fbpx
Сьогодні
Огляд 14:03 24 Тра 2018

До європейського Дня парків: топ-10 найбільш вражаючих

Місця, в яких хочеться побувати. Чи вміємо ми в Україні також зберігати і популяризувати свою природну красу?

24 травня – символічна дата. У цей день, ще в 1909 році, в Швеції був заснований перший в Старому світі Національний парк, після чого були відкриті ще 8.

Сьогодні ж по всій Європі проводяться різні івенти біля заповідників і на їх території на честь Дня європейських парків – дати, заснованої у 1999 році Федерацією "Європарк". На хвилі усвідомлення екологічних проблем світу, ця дата в країнах ЄС відзначається і обговорюється досить широко. На щастя, і до нас eco-friendly звички вже дійшли та поступово входять в норму.

"Рубрика" зібрала найпрекрасніші національні парки Європи, які варто побачити.

Саксонська Швейцарія, Німеччина

Локація: неподалік від Дрездена, Німеччина
Рік створення: база національного парку була закладена ще у 1956 році в НДР в рамках Програми національних парків Німеччини
Опис: територія парку належить Німеччині, а назву їй дали через казковий ландшафт, що нагадує гори Швейцарії. Національний парк займає значну частину Саксонського району Саксонська Швейцарія – Східні Рудні Гори. На території 93-х квадратних кілометрів розкинувся унікальний гірський ландшафт. Цей заповідник прекрасного підходить для сходження на гори і пішого туризму. Перед відвідувачами відкривається приголомшливо красивий пейзаж, включаючи міст Бастея і високу Фортецю Кенігштейн, яка підноситься на 245 метрів над річкою Ельба.

Національний парк "Оуланка", Фінляндія

Локація: провінції Лапландія і Північна Остроботнія, Фінляндія
Рік створення: 1956, розширювався в 1982 і 1989 роках
Опис: національний парк у північній частині Фінляндії, в провінціях Лапландія і Північна Остроботнія, між містом Куусамо (Kuusamo) і селом Салла (Salla). Площа – 270 км. Названий на честь звивистої бурхливої річки Оуланка (Oulankajoki), що пролягає по території парку. У парку знаходиться добре відомий фінський пішохідний маршрут Кархункіеррос (ведмежа стежка), найдовший маршрут – 80 км, доступний круглий рік, а також інші маршрути. Особливо популярне для відвідувань місцевість Kiutaköngäs з унікальним природним ландшафтом і річковими порогами на Oulankajoki.

Національний парк Лох-Ломонд і Троссахс, Шотландія


Локація: розташований в областях Аргайл-енд-Б'ють, Перт-енд-Кінросс, Стерлінг і Уест-Данбартоншир, Шотландія
Рік створення: 2002
Опис: назва парку дана по двом його головним визначним пам'яткам: озеру Лох-Ломонд (найбільше за площею і друге за обсягом озеро Шотландії) і невеликий лісистій долині (Глена [en]) Троссахс [en]. Площа парку становить 1865 км², що робить його четвертим за величиною серед усіх національних парків Британських островів. Цей парк є природною перлиною країни. Він поєднує в собі незайману красу природи гір та озер. Тут можна організовувати піші туристичні походи або просто відпочивати, насолоджуючись краєвидом.

Національний дендрологічний парк "Софіївка", Україна


Локація: розташований в північній частині міста Умань Черкаської області, на берегах річки Кам'янки (м. Умань, вул. Київська, 12а), Україна
Рік створення: заснований у 1796 році власником міста Умані, польським магнатом Станіславом Потоцьким
Опис: "Софіївка" є пам'ятником ландшафтного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – першої половини XIX століття. У ній росте понад 3323 таксонів (видів, форм, сортів, культиварів) місцевих екзотичних дерев і кущів. Головна композиційна усього парку проходить по руслу Кам'янки, де споруджено ряд штучних басейнів та ставів: Верхній – понад 8 га, Нижній – близько 1,5 га та інші, водоспади (один з них 14 м висотою), шлюзи, каскади, підземна річка Ахеронт (довжина 224 м). Парк прикрашають скелі (Левкадська, Тарпейська), гроти (Венери, "Горішок", "Страху і сумнівів"), павільйони (Флори, Рожевий), альтанки, скульптура. Завдяки компонуванню різних деревних порід, поєднанню їх з водоймами, скелями й архітектурними спорудами, створено види й перспективи різних планів (Головна алея, Англійський парк, Єлисейські поля та інші). Щорічно парк відвідують близько 500 тисяч чоловік.

Ватнайекюдль, Ісландія


Локація: біля річки Йокульсау-ау-Фьyoдлум, неподалік від знаменитого водоспаду Деттіфосс, Ісландія
Рік створення: парк був заснували 7 червня 2008 року і включили у нього колишні національні парки Скафтафетль, заснований в 1967 році і Йокульсаурглювур, заснований в 1973 році.
Опис: найбільший національний парк на території Ісландії, а також у всій Європі. Його площа становить 12000 км2 – майже 12% території Ісландії. Понад 8 тисяч років тому під річкою утворився вулкан і після потужного виверження місцевість сильно змінилася і утворилася місцевість яку назвали Йокульсаурглювур. У центрі знаходиться скеля Ехо. Найкрасивіша гора – Червона гора, названа так через великий вміст заліза, який придає горе червоний відтінок. З визначних пам'яток варто виділити каньйон Аусбіргі, північна частина якого схожа на підкову коня. На території Скафтафетль розташовується долина Морсардалур, гора Крістінартіндар, льодовик Скафтафетльсьокуль, а також вулкан Лаки. Неймовірне переплетення льодовиків і вулканів в поєднанні з прекрасною природою робить Ватнайекюдль одним з найкрасивіших національних парків Європи!

Гран Парадізо, Італія


Локація: розташований в гірських районах навколо піку Гран-Парадізо на кордоні Валле-д'Аости і П'ємонту, Італія
Рік створення: 1922
Опис: найстаріший національний парк Італії. Площа парку становить 703 квадратних кілометра: 10% з них – ліси, 16,5% – використовується для сільського господарства і пасовищ, 24% – не обробляється, а 40% класифікується як абсолютно стерильні, незаймані людиною місця, а 9,5% від всій площі парку займають 57 льодовиків. Гори і долини парку розрізаються льодовиками і річками. Пішохідні стежки охоплюють всю територію парку, включаючи вершину гори Гранд-Парадізо, звідки відкриваються захоплюючі види сусідніх альпійських вершин – Монблану і Маттерхорна.

Лейк-Дистрикт, Велика Британія


Локація: заповідник в Камберлендських горах, графство Камбрія.
Рік створення: заснований у 1951
Опис: найбільший національний парк в Англії і просто неймовірно красивий регіон під назвою Озерний край давно відзначається англійцями, а також відвідувачами з усього світу. Парк назвали за кількістю озер, що включають чотири найбільших в Англії – Віндермір, Алсуотер, Бассентуейт, Деруент-Вотер. Також на території заповідника знаходиться гора Скофел-Пайк, що є найвищою точкою Англії. Лейк-Дистрикт знаменитий своїми мальовничими гірськими і озерними ландшафтами, які послужив натхненням для багатьох поетів і художників, включаючи представників так званої озерної школи – Вільяма Вордсворта і Беатрис Поттер. Тож не дивно, що Лейк-Дистрикт є одним з найбільш відвідуваних національних парків Великобританії.

Олімп, Греція


Локація: північний схід Фессалії, Греція
Рік створення: заснований в 1938 році
Опис: національний парк і найбільш високий горний масив в Греції (2917 м). У давнину ця гора була природним кордоном Фессалії і Македонії. Олімп є не тільки історичним і міфологічним символом, але й пам'ятником природи. Туризм є самим популярним заняттям в цій мальовничій місцевості, хоча аматорський альпінізм тут також досить розвинений. Більшість сходжень починається з міста Літохорон, в якому знаходиться інформаційний центр для бажаючих піднятися на Олімп. Звідти можна доїхати на таксі до пункту "Пріони" ( "Πριόνια"), розташованого на висоті 1100 метрів, є також піший маршрут.

Дурмітор, Чорногорія


Локація: північний захід Чорногорії
Рік створення: 1952
Опис: найбільш знаменитий Національний парк Чорногорії – Дурмітор, включає в себе гірський масив Дурмітор, каньйони річок Тара, Сушиця і Драга, а також верхню частину плато Комарніца. Загальна площа – 390 км². У 1980 році внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Каньйон річки Тари, довжиною 80 км і глибиною до 1300 м. – перший за величиною каньйон у Європі і другий у світі, наступний за Гранд-Каньйоном в Арізоні, США. Заповідник Дурмітор популярний серед тих, хто бажає піднятися до вершин гір, захоплюється льодовиковими озерами, катанням на лижах, або на сноуборді.

Плітвіцькі озера, Хорватія

Локація: розташований в центральній частині Хорватії, у Ліцкая-Сеньской (90,7%) і Карловацкой жупанії (9,3%)
Рік створення: 1949
Опис: територія національного парку "Плітвіцькі озера" становить 29 482 га, включає в себе озера, 140 водоспадів, 20 печер і унікальний буковий і хвойний ліс, що зберігся з найдавніших часів і має здатність самовідновлюватися. На території парку серед піків гір розташувалися 18 льодовикових озер відомих під назвою "Гірські очі", які є видатною відмінною рисою ландшафту. Вода у них відрізняється високою чистотою і прозорістю. Найвідоміше озеро – Чорне – затишно розташувалося біля підніжжя гори Боботов Кук на висоті 1416 м. Його площа – 516 м². Вода в озері настільки чиста, що проглядається на 9-метрову глибину, а зручні стежки між озерами дозволяють відвідувачам вивчити всі паркові куточки і затишні місця.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: