Активисты заявили об угрозе возобновления рекламы табачных изделий в Украине
Активісти ГО "Життя" заявили про загрозу відновлення в Україні реклами тютюнових виробів через вимогу Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики послабити антитютюнове законодавство відповідно до законопроєкту №4212.
9 листопада М. Потураєв від імені Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики ініціював звернення до Комітету з питань здоров'я нації медичної допомоги та медичного страхування з вимогою відправити законопроєкт №4358 на повторне друге читання та привести норми законопроєкту №4358 у відповідність до законопроєкту №4212, що передбачає відновлення реклами тютюнових виробів в Україні.
Таку позицію члени комітету обґрунтували необхідністю врахувати корпоративні інтереси медіаіндустрії, окремі представники якої отримують кошти від тютюнових компаній за рекламу та спонсорство тютюнових виробів.
Заяви окремих народних депутатів є нічим, іншим як спробою відновлення реклами тютюнових виробів в Україні, які, як було науково доведено, викликають наркотичну залежність та завдають руйнівних наслідків для здоров'я людини, у зв'язку з доопрацюванням до другого читання законопроєкту №4212. Факт втручання осіб, пов'язаних з тютюновою індустрією до підготовки законопроєкту щодо реклами тютюну є грубим порушенням ст. 5.3 та 13, РКБТ ВООЗ та принципу "пріоритетності політики у сфері охорони здоров'я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з тютюновою промисловістю" визначеного Законом України 2899-IV.
Відзначається, що таким чином позиція народних депутатів суперечить позиції держави Україна, яка ратифікувала та втілює РКБТ ВООЗ, її Керівні принципи та рішення Сторін конвенції.
Затверджений Комітетом до другого читання текст законопроєкту №4212 передбачає наявність реклами та спонсорства тютюнових виробів в Україні, та впроваджує фрагментарні обмеження реклами електронних пристроїв для куріння.
Активісти наголошують, що чинним законодавством Україниз 2012 року "Забороняються будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби" (стаття 16 Закону України 2899-IV "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення").
Нагадуємо, що в Україні від хвороб, спричинених курінням, щороку помирає 85 тисяч людей. За даними ВООЗ, в Україні майже 20% дітей віком 13-15 років є курцями електронних пристроїв для куріння, а 15% дітей вживають тютюнові вироби. Відновлення реклами тютюну, пропоноване Головою Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики М. Потураєвим, призведе до збільшення масштабів епідемії наркотичної залежності, викликаної тютюном.
Вимагаємо припинити роботу Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики в інтересах тютюнової індустрії у підготовці законодавства у сфері контролю над тютюном відповідно до вимог Закону України 2899-IV та статті 5.3 РКБТ ВООЗ. Вимагаємо, щоб Комітет переглянув усі пропозиції змін законодавства у сфері реклами тютюну та електронних пристроїв для куріння з урахуванням вимог РКБТ ВООЗ та участі фізичних осіб, об'єднань громадян, діяльність яких не пов'язана з тютюновою промисловістю.
ГО "Життя" висловлює віддану підтримку Комітету здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування в ухваленні комплексних змін законодавства для захисту здоров'я населення від шкоди тютюну та електронних пристроїв для куріння відповідно до визнаних практик РКБТ ВООЗ, передбачених законопроєктом №4358.