Збережіть цей текст, щоб не загубити й наступної зими. Розпитали лікаря про те, як вберегтися від травм та що робити, якщо уникнути падіння все-таки не вдалося.
Зима стає періодом інтенсивної роботи для травматологів, і це цілком зрозуміло. Лід та сніг значно збільшують ризик падінь, що призводять до переломів, розтягнень, вивихів чи забоїв. Як зазначає ортопед-травматолог Дмитро Мордовець, найбільше звернень трапляється вранці, коли люди поспішають на роботу, та ввечері, коли повертаються додому.
Як уберегтися від небезпечних падінь? Що допоможе впевнено почуватися на слизьких тротуарах? І головне — що робити, якщо уникнути травми все ж не вдалося? Лікар ортопед-травматолог Дмитро Мордовець розповідає про найбільш розповсюджені травми та ділиться простими й дієвими порадами, які допоможуть зберегти здоров'я цієї зими.
"Типовий день травматолога під час сезону ожеледиці надзвичайно насичений, динамічний і виснажливий — як фізично, так і емоційно. У цей період кількість пацієнтів, які самостійно звертаються до травмпункту, зростає у 2-3 рази. Водночас значно збільшується кількість людей, доставлених бригадами швидкої допомоги з важкими травмами, які потребують невідкладного оперативного втручання. Це призводить до перевантаження травматологічних стаціонарів, ускладнюючи роботу операційних та організацію як екстрених, так і планових операцій", — розповідає "Рубриці" лікар.
Падіння на ожеледиці часто призводять до травм, найпоширенішими серед яких є переломи. "Класика ожеледиці" — це перелом променевої кістки, який виникає через інстинктивну спробу виставити руки вперед при падінні, особливо у старших людей із крихкими кістками через остеопороз. Молодші люди (25–50 років) частіше отримують переломи гомілки та кісточок через різке підвертання стопи. У старшому віці (60+) частими є переломи шийки стегна або плечової кістки при падінні на бік чи плече. Інші поширені травми включають пошкодження зв'язок, забої м'яких тканин та черепно-мозкові травми при ударах головою об лід.
Найчастіше та найтяжче травмуються старші люди (60+). Вони є найбільш уразливими через кілька причин:
Проте на 100 відсотків не застраховані від падінь і молоді люди, а також діти. Ба більше, в активних українців також часто зустрічаються й інші "зимові" травми, але вже пов'язані зі снігом. Так, наприклад, зимові види спорту часто стають причиною травм, зокрема розриву передньої хрестоподібної зв'язки коліна, переломів гомілкових кісток або плечового пояса. Невдалі падіння, наприклад, під час катання на санках, нерідко спричиняють компресійні переломи хребців. Найнебезпечнішими є черепно-мозкові травми, зокрема внутрішньочерепні гематоми, які можуть призводити до неврологічних порушень або навіть до летальних випадків.
Падіння старших людей та маленьких дітей має особливі ризики через фізіологічні особливості: повільне відновлення, підвищений ризик серцево-судинних проблем та переломи через остеопороз. У дітей — більший ризик черепно-мозкових травм, вивихів і прихованих переломів, оскільки їхні кістки гнучкі.
Обидві групи потребують особливої уваги після падінь через можливі ускладнення та важливість своєчасної діагностики, — наголошує лікар.
Правильне падіння може значно знизити ризик серйозних травм, і хоча повністю уникнути травм неможливо, техніку падіння можна "натренувати", особливо у спортсменів або людей, схильних до падінь. Заняття спортом, зокрема вправи на баланс і координацію, значно підвищують шанси уникнути травм або мінімізувати їх наслідки в разі падіння.
"Однак на ожеледиці падіння часто трапляються раптово і непередбачувано, тому навіть фізично підготовлені люди можуть отримати травму", — говорить Дмитро Мордовець.
Лікар попереджає: після падіння важливо не рухатися, якщо є підозра на серйозні травми, такі як переломи чи травми хребта.
Що робити, якщо ви травмувалися або стали свідком падіння?
"Після падіння люди часто роблять помилки, намагаючись піднятися на пошкоджену кінцівку або рухатися, не усвідомлюючи, що це може погіршити ситуацію, особливо при серйозних травмах. Також не варто ігнорувати такі симптоми, як сильний біль чи набряк", — додає Дмитро Мордовець.
Лікар наголошує: негайно звертатися по медичну допомогу необхідно при:
"Переломи шийки стегна у літніх пацієнтів призводять до заміни кульшового суглоба на штучний. Але більшість переломів гарно лікується оперативно і значно зменшує кількість посттравматичних наслідків. Невчасне звернення до фахівця та неадекватне лікування можуть ускладнити відновлення, збільшити ризик подальших проблем і потребувати додаткових операцій чи тривалішої реабілітації", — каже Дмитро Мордовець.
Як зменшити ризик травмування в ожеледицю? Варто дотримуватися таких правил:
Травматолог Дмитро Мордовець звертає увагу: якщо пальці або суглоб можуть рухатися, це не завжди означає, що перелому немає. Деякі переломи, зокрема тріщини чи мікропереломи, можуть не обмежувати рухливість суглоба або пальця, навіть якщо є пошкодження кістки. Тому важливо провести рентгенографічне обстеження для точної діагностики.
Також існує уявлення, ніби травматолог лікує лише гіпсом. Сучасна травматологія використовує широкий спектр методів лікування, залежно від типу травми. Окрім гіпсових пов'язок, травматологи застосовують металеві конструкції для фіксації переломів (пластини, шурупи, стрижні), а також ортези, бандажі та спеціальні шини для підтримки пошкоджених суглобів і тканин. У випадках серйозних травм може знадобитися хірургічне втручання. Крім того, лікування часто включає фізіотерапію, реабілітацію, медикаменти для знеболювання та зменшення запалення. Таким чином, травматологічне лікування є індивідуальним і може включати різні підходи, залежно від конкретної травми.
Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше
Війна в Україні створила безпрецедентні виклики для освітньої системи. Тисячі учнів втратили доступ до якісного… Читати більше
Новий рік — ще одна можливість втілити в життя усі ще не здійснені мрії. Для… Читати більше
Rubryka shares the story of a youth-centered venue in the Ukrainian city of Kryvyi Rih… Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з мешканцями громади, які по-справжньому зробили своїм пріоритетом екологію. Як це вдалося і… Читати більше
"Building Ukraine Together" restored five wells across three villages in the Sumy region. Why and… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.