Сбалансированное питание вашего любимца: мифы и факты
У догляді за домашніми улюбленцями поняття “збалансоване харчування” набуває все більшої ваги та популярності. Проте, поруч із загальноприйнятими рекомендаціями та порадами існують численні міфи. Чи є справді кращими деякі окремі продукти? Нутрієнтний підхід — це лише маркетинг? Раціон повинен складатись лише з м’яса? Ці та інші популярні міфи пропонуємо розглянути далі.
Міф №1: Нутрієнтний підхід — це просто маркетинг
На перший погляд, нутрієнтний підхід до раціону домашніх улюбленців (такий, що намагається забезпечити тварину всіма поживними речовинами) може здатися зайвим. Культура харчування людей складалась тисячоліттями та не раз змінювалась. Серед людей існують дуже різні культури харчування. Однак, попри цю різноманітність, багато захворювань серед людей пов'язані саме з незбалансованим харчуванням. Те саме стосується і тварин.
Аналогічно до людей, для тварин важливий нутрієнтний підхід. У випадку з чотирилапими, він враховує потреби конкретної породи, вік, рівень активності, індивідуальні потреби та особливості фізіології. Такий раціон розробляється з метою забезпечення необхідної кількості поживних речовин для тварини на кожному етапі її життя. Нутрієнтний підхід не лише задовольняє смакові вподобання улюбленців, але й забезпечує правильну кількість та оптимальне співвідношення необхідних поживних речовин, що є вирішальними факторами для підтримки здоров'я, енергії та фізичного здоров'я.
Примітно, що усе виробництво харчових товарів орієнтоване на потреби людей. Ви можете легко прийти в будь-який супермаркет та зібрати кошик збалансованого харчування для людини, але, на жаль, ця можливість недоступна для котів і собак. Виникає питання: чому?
Міф №2: Котам і собакам потрібна різноманітна їжа, а не один і той же корм щодня
Міф про необхідність харчового різноманіття нерідко виникає зі спроби проєкції наших власних харчових уподобань на чотирилапих вихованців. Тобто, якщо ми самі любимо різноманітність у їжі, то цього ж потребують і тварини. Проте, це припущення не відповідає їхнім потребам.
На відміну від людей, у котів і собак значно менше смакових рецепторів: якщо у людини їх близько 9000, то у собак лише приблизно 1700. Обираючи корм, тварини радше зважають на запах, а не на смак. Дуже важливими для котів та собак також є вологість, консистенція, текстура та навіть температура корму. Однак, як і люди, вони потребують регулярного отримання поживних речовин, аби забезпечити свої основні життєві потреби.
Коли раціон та його складники раптово змінюються, шлунково-кишковий тракт та ферментна система можуть не впоратися з цими змінами. Це може призвести до того, що отримані нутрієнти не засвоюватимуться належним чином. Важливо дотримуватися стабільного раціону, щоб уникнути проблем з перетравленням їжі.
У разі необхідності зміни раціону рекомендовано проводити цей процес поступово. Приблизно протягом тижня, щоб ферментна система та мікробіом кишківника адаптувалися до нової дієти. Раптова зміна харчування може порушити баланс кишкових бактерій, що часто призводить до діареї. В результаті може статися зневоднення та втрата важливих вітамінів та мінералів, які потім потрібно буде відновити.
Міф №3: Котам і собакам не можна давати зернові
Цей міф підкріплюють тим, що, мовляв, коти й собаки не полюють на кукурудзу. Щоправда, ми також не бачили котів, що виготовляють домашній сир чи йогурт, цінність яких у раціоні тварини не підлягає сумніву. Переважно цей міф базується на переконанні деяких людей про те, що зернові погано перетравлюються, вважаються "дешевим наповнювачем" з мінімальною поживною цінністю та можуть бути причиною алергічних реакцій.
Звісно, собаки та коти погано перетравлюють сирі зернові, проте ті, що використовуються у кормах — правильно оброблені та добре засвоюються. Процес помелу та термічна обробка забезпечують підвищення перетравності до 94%. Разом з тим, одомашнення призвело до змін у фізіології травлення домашніх тварин, зокрема до збільшення здатності перетравлювати крохмаль порівняно з дикими предками.
Наприклад, собаки мають більше, у порівнянні з сучасними вовками, копій гена, що кодує фермент AMY2B — ключовий для перетравлення крохмалю. Це дало собакам ту перевагу, що вони можуть значно ефективніше, ніж вовки, перетравлювати крохмалі, які є цінним джерелом енергії. Інші дослідження доводять, що коти та собаки можуть ефективно перетравлювати вуглеводи з зернових продуктів з ефективністю понад 90%.
Подібно до обробки молока, обробка зерна створила нові корисні продукти, що багаті на поживні речовини та можуть бути засвоєні домашніми улюбленцями.
Використання нових складових дозволяє досягти більшого різноманіття харчових профілів (раціонів для різних порід та спеціалізованих дієт при різних захворюваннях).
Наприклад, згадана на початку кукурудза, між іншим, містить безліч корисних нутрієнтів:
- протеїни, зокрема метіонін та цистеїн, що є важливими для здоров'я шкіри та шерсті;
- розчинну та нерозчинну клітковину, що сприяють здоровому травленню;
- вітаміни та мінерали, такі як вітаміни групи B, вітаміни А та Е, цинк та магній;
- омега-6 жирні кислоти (лінолева), корисні для здоров'я шерсті;
- лютеїн та зеаксантин, які є антиоксидантами, що захищають організм від вільних радикалів.
Міф №4: М`яса в складі раціону має бути найбільше, воно повинно бути на першому місці
Зрозуміло, що раціон наших домашніх улюбленців, чиїми предками є хижаки, повинен містити м'ясо. Проте, хоча м'ясо є важливим джерелом білків, лише воно не забезпечить усіх необхідних вітамінів, мінералів та інших поживних речовин, необхідних для здорового функціонування організму.
Не забуваймо, що предки котів та собак споживали не м`ясо, а здобич, що, погодьтеся, зовсім не одне і те ж. Окрім цього, предки котів, наприклад, ніколи не полювали на домашніх корів чи свиней. Їхніми природними здобичами були, переважно, гризуни, дрібні птахи, плазуни та комахи. Варто сказати, що склад м`яса мишей та корів суттєво різниться! Відповідний дисбаланс матиме наслідки, включаючи проблеми зі шкірою, травленням, кишківником та загальним станом здоров'я. Нутрієнтний підхід — це про досягнення збалансованого поєднання білків, вуглеводів, жирів, клітковини, мінералів і вітамінів, необхідних організму тварини.
Як і людям, домашнім тваринам потрібні амінокислоти — будівельні блоки білка, які допомагають нарощувати м'язи, боротися з інфекціями та виробляти гормони для підтримки здоров'я. Незамінні амінокислоти, необхідні улюбленцям для підтримки здоров'я, можна знайти в рослинних, повноцінних білках, що містять усі необхідні амінокислоти в достатній кількості для забезпечення потреб організму.
З погляду годування домашніх улюбленців є сенс використовувати не лише м'ясо, а й інші елементи — адже в процесі еволюції що вовки, що дикі коти з'їдали майже усю свою здобич. Чисте м'язове м'ясо становило лише частину їхнього раціону.
Існує також важлива відмінність у тому, чи відноситься вміст м'яса до свіжих або сушених інгредієнтів (наприклад, «свіжа курятина» або «курятина зневоднена»). Свіжі інгредієнти містять близько 90% води, тому, на перший погляд, вміст м'яса може здатися вищим. Дегідратоване (зневоднене) м'ясо навпаки містить до 90% білку. Тому, у виробництві сухих кормів і застосовують висушене м'ясо. Це досить логічно, адже неможливо вкласти в пачку корму шматок сирого м'яса.
Деякі з цих міфів досить поширені серед власників домашніх тварин, однак нутриціологія та нові дослідження постійно розширюють наші знання про оптимальний раціон улюбленців. Це особливо важливо, коли від цих знань залежить здоров'я та добробут тих, за кого ми відповідаємо.