fbpx
Сьогодні
Фото 17:20 20 Кві 2019

Лікування природою: 5 великих заповідників України, про які ви не чули

Сьогодні – День навколишнього середовища. І це чудова нагода, якщо не відправитися у еко-мандри вже зараз, то зберегти собі маловідомі мальовничі локації

Заповідник "Єланецький Степ" / Фото: Денис Кривой

Заповідник "Єланецький Степ" / Фото: Денис Кривой

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я навколишнє середовище у світі критично забруднене. У Пекіні та Каїрі дихати "під відкритим небом" цілий день – все одно, що викурити пачку цигарок для організму. А в Індії частим явищем є щільний смог. Більш того, дослідження американських та китайських вчених засвідчило, що 80% населення земної кулі живе в місцях з небезпечно високим рівнем забруднення повітря.

Україна намагається рухатися на шляху до зменшення викидів, а головне – тішить збільшення числа українців, які долучаються до місцевих та всеукраїнських еко-рухів. "Екорубрика" зібрала 5 українських заповідників, які вразили нас природним комплексом, що знаходиться під охороною.

 "Ґорґани"

Де: південно-західна частина Івано-Франківської області, район Довбушанських Ґорґан.

Дата заснування: 1996 рік

український заповідник

український заповідник

Опис: розташований на площі 5344 га. Спочатку заповідник був створений для збереження реліктової сосни кедрової європейської (Pinus cembra), а сьогодні тут ростуть та живуть більше 30 представників флори та фауни, які занесені до Червоної Книги України.

Цей заповідник становить велику цінність для збереження, відтворення і вивчення біорізноманіття району та Українських Карпат загалом. У 2005 році йому було надано статус "державний заповідник", а з 13 липня 2017 року ділянка заповідника "Ґорґани" площею 753,48 га входить у світову спадщину Юнеско як один з масивів Букових пралісів Карпат та давніх букових лісів Німеччини.

Facebook

"Древлянський"

Де: Народицький район Житомирської області, на південь і схід від смт Народичі, вздовж річки Уж та її правих приток — Лозниця, Ослів і Звіздаль.

Дата заснування: 2009 рік

Опис: природний заповідник "Древлянський" займає площу майже 30 873 га. Створений з метою збереження унікальних лісових і водно-болотних природних комплексів Українського Полісся, охорони реліктових та ендемічних рослин і тварин та відтворення і збагачення природних лісів регіону.

заповідник Древлянський

Територія заповідника охоплює значні площі лісів, сильно забруднених радіонуклідами, тобто зони безумовного відселення, розділені невеликими масивами колишніх сільсько-господарських угідь. Антропогенний вплив на лісові та інші природні екосистеми, а також колишні агроекосистеми понад 20 років після Чорнобильської катастрофи був мінімальний.

заповідник Древлянський

Природна флора Древлянського природного заповідника налічує близько 800 видів судинних рослин, що складає близько 53% флори Українського Полісся.

Facebook

 "Єланецький Степ"

Де: в межах Миколаївської області, недалеко від смт Єланець

Дата заснування: 1996 рік

Опис: природний заповідник "Єланецький Степ"  призначений для збереження та відтворення степових природних комплексів Правобережної України. Він охороняє найбільшу у Північно-Західному Причорномор'ї ділянку цілинного степу й є першим і, поки що, єдиним степовим заповідником у Правобережній Україні. Його мета – збереження та відновлення типчаково-ковилового степу, не представленого на інших заповідних територіях України.

Єланецький Степ

Фото: Денис Кривой

У заповіднику створена одна екологічна стежка завдовжки 1,2 км, маршрут якої проходить біля вольєру зоопарку. Відвідувачі можуть ознайомитися з історією появи заповідника, його рослинним і тваринним світом, побачити на власні очі спосіб життя мешканців вольєру. Маршрут по стежці діє з початку квітня до середини жовтня.

Facebook

 "Медобори"

Де: в межах Гусятинського та, частково, Підволочиського районів Тернопільської області

Дата заснування: 1990 рік

Опис: заповідник "Медобори" створено з метою збереження у природному стані унікальних природних комплексів Подільських Товтр (Медоборів), генофонду рослинного і тваринного світу та використання їх у наукових цілях.

На території заповідника "Медобори" функціонують екологічні стежки "Гостра Скеля", "Пуща відлюдника", "Богит".

заповідник Медобори

У рельєфі Подільської височини чітко виступає смуга Товтр — вузького горбистого пасма, ізольованих горбів, гребенів, які піднімаються над прилеглою територією на 60—100 м. Товтри є унікальною пам'яткою природи та геологічного минулого, не тільки Поділля, а й Європи. Вони формувалися 15—20 млн років тому в прибережних водах теплого Галіційського (Сарматського) моря, що розміщувалося уздовж зовнішнього краю Карпат.

Завдяки осадовим відкладам рифоутворювачі добре збереглися у прижиттєвому положенні з характерними ознаками та формами. В цілому це ще одна відмінність, що визначає унікальність Товтр для цілої Європи.

Facebook

 "Розточчя"

Де: у Яворівському районі Львівської області

Дата заснування: 1984 рік

Опис: природний заповідник "Розточчя" займає площу 384,81 га і створений у 1984 році з метою збереження та наукового вивчення унікальних ландшафтів Українського Розточчя. З  2017 року ділянка заповідника "Розточчя" площею 384,81 га входить у світову спадщину ЮНЕСКО як один з масивів Букових пралісів Карпат та давніх букових лісів Німеччини.

заповідник Розточчя

Сучасний рельєф Розточчя складається з горбистих пасом і горбів. Абсолютна висота окремих горбів становить 380–390 м, найбільша — 395 м (Середній Горб), відносна висота над дном долини — 60 м. Обриси пасом і горбів заокруглені. Найвищою відміткою заповідника є гора Гострий Горб (350 м).

Особливістю рослинності заповідника є те, що тут перекриваються ареали більшості основних євразійських видів дерев і чагарників. На долю лісових масивів припадає 92%, а на лучну, болотну і прибережно-водну рослинність лише 8 %.

заповідник Розточчя

Тут живуть 17 видів тварин і ростуть 28 видів рослин, які занесені до Червоної книги України.

У заповіднику також функціонує Музей природи Розточчя, проводиться активна еколого-освітня робота з молоддю, влаштовуються тематичні екскурсії екологічними стежками для відвідувачів.

Facebook

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: