Кто такие и с чем их едят: полезные ягоды и рецепты с ними
Сезон ягід стрімко минає, оскільки за вікном осінь. Проте на полицях супермаркетів та на розкладках ринків все ще можна знайти кілька видів ягід. Як, а головне для чого їх їсти розповідаємо нижче. Адже ягоди — це не лише смачно, але й дуже корисно для здоров'я.
Ожина
Ця ягода позитивно впливає на серцево-судинну, травну та нервову систему. Маючи у своєму складі фосфор, магній, кальцій, вітамін D та клітковину, вона зміцнює кістки, нормалізує кровообіг, запобігає остеопорозу, інсульту, атеросклерозу та аритмії.
Безглютенові веганські солодкі бліс боли з ожиною
Інгредієнти:
- 1/2 свіжого буряка, очищеного;
- 1-2 столових ложки води;
- 1 склянка кокосової стружки;
- 1/2 склянки вівсяних пластівців;
- 1 склянка ожини (заморожена теж підходить, просто розморозьте її);
- 3 столових ложки кленового сиропу (чи іншого сиропу);
- 1 столова ложка цедри апельсина;
- 1/3 склянки насіння чіа.
Спосіб приготування:
Поріжте буряк та змішайте в блендері з 2 ст. л. води. Добре перемішайте до утворення пюре. Якщо у вас немає блендера, тоді просто натріть буряк на малій тертці. Процідіть бурякове пюре. Нам потрібен лише м'якуш без соку. Але не виливайте сік поки що. Додайте всі інгредієнти в блендер і збийте до однорідної маси. Якщо суміш надто густа додайте 1-2 ст. л. бурякового соку (також можна використати апельсиновий сік для солодшого смаку). Сформуйте маленькі кульки. Обкатайте в присипці за вашим вибором, наприклад кокосовій стружці.
Лохина
В лохині містяться А, С, Е, В, антиоксиданти, амінокислоти, флавоноїди, клітковину, вітаміни К, Р і РР, магній, кальцій, калій, фосфор, натрій, залізо. Завдяки такому набору корисних речовин та сполук вона зміцнює імунну систему, знижує рівень холестерину в крові, забезпечує профілактику атеросклерозу, гіпертонії, а також нормалізує обмін речовин. При регулярному вживанні ягоди, вона сприяє відновленню зору, а також нормалізує роботу серця й органів травлення.
Кекси з лохиною та горіховою пастою
Інгредієнти:
- 1 склянка борошна;
- 1/2 чайної ложки соди;
- 1 чайна ложка розпушувача;
- дрібка солі;
- 1/2 чайної ложки кориці;
- 1/3 склянки цукру (або іншого підсолоджувача);
- 1/2 склянки рослинного молока;
- 3 столові ложки арахісової пасти;
- 1 чайна ложка екстракту ванілі;
- 1 середній банан;
- 1/2 склянки лохини.
Спосіб приготування:
Просіюємо борошно, додаємо розпушувач, соду, сіль, цукор, ваніль, корицю. Окремо змішуємо рослинне молоко, арахісову пасту, та розтовчений в пюре банан. Змішуємо сухі та вологі інгредієнти. Додаємо лохину. Форми для кексів змащуємо олією. Не заповнюйте форми тістом на 100%. Під час випікання кекси трохи піднімуться. Випікайте при температурі 180 градусів 25 хвилин або до утворення злегка коричневої скоринки.
Малина
Протизапальні та знеболювальні властивості цієї ягоди полягають у концентрації вітамінів A, B, C, що допомагає при лікуванні травної системи. Фруктоза та глюкоза покращують роботу мозку, а калій, магній та мідь допомагають боротися з проблемами нервової системи. Елагова кислота запобігає виникненню запалень, а саліцилова — має жарознижувальну дію. До того ж при термічній обробці корисні властивості ягоди не зникають.
Малиновий чізкейк
Інгредієнти:
- 400 г горіхів кеш'ю;
- 300 г замороженого малинового пюре;
- 10 г соку лимона;
- 100 г кокосового масла;
- 50 г виноградного сиропу;
- 200 г очищеного мигдалю;
- 20 г ягід годжі;
- 90 г фініків з кісточкою;
- 40 г вівсяних пластівців;
- 200 г замороженого малинового пюре;
- 70 г води;
- 3 г агар-агару.
Спосіб приготування:
Спосіб приготування складається з кількох етапів. Перший — приготувати горіхові крихти: мигдаль, ягоди годжі, очищені фініки й вівсяні пластівці змішуємо в блендері до однорідних дрібних крихт. Другий — малиновий гель: розморожуємо малинове пюре, додаємо воду й агар-агар. Доводимо до кипіння та охолоджуємо. Охолоджений гель зблендеруємо до однорідної консистенції, перетираємо через сито і перекладаємо в зручну форму.Третій — основа: замочені на 6 годин горіхи кеш'ю, розморожене малинове пюре, пряжене кокосове масло, виноградний сироп і лимонний сік змішуємо в блендері до однорідності. Розкладаємо отриману масу по формах об'ємом 100 г і прибираємо в морозилку на 2 години, щоб чізкейк замерз. Дістаємо чізкейк з морозилки, залишаємо на 30 хвилин, щоб він повністю розморозився, викладаємо на тарілку. Прикрашаємо малиновим желе, горіховою крихтою, м'ятою, свіжою малиною і подаємо.
Чорниця
Ці, багаті на вітаміни А, В, С, флавоноїдів та марганцю, ягоди використовують в лікуванні хвороб серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту. Регулюючи тиск, в тому числі й внутрішньоочний, ягоди чорниці запобігають розшаруванню сітківки, чим сприяє збереженню зору.
Чорничне морозиво
Інгредієнти:
- 1 склянка замороженої чорниці;
- рослинне молоко (краще обрати вівсяне);
- банан.
Спосіб приготування:
Покладіть заморожену чорницю в блендер і налийте достатньо молока, щоб заморожені ягоди були практично повністю покриті, додайте банан та збийте до однорідної маси. Розмішайте і залиште на кілька хвилин, до досягнення десерту бажаної консистенції.
Шовковиця
До корисних властивостей шовковиці належить: стимуляція кровообігу, поліпшення травлення, антисептичні властивості й боротьба з застудою. Також ця ягода хороший антидепресант і сприяє позбавленню від анемії та безсоння. А ще вона є чудовим протизапальним засобом та допомагає при гіпертонії та діабеті.
Пастила — смачна та корисна заміна цукерок — солодощі, виготовлені з пюре фруктів або ягід.
Інгредієнти:
- 1 кг шовковиці
- 1 склянка цукру
Спосіб приготування:
Ягоди шовковиці перетерти через сито, додати цукор і варити 30 хв. Маса має виваритися і стати тягучою. Потім її викласти на пергаментний папір і сушити з обох сторін (в духовці, на сонці чи в електросушці). Готову пастилу або легенько скручують у трубочку, або нарізають шматочками й зберігають у картонній коробці.
Обліпиха
Обліпиха — традиційний лікувальний продукт китайської медицини і Аюрведи, і священний плід в Гімалаях. Корисні властивості обліпихи обумовлені високим вмістом вітамінів, мінералів, антиоксидантів, білків і клітковини. Так, вітаміну С в ній в 9-12 разів більше, ніж в цитрусових. Ягоди обліпихи містять калій, кальцій, магній, залізо і фосфор, незамінні амінокислоти, каротиноїди, а також велику кількість фолату, біотину і вітамінів В1, В2, В6, С і Е. Обліпиха — один з найбільш поживних і багатих на вітаміни продуктів у світі, вона не поступається знаменитим суперфудам, таким як ягоди годжі або асаї.
Обліпиховий чай
Один із найпростіших варіантів вживати обліпиху — заварити чай.
Інгредієнти:
- 50 г обліпихи;
- долька апельсину;
- 1 паличка кориці;
- підсолоджувач на свій смак.
Спосіб приготування:
Зблендеруйте обліпиху. В чашку до пюре обліпихи додайте дольку апельсину, корицю та сироп чи цукор за своїм смаком (обліпиха досить кисла), залийте кип'ятком та дайте настоятись кілька хвилин. Смачного!
Автор статті: Олександр Грушак, представник кампанії "Здорово Їмо"
Фото Unsplash та Canva