Health

Як захиститися від грипу і що робити, якщо ви вже захворіли

“Рубрика” розповідає, що справді працює проти грипу та яка є профілактика.

У чому проблема?

Україною стрімко поширюються грип та ГРВІ. Холодна погода, скупчення людей у закритих приміщеннях, нестача сонячного світла створюють ідеальні умови для активного розповсюдження вірусів — кількість хворих збільшується щодня. У 16 областях України через зростання захворюваності частково впроваджують протиепідемічні заходи.

У побуті часто недооцінюють грип. Називаючи його "застудою", переносять на ногах, забивають прояви хвороби жарознижувальними чаями та пігулками. І хоча всі гострі респіраторні захворювання мають дещо схожі симптоми, їх можуть спричиняти різні віруси, які впливають на організм по-різному та можуть призводити до серйозних наслідків.

Тому важливо вміти розпізнавати симптоми та відрізняти грип від інших респіраторних вірусних інфекцій. Про небезпеку грипу, необхідні дії у разі хвороби та профілактику цього вірусного захворювання поговорили з фахівцями: лікаркою-епідеміологинею, лікаркою-інфекціоністкою Юлією Бойко та лікаркою-педіатринею, неонатологинею Юлією Клєстовою.

Яке рішення?

Як зрозуміти — грип, ковід чи ГРВІ

"Перш за все варто наголосити, що як і ГРВІ, так і грип та COVID-19 також належать до групи «гострі респіраторні вірусні захворювання». Але враховуючи те, що, грип і Covid-19 можуть перебігати важче і з ускладненнями, їх ми виносимо за дужки", — говорить лікарка-інфекціоністка Юлія Бойко.

Основні симптоми цих захворювань схожі, але відмінності все-таки є:

  • Грип починається раптово з високої температури (38-40°C) — людина може назвати навіть годину, коли в неї піднялась температура; ознобу, м'язового болю, головного болю (зазвичай у чолі, надбрівних дугах), сильної слабкості. Кашель і нежить можуть з'явитися пізніше.
  • COVID-19  вже другий рік поспіль маскується під інші ГРВІ, і вже не так часто супроводжується втратою нюху/смаку, до якого ми звикли, також може мати високу температуру, довготривалий сухий кашель.
  • ГРВІ налічують понад 200 видів та зазвичай проявляються поступово, з нежитем, болем в горлі та незначним підвищенням температури тіла (до 38°C), кон'юнктивітом.

Симптоми грипу та ГРВІ. Інфографіка: Центр громадського здоровʼя

На щастя, сьогодні є можливість не покладатися на власні відчуття, а зробити тест, завдяки якому можна визначити яку саме інфекцію ви "підчепили". Існують тести як на COVID-19, так і на грип. Якщо людина не вакцинована проти грипу і належить до групи ризику (детальніше про це — нижче), Юлія Бойко рекомендує робити тест на грип негайно, оскільки ця інфекція може мати фатальні наслідки. Так, за минулий тиждень, згідно з даними Центру громадського здоровʼя, в рутинній системі епіднагляду зареєстровано 6 смертей серед пацієнтів з діагнозом грип. Водночас летальних випадків серед осіб, які мали позитивний результат тесту на COVID-19, не зареєстровано.

Експрес-тест на антиген COVID-19 та ГРИП А/В. Фото ілюстративне

"Тестування на грип бажано проводити за перших ознак хвороби й за позитивного результату одразу починати лікування, це значно полегшить перебіг хвороби. Також контакті особи повинні отримати противірусний препарат для профілактики", — зазначає Юлія Клєстова.

Хто в зоні ризику?

Грип є особливо небезпечним для таких категорій населення:

  • Діти до 5 років, особливо до 2 років — їхня імунна система ще недостатньо розвинена, тому перебіг хвороби може бути непередбачуваним.
  • Люди віком 65+ — з віком імунний захист слабшає, що підвищує ризик ускладнень.
  • Вагітні жінки — під час вагітності робота імунної системи, серцево-судинної та дихальної систем змінюється, що робить їх вразливішими.
  • Люди з хронічними захворюваннями (цукровий діабет, бронхіальна астма, захворювання серцево-судинної системи, нирок, легень, онкологічні захворювання тощо) — грип може спровокувати загострення основного захворювання, а також хронічні захворювання можуть послаблювати захист ні властивості організму людини, що робить його вразливим.
  • Люди з імунодефіцитом, зокрема пацієнти після трансплантації органів, з ВІЛ-інфекцією або ті, хто приймає імуносупресивні препарати.
  • Медичні працівники — через постійний контакт із хворими вони мають високий ризик інфікування.
  • Люди, які працюють у великих колективах, особливо вчителі, вихователі, працівники дитячих садків, соціальні працівники — у таких умовах вірус грипу швидко поширюється, підвищуючи ризик зараження.

Що робити, якщо захворів на грип?

  • Надважливо ізолюватися, залишаючись вдома при появі перших симптомів, адже грип надто заразний та інші ГРВІ теж.
  • Зателефонувати своєму сімейному лікарю для обговорення подальших дій. Телемедицина зараз дуже розвинута.
  • Дотримуватися напівліжкового/ліжкового режиму.
  • Пити достатньо рідини (чай, морси, вода).
  • Приймати жарознижувальні препарати при температурі вище 38,5°C (парацетамол, ібупрофен).
  • Провітрювати приміщення, зволожувати повітря.

Для лікування і профілактики грипу є специфічні препарати (озельтамівір, занамівір). Вони найбільш ефективні в перші 48 годин, але чим раніше, тим краще. Тому, якщо ви зробили тест і він чітко визначив, що у вас грип, потрібно негайно розпочати використовувати препарати з діючою речовиною озельтамівір.

"Попередньо варто проконсультуватись з лікарем, можна й в телефонному режимі, тому що не можна ігнорувати той факт, що противірусні препарати мають й протипоказання", — наголошує Юлія Бойко.

А от ГРВІ лікуються симптоматично й не потребують визначення збуднику. Всі ці різні віруси-збудники лікуються простими засобами — пиття, сольові розчини для промивання носа, спрей для зменшення болю в горлі, — додає Юлія Клєстова.

Що НЕ потрібно робити

Епідеміологиня, лікарка-інфекціоністка Юлія Бойко. Фото з архіву експертки

Лікарки перелічують найрозповсюдженіші помилки у самолікуванні:

  • Прийом жарознижувальних препаратів і вихід на роботу. Це маскує симптоми, але не лікує хворобу. Людина може погіршити свій стан і заразити інших. При грипі та ГРВІ важливий відпочинок, а не перенесення хвороби "на ногах".
  • Прийом антибіотиків без показань — по-перше, вони не діють на віруси, а по-друге, антибіотики володіють функцією пригнічення імунної системи й процес одужання затягується.
  • Надмірне використання імуностимуляторів чи противірусних без доведеної ефективності (афлубін, ергоферон, амізон, грипхель).
  • Надмірне використання жарознижувальних препаратів. Наприклад, парацетамол та ібупрофен не рекомендують приймати частіше, ніж раз в 4-6 години, а їх максимальна добова доза дорівнює 4000 мг (4 г) та 1200 мг (1,2 г) відповідно. Потрібно враховувати, що до складу багатьох комбінованих засобів від застуди також може входити парацетамол. 
  • Втирання спирту, оцту при високій температурі.
  • Вживання алкоголю "для дезінфекції" або лікування народними методами (парення ніг).
  • Активно вживати вітамін С і часник — вони не мають доведеної ефективності.

Ускладнення — коли потрібно до лікаря

Грип може спричинити серйозні ускладнення, особливо у людей з груп ризику:

  • Пневмонія — одне з найпоширеніших ускладнень, яке може становити смертельну загрозу, особливо для людей із хронічними хворобами. Вірусна пневмонія складно піддається лікуванню, а ризик бактеріальних ускладнень при грипі досить високий.
  • Загострення хронічних хвороб — грип може суттєво погіршити стан людей з такими захворюваннями, як астма, гіпертонія, серцеві недуги чи діабет.
  • Серцеві ускладнення — грип здатен спричинити міокардит (запалення серцевого м'яза), перикардит (запалення серцевої оболонки) або посилити симптоми серцевої недостатності.
  • Енцефаліт — запалення головного мозку, яке може призвести до неврологічних порушень, судом, втрати свідомості та навіть смерті.
  • Синдром Рея — рідкісне, але небезпечне ускладнення, що може виникнути у дітей, які приймали аспірин під час вірусної інфекції. Вражає мозок і печінку.
  • Сепсис — тяжка інфекційна реакція організму, що може призвести до поліорганної недостатності та летальних наслідків.
  • Синусит і отит — запалення носових пазух або вух, що часто виникає через вторинну бактеріальну інфекцію.

Отже, якщо у вас тримається висока температура понад 5 днів, яка не збивається, спостерігається утруднене дихання, задишка, біль у грудях, виражена слабкість, сплутаність свідомості, посиніння губ або обличчя — негайно звертайтеся по медичну допомогу.

Щеплення під час епідемії — чи є сенс?

Лікарка-педіатриня Юлія Клєстова. Фото з архіву експертки

Щеплення від грипу не дає 100% гарантію, що людина не захворіє, але суттєво знижує ризик важкого перебігу хвороби, госпіталізації та ускладнень. Запобігання грипу допоможе заощадити кошти, адже захворювання на ГРВІ, зокрема грип, коштує хворому дорожче за вартість самої вакцини. Особливо важливо вакцинуватись групам ризику. 

Загалом з початку циркуляції вірусів грипу в країні (з січня) зареєстровано 15 смертей внаслідок ускладнень захворювання. За даними медиків померлі не мали профілактичних щеплень проти грипу.

Якщо ви ще не вакцинувались — це можна зробити навіть у сезон грипу. Просто потрібно бути обережним у ранньому поствакцинальному періоді — обмежити контакт з потенційними хворими людьми. Тому що можна підхопити вірус ще до того, як організм синтезує антитіла (захист), що займає в середньому 2 тижні часу. Вакцини від грипу —  "ДжусіФлю" та "Ваксигрип" можна придбати в аптеках.

"Щеплення від грипу — найкращий спосіб уберегти дітей від ускладнень. Немовлята можуть бути вакциновані з 6 місяців. Це щеплення є цілком безпечним — вакцина інактивована (не містить живого вірусу, — ред.)", — говорить лікарка-педіатриня Юлія Клєстова.

Крім того, вакцина від грипу потрібна навіть якщо ви вже перехворіли. З року в рік вірус дуже мінливий — навіть є ризик мутації кожні пів року. Тому надіятись на імунітет після перенесеного грипу не варто, адже кожного сезону можуть циркулювати відмінні штами від попереднього сезону.

"Особисто я дбаю про те, щоб всі мої близькі були щеплені щороку, адже більше ніж половина членів родини належать до груп ризику. І хочу додати, що моя мати хворіє на цукровий діабет і завжди грип у неї перебігав з ускладненнями — пневмонією. Після впровадження щеплень проти грипу вона перестала взагалі хворіти на грип", — зауважує лікарка-інфекціоністка Юлія Бойко.

Як ще захистити себе та інших?

  • Мийте руки з милом або використовуйте антисептик, особливо у громадських місцях — це справді працює.
  • За потреби носіть захисну маску.
  • Уникайте великих скупчень людей.
  • Дотримуйтесь дистанції — вірус поширюється повітряно-крапельним шляхом, тож безпечна відстань знижує ризик інфікування.
  • Регулярно провітрюйте приміщення та підтримуйте оптимальну вологість повітря.
  • Слідкуйте за повноцінним харчуванням і здоровим режимом сну — це зміцнює імунітет і підвищує опірність організму.
  • Вдягайтесь за погодою — саме по собі переохолодження не викликає грип, але може знизити захисні функції організму, імунітет.
  • І знову ж: вакцинація від грипу — найефективніший спосіб захисту. Щорічне щеплення допомагає уникнути тяжких ускладнень.

Свіжі дописи

  • In Handy

Masnytsia: A festive welcome to Ukrainian spring traditions

Celebrate the arrival of spring with Ukraine Butter Week! Learn more about this Ukrainian spring… Читати більше

Friday February 21st, 2025
  • Ecorubric

Agrivoltaics: How dual use of land can be a game-changer for Ukrainian farmers

Farming and electricity production together? It's not just possible. It's already happening. Rubryka takes a… Читати більше

Thursday February 20th, 2025
  • Cases

Theater for Change: How interactive theater builds culture of dialogue in Ukraine

Rubryka looks into how to use forum theater to promote real, lasting social change in… Читати більше

Wednesday February 19th, 2025
  • In Handy

Боятися нормально: як допомогти дитині побороти свої страхи

У матеріалі “Рубрики” ви знайдете дієві техніки, ігри та рекомендації, що допоможуть перетворити страх на… Читати більше

Tuesday February 18th, 2025
  • Health

Суха шкіра взимку: що робити і як доглядати, щоб повернути їй вологу

“Рубрика” поспілкувалася з дерматологинею, щоб знайти всі відповіді. Читати більше

Monday February 17th, 2025
  • Urban

Феномен київської забудови: що це і як його зупинити

Київська архітектура виділяється унікальним поєднанням стилів — від бароко та готики до неомодернізму, конструктивізму та… Читати більше

Friday February 14th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.