fbpx
Сьогодні
12:41 01 Сер 2018

Навігатор по муралах: Івано-Франківськ

Огляд стінописів одного з найатмосферніших міст Галичини

Сьогоднішній випуск спецпроекту «Навігатор по муралах» для «Рубрики» особливий.

По-перше, ми рівно три місяці знайомимо українців з мистецтвом муралізму, тож це важлива дата для проекту. А, по-друге, до нас звернулися самі читачі з пропозицією розповісти про мурали Івано-Франківська. І це просто доля, бо редакція ще перед тим вирішила присвятити дванадцятий випуск рубрики «Навігатор по муралах» саме цьому прекрасному місту західної України.

Тож, відкриваємо для вас 20 вражаючих муралів Івано-Франківська, які точно варто побачити.

Гуцулка з ноутбуком

Де: вул.Тролейбусна,4
Час створення: 2018 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: на муралі зображена жінка минулого з елементами прогресивного сучасного. У своїй картині художники гармонійно поєднали автентичну красу, жіночу ніжність та інтерактивність сучасних технологій. Тепер сучасна гуцулка з ноутбуком стане ще однією візитівкою нового м-ну "Пасічна".
Варто зазначити, що Юрій з Мартою створили цілий цикл муралів, де жінки зображені в українських стародавніх строях, і ця нова ця робота є продовженням циклу.

"Україна Єдина"

Де: вул. Мазепи, 25.
Час створення: 2014 рік
Автор: франківські художниці Оксана Парцей та Ірина Клицюк
Зміст: вражаючий масштабом, деталями та якістю роботи мурал з'явився ще у 2014 році за ініціативою молодіжної громадської організації "Сокіл". На площі 86 м.кв. зображено два ангели, які в руках тримають жовто-блакитний стяг над Україною. Ним вони наче єднають Схід і Захід України. Ангели, за словами художниць, також символізують собою могутню силу Божого захисту Україна, яка зображена на панно у вигляді різноманіття архітектурних пам'яток.
"Ідея створення панно зародилася ще на початку Революції гідності. Ми планували розписати стіну на тему Небесної сотні, але з часом ситуація в Україні змінилася. Ми вирішили розписати стіну на тему "Україна Єдина", – розповідає Оксана Парцей.

"Космічний" мурал

Де: вул. Шухевичів, 27А, ЗОШ №26
Час створення: 2018 рік
Автор: студенти ПНУ ім. В. Стефаника
Зміст: поява цього муралу – результат ініціативи учнів та адміністрації школи. у ЗОШ №26 організували конкурс на збір макулатури та за вилучені кошти намалювали яскравий мурал з космічною тематикою.

Принцеса-мрійниця

Де: вул. Коновальця, 121
Час створення: 2017 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: художники зобразили на стіні дівчинку на гойдалці серед різнокольорових дерев, пташок та природи. Мурал зображений у теплих кольорах та насичений мріями та почуттям пробудження природи від сну. Юрій Пітчук зазначив, що неподалік розташований дитсадок "Дзвіночок", тому й було вирішено зобразити поруч з ним такий позитивний мурал.

Гуцулка з куркою

Де: вул. Миколайчука, 11
Час створення: 2017 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: на муралі зображена гарна гуцулка в традиційному одязі та з куркою в руках. Вишивка – це духовний символ українського народу, а курка, яку тримає дівчина, символізує родючість.

Казковий політ

Де: вул. Мазепи, 177, корпус 1
Час створення: 2017 рік
Автор: Зорян Суш і Олег Цьомко
Зміст: на муралі зображена дівчинка, яка разом з птицями летить над містом. Малюнок насичений теплими кольорами та позитивом. Художник Зорян Суш розповів, що цей мурал створювався, щоб прикрасити район БАМ.

«Овочевий» мурал

Де: сквер Івана Миколайчука
Час створення: 2017 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: цей мурал створювався з метою пояснити важливість гармонії людини з природою, те, що важливо не смітити та шанувати довкілля. За словами художника Юрія Пітчука, цей мурал має мотивувати дітей любити не тільки чіпси та сухарики, а й домашню здорову їжу. Також автори муралу сподіваються, що малюнок зігріватиме місцевих жителів яскравими кольорами та позитивним змістовним навантаженням.

«Івано-Франківськ, якого вже не буде»

Де: вул. Бельведерська, 39
Час створення: 2017 рік
Автор: франківський художник Роман Бончук
Зміст: на фасаді хрущовки з'явився малюнок австрійської кам'яниці, яку зруйнували для будівництва житлового будинку. З одного боку мурал створює атмосферний настрій та радує глядачів красою, з іншого – зображення зруйнованої пам'ятки архітектури ніби примара з минулого дивиться на людей і нагадує «раніше я також був тут».

«Воїни лісу»

Де: стіна будинку Богдана Савлюка, автора персонажів українського мультфільму "Воїни лісу"
Час створення: 2017 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: на муралі зображені "теплі іграшки" – персонажі мультфільму "Воїни лісу". Героями муралу є гуцул Олекса, Андрій "Крук", гуцул Любко та баранчик Зеник.

За здорове життя

Де: вул. Стуса, 17
Час створення: 2017 рік
Автор: художниця Соломія Баюрчак у співавторстві з Владиславом Черновим
Зміст: мурал був створений за неповні два тижні, і надихалася авторка бажанням мотивувати людей. "Головною темою невеличкого муралу є здоровий спосіб життя, хочеться залучати до цього і дітей. Вирішили розмалювати життя людей у цьому мікрорайоні, хотілося додати світла і кольору", – пояснює художниця.

Мурал з козаком

Де: вул. Миколайчука, 16
Час створення: 2016 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: на муралі зображений сюжет фільму "Пропала грамота" у головній ролі з Іваном Миколайчуком. Юрій Пітчук розповів, що хотів передати філософський зміст фільму. «Гоголь під жартівливим твором показав серйозні речі, де сильного і вольового козака підводять його необдумані вчинки, як наслідок – він втрачає грамоту. Впродовж всього фільму з Миколайчуком різна чортівня відбувалась, його кидало з однієї ілюзії в іншу… Тому на стінописі я спеціально в образ незламного козака-Миколайчука вніс дисгармонію, порушив цілісність фігури. Шапка, в якій зберігалась грамота, з нього злітає і віддаляється між картами, люлькою і димом. Герой за нею тягнеться рукою", – пояснив художник.

Портрет Героя Небесної Сотні Романа Гурика

Де: вул. Гетьмана Мазепи
Час створення: 2016 рік
Автор: франківський художник Роман Бончук
Зміст: цей мурал присвячений франківчанину, 19-річному Роману Гурику, який був убитий снайпером «Беркута» на Майдані. Для мурала обрали будинок, який розташований поруч із вулицею, що названа на честь самого героя. Загальна площа зображення – 150 кв. м. Створення мурала тривало 7 днів.

«Фраґменти візуальної маніпуляції»

Де: вул. Сахарова, 30 А
Час створення: 2016 рік а межах проекту «Відкритий Вуличний Малюнок» спільно з платформою «Тепле Місто»
Автор: львівський художник Сергій Радкевич
Зміст: цей абстрактний мурал має важливе змістовне навантаження – робота створена спеціально для Івано-Франківська, після того, як серед містян відбулась бурхлива дискусія щодо муралів у місті.
«Це моя рефлексія на ті події, які відбувалися довкола теми муралів у Франківську, – говорить художник. – У цій роботі поєднано три техніки: реалістичні, графічні ходи та натяк на іконопис. Я спробував об'єднати в одну роботу, для дослідження, як люди реагують на якісь візуальні пластики в середовищі. Наприклад, коли з'являється якась графічна робота – люди реагують суворіше, коли більш реалістичні – набагато відкритіші. А тут три різні техніки, які мають задовольнити всі групи населення".
Цікаво, що на роботі художник зобразив графік, який відображає зацікавленість франківцями щодо його роботи. Наприклад, наскільки часто підходили, як реагували, чи спілкувались, які питання задавали.

Осінній мурал з синичками

Де: вул. Івасюка, 80
Час створення: 2016 рік
Автор: художник і скульптор Сергій Григорян.
Зміст: на муралі зображені осінні мотиви – яблука, синиці та опале листя. Малюнок дихає спокоєм та умиротворенням. Цікаво, що мурал дійсно великий, він займає площу в 700 квадратних метрів.

Іван Франко та його казкові герої

Де: сцена у дворі на вул. Вовчинецькій
Час створення: 2015 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: на стіні зображений портрет Івана Франка та герої з його казок про звірів.

Казкові ляльки Славка Хоменка

Де: вул. Гната Хоткевича, 76, дитячо-юнацький клуб «Мрія»
Час створення: 2012 рік
Автор: франківський художник Славко Хоменко, Olena Molodsha
Зміст: на стіні зображені персонажі, вигадані художником. Про свою роботу Славко розповідає: «Я згадував книжки, які мені подобалися в дитинстві, і керувався тим, від чого я тащився малим. Мені подобались великі моськи, великі очі, журнал Nintendo, космічні, зоряні чувачки, лицарі, діаманти, скарби. В мене був перший малюнок – песик у лицарському шоломі. Так що сюди я упхав усе, що любив: НЛО, Сатурн, діаманти. Дівчата люблять діаманти, я одразу це відчув. Тільки намалював камінці, якась мала бігла: «О, в мене такі діамантики, такі прикольні!».

Навчальний мурал

Де: стіна дошкільного навчального закладу №35 «Вишиванка»
Час створення: 2016 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: на стіні зображені навчально-пізнавальні сюжети, які покликані висовувати у дітей з раннього віку любов до рідного міста, до природи, до книги й знань, а також пропагувати корисність спорту.

Зріз суспільства

Де: вул. Курінного Чорноти 2/2
Час створення: 2015 рік в рамках ґрантових проектів Urban Space 100
Автор: аргентинський графіті-художник Хорхе Помар – під псевдонімом AMOR
Зміст: на стінах зображені геометричні абстракції з глибоким змістом. Художник розповів, що ці роботи він зробив на політичну тематику і кожен колір на них має своє значення. Допомагали йому у роботі франківські волонтери.
Варто зазначити, що у своїх роботах AMOR апелює до теми світових «геополітичних ігор». Його сюжети – це боротьба за природні ресурси, зовнішня політика держав, діяльність транснаціональних корпорацій. Роботи Хорхе Помара закликають до свідомості суспільства, в намаганні розбудити його.

«Я піду в далекі гори»

Де: вул. Галицька 132, 132А
Час створення: 2015 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: героїнею муралу стала американська співачка українського походження Квітка Цісик та її пісня "Я піду в далекі гори".

Мурал з Іриною Сеник

Мурал з Іриною Сеник
Де: вул. Коновальця, 132а/136
Час створення: 2016 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: мурал присвячений поетесі, вишивальниці, дисиденту, Героїні Світу Ірині Сеник.

БОНУСИ

Івано-Франківщина – дуже творчий регіон України, тож не дивно, що й в інших містах області намальовані чарівні мурали. І ми хочемо показати деякі з них 😉

Село Більшівці Галицького району, Івано-Франківщина

Село Більшівці Галицького району

Де: стіна місцевої школи
Час створення: 2017 рік
Автор: родина художників-муралістів – Юрій (Yuriy Pitchuk) та Марта Пітчуки (Marta Pitchuk)
Зміст: на муралі зображена тендітна дівчина, що турботливо обіймає будівлі села, наче захисниця.

Містечко Стрий

Містечко Стрий
Де: вул. Мазепи
Час створення: 2017 рік
Автор: Соломія Боюрчак, Владислав Чернов, Славко Хоменко
Зміст: на муралі зображені казкові персонажі. Картина створена у техніці 3D і під певним кутом малюнок виглядає, ніби на намальованих підвіконнях сидять персонажі. За словами художників, якщо на нього правильно глянути зі сторони, то листочки вгорі, що подібні до огірочків, стають цілком нормальними, і персонажі наче знаходяться у будинку, а дівчинка з котячими вушками стає стрункою і розвертається прямісінько до прохожих на тротуарі.

Місто Бурштин

Місто Бурштин

Де: п'ятиповерхівка у центрі міста
Час створення: 2015 рік
Автор: Олександр Сівецький та Христина Колоша
Зміст: на стіні намальована сучасна "Дівчина-Українка" , яка оберігає та зігріває місто, тримає його в надійних руках. Варто зазначити, що це перший малюнок Бруштина такого масштабу виконаний у стилі "Мурал-арт".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: