприємне, поставте собі запитання "і що?". Тоді поставте таке ж запитання до своєї відповіді на нього, а тоді зробіть це ще раз. Так ви зможете і передбачити варіанти розвитку подій, і знайти причину саме таких емоцій. 
Рубрика:
Полезности
1
896

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: