“Рубрика” розповідає, що справді працює проти грипу та яка є профілактика.
Україною стрімко поширюються грип та ГРВІ. Холодна погода, скупчення людей у закритих приміщеннях, нестача сонячного світла створюють ідеальні умови для активного розповсюдження вірусів — кількість хворих збільшується щодня. У 16 областях України через зростання захворюваності частково впроваджують протиепідемічні заходи.
У побуті часто недооцінюють грип. Називаючи його "застудою", переносять на ногах, забивають прояви хвороби жарознижувальними чаями та пігулками. І хоча всі гострі респіраторні захворювання мають дещо схожі симптоми, їх можуть спричиняти різні віруси, які впливають на організм по-різному та можуть призводити до серйозних наслідків.
Тому важливо вміти розпізнавати симптоми та відрізняти грип від інших респіраторних вірусних інфекцій. Про небезпеку грипу, необхідні дії у разі хвороби та профілактику цього вірусного захворювання поговорили з фахівцями: лікаркою-епідеміологинею, лікаркою-інфекціоністкою Юлією Бойко та лікаркою-педіатринею, неонатологинею Юлією Клєстовою.
"Перш за все варто наголосити, що як і ГРВІ, так і грип та COVID-19 також належать до групи «гострі респіраторні вірусні захворювання». Але враховуючи те, що, грип і Covid-19 можуть перебігати важче і з ускладненнями, їх ми виносимо за дужки", — говорить лікарка-інфекціоністка Юлія Бойко.
Основні симптоми цих захворювань схожі, але відмінності все-таки є:
Симптоми грипу та ГРВІ. Інфографіка: Центр громадського здоровʼя
На щастя, сьогодні є можливість не покладатися на власні відчуття, а зробити тест, завдяки якому можна визначити яку саме інфекцію ви "підчепили". Існують тести як на COVID-19, так і на грип. Якщо людина не вакцинована проти грипу і належить до групи ризику (детальніше про це — нижче), Юлія Бойко рекомендує робити тест на грип негайно, оскільки ця інфекція може мати фатальні наслідки. Так, за минулий тиждень, згідно з даними Центру громадського здоровʼя, в рутинній системі епіднагляду зареєстровано 6 смертей серед пацієнтів з діагнозом грип. Водночас летальних випадків серед осіб, які мали позитивний результат тесту на COVID-19, не зареєстровано.
Експрес-тест на антиген COVID-19 та ГРИП А/В. Фото ілюстративне
"Тестування на грип бажано проводити за перших ознак хвороби й за позитивного результату одразу починати лікування, це значно полегшить перебіг хвороби. Також контакті особи повинні отримати противірусний препарат для профілактики", — зазначає Юлія Клєстова.
Грип є особливо небезпечним для таких категорій населення:
Для лікування і профілактики грипу є специфічні препарати (озельтамівір, занамівір). Вони найбільш ефективні в перші 48 годин, але чим раніше, тим краще. Тому, якщо ви зробили тест і він чітко визначив, що у вас грип, потрібно негайно розпочати використовувати препарати з діючою речовиною озельтамівір.
"Попередньо варто проконсультуватись з лікарем, можна й в телефонному режимі, тому що не можна ігнорувати той факт, що противірусні препарати мають й протипоказання", — наголошує Юлія Бойко.
А от ГРВІ лікуються симптоматично й не потребують визначення збуднику. Всі ці різні віруси-збудники лікуються простими засобами — пиття, сольові розчини для промивання носа, спрей для зменшення болю в горлі, — додає Юлія Клєстова.
Епідеміологиня, лікарка-інфекціоністка Юлія Бойко. Фото з архіву експертки
Лікарки перелічують найрозповсюдженіші помилки у самолікуванні:
Грип може спричинити серйозні ускладнення, особливо у людей з груп ризику:
Отже, якщо у вас тримається висока температура понад 5 днів, яка не збивається, спостерігається утруднене дихання, задишка, біль у грудях, виражена слабкість, сплутаність свідомості, посиніння губ або обличчя — негайно звертайтеся по медичну допомогу.
Лікарка-педіатриня Юлія Клєстова. Фото з архіву експертки
Щеплення від грипу не дає 100% гарантію, що людина не захворіє, але суттєво знижує ризик важкого перебігу хвороби, госпіталізації та ускладнень. Запобігання грипу допоможе заощадити кошти, адже захворювання на ГРВІ, зокрема грип, коштує хворому дорожче за вартість самої вакцини. Особливо важливо вакцинуватись групам ризику.
Загалом з початку циркуляції вірусів грипу в країні (з січня) зареєстровано 15 смертей внаслідок ускладнень захворювання. За даними медиків померлі не мали профілактичних щеплень проти грипу.
Якщо ви ще не вакцинувались — це можна зробити навіть у сезон грипу. Просто потрібно бути обережним у ранньому поствакцинальному періоді — обмежити контакт з потенційними хворими людьми. Тому що можна підхопити вірус ще до того, як організм синтезує антитіла (захист), що займає в середньому 2 тижні часу. Вакцини від грипу — "ДжусіФлю" та "Ваксигрип" можна придбати в аптеках.
"Щеплення від грипу — найкращий спосіб уберегти дітей від ускладнень. Немовлята можуть бути вакциновані з 6 місяців. Це щеплення є цілком безпечним — вакцина інактивована (не містить живого вірусу, — ред.)", — говорить лікарка-педіатриня Юлія Клєстова.
Крім того, вакцина від грипу потрібна навіть якщо ви вже перехворіли. З року в рік вірус дуже мінливий — навіть є ризик мутації кожні пів року. Тому надіятись на імунітет після перенесеного грипу не варто, адже кожного сезону можуть циркулювати відмінні штами від попереднього сезону.
"Особисто я дбаю про те, щоб всі мої близькі були щеплені щороку, адже більше ніж половина членів родини належать до груп ризику. І хочу додати, що моя мати хворіє на цукровий діабет і завжди грип у неї перебігав з ускладненнями — пневмонією. Після впровадження щеплень проти грипу вона перестала взагалі хворіти на грип", — зауважує лікарка-інфекціоністка Юлія Бойко.
Celebrate the arrival of spring with Ukraine Butter Week! Learn more about this Ukrainian spring… Читати більше
Farming and electricity production together? It's not just possible. It's already happening. Rubryka takes a… Читати більше
Rubryka looks into how to use forum theater to promote real, lasting social change in… Читати більше
У матеріалі “Рубрики” ви знайдете дієві техніки, ігри та рекомендації, що допоможуть перетворити страх на… Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з дерматологинею, щоб знайти всі відповіді. Читати більше
Київська архітектура виділяється унікальним поєднанням стилів — від бароко та готики до неомодернізму, конструктивізму та… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.