Навіть в умовах воєнного стану в Україні продовжується робота з сім'ями дітей, які мають порушення розвитку або ризик таких порушень. Після повномасштабного вторгнення послуга раннього втручання набула ще більшої актуальності, адже фахівці раннього втручання надають допомогу і родинам дітей з травмами війни.
Ранній вік – найважливіший у розвитку дитини, тому що це період високої нейропластичності і саме в цей час закладається фундамент для її подальшого життя. Розвиток дитини безпосередньо залежить від її можливостей брати участь в повсякденному житті та здатності впливати на життєву ситуацію навіть в ранньому віці.
Послуга раннього втручання допомагає родинам з дітьми адаптуватись до життя в мінливих умовах воєнних дій, допомагати дітям з проблемами у розвитку або ризиком таких проблем, жити своє найповніше життя. Також раннє втручання допомагає всій родині жити щасливіше і повніше.
9 вересня одночасно у кількох містах України відбулася прес конференція, присвячена розширенню послуги раннього втручання, розвитку її в нових містах України. Фахівці з раннього втручання познайомили містян з послугою та її загальними засадами.
Команди з Харкова, Дніпра, Полтави, Кропивницького, Чернігова та Нікополя представили сімейно-центровану послугу раннього втручання, яка дає комплексне рішення питань, що виникають у родин з дітьми віком від народження до чотирьох років з порушеннями розвитку чи ризиком їх появи.
Послуга раннього втручання допомагає розвивати дитину від народження до 4-х років, коли маля має певні порушення або є ризик їх виникнення. Разом із родиною працює команда фахівців: логопед, лікар, психолог, фізичний терапевт, соціальний працівник. Попередньо вони пройшли навчання як спеціалісти з раннього втручання. Склад команди підбирається індивідуально і залежить від потреб дитини та родини. Послуга надається як офлайн, так і онлайн. Також послуга є безкоштовною.
На пресконференції досвідом співпраці з фахівцями раннього втручання ділилися сім'ї, які отримують цю послугу.
Наталія Вовк, мама Андрія, поділилася своєю історією та досвідом роботи зі спеціалістами:
"24 лютого ми виїхали із Харкова у іншу область. І так вийшло, що ми не один раз переїжджали, часто лежали у лікарні, тричі навіть з важким станом. Коли повернулися в Харків, вирішили звернутися до невролога у нашій дитячій поліклініці, щоб зрозуміти, чому Андрій так себе поводить. Невролог назначила нам дослідження по своїй спеціальності, які, в принципі, нічого не виявили з боку здоров'я фізичного. Вона порадила нам звернутися у Центр раннього втручання. Сходивши в центр, ми вирішили, що будемо продовжувати нашу співпрацю. Нам дуже сподобалося, що спеціалісти приходять додому до сімей.
Мені дуже імпонують методи раннього втручання. Ми в дружній, знайомій дитині обстановці займаємося і навчаємося і головне, я побачила, що у дитини є стрімкий результат. Я завжди отримую дієві поради, які допомагають"
Команда раннього втручання разом з батьками дитини працює над розробкою та виконанням сімейного плану, орієнтованого на потреби, можливості та пріоритети дитини та сім'ї.
Так, родина Вовк вже частково досягла цілей, які ставились в сімейному плані, чим дуже задоволена Наталія:
"У Андрія затримка мовного розвитку і проблеми з комунікацією з дітьми та іншими дорослими. У перший домашній візит фахівчині він ніяк не реагував, тільки плакав і відвертався. На другий візит він вже більш-менш став реагувати на неї, гратися з нею. А от останнього візиту взагалі він хвилину чи дві якось так поглядав на неї, а потім з радістю пішов на контакт до неї. Я помітила дуже великі зміни, і що саме головне, що спеціалісти даного центру, вони не тільки розповідають, як правильно навчати дитину в даній ситуації, вони ще розповідають, як батьки мають реагувати на якісь нестандартні ситуації. Дуже нам допомогло і онлайн спілкування із психологом, вона також дає колосальну підтримку. Ми розробили наш спільний план на пів року. Прописали пункти, що має Андрій зробити за цей час, які досягнення у нього мають бути. І ви знаєте, ми вже 50%, я думаю, вже виконали з того, що ми запланували"
Послуга поліпшує якість життя родини, адже зберігає матеріальні та психологічні ресурси батьків, допомогаючи не випадати із суспільного життя.
Мама Андрія ділиться досвідом психологічної підтримки, отриманої від команди фахівців:
"Я, як мама, потребую допомоги і психологічно. Знаєте, першочергово чому я звернулася за послугою? Тому, що я любитель почитати всі діагнози в мережі і нервувати з цього приводу. Хотіла спростувати усе те, що собі придумала і зрозуміти, яка у нас ситуація об'єктивно. Команда раннього втручання мене підтримала, сказали, що у Андрія, якогось страшного діагнозу не бачать, є посттравматичне після воєнних дій і взагалі переїздів. Скоріше, навіть мій панічний стан передався Андрієві. Все-таки мама і дитина дуже пов'язані емоційно між собою, тому я теж отримувала і психологічну, і моральну підтримку від них, за що дуже вдячна"
Фактично, сім'ї разом з командою фахівців раннього втручання працюють над розвитком та соціалізацією дітей, а така системна робота допомагає мінімізувати ризики інвалідизації у майбутньому та покращити рівень інтеграції у суспільство дітей з інвалідністю.
Послуга раннього втручання не лише сприяє розвитку дитини та соціальній інклюзії. Вона підсилює батьків в їх батьківстві, нарощує їх впевненість, компетентність та самоефективність.
Послуга раннього втручання економічно вигідна державі. Так, кожен долар, витрачений на раннє втручання, економить 17 доларів, які витрачаються на лікування, реабілітацію і інші послуги у подальшому.
Послуга раннього втручання розвивається та впроваджується у нових містах України, враховуючи актуальність допомоги сім'ям з маленькими дітьми та сучасні реалії війни. Підготовлені команди надають послугу раннього втручання, відповідаючи на виклики сьогодення.
Матеріал підготовлено в рамках проекту, що реалізується за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю / UNPRPD, уряду Японії, Німецької установи для відбудови KFW Центром Джерело в межах «Спільно»
В канун третьей годовщины полномасштабного российского вторжения, в самом сердце Стамбула, на площади Шишхане, состоялся… Читати більше
В Украине сняли образовательный сериал о технологиях, позволяющих при обесточивании оставаться на связи. Об этом… Читати більше
Первая вицепремьер-министр - министерша экономики Украины Юлия Свириденко заявила, что на временно оккупированных территориях Украины… Читати більше
В Запорожском училище создали коллекцию одежды со скифскими мотивами. 12 февраля в Париже платья представили… Читати більше
Британская разведка опровергла слова главы кремля владимира путина, что войска россии якобы перешли на украинскую… Читати більше
СБУ за три года войны разоблачила 102 агентурные сети врага. Некоторые из них готовили покушения… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.